Друга складова частина терміна "екосистема" вказує, по-перше, на моноцентричність системи, по-друге, на те, що система може бути і біологічною, і (або) соціальною. Для цього слід змінити лише модель об'єкта досліджень (об'єкт-об'єктну на суб'єкт-суб'єктну) (Преображенский, Райх, 1988 р.).
Під територіальною антропоекосистемою (ТАЕС) розуміють таку екологічну систему, де людина є центральним елементом, а всі інші розглядаються як її життєве середовище. Територіальна антропоекосистема значною мірою є синонімом антропогенної екосистеми, під якою розуміється повністю або частково змінена людиною природна екосистема (Виноградов, 1988 р.).
Логічна модель ТАЕС показана на рис. 1.1.
Рис. 1.1. Модель територіальної антропоекосистеми
Антропоекосистема – це екосистема, у якій проходить життєдіяльність людини. Вона складається з сукупності компонентів і процесів, що їх пов'язують в конкретному просторі у певний час. Кожна антропоекосистема характеризується певною внутрішньою однорідністю і помітно відрізняється від сусідніх антропоекосистем (Семенюк, 2002 р.).
Уявлення про антропоекосистему має загальнонауковий зміст і може широко використовуватися як базова модель для вирішення різних завдань екології людини.
Понятійно-термінологічну базу екологічної науки становлять багато різних термінів. Ядро цієї бази утворюють поняття і терміни, що характеризують основні частини і блоки антропоекосистеми.
До понять, що характеризують блоки керованої частини системи, належать перш за все "людина" (населення) і "середовище" (див. рис. 1.1). При цьому мається на увазі, що вони є узагальнюючими категоріями, які відбивають складні, часто ієрархічні групи понять і термінів. Так ієрархічна група, виділена за біологічною ознакою, формується такими: людина – індивід, група (за статтю і віком), конституціональний тип, раса, людство; а ієрархічна група, виділена за соціальною ознакою, такими: людина – соціальна особистість, сім'я, група населення, клас, суспільство, людство.
У свою чергу, "середовище" – узагальнююче поняття, яке охоплює умови життя людини (населення). Ці умови визначаються сукупністю явищ, що мають різне походження і характер: природних, соціальних, економічних. Для кожного з них умовно введений термін, що позначає територіальний тип середовища з вираженою складною структурою. Так, складовими природного середовища можуть бути: геохімічне і водне або біогенне і абіогенне тощо (Преображенский, Райх, 1988 р.).
Специфічні зв'язки в антропоекологічній системі відбиває поняття адаптація – внутрішньосистемні процеси приведення у відповідність частин і блоків ТАЕС. Процеси, покладені в основу адаптації, характеризуються рядом взаємопов'язаних понять і термінів. Перша група стосується механізмів адаптації – соціальних і біологічних. Соціальні механізми адаптації пов'язані із різними способами захисту чи ізоляції людини від несприятливих впливів середовища та методами перетворення середовища в бажаному для людини напрямку. Біологічні механізми адаптації пов'язані з морфологічною, фізіологічною та поведінковою адаптацією. Стан адаптованості виражається напруженням, втомою, хворобою. Напрями процесів адаптації позначають поняттями еволюційна, динамічна, функціональна адаптація.
Друга група понять і термінів характеризує стани людини і середовища, які відбивають здатність до адаптації і досягнутий при цьому результат. Так, при характеристиці неоднакової здатності адаптації людини (населення) до неадекватних умов середовища використовується поняття "адаптаційні типи людей" (приклади – "спринтер", "стайєр", "мікст"), а для характеристики неоднакового результату адаптації до різних умов навколишнього середовища (переважно природного) – поняття "адаптивні типи" (Преображенский, Райх, 1988 р.).
Існуючі терміни, що характеризують стан навколишнього середовища і стан людини (населення), умовно наведеш двома варіантами: середовище "сприятливе" для життя і господарської діяльності людини (населення) і "несприятливе". Звідси і набір термінів: середовище здорове (комфортне) чи нездорове (дискомфортне), патогенне чи саногенне, екстремальне тощо.
Критеріями функціонування (критеріями ефективності) ТАЕС є здоров'я людини (населення) та соціально-трудовий потенціал населення (можливість його відтворення і розширення).
1.3. Вивчення здоров'я людських популяцій
Здоров'я людини – один із головних інтегральних показників перетворень, що відбуваються в сучасну епоху, і одночасно головний об'єкт управління в суспільстві, яке керується найбільш прогресивними соціальними законами. Здоров'я вивчається на індивідуальному і популяційному рівнях. У перспективі з розвитком екології людини об'єктом вивчення стане і такий глобальний рівень здоров'я, як здоров'я людства в цілому, і його майбутнє як фундаментальний аспект ноосферогенезу (Казначеєв В.П., 1988 р.).
Ю.Г. Пузаченко (1988 р.) вважає, що основним методом дослідження в екології людини має бути спостереження, оскільки експерименти на людях часто не припустимі з етичних позицій. Тому ефективним методом буде спеціально організоване спостереження за реальним об'єктом. Аналізуючи поведінку антропо-екосистеми – об'єкта дослідження в її реакціях на зовнішні впливи, досліджуючи її саморозвиток на фоні цих зовнішніх впливів, принципово можна отримати достатню інформацію про об'єктивні закони, що керують її поведінкою.
Для вирішення науково-прикладних завдань з екології людини дослідження проводять на різних просторових рівнях, які можна поділити на три основних: локальний, регіональний і глобальний. Кожному з цих рівнів відповідає своя специфіка дослідження і властиві тільки даному рівню широта і глибина досліджуваних процесів. Для кожного рівня характерний свій картографічний масштаб, як картографічних джерел, що використовуються, так і картографічного оформлення кінцевих результатів дослідження (Гринь и др., 2003 р.).
Локальні дослідження з екології людини спрямовані на вивчення конкретних популяцій людей в реальній обстановці невеликого регіону чи окремого району великого міста. Вони відповідають великомасштабним дослідженням у географії та суміжних з нею дисциплінах. При локальних дослідженнях використовують масштаби 1:10 000‑1:50 000.
Антропоекологічні дослідження регіонального рівня здійснюються на досить великих територіях (область, край) з використанням для фіксації матеріалів і кінцевого подання інформації географічних карт масштабу 1:100 000‑1:500 000. Глобальні дослідження спираються на використання картографічних матеріалів масштабу від 1:1 000 000 і більш дрібних.
В основу всіх досліджень з екології людини покладені спільноти людей, тому важливо правильно обрати показники, які б адекватно характеризували ці спільноти. До таких показників якості населення належать коефіцієнти народжуваності, смертності, захворюваності, інвалідності, дані про вікову і статеву структури конкретної спільноти, її освітній і професійний склад, рівень фізичного розвитку дітей, моральні принципи, політичну самосвідомість, соціальну захищеність, міграції, кількість одружень та розлучень.
Результати всіх процесів життєдіяльності людської спільноти сконцентровані в популяційному здоров'ї. Показником поганого популяційного здоров'я є передчасна смертність населення. Смертність є інтегральною характеристикою, яка визначається як зовнішніми чинниками – впливом природних і соціальних умов, виробничих технологій та ін., так і внутрішніми властивостями населення території проживання – генетичним типом, рівнем адаптації, природними умовами розвитку і згасання людського організму. За повнотою відображення стану людської популяції смертність можна зіставити лише із захворюваністю населення, хоча, на наш погляд, захворюваність як характеристика стану популяції зазнає більшого впливу суб'єктивних чинників. До важливих показників якості здоров'я належить середня очікувана тривалість життя. Вона сильно варіює як за шкалою часу, так і в географічному просторі.
Для характеристики регіональних відмінностей у рівні популяційного здоров'я використовується коефіцієнт сумарної оцінки здоров'я населення. Величина цього коефіцієнта являє собою рангове місце регіону. При ранжуванні регіонів за якістю здоров'я використовують також показники дитячої смертності, середньої очікуваної тривалості життя жінок і чоловіків, стандартизований коефіцієнт смертності (Гринь и др., 2003 р.).
Антропологічну обстановку в регіоні характеризують переважно три групи чинників. Перша група показників дає змогу оцінювати природні умови досліджуваних територій і виражається рівнем комфортності природного середовища для життя населення. Друга група показників характеризує ступінь забруднення і деградації навколишнього середовища в результаті техногенної експансії на природне середовище. Оцінка всієї сукупності показників другої групи виражається через комплексний показник – ступінь детеріорованості життєвого простору досліджуваних спільнот людей. Третя група дає реальне уявлення про соціально-економічну ситуацію в регіоні. Комплексна оцінка дуже великої кількості соціально-економічних чинників дає змогу отримати індекс соціального благополуччя населення.
У роботах з екології людини постійно використовуються методи і результати фізико-географічних досліджень, оскільки природні чинники є важливою складовою частиною середовища існування людини. Географічні методи дають можливість оцінювати об'єми полютантів у зовнішньому середовищі; біогеохімічні виявляти біогеохімічні провінції і території поширення біогеохімічних ендемічних захворювань.
Методи сучасної антропології дають змогу проводити вивчення морфо-фізіологічних особливостей різних груп населення, виявляти адаптивні типи нинішніх популяцій людей. Етнографія дала методи вивчення особливостей етнічної структури населення, національних звичок, раціонів харчування та ін. Економіка збагатила екологію людини можливістю отримувати характеристики господарства регіонів, окремих галузей і видів виробництва. Соціологія дала методики соціологічних опитувань, вивчення соціальної структури населення, бюджетних обстежень, соціологічного моніторингу. Багато методів запозичено з різних розділів біології (Гринь и др., 2003 р.).
Систему методів, що забезпечують вивчення антропоекосистем, схематично зображено на рис. 1.2.
Важливе значення в екології людини має прогнозування. Виділяють такі види антропоекологічних прогнозів (за Гринь и др., 2003 р.):
· регіональний прогноз – спрямований на наукове передбачення стану середовища існування людини і пов'язаних з ним демографічних, соціальних, санологічних особливостей конкретного регіону на заданий період;
· дослідницький прогноз – спрямований на передбачення результатів впливу природних, соціально-економічних, еколого-гігієнічних, господарсько-побутових і виробничих умов у їх взаємодії на життєдіяльність населення регіону;
· програмний прогноз – передбачає здійснення ряду запобіжних заходів щодо захисту від забруднення навколишнього середовища району токсичними речовинами;
· організаційний прогноз – визначає конкретні строки проведення робіт, нові майданчики для будівництва, виявляє більш безпечні території для розміщення населених пунктів, передбачає заходи щодо збільшення ширини санітарно-захисних зон, заміни продовольчих сільськогосподарських культур на технічні.
Рис. 1.2. Методи вивчення антропоекосистем
З позицій системного підходу структурну організацію людини в її цілісності можна навести у вигляді піраміди (рис. 1.3).
В її основу покладено фізичне тіло, психічна складова (інтелектуально-емоційна сфера – середня частина піраміди і духовна складова – вершина піраміди. Піраміда має свої принципи і закони організації. Ця організація ієрархічна і керуючим її елементом є вершина.
Просторовим аспектом функціонування фізичної складової є обмін із зовнішнім середовищем, так званий життєвий простір.
Фізичне тіло
Рис. 1.3. Структурна організація людини (піраміда Маслоу)
Форми такого обміну – живлення, дихання, біоенергообмін. Просторовим аспектом функціонування психічної підсистеми є психообмін. Сюди належить вплив людського оточення на рівні мірогрупи, колективу, суспільства. Зовнішнім виявом духовної підсистеми є духовні закони, закони моралі, загальнолюдські цінності (Гончаренко, 2003 р.).
Взаємовідношення між елементами всередині піраміди підлягають законам гармонії (правило золотого перерізу), що забезпечує її динамічну стійкість і можливості розвитку. Кожний з трьох рівнів системи "Людина" розглядається як підсистема, організована за тим же принципом, що і ціла система. У підсистемах першого порядку виділяють підсистеми другого порядку і т.д. Підсистеми всіх порядків функціонують у відносно автономних режимах, але за умови дотримання принципів взаємозв'язку і підпорядкування нижчого рівня вищому. Тому на будь-які впливи людина реагує як єдине ціле. Дослідження людини як єдиного цілого становить принцип холізму (Апанасенко, Попова, 2000 р.).
Велике значення для розуміння екологічних взаємозв'язків з навколишнім світом має осмислення космопланетарного феномена людини з позицій нової філософсько-світоглядної платформи світової науки, яка базується на переході від ньютонівськоі речовинно-механічної парадигми до ейнштейнівської моделі енергоінформаційного аспекту в пізнанні Буття; нової моделі світу і людини; взаємодії світогляду Сходу і Заходу, формування єдиної планетарної культури; формування уявлення про людину як про багаторівневу космічну істоту, яка має фізичний і енергоінформа-ційний плани (Гуляев, Годик, 1983; Волков, Поликарпов, 1993; Казначеєв, 1991; Казначеєв, Спирин, 1991; Акимов, Тарасенко, Шипов, 1995; Казначеєв, Трофимов, 1997; Волченко, 2001; Васильчук, 2003; Гончаренко, 2003 та ін.).
Фундаментальною основою уявлень про космопланетраний феномен людини є досягнення в галузях квантової фізики, психофізики, вібраційної медицини, нейрофізіології, а також переосмислення стародавніх філософських учень про Космос, Природу і Людину.
Формула А. Ейнштейна Е = т с2 дала змогу зрозуміти сучасним ученим зв'язок енергії і речовини, уявити внутрішню єдність людини і наблизитися до розуміння її "тонкої структури". Речовина (тобто молекулярно-атомний рівень) – це субстанція, яка створюється внаслідок вібрації енергії, тобто це – "затверділе" світло в корпускулярному стані (на відміну від тонкого, хвильового). Сприйняття цього стану органами чуттів створює "суб'єктивно-людську" картину світу.
Субатомний рівень є перехідним. Електрони можуть проявляти корпускулярні і хвильові якості залежно від умов. Подвійність властивостей матерії (частка-хвиля) дала змогу з нової точки зору подивитися на будову тіла людини, зрозуміти структуру її тонких структур (тіло, чакри, канали, біологічно активні точки), наблизитися до розуміння природи біополя та енергоіформаційних зв'язків людини.
Важливим елементом розуміння космопланетарного феномена людини є голограмне уявлення про структуру Всесвіту і Людини, яке дало змогу перевідкрити стару тезу: людина – це мікрокосмос за відношенням до макрокосмосу. Відкриття голограмного принципу, закладеного у світостворенні, дало змогу зрозуміти багатовимірність природи людини (К. Прибрам, Д. Бом, І. Пригожин, Р. Шелдрейк, В. Вульф та ін.). Створена голограмна модель свідомості людини, розвивається уявлення про людину як носія всієї інформації у Всесвіті. Думки людини розглядаються як живі голограми, які мають формотвірну функцію, а розвиток свідомості підпорядковується загальному закону, "прихованому порядку", закладеному у Всесвіті.
Тонкі тіла людини є енергоінформаційними голографічними сітками, структура яких залежить від інформації, що міститься в них. Сітки згідно з принципом ієрархії вкладені одна в одну і відповідно пов'язані одна з одною. Поява негативної інформації в одному шарі може передаватися на інший шар і далі, на рівні фізичного тіла, виявлятися у вигляді патологічних процесів.
Рівень фізичного здоров'я людини визначається, перш за все її стосунками з Богом. Там знаходиться "істинне Я" людини. Воно неподільне. Таке уявлення про людину повністю збігається з його триєдиною структурою (дух, тіло, душа), яка описана в Біблії і зараз визнана сучасною наукою (Волченко, 2001; Васильчук, 2003; Гончаренко, 2003 р.).
Таким чином, цілісний (холістичний) підхід до людини як до системи є основою спрямованого управління процесами життєдіяльності, боротьби з хворобами та зміцнення здоров'я, еволюції свідомості людини.
Як бачимо, формування екології як нового наукового напряму зазнає впливу різних наук, з одного боку, і впливу процесів інтеграції наукового знання – з іншого. Екологія людини покликана не замінити існуючі науки, а доповнити їх духовними знаннями про роль людини на цій Землі, її покликання. Викладений в загальних рисах підхід до екології людини становить об'єктивну необхідність для вирішення одного з основних завдань цієї науки – розробки нової світоглядної парадигми духовної еволюції людини як безальтернативної стратегії виживання цивілізації в умовах катастрофічної глобальної екологічної кризи.
Перехід з XX ст. у XXI – подія для всієї цивілізації. На межі її ми всі повинні об'єднатись, зробити все можливе, аби зберегти гармонію Природи, Всесвіту. А для цього треба перш за все перебудувати своє мислення. Пам'ятаймо, що Земля дана нам Богом, щоб ми порядкували на ній та доглядали її. А всі ми – частинки Бога, які покликані виконати призначену для кожного, особливу місію на цій Землі.
Згадаємо у зв'язку з цим слова М. Реріха: "Людина – перш за все мешканець Всесвіту і лише потім житель планети Земля". Космопланетарний процес виживання людства якраз і необхідно розглядати як складову частину еволюції живої речовини на Планеті в цілому (Курик, 1989 р.).
Прогрес людського роду базується на універсальній можливості всебічного розвитку його соціальної сутності, передумовою якої є специфічно людські і водночас соціально неспеціалізовані біологічні основи. І в цьому відношенні велике значення мають питання становлення людини як індивіда і особистості (Микитюк та ін., 2004 р.).
Рекомендована література:
· основна – [42‑44, 46, 53].
Тема 2. СИСТЕМА ПОТРЕБ ЛЮДИНИ
2.1. Індивід і особистість
Індивід (особина) – кожний окремий організм, елементарна одиниця життя. Індивіду властиві всі ознаки популяції індивідів, до якого він належить, а також свої морфологічні й фізіологічні особливості. Поняття "індивід" істотно відрізняється від поняття "особистість".
Особистість – динамічна, відносно стійка цілісна система інтелектуальних, соціально-культурних і морально-вольових якостей людини, виражених в індивідуальних особливостях її свідомості і діяльності (Реймерс, 1990 р.).
Особистістю не народжуються, а стають. Особистість визначається даною системою суспільних відносин, культурою і біологічними особливостями індивіда. Особистість одночасно є продуктом, об'єктом і суб'єктом історичного процесу. Розвиток особистості відбувається в надрах суспільства на фоні певного середовища життя людини. Це середовище в ході соціалізації особистості формує в неї комплекс соціально-психологічних установок (станів схильності суб'єкта до певної активності в конкретних ситуаціях). Від них залежить світогляд особистості, у тому числі екологічний світогляд, усвідомлення нею проблем природокористування, охорони природи і навколишнього людину середовища (Реймерс, 1990 р.).
Розуміння людини можливе тільки при визнанні її індивідуальності, персоналізації – це її індивідуальні особливості поведінки, свідомості, духовних характеристик.
Індивід є вихідною основою соціальної структури, тобто продуктом індивідної взаємодії є суспільство. Сутність людини в дійсності є ансамблем усіх суспільних відносин, а кожен індивід є персоніфікацією усіх суспільних відносин.
Індивід може реалізуватись як людська особистість лише тоді, коли він вступає у взаємодію з іншою людською особистістю. Взаємозв'язок "я – ти" покладено в основу людськості як такої. Існування індивіда як дискретного й ізольованого утворення неможливе. Свої знання, розуміння, почуття людина може виразити як індивід лише індивіду, що також здатен розуміти, знати, відчувати (Бичко та ін., 1993 р.).
Індивід – унікальна частка Всесвіту, одиниця соціуму, самостійний осередок культури. Ці детермінанти індивіда своєрідно поєднуються. У свою чергу, їх взаємодоповнення (соціуму, сфери культури) і співвідношення зумовлюють виникнення цілісності людства як роду, як множини людей. Тільки в соціальній системі формуються всебічні й достатні гаранти індивідного існування, які виявляють себе щодо всіх чинників життєвої появи та відтворення людини.
Тільки індивід є основою зміни суспільства, будь-якого соціального поступу. Реалізація нової ноосферної стратегії розвитку цивілізації потребує формування індивідуалізації кожної особистості, особливо пасіонарних особистостей (за Л.М. Гумільовим). Необхідне визнання кожної людини Особистістю, яка обов'язково повинна розвинутися і відбутися.
Цілісність – організація особистості з усіма її психосоціальними характеристиками, які дають змогу забезпечити відносну єдність у поведінці особистості в умовах, що змінюються. Виділяють духовну, фізичну, психічну і моральну цілісність людини як психо-біосоціальної істоти. Під духовною цілісністю слід розуміти процес відродження духу людини під дією Божого Духу. Під фізичною цілісністю розуміють сукупність єдиної структурно-функціональної системи, яка складається з різних органів і фізіологічних функцій і забезпечує функціонування людини. Психічна цілісність – це набір багатьох способів поведінки, коли індивіди різняться між собою послідовністю поведінки. Моральна цілісність – це сукупність норм і правил поведінки людини в суспільстві, ставлення до інших особистостей. Вона є основою особистої, політичної та соціальної свободи і прав людини в суспільстві, її гідності (Микитюк та ін., 2004 р.).
Чотири основних темпераменти – сангвінічний, холеричний, флегматичний і меланхолічний – виділені були ще за часів Гіппократа. Психологічна характеристика типів темпераменту людини визначається такими властивостями: сензитивністю, реактивністю, активністю, співвідношенням реактивності і активності, темпом реакції, пластичністю і ригідністю, екстраверсією та інтроверсією, емоційною збудливістю.
2.2. Система потреб людини
Система потреб людини (1990 р.) дає визначення потребам людини: 1) потреби в чому-небудь для підтримання життєдіяльності організму, людської особистості, соціальних груп і суспільства в цілому; 2) стан індивіда, який створюється необхідність в об'єктах, що потрібні для його існування та розвитку і є джерелом його активності. Потреби людини регулюють її поведінку, визначають спрямованість мислення, почуттів і волі. Потреби людини виходять з її біосоціальної структури, залежать від середовища життя, а також багато в чому визначаються процесом виховання. Вищезазначений автор виділяє шість основних груп потреб людини:
· біологічні потреби (анатомо-фізіологічні) – група потреб людини, яка обумовлює виживання і збереження фізичного здоров'я;
· етолого-поведінкові (психологічні) потреби – велика гру па потреб людини, які обумовлюють її душевний спокій. Передбачає як ряд умов просторової ізоляції і, навпаки, спілкування з іншими людьми, так і групу чинників зовнішнього середовища (звуки, кольори, стан погоди, архітектурні форми тощо);
· соціальні потреби – група потреб, які забезпечують соціальний та духовний комфорт людини (громадянські свободи, впевненість у завтрашньому дні, можливість спілкування з людьми своєї соціальної групи, можливість користуватися культурними цінностями, забезпеченість житлом та ін.);
· етнічні потреби – група потреб, обумовлена необхідністю забезпечення самостійності етносу, його існування і розвитку;
· трудові потреби – група потреб, які забезпечують еколого-соціально-економічну адаптацію людини до умов природного і соціально-економічного середовища з урахуванням її індивідуальних нахилів та сімейних традицій;
· економічні потреби – група потреб людини щодо забезпечення матеріальної можливості в межах бажаної індивідуумом якості життя.
Є.П. Желібо зі співавторами (2001 р.) дають таку класифікацію потреб людини:
· фізіологічні і сексуальні (відтворювальні функції, харчування, дихання, одяг, житло, відпочинок);