Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Властивості симетрії відносно прямої




З означення симетричних точок, фігур і перетворення симетрії відносно прямої l площини випливає ряд властивостей, які використовуються при застосуванні осьової симетрії.

1. Для кожної прямої l площини існує симетрія Sl відносно цієї прямої.

2. Незмінними (подвійними) точками осьової симетрії є всі точки осі симетрії l. Інших подвійних точок осьова симетрія на площині не має. Отже, вісь симетрії – це множина незмінних точок площини в осьовій симетрії.

3. Незмінною прямою в осьовій симетрії є, по-перше, вісь симетрії і, по-друге, кожна пряма, перпендикулярна осі симетрії. Кожна точка осі симетрії як незмінної прямої незмінна. Таку пряму, кожна точка якої незмінна в якомусь перетворенні, називають точково інваріантною. На відміну від осі симетрії всі інші незмінні прямі – перпендикулярні до осі симетрії, мають тільки по одній незмінній точці, якою є точка перетину цих прямих з віссю симетрії. Інші точки цих незмінних прямих не подвійні, кожна з них має свій образ, що не збігається з прообразом.

4. Осьова симетрія має властивість взаємності, тобто якщо А'= Sl(А), то і A = Sl(А'). Точки А і А' називають взаємно симетричними в Sl. Перетворення площини, при якому образом кожної точки є прообраз (тобто коли А А', то й А' А), називається інволюційним. Отже, перетворення площини в симетрії відносно прямої є інволюційним перетворенням.

5. Якщо пряма а і її образ а' в осьовій симетрії Sl перетинаються в якійсь точці А0, то ця точка перетину належить осі симетрії l. Справді, образ точки А0 прямої а повинен належати як прямій a'=Sl(a), так і прямій, проведеній через А0 перпендикулярно до l. Оскільки А0 = а а', то перпендикуляр, проведений до l через А0, не може перетнути а' в іншій точці, відмінній від А0, бо він перетинає пряму а' в точці А0. Отже, А0 є l.

6. Якщо пряма а перетинає вісь симетрії l в якійсь точці А0, то через точку А0 пройде і пряма а' – образ прямої а в осьовій симетрії Sl.

7. Будь-які дві точки площини мають лише одну вісь симетрії.

8. Для будь-яких півпрямих АВ і АС існує така симетрія Sl, при якій кожна з них переходить у другу відносно прямої l; пряма l є бісектрисою кута ВАС.

9. Фігури, що мають єдину вісь симетрії, поділяються нею на дві асиметричні частини протилежної орієнтації, які називаються енантіоморфами. Лівий і правий енантіоморфи не можна сумістити ніяким рухом у площині, відмінним від осьової симетрії, їх можна сумістити, якщо виконати поворот у тривимірному просторі навколо осі симетрії.

Теорема 2.1. Осьова симетрія на площині є рухом.

Для доведення теореми досить довести, що відстань між точками А і В дорівнює відстані між їх образами А' і В' в симетрії відносно прямої l. З цією метою використаємо координатний метод у системі (О, , ),вісь ОХ якої збігається з віссю симетрії.

Дано: А'(х'; у') = Sl (А(х; у)), В'(х'1; у'1) = Sl (В(х1; y 1 )). Довести: А'В' = АВ.

Доведення. А'В' = . Врахувавши формули залежності між координатами образа і прообраза, які в даному випадку мають вигляд: і , знайдемо, що А'В'= = = = = АВ.

Цю теорему можна довести на основі рівності трикутників без використання системи координат (виконати самостійно).

Наведемо ще деякі властивості осьової симетрії, які є наслідком з доведеної теореми 2.1.

Наслідок 1. Фігури, симетричні відносно прямої, рівні, але мають протилежну орієнтацію (мал. 2.2).

Наслідок 2. В осьовій симетрії пряма відображається на пряму, промінь - на промінь.

Наслідок 3. Упорядкованість точок прямої є інваріантом осьової симетрії.

Наслідок 4. Симетричні прямі або перетинаються на осі симетрії, або паралельні їй.

Наслідок 5. Паралельність прямих є інваріантом осьової симетрії.

Наслідок 6. Точки осі симетрії рівновіддалені від будь-якої пари симетричних точок.

Наслідок 7. Для будь-яких двох прямих, що перетинаються, можна побудувати дві осі симетрії – це бісектриси кутів, утворених прямими.

Наслідок 8. Будь-які дві різні паралельні прямі мають одну вісь симетрії – це множина точок, рівновіддалених від даних паралельних прямих.

Наслідок 9. Об'єднання двох фігур, які мають спільну вісь симетрії, симетричне відносно цієї ж осі.

Наслідок 10. Переріз двох фігур, які мають спільну вісь симетрії, симетричний відносно тієї ж осі.

Наслідок 11. Колінеарність точок зберігається при осьовій симетрії.

Наслідок 12. Симетричні прямі утворюють з віссю симетрії рівні кути.

Теорема 2.2. Композиція двох осьових симетрій із взаємно перпендикулярними осями є центральною симетрією, центр якої збігається з точкою перетину осей симетрії.

Доведення. Нехай а, b - осі симетрії, а ^ b; О = а b (мал. 2.3). Візьмемо довільну точку А і побудуємо їй симетричну відносно прямої а точку А1, при цьому ОА=ОА1, Ð1=Ð2.(1)

Побудуємо далі точку А2,симетричну точці А1 відносно прямої b,при цьому ОА1=ОА2, Ð3=Ð4. (2)

Враховуючи рівності (1) і (2), а також те, що Ð2+Ð3= 90°, дістанемо Ð ОА2 =ОА, ÐАОА2 = Ð1+Ð2+ +Ð3+Ð4 = 180°.

Отже, точка О лежить на відрізку АА2 і ділить його навпіл, тобто точка О є центром симетрії відрізка АА2, точка А2 = Z0 (А). Цим доведено, що коли а ^ b,то Sа Sb = Z0,де O = а b.

Наслідок 1. Множина всіх осьових симетрій на площині не утворює групи перетворень площини.

Наслідок 2. Композиція двох осьових симетрій із взаємно перпендикулярними осями симетрії комутативна. Справді,

1) ( А1=Sа(А), А2=Sb(A1)) Þ Sb Sa = Z0;

2) ( B1=Sb(А), B2=Sa(B1)) Þ Sa Sb = Z0;

3) А22 Þ Sb Sa = Sa Sb.

Теорема 2.3. Композиція трьох осьових симетрій відносно трьох прямих а, b і с, які мають спільну точку О є осьовою симетрією з віссю d,яка проходить через точку О.

Доведення. У композиції Sc Sb Sa, де а, b, с – дані прямі, які мають спільну точку О, усі три компоненти – осьові симетрії, кожна з яких змінює орієнтацію фігури на протилежну. У результаті композиції трьох осьових симетрій дістаємо фігуру, орієнтація якої буде протилежною орієнтації даної фігури. Тому результатом композиції трьох осьових симетрій може бути або осьова симетрія, або ковзна симетрія. Оскільки точка О при цьому залишається незмінною, то композицією трьох осьових симетрій буде осьова симетрія, вісь якої d повинна проходити через точку О.

Для побудови осі d результуючої симетрії, зручно вибрати прообразом точку А довільно на прямій а. Тоді А = Sа(А), і, якщо А'=Sb(А) і А"= Sс(А), то шукана вісь d є серединним перпендикуляром відрізка АА".

Поворот

Означення 3.1. Поворотом площини навколо заданої точки О на даний кут називається таке перетворення, при якому кожній точці А площини, відмінній від точки О, ставиться у відповідність така точка А' цієї самої площини, що: 1) ОА = ОА', 2) кут АОА' дорівнює даному куту і однаково з ним орієнтований.

Точка О при цьому називається центром повороту, а кут - кутом повороту.

Поворот площини навколо точки О на кут позначатимемо символом (від латинського слова Rotation). Якщо точка А' є образом точки А у повороті навколо точки О на кут , то це записують так: А'= (А) або : А А'. Із запису А'В'= (АВ) маємо, що пряма А'В' є образом прямої АВ при повороті .

Із наведеного означення випливає, що поворот навколо точки повністю визначається заданням центра повороту і орієнтованого кута повороту. Крім того, поворот може бути заданий центром повороту і парою відповідних точок або двома парами відповідних точок (парою відповідних відрізків).

Кут повороту є напрямленою величиною, тому числове значення кута повороту може бути як додатним, так і від'ємним. Додатним вважають напрям повороту проти руху стрілки годинника. Кут повороту а може мати значення в межах -180° < < 180°.

Звертаємо увагу на те, що в науковій літературі, крім терміну «поворот» навколо точки, у тому самому розумінні вживають термін «обертання». Відомо, що кожна точка площини повертається в попереднє положення при обертанні на 360°, на 2•360° і т.д., на п 360°, де п – будь-яке ціле число. Тому поворот дістанемо не лише обертанням на кут , а й на кут + п 360°, де п – будь-яке ціле число.

Кожна геометрична фігура – це певна множина точок. Для побудови образу фігури в даному повороті треба вміти будувати образи точок. Якщо задано поворот ,то для побудови образу А' довільної точки А площини треба: 1) сполучити А з центром повороту О; 2) побудувати кут АОА', рівний куту і однаково з ним орієнтований; 3) на промені ОА' відкласти відрізок ОА' = ОА.

Теорема 3.1. Будь-який поворот площини навколо точки можна подати у вигляді композиції двох осьових симетрій площини.

Доведення. Нехай дано поворот , який відображає довільно взяту точку М на точку М': М' = (М). Проведемо через центр О повороту довільний промінь l1 (мал. 3.1.) і знайдемо образ M1, точки М у симетрії відносно променя l1: M1= S (M). Далі побудуємо вісь симетрії l2 точок М1 і М' – це буде серединний перпендикуляр відрізка М1М'. Вісь 12 пройде через точку О (трикутник М1ОМ' – рівнобедрений, ОМ1=ОМ'). Осьова симетрія поставить у відповідність точці М1 точку М': М'=S (M1). Отже, точку М' дістаємо з точки М композицією двох осьових симетрій S S . Кут повороту у два рази більший кута між осями симетрії l1 і 12: Ð(l1, l2)= . Справді, за властивостями осьової симетрії Ð1=Ð2 і Ð3=Ð4. Звідси Ð(l1, l2)= =Ð2+Ð3= . Має місце й обернене твердження.

Теорема 3.2. Композиція двох осьових симетрій з непаралельними осями l1 і l2 є поворотом навколо точки перетину осей симетрії на кут, рівний подвійному куту між осями симетрії.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-10-20; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 2729 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Студенческая общага - это место, где меня научили готовить 20 блюд из макарон и 40 из доширака. А майонез - это вообще десерт. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2364 - | 2315 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.