Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Стратегічні перспективи розвитку Азійсько-Тихоокеанського регіону




 

Останнім часом Азійсько-Тихоокеанський (АТР) регіон викликає найбільшу цікавість у спеціалістів як зона дина­мічного економічного зростання, оскільки на їхню думку, динамічність економічного розвитку у поєднанні зі зрос­танням міжнародної конкурентоспроможності країн АТР свідчать про наближення "тихоокеанської ери".

З географічного погляду АТР утворює "азійський чоти­рикутник": Японія, Китай, нові індустріальні країни (НІК) (Південна Корея, Тайвань, Гонконг, Сингапур.). АСЕАН.

АТР перетворюється на центральну арену світогосподар-ських відносин. На його частку припадає 50 % світового виробництва, 1/3 обсягу світової торгівлі. Особлива увага у регіоні приділяється розвитку НТП, створенню мікро-електронних технологій, космічної автоматизації та робо­тизації. Економічне "диво" АТР пояснюється активізацією розвитку приватного підприємництва та діяльності ТНК, що обирають регіон з метою ефективного застосування ка­піталу та використання переваг дешевої робочої сили.

У цьому регіоні вживаються заходи щодо активізації механізмів інтеграції у межах Азійсько-Тихоокеанського економічного співробітництва (АТЕС), створеного у 1989 р. з метою підтримання зростання і розвитку країн-учасниць. Членами організації є Австралія, Бруней, Гонконг, Індо­незія, Канада, Китай, Кирибаті, Малайзія, Папуа-Нова Гвінея, Південна Корея, Росія, Сінгапур, США, Таїланд, Філіппіни, Чилі, Японія.

Стратегією розвитку є сприяння зростаючій економічній взаємозалежності держав АТР у сфері послуг, капіталу, технологій, зміцненню відкритої багатосторонньої торго­вельної системи, підвищенню ступеня лібералізації торгівлі та інвестицій в АТР, зміцненню і стимулюванню розвитку у приватного сектору, використанню принципів вільного рин­ку для збільшення переваг регіонального співробітництва.

Частка країн АТЕС у світовому ВВП становить 60 %, у світовій торгівлі — 40, у золото-валютних резервах — 80 %.

АТЕС є форумом держав регіону. Організація має кон­сультативний статус. У її рамках виробляються правила ведення торгівлі, інвестиційної і фінансової діяльності, проводяться зустрічі галузевих міністрів і експертів з пи­тань співробітництва в різних галузях (енергетика, транс­порт і телекомунікації, туризм, охорона навколишнього середовища). Всі рішення приймаються на основі консен­сусу. Основними органами АТЕС є міністерські зустрічі, Комітет з торгівлі та інвестицій, Тихоокеанський діловий форум, робочі групи. АТЕС співпрацює з іншими організа­ціями АТР, а саме: АСЕАН, Тихоокеанською конференцією з економічного співробітництва, Південнотихоокеанським форумом. За характером, цілями та складом країн-учасни-ць АТЕС є досить нетиповим регіональним угрупуванням. Інтеграційні стратегії його розвитку пов'язані зі стимулю­ванням іноземних інвестицій та імпортом наукомістких технологій.

З огляду на обмеженість можливостей України щодо збільшення обсягів експорту до країн ЄС та НАФТА розви­ток торгівлі з країнами АТР набуває особливого значення. Найважливішими партнерами України в АТР є Китай, Японія, Південна Корея, країни АСЕАН (табл. 6.5).

Як бачимо з таблиці, у 2000 р. загальний обсяг експорту зріс на 6,2 %, а імпорту зменшився на 13,9 % порівняно з 1998 р.

Отже, стратегічним напрямком для розвитку інтегра­ційних зв'язків України з АТР є ринково-товарний вектор, що забезпечує реальну участь національних суб'єктів гос­подарювання у системі сучасних міжнародних ринків. Еко­номічно детермінованою є структура експорту-імпорту. Відповідно до потреб України у імпорті повинні переважа­ти енергетичні й паливні ресурси, машинне обладнання і технології, товари широкого вжитку. В найближчій перс­пективі провідні позиції має зайняти імпорт інвестиційно-технологічних ресурсів, що відповідатимуть потребам постіндустріальної економіки.

Структура експорту теж не може формуватися хаотично, її матеріально-речовий склад мають забезпечити передусім галузі з порівняльними та конкурентними перевагами. Най­більші переваги для реалізації зазначеної стратегії мають машинобудування і ВПК, порошкова металургія, елект­розварювання, біотехнології. Після економічної та техніко-технологічної модернізації до складу експортних галузей можуть увійти АПК та харчова промисловість. Але можна сподіватись на рівноправну та ефективну участь України у системі міжнародного поділу і кооперації праці лише за умов комплексного вирішення системи завдань як внут­рішнього економічного розвитку, так і зовнішньоекономіч­ної сфери.

 


Вправи





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-10-27; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 595 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Два самых важных дня в твоей жизни: день, когда ты появился на свет, и день, когда понял, зачем. © Марк Твен
==> читать все изречения...

2218 - | 2051 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.013 с.