Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Методичні рекомендації до вивчення теми. Як завжди, підготовку до вивчення теми розпочніть із прига­дування лекційного матеріалу




Як завжди, підготовку до вивчення теми розпочніть із прига­дування лекційного матеріалу. Використайте нижченаведений опорний конспект лекції, а також запропонований план (логіку) засвоєння матеріалу:

 

1. Суспільство, типи та характерні ознаки.

2. Соціальні спільноти та статусно-рольові складники суспільства.

3. Соціальні інститути, їх функції.

4. Соціальні процеси.

5. Теорія соціальної стратифікації.

 

Готуючись до семінару, пригадайте відомі вам із історії філо­софії, політології дефініції терміна «суспільство».

Знайдіть і порівняйте визначення суспільства у О. Конта, М. Вебера, Т. Парсонса. Вчитайтесь у визначення терміна «сус­пільство» в опорному конспекті лекцій. Пригадайте або знайдіть у науковій літературі, які типи і види суспільств вам відомі.

Вихідним моментом у підготовці теми має стати розуміння, що суспільство — це соціальна система, а соціальна система — це цілісне соціальне утворення, де основним елементом є люди, їх зв'язки і стосунки.

Кожна людина у суспільстві має свій соціальний статус і со­ціальну роль. Статус — це позиція людини у суспільстві, пов'я­зана з певними правами і обов'язками, яка визначається соціаль­но значущими для даної суспільної системи ознаками. Статуси бувають соціальні й особисті, мають певні ранги. Соціальна роль — це модель поведінки у відповідності зі статусом. Всі лю­ди зі своїми статусами і ролями вступають у складну систему соціальних зв'язків, яка згуртовує індивідів у єдине соціальне ці­ле— соціальну спільноту. Соціальні спільноти бувають масові й групові. Групові соціальні спільноти, або соціальні групи, роз­різняються як первинні та вторинні, формальні та неформальні.

Усі індивіди, що об'єднуються у спільноти, мають соціальні потреби, які задовольняються не автоматично, а за допомогою стійких форм організації і регулювання спільної діяльності лю­дей, що називаються соціальними інститутами. Основними з них є економічні, політичні, сім'ї, освіти, релігійні соціальні ін­ститути, їх основними функціями, крім задоволення соціальних потреб, є ще й соціальне управління та соціальний контроль.

Суспільство — це система соціальних інститутів, їх регулято­ри постійно перебувають у процесі оновлення. Ніщо у суспільст­ві не може відбуватися поза соціальним процесом. Соціальний процес — послідовна зміна явищ суспільного буття, соціальні зміни в динаміці.

 

За рівнем соціальної системи розрізняються процеси:

— внутрішньоособистісні;

— міжособистісні;

— процеси, що відбуваються між індивідом і групою;

— процеси, які змінюють відносини між двома групами (спі­льнотами);

— процеси, які змінюють організацію і внутрішню структуру спільності;

— процеси, які змінюють глобальну структуру суспільства.

— їх ще розрізняють, як

— особливі (урбанізація, адаптація);

— загальні (пов'язані з діяльністю соціальних інститутів);

— соціетальні (глобальні процеси зміни структури суспільства).

 

Для кращого розуміння суті соціальних процесів слід розгля­нути поняття: соціальна мобільність, співробітництво, присто­сування, дезорганізація, міграція.

Соціальна мобільність — це процес переміщення індивідів між ієрархічними або іншими елементами соціальної структури.

Соціальна структура — це анатомічний скелет суспільства. У со­ціології соціальна структура розглядається як в широкому, так і у ву­зькому значенні. В першому випадку соціальну структуру розуміють як поділ суспільства на сфери життя людей (економічну, соціально-політичну, духовну) — на виробництво, обмін, розподіл, споживання.

У більш вузькому значенні аналізуються соціальна стратифі­кація та соціальна диференціація, яку розуміють, як усі відмінно­сті між людьми в процесі їх життєдіяльності.

 

Загалом, соціологія виділяє два головних елементи соціальної структури:

1. Соціальні інститути - безособова система ролей і статусів.

2. Система класів, верств, професійних та інших груп.

Ці підходи є взємодоповнювальними. Соціальні інститути яв­ляють собою більш або менш рухому суспільну форму організа­ції й регулювання діяльності соціальних груп.

Соціальні групи, які виступають активним суб'єктивним ком­понентом соціальної структури, інтегруються в неї, якщо це від­повідає їх потребам, інтересам та цінностям, або її відхиляють.

Прийнято виділяти такі види соціальних структур:

— соціально-класова (класи, соціальні верстви, соціальні групи, прошарки, стани);

— соціально-демографічна (вік, стать);

— соціально-територіальна (міська, сільська спільноти, насе­лення агломерацій, переселенські групи);

— соціально-професійна;

— соціально-етнічна та ін.

 

Різноманіття відносин, ролей, позицій призводить до відмін­ностей між людьми в кожному конкретному суспільстві. Для опису системи нерівності між групами (спільностями) людей у соціології використовується поняття соціальна стратифікація.

 

Виділяють дев'ять типів стратифікаційних систем, які можуть бути використані для опису будь-якого суспільства:

— фізико-генетична;

— соціально-професійна;

— рабовласницька;

— класова;

— кастова;

— культурно-символічна;

— станова;

— культурно-нормативна;

— етакратична.

 

Ці типи стратифікаційних систем існують у сучасних суспільст­вах у складних, змішаних комбінаціях взаємодоповнюючи одна одну.

Соціальна стратифікація означає не тільки різне становище у су­спільстві окремих індивідів чи родин, а саме їх нерівність. При цьому важливим положенням теорії стратифікації є проблема соціаль­ної мобільності, яка ставить питання про методи зміни особистістю чи групою свого соціального становища. Виділяють два основні шляхи підвищення соціального рангу: аскрипція та досягнення.

Вивчення соціальної структури має велике значення, оскільки саме вона виступає головним регулятором еволюції суспільства.

 

Ретельно виконуючи завдання за завданням у вищевказаній логічній послідовності, намагайтеся якомога глибше розібратися з кожним поставленим завданням, використовуючи літературу до теми. Це стане запорукою того, що ви зможете підготуватися до відповіді на питання плану семінарського заняття.


Городяненко

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 382 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Большинство людей упускают появившуюся возможность, потому что она бывает одета в комбинезон и с виду напоминает работу © Томас Эдисон
==> читать все изречения...

2530 - | 2189 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.012 с.