Закономірності розмноження людей перебувають під впливом соціально-економічних відносин, і інтенсивність демографічних процесів прямо чи опосередковано визначається соціально-економічними умовами. На кожному етапі розвитку суспільства існують соціальні норми, що визначають час вступу в шлюб, уявлення про бажану чи ідеальну кількість дітей, ставлення до життя і здоров'я свого і навколишніх. Будучи відображенням у свідомості людей умов їхнього життя, ці норми визначають і демографічну поведінку.
Як правило, народжується людей більше, ніж помирає, і загальна чисельність населення більшості країн і Землі в цілому зростає. Швидкість цього збільшення не залишається, однак, постійною величиною. Демографічні процеси відбуваються по-різному в різні історичні епохи й у різних країнах. Протягом століть для людства були характерні висока нерегульована народжуваність і надзвичайно висока смертність, у результаті чого населення зростало відносно повільно. Наприкінці XVIII – початку XIX ст. в Європі почався так званий демографічний перехід. Хоча в різних країнах залежно від особливостей їх історичного розвитку він відбувався по-різному, але, як правило, спочатку знижувався рівень смертності, потім народжуваності; для такого ж зростання населення тепер потрібно менше народжень і смертей. Цей процес називають демографічною революцією. До кінця XIX – початку XX ст. рівень народжуваності в більшості економічно розвинених європейських країн помітно знизився, темпи зростання населення зменшилися, і до середини XX ст. демографічний перехід у цих країнах завершився. Зниження народжуваності призвело до старіння населення: при загальному зростанні населення кількість дітей збільшувалася повільніше, ніж кількість людей похилого віку, через що частка останніх у населенні стала більшою.
Старіння багатьох націй приводить до зниження економічної активності населення. Старіння населення означає скорочення припливу молоді в економіку, а це викликає сповільнення процесів зміни професійно-кваліфікаційного і галузевого складу зайнятого населення і відповідно зростання ефективності економіки. Знижується також мобільність населення.
За класифікацією ООН, молодою державою вважається та, де частка людей похилого віку (старше 65 років) становить 4 %, а старою – та, де вона становить 7 %. Рівень старості населення в Німеччині становить 14,95 %, у Великобританії – 15,75 %, Франції – 14,50 %, СІЛА – 12,60 %, Японії – 12,55 %.
Що стосується людей похилого віку, то найбільша їх частка характерна для розвинених країн з низьким відсотком дітей. Найбільше похилих людей у Швеції (21,0 %), Австрії (20,5 %), найменше – в країнах Африки, Азії і Латинської Америки (3-5 %).
Після Другої світової війни унаслідок відносного поліпшення охорони здоров'я, успіхів у боротьбі з епідеміями, а також упровадження нових ефективних лікарських засобів у країнах Азії, Африки і Латинської Америки значно знизився рівень смертності. Однак у цих країнах ще зберігається багатодітність, яка підтримується релігією і культурно-побутовими традиціями. Це привело до різкого прискорення зростання населення цих країн, що отримало назву "демографічний вибух", а разом з тим і до різкого прискорення зростання всього населення Землі.
Демографічну революцію пережило і населення колишнього СРСР. На відміну від інших країн тут вона відбулася в історично короткий термін і в зовсім інших соціальних умовах. Цей процес був ускладнений двома світовими війнами, що істотно вплинули на нормальний хід демографічного розвитку.
Кількість народжень і смертей у житті покоління залежить, за інших рівних умов, від чисельності людей у поколінні. Тому демографічні процеси вимірюють не абсолютними, а відносними числами народжень і смертей на 1000 початкової кількості людей у поколінні чи тих із них, що дожили до того чи іншого віку. Ці показники є свідченням інтенсивності демографічних процесів, які залежать від віку і статі. Рівень смертності чоловіків, як правило, перевищує рівень смертності жінок, іноді досить значно, що пов'язано як з різною життєздатністю, так і з відмінностями в умовах праці і побуту. Чоловіки одружуються в середньому пізніше, ніж жінки, останні, навпроти, раніше стають удовами. При цьому рівень смертності одружених і заміжніх нижчий, ніж неодружених і розлучених. Розрізняється інтенсивність демографічних процесів і за віком. Смертність є великою на перших роках життя, потім до 10-12 років скорочується до мінімуму, а після цього починає поступово зростати, досягаючи максимуму в старечому віці. Інтенсивність дітородіння досягає максимуму до 22-25 років, а потім приблизно до 50 років повільно знижується до нуля. Тому правильне уявлення про рівень демографічних процесів у поколінні можна отримати, обчисливши вікові коефіцієнти, тобто кількість подій, що припадають на 1000 чоловік даного віку і статі.
Залежність народжуваності і смертності від віку з часом змінюється. Наприклад, у минулому більша частина поколінь вимирала на початку життя і до старості доживали не всі. Різна вона й у різних групах населення. Тому при порівняннях необхідно характеризувати інтенсивність демографічних процесів одним числом для всього покоління. Для народжуваності це кількість дітей, народжених у середньому однією чи тисячею жінок даного покоління впродовж дітородного періоду, для смертності – кількість років, що проживаються в середньому всіма людьми даного покоління в розрахунку на 1 людину. Але в реальному поколінні дітородний період займає 30-35 років, а смерті настають упродовж більш ніж 100 років. За цей період інтенсивність демографічних процесів під впливом умов, що змінюються, встигає змінитися. Тому інтенсивність демографічних процесів характеризують за допомогою показників для умовного, гіпотетичного, покоління. Оскільки в кожний момент у населенні є люди будь-якого віку, вікові коефіцієнти народжуваності чи смертності, обчислені для даного часу (звичайно року) для кожного віку, утворюють повний ряд, що характеризує відповідний процес для деякого уявного покоління, яке ніби проживає життя в умовах даного часу. Інформацію про кількість народжень і смертей отримують для цього за даними реєстрації цих подій у загсах, а інформацію про чисельність вікових груп – за даними переписів чи даних оцінок статево-вікового складу населення, які регулярно проводяться. Узагальнювальні показники для гіпотетичного покоління – сумарний коефіцієнт народжуваності і середня тривалість майбутнього життя. Сумарний коефіцієнт народжуваності – сума вікових коефіцієнтів народжуваності даного року для кожного віку. Він показує, скільки в середньому дітей народила б одна жінка з покоління, що досягло 15 років, якби впродовж усього її життя частота дітородіння в кожному віці залишалася такою ж, як у даному році. Для смертності аналогічний показник – середня тривалість майбутнього життя (чи, точніше, очікувана тривалість життя) – кількість років, які прожила б у середньому одна людина, що народилася в даному році (або досягла певного віку), якби впродовж її життя рівень смертності в кожному віці залишався таким, як зараз.
Як зведену характеристику відтворення населення використовують так званий чистий коефіцієнт відтворення жіночого населення (сума добутків вікових показників народжуваності на відповідні вікові показники смертності жінок, помножена на частку дівчаток серед немовлят). Він являє собою показник заміщення материнського покоління дочірнім за умови збереження сучасних рівнів демографічних процесів.
Але частіше застосовуються не ці точні, а більш грубі показники демографічних процесів – загальні коефіцієнти народжуваності і смертності, які являють собою відношення кількості народжених і, відповідно, померлих за рік до середньорічної чисельності населення й обчислюються в розрахунку на 1000 всього населення. Різниця коефіцієнтів народжуваності і смертності становить коефіцієнт природного приросту населення. Ці показники, однак, багато в чому залежать від вікового складу населення, і їх зміни не завжди достовірно показують дійсний хід демографічних процесів.
В екологічних, соціально-гігієнічних і демографічних дослідженнях особливе значення має вивчення дитячої смертності у віці до 1 року, яка істотно перевищує смертність дітей іншого віку і дорослих. Дитяча смертність є вищою на перших днях, тижнях і на першому місяці життя, тому її показник для даного року залежить від зміни кількості народжених. Його обчислюють звичайно на 1000 живо-народжених.
У демографічному аналізі для кожного демографічного процесу застосовується і ряд інших, більш точних і детальних показників.
Знання демографічних процесів важливе для вивчення стану здоров'я населення і захворюваності, для організації охорони здоров'я. Показники смертності поряд з даними про захворюваність і фізичний розвиток людей є важливою характеристикою стану здоров'я населення й ефективності заходів щодо його охорони. Порівняльний аналіз демографічних процесів у групах населення, що розрізняються за соціально-демографічними ознаками -віковими, професійними та іншими, а також за природно-кліматичними і культурно-побутовими умовами, дає змогу виявити вплив тих чи інших чинників на частоту поширення захворювань. Знання особливостей утворення, зростання і розділення сімей необхідне для вивчення впливу, який чинять умови життя на стан здоров'я людей. Кількість дітей у сім'ї, час їх появи, інтервали між народженнями мають велике значення для вивчення дітородної функції жінок. При цьому для екологічних, соціально-гігієнічних досліджень та організації охорони здоров'я важливі не тільки результати, але й методи вивчення демографічних процесів.
Вивчення демографічних процесів відіграє важливу роль у плануванні охорони здоров'я. Виявлення тенденцій народжуваності і смертності, передбачення їх майбутніх змін, а також змін у статево-віковому складі населення під впливом цих процесів необхідні для планування мережі лікувально-профілактичних закладів, підготовки кадрів медичних працівників, оцінки ефективності заходів екологічного та санітарно-профілактичного характеру, планування профілактичних заходів, диспансеризації населення. Оцінка кількості народжень у майбутньому і можливих змін шлюбного і сімейного складу населення має важливе значення для планування мережі і діяльності пологових закладів, дитячих садків. Широке застосування в плануванні роботи з охорони здоров'я населення має демографічний прогноз – при визначенні як імовірних контингентів хворих, так і потреби в медичних кадрах.
Значення дослідження тенденцій демографічних процесів і їх чинників особливо важливе у зв'язку з реалізацією широкого комплексу заходів демографічної політики.
4.5. Демографічна ситуація в Україні
Упродовж останніх шести років населення України скоротилося на 1,5 млн. чоловік тільки внаслідок процесів депопуляції. Це можна порівняти хіба що з рівнем смертності під час голодомору 1932-1933 рр., коли загинуло 3-6 млн. українців; голодомору 1947 р., коли кількість померлих сягнула 1 млн., та Другої світової війни, коли загинуло 5,3 млн. українців. Передбачають, що за умови збереження сьогоднішніх темпів депопуляції нація скоротиться до 2025 р. на 5 млн. За рівнем смертності Україна входить до першої десятки країн у світі.
Ще один вияв демографічної кризи – очікуване падіння тривалості життя до безпрецедентно низького рівня для країни, яка не перебуває в стані війни. Очікувана тривалість життя чоловіків зменшилася на 10-11 років, жінок – на 3-4 роки. У 1996 р. середня очікувана тривалість життя дорівнювала 61,1 року для чоловіків і 72,8 року – для жінок. Зростання розриву між очікуваною тривалістю життя чоловіків і жінок є ще одним показником погіршення стану здоров'я та демографічної ситуації в країні. Біологічний розрив між тривалістю життя жінок та чоловіків становить 3-4 роки. В Україні цей розрив підвищився з 9,7 року в 1991 р. до 11,2 року в 1996 р. Розрив у більш як 10 років зараз спостерігається на всій території України. Така цифра зареєстрована в 17 областях України, в 11 регіонах цей показник навіть вищий.
Наслідки Чорнобильської аварії значно вплинули на стан здоров'я населення. Для прикладу візьмемо такий факт: майже 150 тис. осіб, більше половини з них – діти, мають перевищення вмісту свинцю в щитовидній залозі. Захворюваність на рак щитовидної залози надзвичайно зросла з 1990 р. Найбільш поширена вона в Київській, Житомирській, Черкаській, Чернігівській та Ровенській областях, які були забруднені радіацією набагато більше, ніж інші області. У 1981-1985 рр. було зареєстровано лише 25 випадків раку щитовидної залози, а за період
1986-1997 рр. прооперовано вже більше 900 дітей. Таким чином, маємо підвищення захворюваності на рак щитовидної залози серед дітей у 40-50 разів. Діти, яким під час Чорнобильської катастрофи було 5-6 років, – найбільш уразлива група населення. Україна посідає друге місце у світі після Білорусі за рівнем захворюваності на рак щитовидної залози (Романець, 1998 р.).
За даними довгострокового моніторингу (1980-1996 р.), онко-епідеміологічна ситуація в Україні та в окремих її регіонах характеризується безперервним зростанням рівня онкологічної захворюваності населення. Так, якщо в 1980 р. кількість уперше зареєстрованих онкологічних хворих становила 238,3 на 100 тис. чол. населення, то в 1996 р. – 309,4 на 100 тис. чол. населення, тобто абсолютний приріст показника перевищив 30 % (45 % – для чоловіків і 27,8 % – для жінок).
У стандартизованих показниках (стандарт світовий) темпи зростання показників захворюваності нижчі і не перевищують для чоловіків 26 %, для жінок – 21 %.
Жінки становлять майже 54 % населення України, тобто більше 27 млн. 482 тис. Смерть, спричинена раковим захворюванням, посідає друге місце після серцево-судинних захворювань у структурі смертності серед жінок (30,7 %). 7800 жінок померло від раку репродуктивних органів у 1995 р.; 76,6 тис. нових випадків раку зареєстровано серед жінок у 1996 р. Захворюваність на рак молочної залози останніми роками подвоїлася. Щогодини одна жінка в Україні помирає від раку молочної залози. Дві жінки з кожних трьох мають зміни молочної залози передракового характеру; 10-15 % з них приречені на рак.
Усього в Україні зареєстровано 741 545 хворих на рак. Щороку реєструється 169 тис. нових випадків захворювання. 60-70 % населення має генетичну схильність до розвитку ракового захворювання, але офіційно це не визнано наслідком Чорнобильської катастрофи.
Іншим показником демографічної кризи в Україні є скорочення рівня народжуваності: з 630,8 тис. у 1991 р. до 467,2 тис. у 1996, тобто майже на 25 %. Такий рівень народжуваності не забезпечує простого відтворення населення. Сьогодні Україна належить до групи європейських країн з найнижчим рівнем народжуваності, поряд з Іспанією, Італією, Болгарією і Росією.
Головною причиною зниження рівня народжуваності є катастрофічно поганий стан репродуктивного здоров'я населення, зокрема жінок. Дані медичних досліджень демонструють, що 70 % вагітних жінок мають акушерські та інші патології. Серед них 27,9 %, згідно з офіційними даними, хворіють на анемію; 8,1 % – на пізній токсикоз; 5 % мають серцево-судинні захворювання; 7,6 % – захворювання сечостатевої системи.
Рівень передчасних пологів підвищився з 4,9 % у 1992 р. до 5,2 % у 1995 р. Кількість патологічних пологів та мертвонароджених також зростає. Смертність матерів сягає 33,6 випадку на 100 000 живонароджених дітей, тобто у 2 рази перевищує рівень, визначений ВООЗ як припустимий до 2000 р.
Таким чином, не дивує, що за даними дослідження НДІ акушерства та гінекології України, 70 % дітей народжуються з відхиленнями у здоров'ї. Якщо подивитися на цей факт з погляду здоров'я нації, тільки 30 % дітей народжуються здоровими і тільки 20 % із них зберігають здоров'я до закінчення середньої школи.
Згідно з даними Міністерства охорони здоров'я, кількість здорових дітей зменшилася з 23 % у 1988 р. до 5 % у 1996-1997 роках (Сердюк, 1996 р.).
Вплив Чорнобиля на стан навколишнього середовища та здоров'я людини очевидний. Можна вважати доведеним, що тривале ураження низькими дозами радіації спричиняє патологічні зміни в організмі людини: викликає серцево-судинні захворювання, утворення злоякісних пухлин, ураження щитовидної залози, діабет, астму, зниження імунітету тощо (Бобильова, 1998; Нестеренко, 1998; Сердюк, 1998 р.).
Слід зазначити, що середній вік менопаузи в українських жінок становить 47,4 року і є нижчим за середній у Європі – 51,4 року. Одним із чинників, що мають критичний вплив на рівень старіння жіночого населення, вважається підвищена радіація (Поворознюк, 1997 р.).
Тривожним симптомом для України є зростання рівня захворюваності на СНІД (див. п. 4.3) і туберкульоз. У світі туберкульоз знищує 3 млн. чоловік і, таким чином, стає першим у світі вбивцею серед інфекційних хвороб. Понад 98 % тих смертей припадає на країни, що розвиваються. Жахливим є і той факт, що туберкульозні палички разом з ВІЛом утворюють смертельний альянс із катастрофічними наслідками. Вважається, що з 2000 р. 1 млн. заражених ВІЛом людей щороку помиратиме від туберкульозу.
Кризовий стан демографічної ситуації в Україні вимагає перегляду і переорієнтації конкретних напрямків демографічної політики. Суспільство сьогодні не може повноцінно стимулювати народжуваність і тому основна увага повинна бути сконцентрована на проблемах збереження здоров'я, зниження дитячої та вікової смертності, смертності сільського населення.
Перехід України на ринкову економіку вимагає дотримання засад матеріального забезпечення відтворення населення: посилення ролі доходів сім'ї в системі джерел і засобів матеріального забезпечення відтворення населення; особливо увага соціального захисту, підвищення адресності та ефективності допомоги; створення принципово нової системи кредитування населення взагалі та молодих сімей; створення нової ефективної системи охорони материнства дитинства, яка забезпечує реалізацію пріоритетів сім'ї, дитини.
Не краща демографічна ситуація склалася і в Росії. Для неї, зокрема, проблема чисельності населення має особливе геополітичне значення – як для жодної іншої країни світу. Пояснюється це величиною її території, завдяки чому густота населення тут невелика і становить 8,5 чол. на 1 км2. Такий рівень – найнижчий серед великих держав: утричі нижчий США, в 14 разів нижче Китаю, у 17 – нижче Західної Європи, у 38 – нижче Японії. Якщо ж говорити про азіатську частину Росії, де густота дорівнює 2,5 чол. на 1 км2, то різниця стає ще більш вражаючою. Величина щорічної депопуляції становить 0,6 % від загальної чисельності населення, тобто кожний рік корінне населення скорочується на 800-900 тис. жителів. Такий темп означає, що через 80 років країна втратить 50 % свого етнічного складу (Гундаров, 2001 р.).
Якщо не буде вжито адекватних заходів, то Росію в недалекому майбутньому чекають два потужних демографічних удари – у 2013 і 2033 роках. Це пов'язано з тим, що в період 1990-1993 pp. удвічі скоротилася кількість народжених. У 2013 р. настане час армійської служби тих, хто народився в 1993 р. Але їх кількість виявиться вдвічі меншою від тих, хто народився в 1990 р. В армії виникне гострий недобір. У вузах і підприємствах відчуватимуть нестачу студентів і робочих рук. У той самий час прийде час виходити заміж і народжувати дітей дівчатам, що народилися в 1993 р. Враховуючи те, що їх кількість також скоротилася вдвічі, кількість народжених ними дітей зменшиться у два рази порівняно з 1993 р. Через наступні 20 років, тобто у 2033 p., підійде час іти в армію і на виробництво тим, хто народився в 2013 р. Але їх виявиться всього 20 % від кількості молодих людей, що мала Росія на початку 90-х років. Для покриття дефіциту необхідно буде запрошувати емігрантів. У результаті армія і промисловість будуть змушені комплектувати себе на 80 % посланниками інших країн та інших культур (Гундаров, 2001 р.).
За офіційними даними Держкомстату, чисельність населення в Росії в період з 1998 по 2015 рік зменшиться на 8,6 млн. чоловік, або на 6 %. За дитячою смертністю Росія посідає 30-те місце у світі.
Використовуючи методологію Л.М. Гумільова з оцінки фаз етногенезу, можна констатувати, що український та російський слов'янський суперетнос вступив у період стійкої депопуляції. Демографічні проблеми в Україні і Росії стають найважливішими показниками життєздатності націй.
4.6. Регулювання чисельності людей
Динаміка чисельності популяцій людей може бути досить різноманітною: вони можуть збільшуватися чи зменшуватися або залишатися стабільними. Вже в первісних людських угрупованнях існувала тенденція до збереження чисельності популяцій на певному рівні. До людських популяцій не можна застосувати принципи природних систем регулювання, що діють у тваринному світі, але їх застосовують, і ми розглянемо їх, з тим, щоб можна було висловити іншу думку, думку оновленого Богом розуму.
· наближення до стабільної чисельності популяцій означає, що коливання чисельності визначені деякими межами;
· стабільний середній рівень густоти визначається ємністю системи;
· процеси, які обмежують діапазон коливань в екосистемі постійної ємності, – це внутрішні процеси, і вони залежать від густоти;
· зовнішні впливи можуть різко порушити рівновагу в екосистемі, але вони не беруть участі в установленні стабільності;
· будь-яка екосистема має оптимальну чисельність населення, і процеси, що регулюють чисельність, спрямовані на встановлення оптимуму. Специфікою людських популяцій є те, що їх чисельність регулюється не тільки біологічними, але й соціально-культурними чинниками, дія яких може бути цілеспрямованою. Також чисельність людських популяцій сьогодні набула тенденції до збільшення без наближення до рівноваги.
Регуляторні процеси, що залежать від густоти, поділяють на дві групи: обумовлені конкуренцією; інверсні (Уайнер, 1979 р.).
У процесах першої групи обмежувальна дія змінюється залежно від чисельності популяції – при зростанні чисельності вона посилюється, а при зменшенні слабшає. Так, при збільшенні густоти популяції посилюється боротьба за основні джерела їжі, води, палива і сировини, за освоєння нових територій і місць, придатних для життя. Збільшення густоти популяції може супроводжуватися забрудненням навколишнього середовища та погіршенням умов існування, що викликає спалахи епідемій та виникнення різних екопатологій. Лімітна дія цих процесів слабшає із зменшенням чисельності популяції.
Обмежувальна дія інверсних регуляторних процесів змінюється в напрямку, протилежному зміні чисельності популяції. Це такі процеси, інтенсивність яких знижується зі збільшенням популяції і навпаки. Зі збільшенням чисельності популяція стає здатною до більш ефективного використання природних ресурсів та забезпечення своєї безпеки, зростає фонд генетичної мінливості. Зменшення чисельності популяції призводить до втрати зазначених переваг, і малочисельна популяція стає менш конкурентоспроможною та менш здатною до проведення колективних заходів.
Важливим чинником регулювання чисельності людини були абіотичні чинники, перш за все кліматичні. Обмежували чисельність людей хвороби, голод, напади хижаків, висока дитяча смертність.
Інтелектуальний розвиток людини допоміг їй вирішити одну з найголовніших проблем, яка обмежує чисельність, – нестачу харчових ресурсів, розпочати ведення сільського господарства (скотарство і землеробство). Це відбулося приблизно 10 тис. років тому, і з цього моменту можна вважати, що людина почала створювати свою власну екосистему.
Розвиток культури, економіки, науки і техніки, підвищення рівня виробництва поступово виводили людину з під дії природних механізмів регулювання чисельності і збільшували ємність середовища життя людини.
З розвитком медицини люди позбавилися від багатьох особливо небезпечних інфекцій, були розроблені комплексні заходи щодо боротьби з іншими хворобами. Це стало чинником збільшення середньої тривалості життя і зростання чисельності народонаселення на планеті.
За оцінками ООН на 1985 рік, смерть від голоду загрожувала майже 500 млн. чоловік, або приблизно 10 % населення світу; у 1995 р. періодично або постійно від голоду страждало до 25 % людей. Це дає змогу зробити висновок, що швидке зростання чисельності людей, "демографічний вибух", є тією основою, на якій виникають і загострюються глобальні екологічні проблеми. І тільки свідоме і гуманне, не за рахунок хвороб, війн і голоду, а за рахунок культурного розвитку добровільне обмеження людством зростання своєї чисельності допоможе вирішити інші проблеми глобального масштабу, зберегти і забезпечити сталий розвиток життя на Землі.
При безумовній рівності біологічних можливостей у різних народів існують різні культурні традиції, що визначають ставлення до сім'ї і багатодітності.
Ю. Одум (1975 р.) писав, що нам необхідно: 1) вивчити і зрозуміти форму власного популяційного зростання; 2) визначити кількісно оптимальні розміри і конфігурацію населення у зв'язку з ємністю даної області; 3) бути готовим до прийняття "культурного регулювання" там, де "природне регулювання" є недієвою.