План
1. УСРР на початку 1920-х рр.
2. Нова економічна політика.
1. Першу мирну угоду радянської України було підписано Ф. Коном та Ю. Коцюбинським 14 лютого 1921р. з Литвою. Протягом цього року УСРР встановила дипломатичні відносини з Латвією та Естонією.
Особливою складністю відзначилися відносини з Польщею. 18 березня 1921р. бу3ло укладено з нею Ризьку мирну угоду. За Польщею зберігався контроль за українськими землями по річкам Збруч і Горинь. УСРР нормалізація відносин з Польщею була необхідна для нейтралізації дію уряду УНР, що перебував в еміграції поблизу Кранова. Спираючись на Ризький договір, радянська сторона змусила Польщу відмовитися від підтримки С. Петлюри, і збройні рейди з польської території припинилися.
2 січня 1922р. було підписано договір про дружбу і братство між Туреччиною і Україною, що мало надзвичайно важливе значення для активізації зовнішньої торгівлі республіки, адже у другій половині 20-х рр. 45% усього обігу зовнішньої торгівлі УСРР припадало на Туреччину.
У квітні 1921р. в Берліні було підписано угоду між УСРР і Німеччиною про обмін військовополоненими.
Український дипломатичний прорив став можливим значною мірою завдяки діяльності голови Раднаркому і наркомату закордонних справ Х. Раковського. Але на початку 1922р. наростає тенденція обмеження дипломатичної активності республіки. Певну роль у цьому процесі зіграло послаблення позицій Х. Раковського, пов’язано з його протистоянням зі Сталіним, хворобою В. Леніна та політичною ізоляцією Л. Троцького 20 вересня 1923р. остаточно перестав існувати апарат НКЗС УСРР.
Після закінчення громадянської війни республіка перетворилася на руїну. Виробництво промислової продукції у республіці знизилося 1/10 довоєнного рівня. Незацікавленість селян, зумовлена політикою „воєнного комунізму”, призвела до того, що валовий збір хліба в 1920 р. становив 38% від рівня 1913 р.
Реквізиція та заборона торгівлі викликали гостре невдоволення селян. Вилучати хліб у українського села ставало дедалі важче. Майже на всій території України виник повстанський рух (понад 100 тисяч осіб). проти повстанців було кинуто регулярні частини Червоної армії.
Посуха та неврожай 1921р. загострили ситуацію з хлібом у Поволжі, Північному Кавказі та на Півдні України. Голодувало 25% населення УСРР. З двох хвиль голоду, що прокотилося Україною в 1921-1923 рр., перша значною мірою була зумовлена надмірним вивезенням хліба у голодуюче Поволжя та промислові центри Росії, насамперед у Москву і Петроград, а друга – експортом українського зерна (18 млн. пудів).
2. Березень 1921р. – Х з’їзд РКП(б) прийняв рішення про перехід до непу:
Суть непу:
1. Заміна продрозкладки продподатком (180 млн. пудів→126 млн. пуд.).
2. Збереження в руках держави великої і середньої промисловості. Допуск приватного капіталу в дрібну промисловість.
3. Дозвіл оренди землі.
4. Дозвіл приватної торгівлі.
5. Відміна трудової повинності. Забезпечення промисловості робочої силою через біржі праці.
6. Укріплення грошової системи, перехід до грошової зарплати, відміна безплатних послуг.
7. Ліквідація главків і створення трестів.