Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Стратегічні пріоритети Північноамериканської зони вільної торгівлі




 

Необхідною умовою здобуття Україною гідного місця у новому світопорядку, забезпечення своїх національних інтересів, безпеки та сталого економічного прогресу є зба­лансованість її зовнішньої стратегії за всіма напрямками, у тому числі за північноамериканським. Вагомість остан­нього зумовлюється налагодженням контактів України з НАФТА та МЕРКОСУР (Південним спільним ринком).

Північноамериканська зона вільної торгівлі (НАФТА) почала свою діяльність 1 січня 1994 p., коли набрала чин­ності угода між Канадою, США та Мексикою, підписана ще в 1992 р. Створення цієї організації відбувалося посту­пово. У 1965 р. була укладена угода між США та Канадою про торгівлю продукцією автомобільної промисловості. 1 червня 1989 р. набула чинності американсько-канадська угода про вільну торгівлю, яка передбачала усунення до 1998 р. всіх обмежень у взаємній торгівлі. Але зовнішні тарифи кожна з країн встановлювала самостійно. Згідно з угодою про створення Північноамериканської зони вільної торгівлі протягом наступних 15 років майже всі торговель­ні та інвестиційні бар'єри між країнами — учасницями НАФТА мають бути ліквідовані, а мито скасоване. У відно­синах з Мексикою відбувається поступове зниження мита: з 1994 р. зменшується мито у взаємній торгівлі промисло­вими і продовольчими товарами; решту мита скасовано до 2003 р. Ці заходи відкривають доступ високотехнологічної продукції, передусім продукції електроніки та автомобіль­ної промисловості, з США і Канади на мексиканський ри­нок. Мексика забороняє участь іноземних компаній у роз­робці, видобутку та виробництві нафти і нафтопродуктів, у розвідці та видобутку радіоактивних руд, транспортній і комунікаційній інфраструктурі на своїй території. Що стосується інших галузей економіки, Мексика зобов'язана пом'якшити обмеження на участь американських та канад­ських інвесторів в акціонерному капіталі своїх компаній та скасувати обмеження на участь іноземного капіталу в банках і страхових компаніях. Угода передбачає заходи щодо охорони довкілля Мексики, імміграції робочої сили.

Створення НАФТА сприяє розвитку різних сфер еконо­мічної діяльності в Північній Америці, а саме доступу до ринків, наданню інвестицій, гарантій, послуг, прав інте­лектуальної власності, збільшенню державних закупок, дотриманню стандартів, тимчасовому в'їзду.

У 2000 р. було здійснено спробу оцінити результати співпраці у межах НАФТА за останні 5 років. Завдяки ди­намічному розвитку американської економіки досягну­то зростання Внутрішнього національного доходу (ВНД) більш, ніж на 8 %, внутрішній попит збільшився на 16 %, зменшилось безробіття, створено нові робочі місця.

Обсяги зовнішньої торгівлі постійно зростають (табл. 6.3). Треба відмітити більш інтенсивне зростання імпорту в останньому десятиріччі й виникнення від'ємного сальдо торговельного балансу.

 


Разом з тим не вдалося урівняти заробітну плату робіт­ників у Мексиці і в США. Певні проблеми виникли і в со­ціальній сфері Канади: змінилась реальна заробітна плата; соціальні виплати. Але подібні втрати цілком природні на перших етапах розвитку інтеграційних процесів. На нашу думку, логіка розвитку НАФТА свідчить про необхідність створення певних організаційних структур з поступовим удосконаленням механізму співпраці.

Українська стратегія щодо Північної Америки має спря­мовуватись на оптимізацію реалізації довгострокових інте­ресів у регіоні, використання інвестиційного потенціалу НАФТА для потреб української економіки, розширення українського експорту готової продукції (особливо продук­ції машинобудування, металургійного комплексу та нау-комісткого виробництва), вивчення досвіду регіону щодо фінансової стабілізації, подолання інфляції, управління зовнішнім боргом, залучення джерел зовнішнього фінансу­вання, задоволення потреб України в окремих видах дефі­цитної сировини та продукції.

Відносини України з НАФТА повинні будуватись комп­лексно, коли багатосторонні форми взаємодії підкріплю­ються двосторонніми конструкціями, кожній з яких влас­тива своя специфіка, що враховуватиме спільні цінності та довгострокові завдання розвитку, можливість гармонізації національних інтересів сторін.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-10-27; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 670 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

80% успеха - это появиться в нужном месте в нужное время. © Вуди Аллен
==> читать все изречения...

2241 - | 2105 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.027 с.