Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Друга аналітична група аніонів Cl-, Br-, J-




1. Груповим реактивом, який осаджує усі аніони другої аналітичної групи, є катіони срібла у вигляді AgNO3: Cl- + Ag+ = AgCl ¯ білий

Br- + Ag+ = AgBr ¯ блідо-жовтий J- + Ag+ = AgJ ¯ світло-жовтий

Осади є солями сильних галогеноводневих кислот і тому вони не розчиняються у сильних кислотах (для випробування береться 2н. розчин HNO3) Аніони інших аналітичних груп утворюють з AgNO3 білі осади Ag2SO3, AgNO2, Ag2СO3, або жовтий Ag3РO4. Але ці осади є солями слабких кислот і розчиняються у сильній НNO3.

Виконання: у тричисті пробіркі внести по 3-4 краплі розчину NаCl, NаBr і КJ, додати 1-2 краплі AgNO3, перемішати і спотерігати утворення осадів відповідного кольору. Додати у кожну пробірку 5-10 крапель 2 н. розчину НNO3, бовтувати деякий час і упевнитися, що осади не розчиняються.

2. Розчин амоніаку NH4OH зовсім не розчиняє осад AgJ, частково розчиняє AgBr і повностю розчиняє AgCl: AgCl + 2 NH4OH = [Ag(NH3)2]+ + Cl- +2H2O Утворюється безбарвний розчин, який знов мутніє, якщо нейтралізувати амоніак азотною килотою [Ag(NH3)2]+ +Cl-+2H+ = AgCl¯ + 2NH4+

Виконання: у чисту пробірку внести 1-2 краплі розчину NаCl, додати краплю розчину Ag NO3, перемішати і спостерігати утворення білого осаду AgCl. Додавати краплями 2 н. розчин NH4OH і збовтувати, поки осад не розчиниться. Утворюється безбарвний прозорий розчин. Додавати до нього 2 н. розчин НNO3, поки знову не утвориться осад AgCl.

2. Хлорна вода (вільний хлор Cl2 у водному розчині) не реагує з хлоридами, а броміди і йодиди окиснює до вільних брому і йоду: 2Cl- + Cl2 = не реагує

2Br- + Cl2 = 2Cl- + Br2 жовто-бурий 2J- + Cl2 = 2Cl- + J2 червоно-фіолетовий

У водному середовищі розчини брому і йоду мають жовто-бурий колір, тому проводять екстракцію хлороформом (або бензолом) і одержують жовто-бурий (Br2) і червоно-фіолетовий (J2) екстракти. Таким чином за кольором екстракту можна впевнено визначати аніон другої аналітичної групи: жовто-бурий екстракт дає бромід, а червоно-фіолетовий – йодид. Безбарвний екстракт (або забарвлений вільним хлором у дуже слабкий жовто-зелений колір) утворюється у випадку хлориду або аніону іншої групи, який не взаємодіє з хлорною водою.

Виконання: у тричисті пробіркі внести по 3-4 краплі розчину NаCl, NаBr і КJ (або невідомий розчин), додати у кожну 1-2 краплі 2 н. розчину НCl або H2SO4, 2-3 краплі хлорної води (або розчину хлораміну) і 3-4 краплі хлороформу. Закрити кожну пробірку і інтенсивно збовтати. Залишити у штативі до повного розшарування води і хлороформу. Хлороформ важчий за воду і утворює нижній шар, колір якого вказує на аніон, який реагував з хлорною водою: жовто-бурий – бромід, червоно-фіолетовий – йодид.

4. Нітрит KNO2 (або NaNO2) у кислому середовищі окиснює йодид на відміну від броміду і хлориду: 2J- + 2 NO2- + 4H+ = 2NO­ + J2¯ + 2H2O

Виконання: проводиться як попередня реакція, тільки замість хлорної води додається розчин KNO2 (або NaNO2). Хлороформ забарвлюється у червоно-фіолетовий колір у присутності йодиду.

7 .3. Третя аналітична група аніонів: CH3COO-, NO2-, NO3-.

Не має групового реактиву. Якщо групові реактиви 1-ї та 2-ї аналітичних груп не дають характерних осадів з досліджуваним розчином, треба з окремими порціями цього розчину виконати індивідуальні реакції на аніони третьої аналітичної групи у такій послідовності, яка наведена далі.

7.3.1. Аніони ацетату CH3COO-

1. Сильні кислоти (2 н. розчин H2SO4) витісняють з ацетатів слабку оцтову кислоту, при обережному нагріванні можна відчути характерний запах: CH3COO- + Н+ = CH3COOН ­

Виконання: у чисту пробірку внести 3-4 краплі розчину CH3COONа і додати 3-4 краплі 2н. H2SO4. Перемішати і обережно підігріти. Пари, які виділяються з пробірки, мають запах оцту. Якщо замість запаху оцту відчувається запах оксидів азоту, можна зробити припущення про присутність 2-. Але остаточний висновок можна зробити, тільки виконавши реакцію з KJ (п. 2 див. нижче).

2 .Хлорид заліза(ІІІ) FeCl3 утворює з ацетатами ацетат заліза(ІІІ), який є сілью слабкої кислоти і дуже слабкої основи, тому у водному розчині і катіон і аніон беруть участь у гідролізі, внаслідок якого утворюється основний ацетат заліза (ІІІ), що забарвлює розчин у червоно-бурий колір. При нагріванні гідроліз посилюється і випадає червоно-бурий осад.

Склад основних ацетатів заліза(ІІІ) залежить від умов проведення реакції, тому можна записати спрощений варіант реакції: Fe3+ + 3CH3COO- + H2O «CH3COOH + FeOH(CH3COO)2

червоно-бурий розчин

FeOH(CH3COO)2 + H2O = CH3COOH­ + Fe(OH)2CH3COO¯ червоно-бурий осад

Виконання: у чисту прбірку внести 3-4 краплі розчину CH3COONа і додати 1-2 краплі розчину FeCl3, перемішати і спостерігати забаравлення розчину у червоно-бурий колір. Якщо підгріти розчин до кипіння, можна спостерігати утворення червоно-бурого осаду і відчути запах оцту.

Йодид-іон окиснюється розчином FeCl3 до вільного йоду J2, який забарвлює водний розчин у червоно-бурий колір. Але при нагріванні такого розчину осад не виділяється і відчувається запах йоду, а не оцту. 7.3.2. Аніони нітриту NО2-.

1. Сильні кислоти витісняють з нітритів слабку азотисту кислоту, яка поступово розкладається:

2 NaNO2 + H2SO4 = Na2SO4 + 2HNO2; 2 НNO2 ® H2O + N2O3; N2O3 ® NO­ + NO2­

При цьому виділяються оксиди азоту NO і NO2, які мають відповідний запах. Але остаточний висновок можна зробити, тільки виконавши більш чутливу реакцію п. 2 з KJ.

2. Йодид калію у кислому середовищі відновлює нітрити до NO, окиснюючись до вільного йоду:

2J- + 2NO2- + 4H+ = 2NO­ + J2¯ + 2H2O

Виконання: у чисту прбірку внести 1-2 краплі розчину NaNO2 (або КNO2) додати 4-5 крапель 2 н. розчину H2SO4, і 2-3 краплі розчину KJ,перемішати. Спостерігати забарвлення розчину у червоно-бурий колір (інколи випадає сірий осад йоду). Додати 4-5 крапель хлороформу, щільно закрити і добре збовтати. Після розшарування спостерігати забарвлення хлороформного екстракту (нижній шар) у чевоно-фіолетовий колір.

Ця реакція дає можливість відрізнити іони NO2- від нітрат-іонів NO3-, які не дають реакції з KJ.

3. Перманганат калію КМnО4 у сильнокислому середовищі знебарвлюється при додаванні нітриту: 2 KMnO4 + 3 H2SO4 +5 NaNO2 = 2MnSO4 + 5 NaNO3 +K2SO4 + 3H2O

Ця реакція дає можливість перевірити присутність нітриту, якщо у розчині є іони, які реагують з КІ, як у попередній реакції, з виділенням йоду (Cu2+, Fe3+).

Виконання: у чисту пробірку взяти краплю розчину KMnO4, додати 10 крапель 2 н. розчину H2SO4, перемішати і спостерігати забарвлення розчину у червно-фіолетовий колір. Обережно додати 1-2 краплі розчину NaNO2, перемішати і спостерігати знебарвлення розчину у пробірці.

7.3.3. Аніони нітрату NO3-

Усім реакціям на нітрат, які наведені нижче, заважає нітрит, оскільки він дає такий самий ефект реакції. Тому перед відкриттям нітрату треба упевнитися, що у досліджуваному розчині відсутній нітрит (виконати наведену вище реакцію п. 2 з KІ і п.3 з KMnO4).

1. Металічна мідь (стружки) з 2 н. розчином H2SO4 не реагує, але якщо у розчині з”являється нітрат, мідь починає розчинятися 3Cu + 2 NO 3- + 8H+ = 3Cu2+ + 2NO + 4H2O

3Cu + 4H2SO4 + 2NaNO3 = 3CuSO4 + 2NO ­ + Na2SO4 + 4H2O

Безбарвний розчин стає блакитним, виділяється NO, який має характерний запах і легко переходить в NO2, забарвлений у жовто-бурий колір.

2. Металічний алюміній (або цинк) у сильнолужному середовищі відновлює нітрат до амоніаку, який можна виявити за запахом або іншими методами:

NO3- + 4Zn + 7OH- = NH3­ + 4ZnO22- + 2H2O 3NO3- + 8Al + 21OH- = 3NH3­ + 8AlO33- + 6H2O

2. Реакція “бурого кільця”: до розчину, який містить нітрат, додають насичений розчин FeSO4, перемішують і додають конценровану Н2SO4 по стінці пробірки так, щоб вона, не перемішуючись, зібралась у нижній частині пробірки. На межі поділу двох шарів утворюється буре кільце – нестійка коплексна сполука [FeNO]SO4 темно-бурого кольору: NO3- + 3Fe2+ + 4H+ = 3Fe3+ + NO + 2H2O

2NaNO3 +6FeSO4 +4H2SO4 = 2NO + 3Fe2(SO4)3 + Na2SO4 + 8H2O; NO + FeSO4 = [FeNO]SO4

Реакції пп. 1-3 найбільш специфічні для нітратів і тому їх треба знати, але у скороченому курсі якісного аналізу нітрати відкривають менш специфічною реакцією з дифеніламіном.

4. Дифеніламін (C6H5)2NH у концентрованій H2SO4 дає з нітратами темно-сине забарвлення на стінках пробірки. Це перетворення (окиснення) відбувається і при дії інших окисників.

Виконання: у чисту пробірку внести 1-2 краплі розчину що містить нітрат, і вилити. До того розчину, який залишився на стінках пробірки, додати розчин дифеніламіну у концентрованій H2SO4 (дуже обережно! Не торкатися піпеткою стінок пробірки!). Спостерігати темно-синє забарвлення на стінках пробірки.

АНАЛІЗ СОЛЕЙ

У скороченому курсі якісного аналізу макро- та мікроелементів аналіз невідомої речовини є аналізом простої солі, яка містить тільки один катіон та один аніон і розчинна у воді.Сіль видається у сухому вгляді у день виконання індивідуального завдання.

І. Підготовчі операції. Описати зовнішній вигляд солі (кристалічна форма, колір та ін.) і приготувати її розчин у воді у співвідношенні 1:10 – у чисту пробірку насипати частину виданої солі і долити 10 частин дистильованої води, перемішати скляною паличкою. Цією ж паличкою нанести краплину розчину солі на один край універсального індикаторного папірця (жовтого кольору), з іншого краю – краплину дистильованої води, у якій розчиняли сіль. Порівняти зі шкалою рН і визначити, як змінює розчинена сіль рН води. Визначення рН розчину солі необхідно перед виконанням багатьох аналітичних реакцій, тому що вони виконуються тільки у певному середовищі.

ІІ. Відкриття катіону солі. Спочатку відкривають аналітичну групу, а вже потім – сам катіон. Реакції виконують у чистих пробірках з невеликими порціями розчину солі.

1. Відкриття катіонів 3-ї групи: До окремої порції розчину солі додати 1 М розчин HCl. Утворення білого осаду вказує на наявність катіонів 3-ї групи. Додати дист.води до 1/3 пробірки, нагріти, злити прозорий розчин у чисту пробірку і додати КІ. Утворення жовтого осаду PbІ2 вказує на присутність Pb2+. Якщо жовтий осад не утворюється, до білого осаду, що утворився з НСІ, додати NН4OH. Розчинення осаду вказує на Ag+.

2 .Відкриття катіонів 2-ї групи. Якщо з НСІ білий осад не утворився, до нової порції розчину солі додати 1М розчин Н24. Утворення білого осаду вказує на присутність Cа2+ або Ва2+. (Осад BaSO4 утворюється миттєво, а для утворення CaSO4 треба охолодити пробірку під краном з холодною водою і потерти сляною паличкою стінки пробірки). У чисту пробірку взяти нову порцію цього розчину і додати 2 – 3 краплі K2Cr2O7 та 1 – 2 краплі CH3COONa. Утворення жовтого осаду вказує на присутність Ва2+. Якщо Ва2+ немає, з новою порцією розчину виконати реакцію на Са2+ з (NH4)2C2О4.

3. Відкриття катіонів 4-ї, 5-ї та 6-ї груп. Якщо з НСІ і Н24 осаду не було, треба з новою порцією розчину солі виконати реакції з груповими реактивами 4-ї, 5-ї та 6-ї аналітичних груп катіонів – NаОН та NH4OH і далі як описано у задачі №2.

4. Відкриття І групи. Якщо з груповими реактивами 2-ї, 3-ї, 4-ї, 5-ї та 6-ї груп осадів не було, в окремих порціях розчину солі відкривають катіони 1-ї групи у певній послідовності: NH4+, K+, Na+.

ІІІ. Відкриття аніону солі..Спочатку відкривають аналітичну групу, а потім – сам аніон. Не треба шукати аніони, які з уже відкритим катіоном утворюють нерозчинні у воді солі.

1.Відкриття І аналітичної групи аніонів. До нейтрального розчину солі додати ВаСІ2 (або Ва(NО3)2 ). Утворення білого осаду (BaSO4, BaSO3, BaCO3, Ba3(PO4)2) вказує на присутність аніону І групи. Перевірити розчинність осаду у сильних кислотах - HCI або HNO3. Нерозчинність у сильних кислотах вказує на BaSO4. Але аніон SO42- може утворитися при окисненні SO32-, тому з новою порцією розчину треба виконати реакцію на SO32-. Якщо осад повністю розчиняється у сильних кислотах, треба шукати CO32- або PO43-. Якщо розчин солі кислий (рН 4-5 і менше), і осад після додавання ВаСІ2 не випадає, додавати по краплині 2M NH4OH до слаболужної реакції розчину (рН більше 7). Якщо і у цьому випадку білий осад не випадає, аніонів І групи у розчині немає.

2.Відкриття аніонів ІІ аналітичної групи. До нової порції розчину солі додати 1-2 краплі AgNO3. Утворення світлого осаду (AgCI білий, AgBr блідо-жовтий, AgІсвітло-жовтий) вказує на присутність аніону ІІ групи тільки у тому випадку, якщо цей осад не розчиняється у сильних кислотах (HNO3 розведена). Додати до осаду 4-5 крапель 2 М HNO3, перемішати, упевнитися у тому, що осад не розчинився (суміш не стає прозорою). З новою порцією розчину виконати реакцію з хлорною водою і визначити, який саме аніон ІІ групи входить до складу солі.

3.Відкриття аніонів ІІІ аналітичної групи. Якщо ні катіони Ва2+, ні катіони Ag+у відповідних умовах не осаджують аніон солі, він належить до ІІІ групи. З окремими порціями розчину солі виконати реакції на СН3СОО-, NO2- і тільки потім – на NO3- - іони.

Визначивши катіон і аніон солі, скласти звіт про роботу і записати відповідь – формулу солі.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 843 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Жизнь - это то, что с тобой происходит, пока ты строишь планы. © Джон Леннон
==> читать все изречения...

2264 - | 2037 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.