План.
1. Утворення Центральної Ради.
2. І і ІІ Універсали ЦР.
3. ІІІ універсал.
4. Проголошення незалежності УНР.
5. ЗУНР.
6. Громадянська війна у 1919-1920рр.
1. 4 березня 1917р. у Києві було засновано Українську Центральну Раду (32чол.). Так почалася українська революція. У квітні до складу ЦР увійшло 150 представників, а у травні ще 700. Головою ЦР обрали М. Грушевського. Був утворений генеральний секретаріат – уряд України на чолі з В. Винниченком.
2. У червні у Києві відбувся Другий Всеукраїнський з’їзд, на якому ЦР
10 червня1917 р. виголосила Перший Універсал.
1. Вимога надати Україні автономію у складі Росії.
2. Виголошувалися право створити свої органи влади і закони.
3. ЦР – вищий орган влади в Україні.
4. Заклик до населення створювати підпорядковані ЦР органи влади на місцях.
5. Необхідність створення української державної скарбниці за рахунок податків з населення.
Тимчасовий уряд засудив І Універсал як документ „злочинний”, „сепаратистський”. Наприкінці червня в київ прибула делегація Тимчасового уряду. Їм вдалося примусити ЦР піти на поступки.
З липня 1917р. ЦР видала ІІ Універсал:
1. ЦР доповнює свій склад, представниками національних меншин.
2. ЦР обирає генеральний секретаріат, склад якого буде затверджено ТУ.
3. ЦР готуватиме закон про автономію України для затвердження його Всеросійськими Установчими Зборами.
4. Українська армія формуватиметься тільки за згодою Генерального штабу Росії.
3. В ніч з 4 на 5 липня сталося повстання українського полку ім. Полуботка під керівництвом Міхновського. Повстанці вимагали скасування ІІ Універсалу. війська, вірні ТУ, придушили повстання, а Міхновського відправили на Румунський фронт.
25 жовтня (7 листопада) 1917 р. у Петрограді відбувся більшовицький переворот. Владу Тимчасового уряду було ліквідовано і влада перейшла до більшовиків на чолі з Леніним. ЦР. 7 листопада проголосила ІІІ Універсал:
1) „Відтепер Україна стає УНР”.
2) Визначення території УНР у межах 9 укр. губерній.
3) Ліквідація поміщицького землеволодіння.
4) Встановлення 8-годинного робочого дня на підприємствах.
5) Введення державного контролю над виробництвом.
6) Скасування страти в Україні, амністія всім політв’язням.
4. 11-12 грудня 1917р. у Харкові відбувся другий з’їзд Рад, що проголосив встановлення радянської влади в Україні, Радянські війська, які прибули з Росії під командуванням М. Муравйова, у грудні-січні захопили значну частину України. 16 січня 1918р під станцією Крути загін з 500 студентів і гімназистів намагалися зупинити наступ росіян. Більшість бійців загинули.
22 січня 1918 р. ЦР ухвалила ІV Універсал:
1. Проголошення незалежності УНР.
2. Прагнення до початку негайних переговорів із сусідніми державами з метою встановлення миру.
3. Заклик до рішучої боротьби з більшовиками.
4. Перехід до рук держави всіх природних ресурсів, передача всієї землі трудящим без викупу.
5. Встановлення державного контролю над банками.
6. Підтвердження всіх демократичних свобод, проголошених ІІІ Універсал.
7. Пропозиція про реорганізацію армії в народну міліцію.
Але втілити в життя Універсал не вдалося, тому що 26 січня 1918 р. більшовицькі війська зайняли Київ. Уряд УНР переїхав до Житомира.
3 грудня 1917р. у Бресті почалися переговори про мир між Четверним союзом, Радянською Росією і ЦР. 27 січня 1918р. УНР підписала мирний договір, за яким німці повинні були допомогти звільнити територію від росіян.
5. 10 листопада 1918р. – створення ЗУНР. Президентом став Є. Петрушевич, який звернувся до уряду УНР з пропозицією з’єднати ЗУНР і УНР в єдину державу. Акт злуки відбувся в Києві 22 січня 1919р. Це об’єднання відбулося в умовах війни з Польщею. В ЗУНР були створені збройні сили – УГА. Але польські війська відкинули частини УГА до р. Збруч. В червні 1919р. УГА провела наступальну операцію, що отримала назву «Чортківська офензива». 25-тисячна УГА примусила 100-тис. польську армію відступити. Але в липні поляки знову окупували всю Східну Галичину. Це означало фактичну загибель ЗУНР.
6. Громадянська війна у 1919-20рр. В листопаді 1918р. було створено робітничо-селянський уряд України, якому допомагали більшовики Росії. В січні 1919р. більшовики вступають у Харків, захоплюють Катеринославщину, у лютому – Київ, Чернігів.
У грудні 1918р. з півдня Росії повели наступ білогвардійські війська під керівництвом Денікіна, які влітку 1919р. захопили всю Україну. Але восени більшовики перейшли знову в наступ. Залишки денікінців відступили у Крим і перейшли під командування генерала П. Врангеля.
В квітні 1920р. Петлюра укладає з поляками Варшавську угоду, згідно якої УНР і Польща домовилися вести спільні бойові дії проти Росії. З квітня 1920р. по жовтень тривала польсько-радянська війна, яка закінчилася Ризьким мирним договором (1921р.). Західна Україна увійшла до складу Польщі.
З травня по листопад 1920р. на півдні України і в Криму йшли бої Червоної армії проти Врангеля. Захопленням 17 листопада Алушти і Ялті громадянська війна в Україні закінчилася.