Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Теорія міжнарод­них відносин




Теорія міжнародних відносин аналізує відно­сини і взаємодії між країнами і державами. У ній вирізняються гносеологічний, онтоло­гічний, аксіологічний і прогностичний аспекти.

• У гносеологічному аспекті розглядаються пізнавальні осно­ви міжнародних відносин, вводяться базові поняття і категорії.

«Міжнародні відносини» - найбільш загальне теоретичне по­няття, яке характеризує взаємодію країн, народів і міжнародних організацій. Воно позначає систему економічних, політичних, соці­альних, правових, дипломатичних, воєнних і культурних зв'язків і взаємодій, які виникають між суб'єктами світового співтовариства.

Поняття «міжнародні відносини» змістовно є ширшим від по­няття «міжнародна політика», оскільки охоплює не лише політичні, але й інші зв'язки між суб'єктами міжнародного спілкування. Міжна­родні відносини продовжують в умовах міжнаціонального спілку­вання ті суспільні відносини, які вже склались на національній основі в межах окремих держав.

Міжнародна політика є політична діяльність суб'єктів міжна­родного права. В її структурі розрізняють міждержавні відносини (зовнішня політика держав) і діяльність недержавних суб'єктів. Це є історично визначена форма інтегративних тенденцій у розвитку люд­ської спільноти, форма взаємодії і взаємозв'язку її складових частин.

Поняття «міждержавні відносини» визначає офіційний харак­тер зв'язків між країнами - функціональну роль дипломатичних каналів, державний рівень зв'язків і відносин.

Недержавні економічні, наукові, культурні, релігійні та інші зв'язки реалізуються економічними організаціями, профспілками, суспільними рухами, окремими особами поза державними структурами.

«Народна дипломатія» позначає участь народів у розв'язанні проблем міжнародної співпраці у формі антивоєнних і масових демократичних рухів, форумів, конференцій, маніфестацій тощо.

«Світова політика» означає сукупність зовнішніх політик держав, які розглядаються в масштабах глобальної взаємодії.

Зарубіжні політологи використовують різні формулювання і понятійний апарат: у Франції - «солідарний простір», «конти­нентальна інтеграція», «групова безпека»; у Німеччині - «форму­ла сили», «тотальне панування»; у Польщі - «полістратегія», «міжнародні системи», у США - «баланс сил», «світова гегемо­нія», «світова держава» тощо.

• В онтологічному аспекті розкривається буттєва сутність міжнародних відносин, здійснюється аналіз учасників цих відносин, форми і політичні технології міждержавної політики. Визначальне питання тут - «Хто є учасник міжнародних відносин і які дії ство­рюють ці відносини?».

Головними учасниками цих відносин є національні держави і світове співтовариство, до якого входять усі держави, що підтри­мують взаємні стосунки, які регулюються міжнародним правом.

Вперше така регуляція була введена після тридцятирічної війни на Вестфальському конгресі у 1648 р. її фундаторами ста­ли Німеччина, Франція, Швеція, Іспанія і Венеція. У XVII-XVIII ст. до співтовариства були прийняті Росіяни Польща та перша неєвропейська держава - США. У XIX ст. членами співто­вариства стали перші нехристиянські держави - Турція, Японія, Сіам, Персія та Китай. Перед другою світовою війною співтова­риство нараховувало більш як 60 членів, у 1945 р. (рік створен­ня ООН) - 71, у 1970 р. - 140, у 1980 р. - 164, а наприкінці 80-х pp. - більш як 170 країн. Нині членами ООН є 190 країн. Крім цього, до світового співтовариства входять більш як 3000 міжнародних організацій, більше 10000 транснаціональних кор­порацій і тисячі політичних партій і рухів.

У теорії утвердилось кілька понять, які характиризують суб'єк­ти міжнародних відносин: суб'єкт міжнародного права, учасник, актор, партнер, винуватець, чинник тощо.

Одне з головних понять «міжнародна система» використовується в теорії у двох значеннях: в онтологічному (буттєвому) і в методоло­гічному. Перше позначає реально існуючі держави і регіональні сис­теми, друге - теоретичну модель дослідження міжнародних відносин.

• В аксіологічному аспекті реалізується аналіз міжнародних відносин через міжнародні інтереси, цінності, свідомість і норми. Існують такі види міжнародних інтересів:

- інтереси світової системи міжнародних відносин;

- інтереси міжнародних підсистем;

- міжрегіональні інтереси;

- регіональні інтереси;

- інтереси окремих держав;

- інтереси учасників міжнародних відносин (не лише держав, але й інших суб'єктів міжнародних відносин).

Політологи США поняття «інтерес» визначають через понят­тя power (англ. power — «сила, влада, могутність»). Г. Моргентау стверджував, що інтерес кожної держави полягає в розширенні простору свого міжнародного впливу. Реалізація power обслуговує зовнішньополітичні інтереси держави.

Поняття «міжнародна свідомість» означає суб'єктивне відоб­раження об'єктивної міжнародної дійсності в міжнародній прак­тиці і містить визнані міжнародні цінності, оцінку реалій, уяв­лення про суть, імперативи, настанови, які реалізуються в міжна­родних відносинах.

Міжнародні норми поділяються на політичні, юридичні, мо­ральні і ритуальні.

Особливістю міжнародних норм є їх неодночасне утверджен­ня: політичні, моральні і ритуальні норми утвердились раніше від юридичних. Наприклад, заборона війни спочатку була сфор­мульована мислителями і окремими політиками (в Індії у IV ст. до н.е.). Лише у XIX ст. вона поступово ставала політичною нор­мою і лише у XX ст. заборона була визнана правовою нормою в Паризькій угоді 1928 р.

Згідно із 38-ю статтею Статуту Міжнародного Трибуналу Спра­ведливості джерелом міжнародного права є міжнародні умови, звичаї і загальні принципи права.

Прогнозування міжнародних відносин здійснюється у двох варіантах - змістовному і організаційному.

Змістовне прогнозування включає:

- визначення тенденцій розвитку міжнародних відносин;

- морфологічний аналіз міжнародних відносин;

- формулювання гіпотез;

- побудування аналогій;

- створення моделей можливого розвитку міжнародних відносин. Організаційне прогнозування проходить декілька етапів:

- підготовчий,

- інкубаційний,

- операційний,

- етап реалізації.

Мета прогнозування міжнародних відносин - передбачення закономірностей їх розвитку, виявлення детермінуючих чинників і з'ясування результатів цього розвитку, експертна підготовка прийняття політичних рішень.

У міжнародних прогнозах розрізняють стратегічні і тактичні (операційні) прогнози. Ризик помилок у стратегічних - 20-30%, у тактичних - 10-20%.

Функції теорії - описова, пояснювальна, ідеологічна, інстру­ментальна і прогностична - містять у собі прагматично-утилі­тарний сенс і дають відповіді на такі питання:

• описова - «Як було?», «Як є тепер?»

• пояснювальна - «Чому відбувались ті чи інші процеси і явища?»

■ ідеологічна - «Чого ми хочемо?», «Для чого ми хочемо?»

• інструментальна - «Що треба зробити для досягнення ба­жаних результатів?»

• прогностична - «Що далі буде?»

Поєднання цих функцій створює функціональну модель те­орії. В ній домінує пояснювальна функція; вона поєднується двосторонніми зв'язками з ідеологічною і описовою функцією; з нею пов'язана також прогностична функція; ідеологічна переважає над інструментальною.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-10-27; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 772 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Слабые люди всю жизнь стараются быть не хуже других. Сильным во что бы то ни стало нужно стать лучше всех. © Борис Акунин
==> читать все изречения...

2257 - | 2182 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.008 с.