Суспільство є живим організмом, що перебуває у постійному розвитку. Життєдіяльність суспільства (суспільне життя) є необхідною умовою його існування, реалізації його завдань і функцій.
Суспільне життя — реальний процес існування розвитку і взаємодії осіб, соціальних спільнот, інститутів, суспільства, що відбувається в конкретно-історичних умовах і характеризується певною системою форм діяльності.
Специфічною ознакою суспільного життя є єдність матеріального і духовного, стихійного і свідомого начал. Суспільне життя не є чимось раз і назавжди завершеним. Формування його систем відбувається разом з еволюцією суспільних відносин.
Основними сферами суспільного життя є:
а) економічна, яка охоплює матеріальне виробництво, розподіл, обмін, споживання, відносини власності, економічну і технічну базу, науково-технічний прогрес, технологічну революцію;
б) політична, яка полягає в управлінні відносинами між людьми у суспільстві (національними, груповими, міждержавними), що можуть виявлятися у таких формах, як революція, реформа, війна, класова боротьба, соціальне партнерство, консенсус тощо;
в) духовна, складовими якої є ідеї, теорії, погляди, уявлення, вірування, почуття, настрої, індивідуальне і суспільне усвідомлення життя, дія засобів масової інформації;
г) культурна, що об'єднує продукування культурних цінностей, передавання їх наступним поколінням;
ґ) соціальна, основою якої є діяльність з відтворення населення, його кількісних та якісних характеристик. Ця функція є однією з найважливіших для суспільства.
Соціальна сфера є простором реалізації соціальної функції суспільства.
Соціальна сфера — цілісна підсистема суспільства, стійка галузь діяльності людей з відтворення свого життя, простір реалізації їх інтересів, потреб, цілей і цінностей.
У соціальній сфері реалізуються соціальна політика держави, соціальні і громадські права людини. Вона існує в певних взаємозв'язках з іншими сферами суспільства. Соціальна сфера, маючи своїм результатом людину, соціальні групи, пронизує всі інші сфери, бо в кожній з них діють люди, соціальні спільноти. Умовою її розвитку є функціонування інших сфер, оскільки у них продукуються матеріальні, духовні блага та цінності, реалізуються функції політичного управління суспільством. Завдяки цьому соціальна сфера ніби «перекривається» іншими сферами, збираючи всі передумови відтворення і розвитку суспільства. При цьому вона є відносно самостійною, має власні закономірності розвитку, функції та структуру.
Інтегральними цоказниками соціальної сфери є:
1) рівень життя — ступінь задоволення матеріальних і культурних потреб людини. Компонентами його є розмір реальних доходів, рівень споживання матеріальних благ і послуг (задоволення потреб у їжі, одязі, житлі, засобах пересування), рівень освіти, стан довкілля;
2) якість життя — якісний аспект задоволення матеріальних і культурних потреб людей (зручність житла, якість продуктів харчування, можливість і ефективність користування послугами тощо). Про якість життя можна судити і за рівнем стресових ситуацій, станом соціального самопочуття;
3) соціальна інфраструктура — умови, що забезпечують ефективну життєдіяльність людей в основних сфеpax суспільства, підтримання працездатності, здоров'я, освіти, соціального захисту, духовних потреб, дозвілля її характеризують кількість закладів, організацій, що забезпечують освіту, медичне, побутове, транспортне обслуговування, кількість місць у них, обсяг послуг. Рівень розвитку соціальної інфраструктури свідчить про задоволення потреб населення.
Основними мінімальними соціальними стандартами є:
а) соціальний мінімум — задоволення потреб на достатньому для нормального способу життя рівні;
б) прожитковий мінімум — задоволення потреб на рів ні, необхідному для виживання людини в суспільстві як соціальної істоти (продукти харчування, мінімальний набір предметів гардеробу, першої необхідності, санітарії, ліки, товари господарського призначення, нормативи житлово-комунальних, транспортних і культурних послуг). Індивідів, чий сукупний дохід нижче прожиткового мінімуму, відносять до категорії мало забезпечених;
в) фізіологічний мінімум — сукупність засобів існування, достатніх для виживання людини як біологічної істоти.
Рівень розвитку соціальної сфери характеризується такими соціальними індикаторами, як величина прожиткового мінімуму; частка населення, що перебуває за порогом бідності; величина поляризації доходів; кількість осіб, що навчаються; перелік медичних послуг, доступних всьому населенню; частка безробітних у загальній чисельності працездатного населення; середня тривалість життя; дитяча смертність; народжуваність.
На стан соціальної сфери впливають економічні (рівень соціально-економічного розвитку країни, регіону, тип власності), політичні (політичний режим, система влади), правові (правові норми, що регулюють соціальні відносини), соціально-демографічні (чисельність населення, вікова та статева структура суспільства), екологічні (стан довкілля), культурні (система моральних, духовних цінностей, норм, традицій) чинники.
При цьому соціальна сфера зворотно впливає на кожну з цих сфер.
Сутність і роль соціальної сфери виявляються у функціях, які вона реалізує. Головною з них є соціальні відтворення, життєзабезпечення різних груп населення. Ця функція є результатом реалізації соціорегулятивної (регламентує основні показники соціальної діяльності і відносин суб'єктів), соціоадаптивної (спринт узгодженості дій індивідів), соціопродуктивної (надає змогу задовольняти потреби людини, необхідні для відтворення суспільства), соціокультурної (узгодженість ціннісних орієнтацій й інтересів різних суб'єктів), соціодинамічної (підвищення якості життя населення, розширення потенціалу соціальної сфери), соціозахисної (соціальні гарантії і права, соціальна допомога та підтримка) функцій.
Отже, соціальна сфера охоплює специфічні соціальні зв'язки і відносини, соціальні інститути, елементи інфраструктури, які безпосередньо забезпечують життєдіяльність і розвиток людини. Вона покликана забезпечити достатній рівень добробуту, доступність основних життєвих благ для більшості населення; створити можливості соціальної мобільності; гарантувати необхідний рівень соціального захисту, можливість участі населення в управлінні підприємствами і державою; розвиток соціальної, трудової та підприємницької активності; забезпечувати свободу вибору, широкі можливості в реалізації людиною своїх здібностей.
Формування розвинутої соціальної сфери є основою соціальної держави.
Соціальна держава — держава, що прагне забезпечити кожному громадянинові гідні умови існування, соціальну захищеність, співучасть в управлінні виробництвом, приблизно однакові життєві шанси, можливості для самореалізації.
Принципами соціальної держави є пріоритет прав людини, економічна свобода, самореалізація особистості, визнання регулюючої ролі ринку, відповідальність держави за створення умов для розвитку особистості, солідарність. Головною метою її соціальної політики є вирівнювання можливостей для всіх громадян.
Основоположні ознаки соціальної держави сформульовані німецьким вченим Ф. Фабриціусом. Вони охоплюють обов'язок держави піклуватися про всі прошарки населення, особливо про групи, які перебувають у гіршому соціально-економічному становищі, урівноважувати протилежні інтереси, створювати можливості для пристойного життя всіх громадян, забезпечувати соціальний порядок, а також обов'язок населення брати участь у розв'язанні суспільних проблем.
Коли після Другої світової війни в конституціях багатьох західноєвропейських країн з'явилося поняття «соціальна держава», дослідники вважали, що обов'язки її зводяться лише до проголошення прав громадян на працю, відпочинок, соціальне забезпечення та розподіл соціальних виплат. Однак згодом утвердилося розуміння, що соціальна держава покликана вирішувати значно ширше коло питань, а саме: створювати умови для забезпечення громадян роботою, забезпечувати людям прожитковий мінімум, сприяти збільшенню кількості дрібних і середніх власників, охороняти найману працю, піклуватися про освіту, культуру, охорону здоров'я тощо.
Одним із головних напрямів розбудови соціальної держави є соціальна політика.
Соціальна політика — напрям внутрішньої політики держави, покликаної забезпечити відтворення населення, гармонізацію суспільних відносин, політичну стабільність, злагоду.
Реалізується вона через державні рішення, соціальні заходи, програми. Об'єктом соціальної політики є життєві умови соціальних і демографічних груп, метою — підвищення добробуту населення, забезпечення вищого рівня та якості життя.
Основою соціальної політики є соціальна справедливість — надання рівних стартових можливостей, соціальних гарантій усім членам суспільства, забезпечення рівної плати за рівну працю, подолання дискримінації будь-якої соціальної групи, підтримка пригнічених верств населення тощо. Суспільства з демократичним устроєм мають більше можливостей для реалізації соціальної справедливості. Однак і в демократичних державах не завжди цілком реалізовані принципи соціальної справедливості.
Критеріями оцінювання соціальної сфери є соціальний настрій, соціальне здоров'я населення та ін.
Соціальний настрій. Цей феномен інтегрує у собі об'єктивні умови, суб'єктивні чинники життя людини і є результатом осмислення попереднього соціального досвіду. Формується він під впливом реальних економічних, політичних, духовних процесів, залежить від психофізіологічних (стан здоров'я), світоглядних (умонастрій, переконання) чинників, соціального досвіду, інтересів і цілей індивіда чи групи, соціальних запитів та очікувань. Соціальний настрій завжди має суспільно значущий зміст, формується реальним життям, конструктивно чи деструктивно впливає на дійсність.
Структурними компонентами соціального настрою є:
а) соціальне самопочуття — сукупність емоцій, почуттів, настанов, на основі яких індивід оцінює ступінь благополуччя свого мікросередовища. Чим вищий рівень соціального самопочуття, тим більше людина відчуває свою солідарність з суспільством, відповідальність за конструктивне розв'язання соціальних проблем. Показники соціального самопочуття свідчать про адаптованість людини до свого соціального становища. Чим більше в суспільстві людей з високим рівнем соціального самопочуття, тим більше підстав для соціальної консолідованості і стабілізації системи. У людей з низьким рівнем соціального самопочуття будь-яка подія викликає протест і заперечення. Одним із найпростіших показників, за яким можна судити про соціальне самопочуття людини, є її самооцінка, задоволення своїм становищем у суспільстві;
б) соціальні очікування — прийняті в соціальній групі вимоги щодо форм соціальної поведінки, відносин, установок. Очікування не є довільними, а відображають ступінь обов'язковості, необхідності для групи таких форм поведінки, без яких вона не зможе функціонувати;
в) соціальна позиція — соціальний стан людей, з яким пов'язані їх права та обов'язки, які не залежать від їх індивідуальних особистісних характеристик; усвідомлений вибір, світоглядна і моральна орієнтація людини, що підлягає моральній оцінці з боку групи, суспільства;
г) життєва та професійна задоволеність — оцінка та самооцінка соціального статусу індивіда на певний час, його життєві плани, уявлення про можливості їх досягнення.
Соціальне здоров'я. Як комплексний, інтегральний критерій він відображає процес взаємодії соціальних суб'єктів, унаслідок якої формується якість психічних, духовних, фізичних, репродуктивних і соціальних потенцій людей, а також їх активність, життєздатність,
здатність до ефективної інтеграції, витримування різноманітних навантажень, до соціальних змін. Змістом соціального здоров'я населення передусім є якість людського життя, яке складається з фізичного і психічного здоров'я людини.
Соціальне здоров'я має кілька рівнів: індивідуальний, груповий, рівень соціальної спільноти, рівень суспільства. На індивідуальному рівні воно означає імовірність досягнення кожним індивідом максимальної реалізації своїх фізичних, психічних, духовних і соціальних потенцій, характеризує його адаптивність до макро- і мікросоціальних умов; на рівні соціальної групи, спільноти, населення — несе інформацію про їх життєздатність, особливості взаємодії з природним і соціальним середовищем. Завдяки цьому соціальне здоров'я дає змогу досліджувати здоров'я не тільки як фізичний (демографічний) ресурс популяції, а й соціальний ресурс індивідів, окремих груп, спільнот, населення.
Запитання. Завдання
1. Визначте та охарактеризуйте етапи розвитку теорій суспільства.
2. Доведіть, що суспільство можна розглядати як систему, що має власну структуру, аргументуйте відповідь.
3. Охарактеризуйте теорії виникнення суспільства, їх слабкі та сильні сторони.
4. У чому полягають особливості поняття «дуалістичне суспільство»? Розгляньте основні дуалістичні моделі суспільства.
5. Охарактеризуйте теорії модернізації, теорію посттоталітарного синдрому з точки зору сучасного стану та розвитку українського суспільства.
6. Визначте характерні ознаки індустріального та постіндустріального суспільства на прикладі порівняння сучасного стану України з однією з розвинутих країн світу.