У маркетинговій діяльності велике значення приділяється новим товарам.
Ринкова новизна товару з точки зору вироблених маркетингом критеріїв характерна для:
Ø товарів, що не мають аналогів на ринку, є результатом принципово нових відкриттів і винаходів, що задовольняють абсолютно нову потребу;
Ø товарів, які мають істотне якісне удосконалення по відношенню до товарів-аналогів, що є на ринку і виводить на новий рівень задоволення відомої потреби;
Ø товарів нових тільки для даного географічного ринку;
Ø товарів, що знайшли собі нову сферу застосування;
Ø товарів, які істотно розширюють коло людей, здатних придбати товар, що задовольняє на вже досягнутому рівні відому потребу;
Ø товарів за новою ціною у порівнянні з товарами-аналогами конкурентів;
Ø уже відомих товарів у новій упаковці;
Ø товарів, вироблених з використанням нової сировини і технологій;
Ø товарів, що створюють нові переваги у задоволенні потреб.
Разом з тим, товар може мати багато технічних новинок, і не мати ринкової новизни, якщо задовольняє ті ж потреби і має те ж коло споживачів.
Виділяють три типи нововведень:
1. Адаптація продукції до змінних потреб ринку, умов виробництва і експлуатації. Вона дає можливість продовжити ЖЦТ в умовах насиченого ринку.
2. Модифікація - розширення асортименту на основі базової моделі.
3. Оновлення продукції, тобто створення нових товарів. Нові товари можуть бути “піонерні" і поліпшені, тобто такі, яким додаються нові властивості.
Існує 5 підходів до розробки новинки, причому в кожному з них є свої ризики.
1. Традиційний підхід припускає зміну продукції за результатами тестування.
2. Випробний підхід полягає в поступовому відпрацюванні ринкової стратегії з часу виведення новинки на ринок і одержання відгуків від споживачів.
3. Експериментальний підхід відрізняється тим, що виведення новинки на ринок здійснюється на базі ретельно проробленої маркетингової стратегії, вивченого попиту і політики конкурентів.
4. Поступовий підхід звичайно використовується для товарів виробничого призначення і бажаний для постійних споживачів, контакти з якими дозволяють поступово вдосконалювати товар, пропонуючи нові його варіанти з найменшим ступенем ризику.
5. Умоглядний підхід заснований головним чином на діловій інтуїції менеджерів і маркетологів та сполучений з достатньо високим ступенем ризику ринкового провалу.
Процес розробки нових товарів включає 8 етапів.
1 етап. Формулювання (генерація) ідей.
Джерелами нових ідей можуть бути: вторинна інформація при кабінетних маркетингових дослідженнях; результати НДДКР самої фірми, якщо вона займається науковими дослідженнями і дослідно-конструкторськими розробками; оперативна (первинна) інформація, причому найкращим її видом маркетологи вважають дані, отримані від споживачів.