Проблема типологізації суспільств передбачає, з одного боку, розрізнення понять «суспільство», «природа», «держава», «країна», з іншого — з'ясування співвідношення між ними. Людина і суспільство є частили ми природи, але помилково було б ототожнювати їх в природою. Адже коли йдеться про природу у широкому сенсі (природна єдність світу, всієї дійсності), то лінія «суспільство — природа» відображає те, що людина і суспільство виникли з природи. Суспільство при цьому перебуває у тісному зв'язку та взаємодії з природним середовищем і не може функціонувати, розвиватися поза ним, оскільки і природа, і суспільство підкоряються єдиним фундаментальним законам. Однак розуміння природи у вузькому сенсі (частина реального світу, природно-географічне середовище) передбачає визнання того, що людина є не стільки біологічним, скільки соціальним творінням, а буття суспільства — це своєрідне соціальне буття, котре не можна зводити тільки до біологічного існування.
Розмежування цих понять дає змогу правильно зрозуміти двоєдину (природно-соціальну) основу людини та суспільства, не допустити як ігнорування природних засад у людині та суспільстві, так і заперечення вирішальної ролі соціального у цій єдності. На певних етапах розвитку соціології домінували різні точки зору, які то відмежовували людину, суспільство від їх природних основ, то абсолютизували місце і роль біологічного на противагу соціальному.
Між природою і суспільством існують генетичні (зв'язки за походженням, оскільки виникнення суспільства відбувалося на природній основі), структурні (суспільство включене в різні природні системи: біосферу, Сонячну систему), функціональні (обмін речовиною, енергією, інформацією) зв'язки.
У процесі взаємодії суспільство і природа постійно впливають одне на одного. Головним засобом свідомого та цілеспрямованого впливу суспільства на природу с виробнича діяльність. Природні умови, ресурси та багатства можуть позитивно чи негативно впливати на розвиток суспільства. Наприклад, циклічність багатьох природних процесів (зміни дня і ночі, пір року та ін.) зумовлює ритмічність людської життєдіяльності: праці і відпочинку, сільськогосподарських робіт, споживання електроенергії тощо. Природні умови впливають на розміщення і спеціалізацію суспільного виробництва, світовий поділ праці, розселення людства тощо. Визнаючи вплив природи на суспільство, необхідно враховувати і дію соціокультурних факторів, які є не менш значущими.
Розвиток суспільства залежить також і від людей (народонаселення), їх чисельності, вікового і статевого складу та інших характеристик.
На думку представників сучасної американської соціології, у XX ст. сформувалася так звана парадигма людської винятковості, сутність якої визначається екологічними залежностями та обмеженнями. Згідно з нею людина, істотно відрізняючись від тварини, здатна розпоряджатися собою і діяти як завгодно для досягнення мети. Соціокультурне середовище, соціальні та культурні чинники є головними для неї, що змушує інколи ігнорувати біофізичне середовище. Позаяк усі проблеми можна розв'язати за допомогою науки, соціальний і технологічний прогрес ніщо не може обмежити.
Однак сучасний стан суспільства, людини і довкілля доводить наукову неспроможність абсолютного протиставлення суспільства і природи, ресурси якої не безмежні.
Розмежовуючи категорії «суспільство», «держава», «країна», слід виходити з того, що «країна» — поняття, яке є переважно географічною характеристикою частини нашої планети, а «держава» — категорія, що відображає політичний стан цієї частини. Співвідношення між даними категоріями визначає типологізацію суспільств.
Типологізація (грец. typos — слід, відбиток і logos — слово, вчення) суспільств — класифікація суспільств на основі визначення найсуттєвіших типових ознак, які відрізняють одні суспільства від інших.
Залежно від критеріїв соціологи по-різному визначали типи суспільств. Наприклад, беручи за головну ознаку писемність, їх поділяли на; писемні та дописемні. Німецький соціолог Фердинанд Тьонніс (1855—1936) з огляду на наявність і стан промислового виробництва класифікував їх на традиційне (допромислове) та промислове.
Американські соціолог» Г. та Дж. Ленскі, розрізняючи суспільства за головним способом здобуття засобів до існування, виокремлюють:
1. Суспільство мисливців і збирачів. Структура його надто проста, а соціальне життя організоване на основі родинних зв'язків, усім керує вождь.
2. Садівничі суспільства. Воно теж ще не знає, що таке додатковий продукт, основою його соціальної структури є родинні зв'язки. Однак їх система помітно розвинутіша, складніша.
3. Аграрне суспільство. На цьому етапі вже з'являється додатковий продукт, розвиваються торгівля, ремесла, зароджується держава. Система родинних зв'язків перестає бути основою соціальної структури суспільства.
4. Промислові суспільства. Виникають наприкінці XVIII ст. з появою промислового виробництва, використанням у виробничих цілях наукових знань, значного додаткового продукту, розвитку системи державного управління.
Застосування цього критерію іншими соціологами передбачає, крім перших трьох, індустріальне та постіндустріальне суспільства.
Беручи за основу ціннісні критерії, соціолог Д. Рісман виділяє такі типи суспільства:
1. Традиційне суспільство. У ньому індивіди керуються традиційними цінностями. Ця особливість властива насамперед аграрному суспільству, в якому професія переходить від батька до сина. Людина, будучи обмеженою у виборі, змушена діяти згідно з традиціями. Саме такі особливості характеризують доіндустріальне суспільство.
2. Суспільство, кероване зсередини. У такому суспільстві поведінку індивідів визначають особисті цінності, що активізує індивідуальність, посилює вибір, самостійність рішень, власну точку зору. В ньому відсутні чіткі моральні норми, людина повинна шукати опору в собі. Це індустріальне суспільство.
3. Суспільство, кероване ззовні. Індивід у такому суспільстві спрямовує та оцінює свою діяльність, орієнтуючись на твердження колег, друзів, сусідів, громадську думку. Воно сприяє розвитку тертіальних (лат. tertius — третій) промислів: маркетингу, послуг. З'являються нові професії, групи робітників, формуються нові громадські організації. Для досягнення успіху індивід повинен враховувати зовнішні обставини, пристосовуватися до них. Це постіндустріальне суспільство.
Розвинутість управління і ступінь соціального розшарування розмежовують суспільства на просте і складне:
— просте суспільство. У такому суспільстві не існує бідних і багатих, керівників і підлеглих. Основні його характеристики: соціальна, економічна, політична рівність, низький рівень поділу праці та розвитку техніки, невеликі територіальні розміри, незначна чисельність, пріоритет кровних зв'язків;
— складне суспільство. Сформувалося з виникненням та нагромадженням додаткового продукту, розвитком позааграрних виробництв, зосередженням людей у містах, розвитком торгівлі, передусім зовнішньої. Класове розшарування в ньому зумовило перехід від звичаєвого права до юридичних законів. З виникненням писемності стали окреслюватися контури елітарної культури. Еволюція такого суспільства, утвердження держави уможливили реалізацію масштабних суспільних проектів (розвиток засобів комунікації тощо).
За політичними режимами суспільства поділяють на демократичні, авторитарні, тоталітарні; за панівною релігією — на християнські і мусульманські.
Марксизм за способом виробництва, виробничих відносин і класової структури виділив первіснообщинну, рабовласницьку, феодальну, капіталістичну, комуністичну суспільно-економічні формації.