Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Аналітичних груп. Виконання аналітичних реацій




ЯКІСНИЙ АНАЛІЗ

Хімічна реакція, за допомогою якої можна зробити висновки про хімічний склад речовини, називається аналітичною реакцією. Аналітичні реакції виконуються за допомогою аналітичних реактивів у відповідних умовах (середовище, температура, концентрація) і супроводжуються певним зовнішнім ефектом (утворюється осад, виділяється газ, змінюється забарвлення розчину тощо). У якісному аналізі ефект аналітичної реакції просто спостерігається візуально і на основі цих спостережень робляться відповідні висновки. У кількісному аналізі ефект аналітичної реакції вимірюється за допомогою аналітичних приладів і виконуються відповідні розрахунки.

Переважна більшість аналітичних реакцій відбувається у розчинах. Яким би чином неогранічна речовина, що аналізується, не переводилася б у розчинений стан, одержується розчин, який містить не елементи, а іони, у вигляді яких ці елементи можуть існувати у розчині. Однакові іони проявляють однакові властивості і дают одні й ті самі аналітичні реації незалежно від того, до складу яких сполук вони входять. Наприклад, якщо до розчину хлоридної кислоти або її солей додають розчин нітрату срібла, в усіх випадках одержують однаковий характерний осад хлориду срібла. Якщо записати ці реації в іонному вигляді, стає ясно, що в усіх випадках відбувається одна аналітична реакція на хлорид-іони: Cl- + Ag+ = AgCl ¯

Тому аналітичні реакції вивчаються окремо для катіонів і аніонів.

Реактиви, за допомогою яких певний іон можна виявити у присутності інших іонів, називають специфічними. Специфічних реактивів дуже мало, тому перед відкриттям того чи іншого іона необхідно відділити його від інших іонів, які дають аналітичні реакції з тим же реактивом. Порядок відділення одних іонів від інших і послідовність їх відкриття складають систематичний хід аналізу. У систематичному ході аналізу використовуються такі реактиви, які дозволяють із складної суміші іонів перевести в осад певну групу іонів для подальшого аналізу. Такі реактиви називають груповими, а групи іонів, які вони відділяють – аналітичними групами. За кислотно-основною класифікацією, де груповими реактивами є кислоти і основи, усі катіони відповідно до їх хімічних властивностей поділяються на 6 аналітичних груп.

Группа Катіони Хімічні властивості Груповий реагент Що утворюється при дії групового реагента
  K+, Na+, NH4+ Хлориди, сульфати, гідроксиди розчинні у воді Відсутній  
  Ca2+(Sr2+)Ba2+ Сульфати малорозчинні у воді H2SO4 CaSO4↓, BaSO4↓ білі осади
  Pb2+, Ag+(Hg22+) Хлориди малорозчинні у воді HCl PbCl2↓білий AgCl↓ білий
  Mg2+, Mn2+, Fe2+, Fe3+ Гідроксиди нерозчинні у воді та лугах NaOH (KOH) Mg(OH)2↓білий, Mn(OH)2↓білий,темніє, Fe(OH)2↓білий,чорніє, Fe(OH)3↓бурий
  Al3+, Zn2+ Cr3+, Sn2+ Амфотерні гідроксиди нерозчинні у воді, розчинні у лугах Надлишок NaOH (KOH) [Al(OH)4]-, [Zn(OH)4]2- [Sn(OH)4]2- безбарвні розчини [Cr(OH)4]-зелений розчин
  Co2+, Ni2+, Cu2+, Cd2+ Гідроксиди нерозчинні у воді, розчинні у надлишку NH4OH у присутності NH4Cl Надлишок NH4OH [Co(NH3)6]2+жовтий, [Ni(NH3)6]2+ синій, [Cu(NH3)4]2+ синій, [Cd(NH3)4]2+безбарвний розчини

З кількох десятків катіонів шестианалітичних груп у скороченому курсі якісного аналізу ми вивчаємо дуже небагато – тільки ті, що безпосередньо пов‘язані з харчуванням людини та хімічним аналізом об’єктів харчової, біо-технології і довкілля.

Катіони амонію утворюються при розчиненні харчових продуктів у концентрованій сульфатній кислоті. Органічні сполуки при цьому руйнуються, а аміногрупи амінокислот, з яких побудовані білки, перетворюються на іони амонію. Визначивши кількість іонів амонію у розчині, що утворилися, визначають загальний вміст білків у харчовому продукті.

Натрій, калій, кальцій та магній у вигляді відповідних сполук споживаються людиною щодено у кількості від 0,5 до 5 г – це макроелементи. Натрію ми споживаємо більше ніж потрібно, звикнувши додавати NaCl під час приготування їжі. Тому дуже важливо врівноважувати це споживанням продуктів, багатих на калій, оскільки саме іони натрію і калію у певному співвідношенні підтримують осмотичну рівновагу в організмі людини і регулюють водний обмін. Кальцій потрібен дітям, у яких формуються кістки, і дорослим, оскільки він має протизапальні властивості і виконує багато інших функцій в організмі. Магній нормалізує діяльність нервової системи, знімає спазми, розширює судини та має інші важливі властивості.

Ферум, кобальт, манган, купрум, цинк, нікель, хром належать до мікроелементів. Їхня кількість у харчових продуктах, що споживаюється людиною щоденно, вимірюється у міліграмах. Вони входять до складу багатьох ферментів та інших біологічно активних речовин, які відіграють важливу роль у біохімічних процесах, що відбуваються у живому організмі. Алюміній, станум (олово) і цинк можуть потрапляти у харчові продукти з поверхні посуду та технологічного обладнання. А свинець (Pb) і кадмій є показниками техногенного забруднення харчових продуктів, їхня присутність постійно контролюється методами аналітичної хімії. Катіони барію отруйні і небезпечні для людини, але вони часто використовуються як важливий аналітичний реактив.

Лабораторна робота №1

Реакції катіонів першої K+, Na+, NH4+, другої Ca2+, (Sr2+), Ba2+та третьої Pb2+, Ag+, (Hg22+)

аналітичних груп. Виконання аналітичних реацій.

1.Перша аналітична група K+, Na+, NH4+, не має групового реактиву. Катіони першої та другоїаналітичних груп утворюються елементами основних підгруп першої та другоїгруп періодичної системи. Усі однозарядні катіони належать до першої аналітичної групи разом з іонами амонію. Іони NH4+ у розчині за своїм зарядом і розмірами такі ж, як і іони К+. Оскільки осади солей утворюються за рахунок електростатичної взаємодії між катіоном і аніоном, іони NH4+ утворюють осади з усіма реактивами на іони К+ і заважають відкриттю калію.

1.1.Катіони амонію NH4+.

Реактив Несслера містить дві речовини – KOH i K2[HgJ4] – у водному розчині. З невеликою кількістью іонів амонію (або з амоніаком) цей реактив утворює червоно–бурий осад оксодимеркурамоній-йодиду: NH4+ + 4OH- + 2[HgJ4]2-® [OHg2NH2]I¯ + 7I- + 3H2O, який розчиняється у надлишку NH4Cl, тому важливо, щоб цього надлишку не було.

Виконання: у чисту пробірку внести краплю розчину солі амонію (NH4Cl, NH4NO3, або (NH4)2SO4), додати 5-10 крапель води, перемішати і вилити. До того розчину, який залишився на стінках пробірки, додати 4-5 крапель реактиву Несслера (не торкатися пипеткою стінок пробірки!). Спостерігати утворення у пробірці характерного осаду.

Реакція Несслера проходить у сильно–лужному середовищі (KOH входить до складу реактиву), тому усі катіони, що дають важкорозчинні гідроксиди, випадають в осад. Катіони магнію та інші, що дають з реактивом Несслера білий (або жовтуватий унаслідок забруднень) осад, не заважають спостерігати утворення характерного червоно – бурого осаду, якшо у розчині є амоній. Інші катіони, що утворюють темнозабарвлені осади гідроксидів, заважають реакції, особливо ферум(ІІІ), який дає з KOH червоно – бурий осад Fe(OH)3.

1.2. Катіони калію К+.

Гексанітрокобальтат(ІІІ) натрію Na3[Co(NO2)6] у нейтральному або слабокислому середовищі утворює з іонами K+жовтий кристалічний осад: 2K+ +Na++ [Co(NO2)6]3-® K2Na[Co(NO2)6

Виконання: у чисту пробірку внести 1 – 2 краплі розчину солі калію (KCl, KNO3 або K2SO4) і додати 2 – 3 краплі розчину Na3[Co(NO2)6] (не торкатися піпеткою стінок пробірки!). Спостерігати утворення жовтого кристалічного осаду. Сильні кислоти і луги розкладають реактив. Для нейтралізації лужного середовища використовують слабку оцтову кислоту, надлишок якої не заважає цій аналітичній реакції.

Катіони амонію дають з реактивом такий самий осад, тому при виконанні задачі перед відкриттям іонів калію у досліджуваному розчині треба з окремою порцією цього розчину виконати реакцію Несслера, щоб упевнитися, що в ньому відсутні іони амонію.

Розчин Na3[Co(NO2)6] має темно – коричневий колір з червонуватим відтінком. Реактив готуют щодня, тому він стоїть у лабораторії окремо. Якщо розчин має рожевий колір, це означає, що реактив розклався. Такий реактив не дасть характерного осаду з досліджуваним розчином, навіть якщо там є іони калію. 1.3. Катіони нарію Na+

1. Дигідроантимонат калію KH2SbO4 у водному розчині перетворюється у гексагідроксостибіат калію: KH2SbO4 + 2H2O = K[Sb(OH)6].

З іонами натрію цей реактив дає білий дрібнокристалічний осад: Na + + H2SbO4- = NaH2SbO4 ¯

Для утворення осаду потрібна досить висока конценрація іонів натрію – реакція малочутлива. Продукт реакції – дигідроантимонат натрію – може утворювати пересичені розчини.

Виконання: у чисту пробірку внести 5 – 8 крапель розчину солі натрію (NaCl, NaNO3 або Na2SO4) і додати 5 – 8 крапель розчину KH2SbO4 (не торкатися піпеткою стінок пробірки!) Якщо осад не випадає, треба занурити у розчин чисту скляну паличку і потерти нею стінки пробірки, тримаючи пробірку під краном з холодною водою.

2. Забарвлення полум’я. Солі натрію забарвлюють полум’я газового пальника у яскраво-жовтий колір. Перед відкриттям іонів натрію треба упевнитися, що на паличці, на яку буде нанесений досліджуваний розчин і яку потім вносять у полум’я, відсутні солі натрію.

2.Друга аналітична група Ca2+, (Sr2+), Ba2+

Груповий реактив Н2SO4 – сульфатна кислота – осаджує катіони другої аналітичної групи у вигляді білих дрібнокристалічних осадів, нерозчинних у кислотах:

Ca2+ + SO42- ® CaSO4¯ Ba2+ + SO42- ® BaSO4¯

Стронцій – рідкісний елемент для харчових продуктів, тому у скороченому курсі він не вивчається.

Виконання: в одну пробірку взяти 2 – 3 краплі розчину солі барію (Ва(NO3)2 або BaCl2), в іншу – 2-3 краплі солі кальцію (Са(NO3 )2 або СaCl2), додати у кожну 3 – 4 краплі 1 М розчину Н2SO4. Спостерігати утворення неоднакових за зовнішнім виглядом білих осадів: CaSO4 має значно більшу розчинність у воді, ніж BaSO4, тому його утворюється менше. CaSO4 може утворювати пересичені розчини. У такому випадку після додавання реактиву, якщо осад не утворився, треба занурити у розчин чисту скляну паличку і потерти нею стінки пробірки, на яких при цьому утворюються центри кристалізації (тримаючи пробірку під краном з холодною водою).

2.1. Катіони барію Ва2+

Біхромат калію K2Cr2O7 (діхромат калію) утворює з іонами Ва2+ жовтий кристалічний осад хромату: 2Ba2+ + Cr2O72- + H2O «2BaCrO4¯ + 2H+;

який розчиняється у сильних кислотах, але не розчиняється в оцтовій кислоті. Як видно з рівняння реакції, при перетворениі діхромату у хромат у розчині з’являється сильна кислота (вільні іони Н+), яка спричиняє зворотню реацію – розчинення осаду. Для повного осадження Ba2+ треба змістити рівновагу вправо, зв’язуючи іони Н+ ацетатом натрію у молекули слабкої оцтової кислоти, яка не заважає осадженню: H+ + CH3COO- «CH3COOH

Виконання: у чисту пробірку взяти 2–3 краплі розчину солі барію (Ва(NO3)2 або BaCl2), і додати 3–4 краплі жовтого розчину K2Cr2O7. Спостерігати утворення незначної кількості жовтого осаду. Додати 2–3 краплі розчину CH3COONa і спостерігати різке збільшення кількості жовтого осаду.

Катіони кальцію та катіони першої аналітичної групи не заважають цій реакції. Такий самий осад можуть дати катіони Pb2+, якщо вони присутні у розчині. Але PbCrO4¯, на відміну від ВаCrO4, розчиняється у лугах при нагріванні. 2.2. Катіони кальцію Са2+.

Оксалат амонію (NH4)2C2O4 осаджує кальцій у видгляді білого кристалічного осаду оксалату кальцію: Ca2+ + C2O42- = CaC2O4¯

який розчиняється у сильних кислотах і не розчиняється в оцтовій кислоті.

Виконання: у чисту пробірку взяти 1 – 2 краплі розчину солі кальцію (Са(NO3 )2 або СaCl2), і додати 2 – 3 краплі розчину(NH4)2C2O4. Спостерігати утворення білого осаду.

Катіони барію утворюють з оксалатом такий самий білий осад і заважають виконанню реакції на кальцій у досліджуваному розчині. Тому спочатку треба відкрити Ва2+ за допомогою K2Cr2O7, і відокремити осад, а вже потім до розчину, в якому відсутні іони Ва2+, додавати (NH4)2C2O4 і відкривати Са2+. 3.Третя аналітична група катіонів Pb2+, Ag+ (Hg22+)

З цієї групи вивчаємо реакції Pb2+ і Ag+. Ртуть вилучена з навчального процесу.

Груповий реактив 1 М розчин HCl – дає з катіонами Pb2+ і Ag+ білі осади

: Pb 2+ + 2Cl- = PbCl2¯ Ag+ + СІ- = AgСІ↓

Осад PbCl2 розчиняється у воді при нагріванні. Осад AgCІ розчиняється у NH4OH.

Виконання: у чисту пробірку взяти краплю розчину солі свинцю(ІІ) (Pb(NO3)2 або Pb(CH3COO)2), і додати 4–5 крапель 1 М розчину HCl. Спостерігати утворення білого осаду. Додати дистильованої води до 1/3-1/2 об’єму пробірки і нагріти майже до кипіння.Спостерігати розчинення осаду. Додати КІ і спостерігати утворення менш розчинного жовтого осаду PbІ2¯.

У другу чисту пробірку взяти 1 – 2 краплі розчину AgNO3 і додати 4–5 крапель 1 М розчину HCl. Спостерігати утворення білого осаду. Додати 5 – 10 крапель NH4OH і спостерігати розчинення осаду: AgCl↓ + 2NH4OH = [Ag(NH3)2]+ + Cl- + 2H2O.

3.1. Катіони свинцю(ІІ) Pb2+.

1. Йодид калію KІ осаджує катіони свинцю(ІІ) у вигляді яскраво жовтого осаду

Pb 2+ + 2J- = PbІ2¯ Осад розчиняється при нагріванні, а при подальшому охолодженні знов випадає у вигляді характерних кристалів (“золотий дощ”).

Виконання: у чисту пробірку взяти краплю розчину солі свинцю(ІІ) (Pb(NO3)2 або Pb(CH3COO)2), додати 3– 4 краплі KJ і спостерігати утворення жовтого осаду.

2. Хромат калію K2CrO4 осаджує катіони Pb 2+ у вигляді жовтого осаду Pb2+ + CrO42- = PbCrO4¯,

який, на відміну від ВаCrO4, розчиняється у лугах при нагріванні.

3. H2SO4 – розведена сульфатна кислота осаджує катіони Pb 2+ подібно до катіонів 2-ї аналітичної групи Ca2+, (Sr2+), Ba2+ у вигляді білого осаду Pb2+ + SO42- ® PbSO4¯

розчинного у концентрованій H2SO4: PbSO4↓ + H2SO4 = Pb(HSO4)2,

та, на відміну від Ca2+, (Sr2+), Ba2+, у NaOH при нагріванні: PbSO4↓ + 4NaOH =Na2[Pb(OH)4] + Na2SO4.

4. NaOH осаджує катіони Pb2+ подібно до катіонів 5-ї аналітичної групи Al3+, Zn2+ та Sn2+ у вигляді білого осаду Pb2+ + 2OH- = Pb(OH)2

розчинного у надлишку NaOH: Pb(OH)2↓ + 2NaOH = Na2[Pb(OH)4]

5. NH4OH (у присутності NН4СІ) осаджує катіони Pb2+ (подібно до АІ3+ та Sn2 + ) у вигляді білого осаду Pb2+ + 2NH4OH- = Pb(OH)2↓ + 2 NH4+ нерозчинного у надлишку NН4OH.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 770 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Логика может привести Вас от пункта А к пункту Б, а воображение — куда угодно © Альберт Эйнштейн
==> читать все изречения...

2223 - | 2152 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.