Метод організації виробництва – сукупність способів, прийомів і правил раціонального сполучення в просторі і часі основних елементів виробничого процесу.
Існують два методи організації виробництва: непотоковий і потоковий.
Використання на практиці того чи іншого методу залежить, насамперед, від особливостей організації виробничих процесів у часі та просторі.
Організація виробничого процесу в часі визначається ступенем його безперервності. Безперервність виробничого процесу залежить від виду продукції та технології її виготовлення. Уся продукція, що виготовляється на різних підприємствах, може бути поділена на два види: дискретну (яка складається з різних частин, як, наприклад, машини, прилади, приймачі, телевізори, ЕОМ тощо) і неподільну (яку не можна поділити в процесі виготовлення на окремі частини чи компоненти, як, наприклад, рідкі речовини, метали, лаки, фарби й ін.).
Для виробництва дискретної продукції застосовуються перервні (дискретні) і напівперервні у часі технологічні процеси, а для виробництва неподільної продукції застосовуються тільки безперервні у часі технологічні процеси.
Організація виробничого процесу в просторі визначається просторовим розміщенням устаткування (робочих місць). У перервних виробничих процесах устаткування (робочі місця) можуть просторово розміщуватися однорідними технологічними групами (технологічна форма спеціалізації). Таке поєднання ознак характерне для непотокового методу організації виробничих процесів.
Для виробництва продукції в умовах безперервного виробничого процесу устаткування (робочі місця) розміщуються за ходом технологічного процесу виготовлення виробів. Таке поєднання основних ознак характерне для потокового методу організації виробничих процесів.
На вибір методу організації виробництва впливають різні фактори, до яких можна віднести:
- розміри і масу виробу; чим крупніший виріб і більша його маса, тим важче організувати потокове виробництво;
- кількість виробів, що підлягають випуску за визначений період часу; при випуску невеликої кількості виробів, як правило, недоцільно організовувати потокове виробництво (потрібні занадто великі капітальні витрати);
- періодичність випуску виробів; при регулярному (ритмічному) випуску доцільно організувати потокове виробництво, а якщо регулярність випуску не дотримується, то використовують непотоковий метод;
- точність обробки і чистота поверхонь деталей; при високих вимогах до точності і чистоти оброблення поверхонь деталей варто застосовувати непотоковий метод.