План
1. Наростання політичної кризи.
2. Проголошення незалежності України.
3. Розпад СРСР.
1. Наприкінці 1980-х рр. КПРС та КПУ охопила криза. Вона поступово втрачала свій авторитет в народі, політичну ініціативу. Її керівництво намагалося залишити все по-старому. У вересні 1989 р. померлого В. Щербицького змінив В. Івашко, який невдовзі переїхав до Москви, де став заступником Генерального секретаря ЦК КПРС. Компартію України очолив С. Гуренко.
Партії національно-демократичного спрямування виступали за незалежну Українську державу. Ком. партія України стояла на протилежних позиціях.
Під тиском радикальних сил 16 липня 1990 р. Верховна Рада України прийняла Декларацію про державний суверенітет України, у якій проголошені основні принципи внутрішньої і зовнішньої політики держави.
2. На Всесоюзному референдумі 17 березня 1991 р. > 70% населення України висловилося за збереження оновленої федерації на основі дотримання Декларації про державний суверенітет України. Почалася підготовка нового варіанту союзного договору. Реакційні сили, що виступали за збереження СРСР як єдиної держави, 19-21 серпня 1991р. організували путч у Москві.
Українське керівництво, зокрема Верховна Рада, зайняло вичікувальну позицію. Верхівка КПУ та більшість місцевих органів влади і партійних комітетів підтримали заколотників.
Після придушення путчу 24 серпня 1991 р. Верховна Рада України прийняла Акт про державну незалежність України.
30 серпня 1991 р. діяльність КПУ була заборонена. (Оновлена КПУ створена у 1993 р. Очолює її П.Симоненко). Частина членів колишньої КПУ у жовтні 1991 р. створили Соціалістичну партію України. Очолює її О. Мороз.
Прийнято Закони «Про громадянство України», «Про державний кордон». Підняття 4 вересня над будинком Верховної Ради синьо-жовтого національного прапора започаткувало нову державну символіку. (Її офіційно затвердять у 1992 р.)
3. 1 грудня 1991 р. відбувся Всеукраїнський референдум, на якому 90,3% громадян України підтримали Акт про державну незалежність. Цього ж дня було обрано першого Президента незалежної України – Л. М. Кравчука. (Інститут президентства запроваджено Законом України від 5 липня 1991 р.). До кінця грудня незалежність України визнали 68 держав.
8 грудня 1991 р. президенти Росії і України Б. Єльцин і Л. Кравчук та голова парламенту Білорусії С. Шушкевич прийняли рішення про створення Співдруж-ності Незалежних Держав (СНД). Україна виступила проти перетворення СНД на нове державне утворення.
21 грудня 1991 р. в Алма - Аті керівники інших республік (за виключенням Прибалтики і Грузії) підписали Декларацію про СНД.
25 грудня 1991 р. Президент СРСР М. Горбачов пішов у відставку. СРСР припинив своє існування.