Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Україна в сучасних міжнародних відносинах




Основна мета, пріоритети і напрямки зов­нішньої політики незалежної, вільної Ук­раїни сформульовані в Акті незалежності України, в Зверненні Верховної Ради Ук­раїни «До парламентів і народів світу» та інших документах. Підкреслюється, що Україна будує демокра­тичну, правову державу, першочерговою метою якої є забезпе­чення прав і свобод людини. Україна неухильно дотримуватиметься норм міжнародного права, керуючись Загальною Декларацією Прав Людини, Міжнародними пактами про права людини, що їх Украї­на ратифікувала, та іншими відповідними міжнародними докумен­тами. Україна, одна з державзасновниць Організації Об'єднаних Націй, в повній відповідності з метою і принципами Статуту ООН спрямовуватиме свою зовнішню політику на зміцнення миру та безпеки в світі, на активізацію міжнародного співробітництва у ви­рішенні екологічних, енергетичних, продовольчих та інших гло­бальних проблем. Зовнішня політика України базуватиметься на загальновизнаних принципах міжнародного права. Забезпечення на­ціональних інтересів України, захист прав та інтересів її громадян за кордоном, створення сприятливих умов для соціально-економіч­ного розвитку держави - головна мета зовнішньої політики Украї­ни. Проводячи відкриту, чесну, принципову зовнішню політику, Україна грунтується на принципах і нормах міжнародного права. Висловлюючи готовність встановити з іншими державами дипло­матичні відносини, Україна підкреслює, що встановить з іншими державами дипломатичні відносини і будуватиме двосторонні сто­сунки і зв'язки із ними на засадах рівноправності, суверенної рівності, невтручання у внутрішні справи один одного, визнання територіальної цілісності та непорушності існуючих кордонів. Україна вважає свою територію неподільною і недоторканою й не має жодних територіальних домагань ані до однієї держави. Країни світу активно підтримали вступ незалежної України в міжнародне співтовариство. В середині 90-х років Україну визнали де-юре і де-факто більше 140 держав, з них близько 70 вже встановили з Ук­раїною дипломатичні відносини, відкрили посольства і консульства. Розгортається дедалі ширше сприятлива смуга міжнародного визнання незалежної, самостійної України.

В системі міжнародних відносин з розпадом Радянського Со­юзу склалася безпрецедентна ситуація: в світі, раніше поділено­му на протиборствуючі системи, залишилася лише велика держа­ва - Сполучені Штати Америки. В посланні про становище США, говорячи про розпад СРСР і утворення незалежних держав, тодішній президент Джордж Буш відзначав, що «... світ, поділе­ний раніше на два табору, придбав одну - єдину і переважаючу інших державу - Сполучені Штати Америки. В ситуації, що скла­лася, США перемогли в «холодній війні», докладатимуть зусил­ля, щоб протягом тривалого періоду залишатися єдиною понаддержавою, політичним лідером світу. Проте є підстави, що США одноособово вершити діла в світі не зможуть, - не під силу. В сучасних умовах в сфері економіки на рівних з США виступають Західна Європа і Японія. Операція «Буря в пустелі», коли потрібно було покарати агресора, підтвердила це: Вашингтону зажадалася політична підтримка світового співтовариства, включаючи голос Москви, готовність Парижу, Лондона та інших союзників надати для спільних операцій свої війська тощо. Необхідна участь значно більш широкого кола держав і при реалізації проблем нерозпов-сюдження засобів масової поразки, здійснення негайних екологічних проблем та ін. Складається обстановка, що далі набиратимуть могутність альтернативні центри сили: Європейський союз держав, Японія, можливо, Китай, Індія, Росія і світ ставатиме багато-полюсним, тяжіючим до різноманітних центрів сили.

Перспективи світового устрою і міжнародних відносин, міцність нового світового порядку, що формується, гарантії безпечного існування та мирного розвитку держав визначаються тим, чи при­йдуть остаточно на зміну силовому протиборству ідеологічної непримиренності відносини партнерства, солідарності, взаємної довіри, чи стане повага принципів суверенної рівності, незалежності, територіальної цілісності, свободи вибору неодмінною нор­мою поведінки держав на міжнародній арені, чи вдасться світо­вому співтовариству створити дієвий механізм політичного врегулювання регіональних конфліктів тощо.

В сучасних умовах гостро стали питання про майбутнє ядер­ного потенціалу, про розподіл зовнішньополітичного боргу, про спадкоємність підписаних СРСР договорів по ядерним і звичай­ним озброєнням та інших, з яких Україна зайняла чітку та ясну

позицію: підтвердила свої міжнародні зобов'язання і заявила про своє правонаступництво з усіх договорів і угод колишнього Радянського Союзу, які відповідають загальнолюдським нормам і не су­перечать докорінним інтересам українського народу (готовність України сплатити свою частку зовнішнього боргу СРСР і одержа­ти частку його активів). Твердо заявила Україна, що дотримува­тиметься положень Договору між США і СРСР про обмеження і скорочення стратегічних наступальних озброєнь, зокрема, що стосується ядерних озброєнь, розташованих на її території.

Україна вважає також обов'язковим виконання положень До­говору про звичайні збройні сили в Європі стосовно збройних сил, які перебувають на її території. Україна створила свої збройні сили. Вони-то й підпадають під дію Договору. Тому Україна ство­рила збройні сили в мінімальних, необхідних иля ооорони межах, винятково для захисту незалежності, суверенітету, територіальної цілісності та недоторканості кордонів України. Збройні Сили Ук­раїни передбачаються в межах 300-400 тис. солдат і офіцерів і які складаються з трьох видів- сухопутних військ, військово-повітряних і військово-морських сил. Україна - найбільша за дов­жиною берегової лінії чорноморська держава, на території якої знаходяться головна база Чорноморського флоту і верфі, на яких будується флот. Ось чому з повною підставою Україна постави­ла питання про створення власного флоту на базі Чорноморсько­го, не претендуючи на весь, а лише на частину флоту, тому що в його складі є сили стратегічного призначення. Ліквідація ядер­ної зброї, скорочення звичайних збройних сил, конверсія обо­ронної промисловості дозволяє Україні значно скоротити військові видатки, а вивільнені кошти направити на потреби соціально-економічного розвитку, підвищення добробуту народу.

В сучасній ситуації поряд з роззброєнням важливим пріорите­том стає економічний аспект зовнішньополітичної діяльності Ук­раїни, висування в центр реальних інтересів економічного відро­дження суспільства. Це пояснюється глибокою економічною кризою на Україні та в інших незалежних державах Співдруж­ності. Висувається негайним зміна відносин власності, глибокі структурні зрушення і перетворення, технологічне поновлення всієї економіки. Сучасна Україна має потужний потенціал, що складається з освіченого населення, багатих природних ресурсів, родючих земель і сектора, що обробляє. Але українська економі­ка заснована на застарілих сільськогосподарських об'єднаннях і занепалій, неефективній індустрії, створеній ще в ЗО—40-і роки і що орієнтувалася на виробництво сталі та видобуток вугілля. А для того, щоб держава стала конкурентноспроможньою в Єв­ропі та в світі, в першому десятиріччі XXI ст., більшість підприємств повинна бути демонтована і замінена новими, що випускають складне устаткування та електроніку. Багато часу зна­добиться Україні на перекваліфікацію сільського населення, роз­виток управління, банківської та біржової систем. Вирішити ж проблеми можливо тільки з залученням іноземного капіталу, ви­користання досвіду передових країн Заходу, входженням України без обмежень в народногосподарські зв'язки із зовнішнім світом.

В сучасних умовах важливий аспект в зовнішній політиці дер­жави - геополітичні аспекти. Україна визначає свої геополітичні аспекти в зовнішній політиці, виходячи з основного спрямуван­ня зовнішньополітичної діяльності - налагодження добросусід­ських відносин з усіма державами, з якими межує, розвиток по­літичних, економічних, культурних відносин з усіма країнами світу, ядерне роззброєння, міжнародна безпека, інтеграція і міжнародні економічні та політичні структури. Визначаючи акценти геопо­літичні, важливо визначити, де, в яких регіонах і як збирається Україна відстоювати національні інтереси тощо. Для України геополітичними акцентами є Європа, країни, де досить значна українська діаспора, країни «ближнього» зарубіжжя - держави, що утворилися на руїнах Радянського Союзу, - особливо Росія, Білорусія, Молдова, країни чорноморського басейну, Ближньо­го і Середнього Сходу.

В сучасних умовах формування нового геополітичного ото­чення України відбувається під впливом двох протилежних тен­денцій: процесу дезінтеграції та децентралізації раніше існуючої «на сході від берлінської стіни» системи, і процесу створення но­вих інтеграційних субрегіональних структур країн Східної та Центральної Європи, входження країн в існуючі, але трансфор­мовані регіональні європейські інститути. Домінуючим у першій половині 90-х років у центрі та на сході Європи став дезінтеграційний процес. В сучасних умовах дедалі більше простежується тенденція уповільнення процесу з поступовим виходом на новий рівень субрегіональиого співробітництва. На європейському континенті окреслюється, позначається три своєрідні інтеграційні сфери: Західна Європа, де поступово утверджується «маастрихтський про­цес», покликаний фактично і юридично об'єднати західну частину континенту в єдиний геополітичний простір; Центральна Європа і країни Прибалтики - таке об'єднання обумовлене різноспрямо-ваністю національних інтересів. І хоча країни Центральної Європи і Прибалтики переживають гостру кризу і економіки, і політики, і духовної, соціальної сфери, все ж можуть стати певним інтеграцій­ним елементом. / країни східної частини Європи - Україна, Білору­сія, Закавказзя та ін., які увійшли в Співдружність незалежних держав. Домінуючу роль у такому об'єднанні відіграє Росія. Харак­терно і те, що практично кожна з країн Центральної і Східної Євро­пи з охотою увійде в інтеграційний процес. Але реальністю є і те, що західноєвропейський «загальний» будинок ще не готовий повніс­тю відкрити двері східноєвропейським сусідам.

Для повноцінної інтеграції України в світовий та європейський політичний і економічний простір необхідно, насамперед, формування демократичної громадянсько-правової держави, де забезпечу­ються політичні, соціальні та духовні інтереси і права всіх ЇЇ членів

на основі використання можливих і досяжних в сучасних умовах матеріальних благ. Існування України як суверенної держави вимагає надійного захисту власних інтересів, гарантованого самоза­безпечення і прогресивного розвитку в сприятливому зовнішньому середовищі. Зрозуміло, в умовах сучасної соціально-економічної кризи в Україні більшість політичних партій і соціальних спільностей і груп підкреслює першочерговість національних інтересів, зв'язаних зі стабілізацією соціального і економічного життя держави. Але фактом розвитку практично більшості посттоталітарних суспільств є те, що реалізація життєво важливих інтересів, зв'яза­них з докорінним поліпшенням соціально-економічної сфери, прак­тично неможлива за відсутності реального політичного сувереніте­ту сильної державної влади в Україні, тісної взаємодії з навколишнім міжнародним середовищем. І досягти такого становища можливо шляхом живого ділового діалогу з навколишнім світом. Враховую­чи тісний зв'язок і навіть залежність життєдіяльності соціальної і економічної сфери України від ЇЇ ближнього географічного ото­чення колишніх радянських республік, і, насамперед, Росії, виходу з кризи і ключі до вирішення проблем природно і доцільно шука­ти у взаємодії із ними, при цьому головним партнером безумовно є Росія. Використовуючи різноманітні аргументи, а частіше спира­ючись на емоції, супротивники встановлення зв'язків з Росією та ближнім зарубіжжям обвинувачують керівництво України в «не­визначеності зовнішньополітичної стратегії», в «прозахідній» або «проруській» орієнтації тощо. Не менш гостро стоять питання зов­нішнього забезпечення національної безпеки України. Вирішува­ти проблеми Україні потрібно в умовах, яким немає аналогу в сві­товій практиці: добровільної відмови від ядерної зброї і просування по шляху придбання без'ядерного статусу.

«Східний вектор» інтеграційного руху України - це Спів­дружність незалежних держав. Враховуючи економічні, геополітичні та воєнно-стратегічні аспекти проблеми, доцільно усві­домлювати, що Україна зацікавлена у відновленні традиційних і в налагодженні нових економічних зв'язків з країнами Співдружності і, насамперед, з Росією, але на рівноправних, взаємовигідних умовах. Та справа в тому, що Україна ще не досягла такого рівня спільних національних економік, що дозволяють швидко інтегруватися в європейський економічний простір. Пояснюється тим, що, якщо на Заході - діючі ринкові структури, новітні технології і порівня­но стабільний прогрес, то на Сході - необхідність налагодження традиційних економічних зв'язків, формування ринку збуту і лікві­дація технологічної відсталості. Для України з ЇЇ унікальним геополітичним становищем надмірний погляд в той або іншій бік означає повний відрив від реальної ситуації або віддалитися від інтегрова­ної Європи. А це викликало уповільнення реформування соціаль­но-економічної структури і поступове входження в європейський і світовий економічний простір.

Геополітичний аспект процесу поглиблення і прискорення реін­теграції «європейського простору», зокрема на території колишнього Радянського Союзу, стає очевидним при з'ясуванні питан­ня про геостратегічну мету Росії - лідера Співдружності незалежних держав, наймогутнішої держави. І, як будь-яка краї­на, Росія має свої національні інтереси, що, до речі, не приховує, і те, що національні інтереси є і геополітичними інтересами вели­кої світової держави - це об'єктивна реальність. Утверджуючи свій статус великої держави, Росія, природно, розглядає геополі­тичний простір колишнього Радянського Союзу як сферу своїх жит­тєво важливих інтересів. Ось чому сильній, демократичній, суве­ренній Україні більше, ніж будь-якій іншій країні, потрібна сильна, демократична Росія. Невдачі в здійсненні демократичних реформ в Росії і в Україні привели б до влади сили, які шукають ворога, винуватця кризових явищ. Такі сили об'єктивно зацікавлені в нагні­танні відповідно антиукраїнських і антиросійських настроїв.

Важливо враховувати і міжетнічні відносини між Росією і Україною. І хоча, за підрахунками соціологів, в Україні лише 10% вважають реаль­ною загрозу виникнення в країні конфліктів па міжетнічному ґрунті, але це не дає підстав спокійно дивитися па те, як деякі політичні сили в Ук­раїні та поза її прагнуть розіграти «етнічну карту» в Криму, Східній і Західній Україні. Співіснування двох культурно близьких народів -українського і російського в межах єдиної державної структури протя­гом багатьох століть привело до існування «прозорих» кордонів між ними, змішування населення, виникнення потужних міграційних потоків. Нестабільність в українсько-російських відносинах або їх погіршення істот­но відіб'ється на становищі великих груп населення. Психологічно бага­тьом представникам національних меншостей тяжко перевести українсько-російські відносини на рівень міждержавних, тим хворобливіше сприймається їх нестабільність. Гармонізація етнічних відносин, забезпе­чення рівних громадянських прав - ще один найважливіший аргумент на-користь зважених стабільних і рівноправних відносин між Україною та Росією. Розвиток всебічних відносин з європейськими державами, але вже на якісно іншій, прогресивній основі, і є одним з найважливіших напрямків зовнішньополітичного курсу. Вже Україна стала повноправним членом Організації економічного співробітництва і розвитку Європи та активно бере участь в європейському процесі, початому на загальноєвропейській параді з проблем безпеки і співробітництва в Хельсінкі (1975 p.). Окрім Європи, Україна зацікавлена в налагодженні та розвитку відносин з дер­жавами, де є значний шар вихідців з України, насамперед, з Сполученими Штатами Америки і Канадою, Австралією і Аргентиною та ін. Зрозумі­ло, що Україна дуже зацікавлена в добрих відносинах з країнами ближ­нього зарубіжжя - зі всіма республіками Середньої Азії, Закавказзя, При­балтики і особливо з Росією і Білорусією. Адже з незалежними державами Україна на протязі десятиліть жила в одній державі, завдяки чому скла­лися тісні народногосподарські зв'язки. Підприємства України мали постійні господарські зв'язки з 33 тис. підприємств інших республік. Адже для забезпечення діяльності всіх підприємств і господарських структур Україні необхідно ввезти майже 25 мли. топи вугілля (17,8% від потре­би), 52 мли. топи нафти (46,8%) і газового конденсату (85,5%), ділової деревини майже 10 млн, кубометрів (46,5%), близько 100 млрд. куб. природного газу, 205 rue. топи бавовни-волокна (100%) та in. Значна частина всієї сировини Україні йшла з країн Співдружності. Суверенна Україна не зазіхає па інтереси інших держав, але й ніколи нікому не дозволить диктувати собі умови. Вирішувати всі спірні проблеми Україна буде за столом переговорів, терпляче переконувати, доводити і перемагати силою правди, а не силою диктату. Україна не претендувала і не претендує па суверенні права інших держав і водночас завжди наполегливо відстоюва­тиме власні інтереси. Україна розглядає Співдружність механізмом рівно­правного погодження інтересів України з інтересами партнерів. В сучас­них умовах для України особливе значення мають відносини з Росією, з якої вона будує їх па рівноправній, незалежній основі, в дусі добросусід-ства. Адже Україну і Росію зв'язують загальні економічні та воєнно-стра­тегічні інтереси, історична доля, культурні традиції. Українці та росіяни протягом століть жили разом, ділили нарівно горе і утіхи, змішувались в долі своїй, в своїх коренях.

І хоча в сучасних умовах пє все ясно на не­босхилі відносин України з Росією, виникає чимало серйозних проблем, але треба робити все, щоб досягнути економічної і політичної згоди. Так, в сучасних умовах по-іншому можна вирішувати проблеми зовніш­ньополітичних відносин, виходячи з принципу рівності, добросусідства, до­тримання суверенітету, невтручання у внутрішні справи один одного, не­доторканості та територіальної нерушимості та ін. Якщо немає можливості вирішити ті або інші проблеми, скажемо, питання про забезпечення по­треб України в нафті та газі, то в сучасних умовах Україна має право па те, що піхто не може бути обмеженим, шукати інших партнерів не серед незалежних держав Співдружності, а на стороні, шукати альтернативні джерела одержання енергоносіїв. Так Україна зробила, коли Туркменія загальмувала постачання газу, уклавши найбільший економічний кон­тракт з Ісламською Республікою Іран і Республікою Азербайджан на по­стачання нафти і газу. У відповідності з контрактом протягом трьох років здійснюється спорудження гігантського - в три питки - трубопроводу, по якому іранський газ і нафта будуть подаватися через Азербайджан в Україну. Щорічно народне господарство України зможе одержувати 50 млн. тонн нафти.

В обмін Іран одержить з України метали, цемент, верстати, продукцію хімічної промисловості.

Природно, для України курс миру, дружби і згоди зі всіма народами є альфою та омегою зовнішньої і внутрішньої політики, високим мірилом людської моралі та відповідальності.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-10-27; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1106 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Свобода ничего не стоит, если она не включает в себя свободу ошибаться. © Махатма Ганди
==> читать все изречения...

2370 - | 2121 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.