Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Закон взаємопереходу кількісних і якісних змін




 

Отже, після знайомства зі змістом категорій діалектики, ми можемо тепер (знаючи, що таке розвиток) розглянути їх в інтегрованому вигляді як ансамблі цілісно пов’язаних категорій. І це не буде поверненням до аналізу сфер категорій як різноманітних рівнів відображен­ня універсальних характеристик об’єктивної реальності у практичній і теоретичній діяльності людини. Зараз наше завдання інше — роз­глянути закони діалектики як світоглядно-методологічні закони роз­витку нашого мислення і діяльності. Так, наприклад, при розгляді закону взаємопереходу кількісних і якісних змін ми основну увагу звертаємо на те, які основні умови дотримання в нашому мисленні пра­виль­ності відображення діалектики категорій сфери безпосереднього — якості, кількості, міри, становлення і відповідно — які тут можливі основні помилки метафізичного характеру.

Відносна простота (абстрактність, бідність) категорій сфери безпосередніх відношень аж ніяк не означає простоти їхнього засвоєння людьми. Саме навпаки, — вся історія науки і політики насичена випадками неадекватного розуміння співвідношень кількості, якості і міри, що призводило до серйозних утруднень і помилок. Виявляється, що дуже важко уникнути абсолютизації однієї з цих категорій.

Наприклад, уже класичними стали деякі з методологічних концепцій у природознавстві, що мають таку однобічність. До них відносяться катастрофізм, уніформізм і преформізм.

З погляду катастрофізму, стара якість знищується, а нова — привноситься потужними зовнішніми силами (катакліз­ми, ка­тастрофи, втручання надприродних сил і т. ін.).

Суть уніформізму: існують певні вічні, незмінні закони протікання фізичних (тобто — досоціальних) процесів, усі зміни відбуваються «по типах», чисто поступово, еволюційно, не змінюючи якості даної системи, у лоні якої зміни відбуваються. Звідси принцип актуалізму: в сучасному стані ми можемо знайти ті ж монотонні за родом і силою діючі причини і, відповідно, — ті ж наслідки, що й у далекій давнині. Концепція { 170 }

уніформізму заснована на своєрідній вірі у стійкий порядок: «Розташування морів, материків і островів, так само як і клімати, змінювалися; подібним чином змінювалися і види тваринного і рослинного царств; але все це перетворення відбувалося за типами, аналогічними із типами рослин і тварин, які існували, так, що це всюди вказує на довершену гармонію плану і єдність цілі» [ 53, 546].

Преформізм як методологічний принцип побудований на тому переконанні, що розвиток є не більш, ніж кількісним ростом якості, що вже існувала на початку будь-якого процесу. У крайньому своєму прояві преформізм зводиться до того, що всі можливі історичні формоутворення вже містяться у вихідних, «уперше створених» монадах, ідеях тощо.

Як можна бачити, у всіх цих позиціях порушується співвідношення категорій, на перше місце виходить або категорія якос­ті, або — кількості. Категорія міри у цих випадках явно недооцінюється або ж тлумачиться односторонньо, як незмінна «уніформа».

У галузі політичної діяльності зазначена однобічність є харак­терною для так званих реформізму, з одного боку, і анархізму, револю­ційного лівацтва, з іншого.

Висловлення, що часто зустрічається, — «кількість переходить у якість» (або навпаки) несе у собі теж слід такої абсолютизації. Насправді ж не слід уявляти собі справу так, що ніби кількість ­перестає бути кількістю і стає якістю, а остання, у свою чергу, навпаки, стає кількістю. Радикальна зміна — стрибок — порушує всі три рівні предмета: його якісну, кількісну і мірну визначеності. У новому предметі новими є і якість, і кіль­кість, і міра. Отже, не кіль­кість переходить у якість, а кіль­кісні зміни переходять у зміни якісні і ­навпаки: якщо якість змінилася, то змінилася і кількість, отже, якісні зміни спричиняють до змін кількісних.

Примітивне розуміння «переходу кількості в якість» виражалося, зокрема, у тому розумінні діалектики продуктивних сил і виробничих відношень, коли вважалося, що зростання продуктивних сил автоматично повинно викликати зміну якості виробничих відносин. Таке розуміння знаходилося в основі валового планування в радянській економіці виробництва «від досягнутого». { 171 }

 

Якісний, кількісний і мірний аналізи, засновані на зазначених категоріях, лежать в основі системно-структурного аналізу.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 569 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Не будет большим злом, если студент впадет в заблуждение; если же ошибаются великие умы, мир дорого оплачивает их ошибки. © Никола Тесла
==> читать все изречения...

2601 - | 2278 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.