Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Міжнародна політика в традиційному суспільстві




З сформуванням етносів, виникненням та розвитком у них самосвідомості, форму­ванням державних утворень йшло прак­тично й виділення міжнародних відносин в особливу сферу взаємостосунків людей. В міру розвитку люд­ства ускладнювалися й зв'язки між народами. З утворенням та розвитком держав, зв'язки та стосунки між людьми поділяються на внутрішньодержавні та зовнішні.

Та якщо внутрішньодержавні стосунки між людьми виражали відносини панування і підкорення, то зовнішні, за межами держави, стосунки одного народу з ін­шими народами будувалися на рівноправній основі. За традицією, стосунки між народами не охоплювали існуючі всередині держа­ви зв'язки та стосунки між людьми. Стосунки між державами стають у центр зв'язків між народами, сприяють їх всебічній політизації. Поява кордонів як меж, до яких сягала державна мо­гутність, символізувала не лише суверенітет держави, але й виді­лення зовнішньої політики, під якою малися на увазі дії, що виходять за кордони, межі держави. Водночас держава встанов­лювала контроль над діями будь-яких іноземних сил на своїй території, а непідконтрольні акції розцінювалися як втручання у внутрішні справи держави.

Характерні для політики риси своєрідно відображала зовнішня полі­тика. Взаємодія соціальних шарів і структур у суперництві за участь у зовнішніх справах держави в умовах традиційного суспільства (ра­бовласництво, феодалізм та in.) виражалася значно слабше, ніж у став­ленні до внутрішніх справ. Сприймалася зовнішня політика як винят­кова прерогатива верховної влади, як сфера діяльності властителя або відносно вузької групи осіб, залучених до таїнства управління. Процес формування у різноманітних соціальних спільностей і шарів самостійних міжінародно-політичних інтересів підганявся кризами та потрясіннями, що зламували державну оболонку. Та події, що відбувалися в окремих державах, мало змінювали загальну картину світового співтовариства. Вже в стародавності розвивається та частина зовнішньої політики, що визначала форми, мету та зміст міжнародної діяльності держави. Спритні володарі, які звикли повелівати, поза державою зустрічались з не менше досвідченими монархами, государями, властителями, які стояли у керма в інших державах. Протиставлення через відсутність передумов для гегемонії однієї з сторін могло затягуватися па трива­лий період (Єгипет і хети, Афіни і Спарта, Рим і Карфаген та ін.). Звичайно ж, така обставина примушувала державних володарів роз­робляти стратегію дій на перспективу, чітко визначати ієрархію мети, розраховувати сили і засоби, вести безперервне вивчення ситуації, про­думувати засоби впливу на суперника, супротивника, організовувати союзи та ін. Поступовому виробленню поважних форм спілкування та правил поведінки у міжнародних відносинах, принаймні, серед рівних держав, сприяла персоніфікація влади чужої держави в особі конкрет­них посланців-дипломатів. Зрозуміло, в зовнішньополітичній сфері по­являються засоби і методи цивілізованих рішень, проблем, що виника­ють, і прецеденти для політики.

Багатьом імператорам («царям царів») сама ідея суверенної рівності здавалась мало прийнятною, і вони прибуття послів з подарунками го­тові тлумачити як присипку данини. Для будь-якої держави «метою в собі» визнавалася абсолютна незалежність держави з визнанням її су­веренної рівності та невтручанням у внутрішні справи. Суверенна рівність розглядалася як цілісна політична одиниця, в якій лише суверен (народ) або уряд володіють верховною легітимною (законною) владою і мають право виступати від імені держави. Міжнародні стосунки, міжнародна політика зводилися до взаємодії держав, тому що інших суб'єктів міжна­родної політики не існувало (в Середньовіччя - рідкий виняток і вилив глави католицької церкви). В таких умовах держави прагнули виявля­ти вплив через міждержавні зв'язки, пропонуючи союзницькі відноси­ни або заступництво, стравлювали народи (за принципом «поділяй і володарюй»), намагалися маніпулювати більш-менш прихованими за­собами (підкуп, шантаж, шпигунство тощо). У слабких партнерів па їх систему цінностей, держави з довготривалою стратегією постійно впли­вали за допомогою розповсюдження своєї мови і місіонерства, нав'язу­ючи свою культуру, форми державного або військового влаштування, права та ін. Визначаючи значення, роль і місце суспільного договору в системі відносин і в сфері взаємозв'язків і взаємостосунків між дер­жавами, Жан-Жак Руссо приводить слова Таціта про засвоєння бри­танцями римського способу життя, що «недосвідчені, вони називали культурністю те, що було початком поневолення». Дипломатичні відом­ства держав тісно співробітничали зі спеціальними службами, військовим відомством і департаментами та іншими державними, владними органами і структурами.

Природно, складаючи основи політики, міжнародні відносини утво­рюють певну систему. Політолог Карл Хорсті вважає, що міжнародна система визначається як сукупність незалежних суверенних політичних спільностей: племен, полісів, націй або імперій, взаємодіючих зі знач­ною частотою і відповідно із упорядкованим процесом. Політолог Раймонд Арон підкреслює, що міжнародні відносини - це відносини між політичними спільностями. Основною спільністю зовнішньої політики і компонентом міжнародної системи виступає держава - основний інсти­тут національної політичної системи. Хоча, взагалі, вихід на світову арену в сферу міжнародних відносин мають практично всі складові полі­тичної системи, в тому числі політичні партії, політичні рухи, об'єд­нання і організації громадськості та ін. За західною традицією найбільш узагальнено зовнішня політика визначається як діяльність, мистецтво по втіленню в життя шляхом насильницького нав'язування або угоди групових державних інтересів. Суб'єктами і об'єктами зовнішньої полі­тики виступають не тільки суверенні держави, але й їх коаліції, союзи, блоки та in. Дедалі більше значення набирають понаддержавні утворен­ня - Організація Об'єднаних Націй та її інститути. Суб'єктами зовніш­ньої політики та зовнішньополітичних відносин виступають і народи, що борються за своє державне самовизначення.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-10-27; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 375 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Настоящая ответственность бывает только личной. © Фазиль Искандер
==> читать все изречения...

2364 - | 2087 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.