Тривалість виконання: 2 год.
Теоретична частина
Для проведення дослідів як джерело циклічних сполук використаний скипідар. Основною частиною скипідару є терпени, зокрема, пінени [1, c.589-594]. Пінени –це біциклічні ненасичені сполуки:
І - 2,6,6-триметилбіцикло[3.1.1]гепт-2-ен (α-пінен);
ІІ - 2-метилен-6,6-диметилбіцикло[3.1.1]гептан (β-пінен);
ІІІ - 2,6,6-триметилбіцикло[3.1.1]гепт-3-ен (δ-пінен).
Найбільший вміст у скипідарі α-пінену (І). α-Пінен проявляє властивості характерні для алкенів (реакції приєднання (AE, AR), окиснення). Окрім цього, α-пінен легко окиснюється киснем повітря з утворенням оксиду та атомарного кисню, який з О2 утворює озон.
Утворення атомарного кисню можна засвідчити окисно-відновною реакцією з KI:
2 KI + О, + Н2О 2 КОН + І2.
При проведенні цієї реакції з додаваням розчину крохмального клейстеру з,являється темно-фіолетове забарвлення, що свідчить про утворення І2.
Характерними реакціями, які відрізняють бензен, толуен і інші ароматичні вуглеводні від алкенів, циклічних ненасичених сполук з одним або двома π-зв’язками, є реакції електрофільного заміщення (SE). Найважливіші реакціїSE [1, 609-630]:
- нітрування (дія концентрованими HNO3 i H2SO4);
- галогенування (дія Cl2, Br2 при наявності кислоти Льюїса:FeBr3, AlCl3
та ін.);
- алкілування (реакція Фріделя-Крафтса, дія, зокрема, алкілгалогенідом при наявності кислот Льюїса);
- ацилювання (реакція Фріделя-Крафтса, дія ацилгалогенідами при наявності кислот Льюїса);
- сульфування (дія концентрованою H2SO4 або олеумом).
В кожній із наведених реакцій утворюється певний електрофіл (Х+), але механізм електрофільного заміщення однаковий
.
Принципова відмінність взаємодії алкенів і ароматичних вуглеводнів з електрофілами визначається подальшим перетворенням утвореного карбокатіона. У алкенах відбувається швидка взаємодія з аніоном (Y-)
, у ароматичних вуглеводнях σ –комплекс не взаємодіє з Y- з утворенням продукту приєднання, оскільки останній втрачає ароматичність.
Є значні відмінності у взаємодії ненасичених сполук, бензену і його гомологів з окисниками. Алкени досить легко окиснюються. Бензен не окиснюється дією KMnO4 при наявності сульфатної кислоти, а його гомологи окиснюються легко з утворенням бензойної кислоти (довжина алкільного фрагменту немає значення, завжди утворюється бензойна кислота). Якщо з бензольним кільцем зв’язано два бокових ланцюга, то утворюється відповідна двохосновна ароматична кислота.
Експериментальна частина
Усі досліди проводити у витяжній шафі