Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Глава 7. міжнародні торгово-посередницькі угоди




7.1. Характеристика торгово-посередницьких операцій

Торговельно-посередницькі операції — це операції, які пов'язані з купівлею-продажем товарів, що виконуються за дорученням виробника-експортера незалеж­ним від нього торговим посередником на основі укладеної між ними угоди чи окре­мого доручення.

Види торговельно-посередницьких операцій класифікуються залежно від харак­теру взаємин між виробником-експортером і торговим посередником, а також функ­цій, виконуваних торговим посередником, на:

— операції з перепродажу;

 

Види міжнародних посередницьких операцій

комісійні;

агентські;

брокерські (табл. 7.1).

Операції з перепродажу товарів здійснюються торговим посередником від свого імені і за свій рахунок, тобто торговий посередник сам виступає стороною договору як з експортером, так і з кінцевим покупцем і стає власником товару після його оплати.

Операції з перепродажу товарів бувають двох видів.

В операціях першого виду торговий посередник стосовно експортера виступає як покупець, що здобуває товари на основі договору купівлі-продажу. Він стає власни­ком товарів і має право реалізовувати їх на свій розсуд на будь-якому ринку і за будь-якою ціною. Після виконання сторонами своїх зобов'язань за договором купівлі-продажу відносини між експортером і торговим посередником припиняються.

Таких посередників у різних країнах називають по-різному. Так, у Великобрита­нії, США до них застосовують термін «купці», на ринку чорних металів — «стокхол-дери», ринку цукру — оператори, ринку какао — «дилери», у Німеччині, Швеції — «хендлери». Однак найчастіше використовується термін «дилери».

В операціях другого виду експортер надає торговому посереднику, що іменуєть­ся торговцем за договором, право продажу своїх товарів на визначеній території упродовж погодженого терміну на основі договору про надання права на продаж (дистриб'юторська угода).

До торговців за договором у різних країнах застосовують таку термінологію: у США, Англії їх називають дистриб'юторами, у Німеччині — торговцями за договором чи торговцями за свій рахунок, у Бельгії і Греції — концесіонерами. Однак найчасті­ше використовується термін «дистриб'ютори».

Дистриб'ютор займається продажем від свого імені і за свій рахунок. Він діє як покупець, а не як агент продавця. Посередництво дистриб'ютора полягає в просуван­ні товару від експортера до кінцевого споживача на визначеній території. При цьому торговець за договором представляє інтереси експортера і робить йому всіляке спри­яння, а експортер робить допомогу дистриб'ютору при здійсненні ним своєї діяльнос­ті. Торговець за договором відповідає за всі ризики, пов'язані з псуванням чи утратою товару, а також неплатоспроможністю покупців.

У дистриб'юторському договорі про надання права на продаж установлюються тільки загальні умови, що регулюють взаємини сторін щодо реалізації товарів на ви­значеній території. Для виконання цього договору сторони укладають окремі конт­ракти купівлі-продажу товарів, згідно з якими посередник здобуває товар експорте­ра, а потім повинен реалізувати його кінцевому споживачу (третім особам) від свого імені і за свій рахунок. У цих контрактах визначається кількість і якість товару, що поставляється, валютно-фінансові умови постачання, гарантії якості, порядок надан­ня рекламацій тощо.

Умови угоди купівлі-продажу між торговцем за договором і кінцевим покупцем повинні відповідати умовам договору про надання права на продаж між експортером і торговцем за договором.

У договорі про надання права на продаж визначається територія, на якій дист­риб'ютору надається право продажу товарів експортера. Вона називається договір­ною територією і за її межами торговець за договором не має права без письмового дозволу експортера продавати товар.

Розділ 3. Контракти міжнародної купівлі-продажу послуг Право на продаж буває:

простим, за якого експортер залишає за собою право продавати на договірній території товари самостійно і через інших посередників;

винятковим (монопольне застереження), коли експортер зобов'язується на договірній території продавати визначені товари тільки через даного дистри­б'ютора. Експортер також може дати зобов'язання заборонити своїм вітчизня­ним і іноземним покупцям продавати дані товари на договірній території;

винятковим з обмеженнями, коли експортер зберігає за собою право продажу товарів на договірній території безпосередньо третім особам. Це можливо в тих випадках, якщо посередник відмовився купити товар за цінами і на умовах, запропонованих експортером; якщо товари поставляються державним органі­заціям; складають частину компенсаційної угоди; є комплектуючою частиною устаткування, машин, що поставляються експортером іншому клієнту.

У договорі про надання права на продаж визначається умова ціни і способи ви­плати винагороди.

Закупівельні ціни на товари експортера встановлюються експортером і фіксу­ються в контрактах купівлі-продажу, що укладаються між сторонами. Як правило, це прейскурантні чи експортні ціни. Звичайно експортером не встановлюються ціни, за якими відбувається продаж товару торговцем за договором місцевим споживачам. Однак іноді передбачаються продаж за цінами й умови постачання, встановлювані експортером. Може бути зроблене застереження, що торговець зобов'язується про­давати товари за цінами, через які у випадку їх завищення не могли б постраждати продажі або які не перевищували б рівня цін конкурентних фірм.

Способи винагороди посередника визначаються залежно від методу встановлення реалізаційних цін. При продажу товарів за цінами експортера, винагорода посередника складається зі знижки на перепродаж, обчислюваної з прейскурантної ціни (20-30\%). Якщо така ціна не встановлюється експортером, винагорода визначається як різниця між експортною і реалізаційною цінами товару чи як знижка з експортної ціни.

Розмір винагороди торговця за договором залежить від різних факторів: від обся­гу послуг, що робляться, виду товарів, їх конкурентоспроможності, ступеня освоєння ринку, конкурентної боротьби, репутації фірми і т.п. Залежно від цього розмір зни­жок із прейскурантної ціни може коливатися від 2 до 45\%, а відхилення розрахунко­вої ціни від продажної може становити від 50 до 100\%.

У договорі визначаються обов'язки дистриб'ютора, не пов'язані з реалізацією то­вару:

у застереженні про неконкуренцію вказується, що торговець за договором не може без згоди експортера представляти на договірній території жодної фірми, що є конкурентом експортера, і не може продавати товари, що є конкурентни­ми для товару експортера;

застереження про мінімальний обсяг продаж передбачає мінімальну суму, на яку посередник зобов'язується закупити товари упродовж визначеного термі­ну, або визначає кількість товарів з розбивкою за термінами постачання, чи міс­тить вказівку про те, що продажі повинні здійснюватися на таку суму або кіль­кість, за яких його частка на ринку буде не нижчою від визначеного відсотка;

в обов'язки дистриб'ютора по організації технічного обслуговування входить: забезпечення обслуговування упродовж гарантійного терміну, проведення

ремонту після закінчення терміну гарантії, утримання складу запасних частин і майстерень з ремонту тощо;

дистриб'ютор зобов'язаний здійснювати рекламу за свій власний рахунок або частково за рахунок експортера;

посередник інформує експортера про становище на ринку, про свою діяльність при продажу товарів, про інших своїх експортерів. Він охороняє інтереси екс­портера, зобов'язується не ставити його товари в гірші умови, ніж товари ін­ших експортерів.

Якщо посередник перебуває в країні експортера, то в його обов'язки може вхо­дити одержання замовлень від іноземних покупців і розміщення їх у виробника від свого імені і за свій рахунок. Якщо посередник перебуває в країні-імпортері, то в його обов'язки можуть входити організація складу, постачання товарів зі складу кінцево­му споживачу, здійснення реклами, демонстрація зразків товарів на складі тощо.

За умовами договору, експортер, як правило, надає в розпорядження дистри­б'ютора докладну технічну документацію, надає йому підтримку у вирішенні техніч­них питань, що виникають у процесі продажу товарів. Крім того, він надає посередни­ку пільги для створення резерву запасних частин, частково або повністю компенсує витрати по технічному обслуговуванню, рекламі тощо.

Оскільки за умовами угоди посередник продає товари від свого імені і за свій ра­хунок, експортер не має яких-небудь взаємин з покупцем і останній не може висувати претензії до експортера.

Дистриб'юторські угоди вигідні як експортерам, так і дистриб'юторам.

Експортер одержує можливість виходу на нові ринки; його товар рекламується на цих ринках упродовж декількох років; він упевнений у збуті продукції; дистри-б'юторська фірма має власну збутову мережу чи засоби на її створення, а дистри-б'юторські угоди супроводжуються договорами купівлі-продажу на постачання това­рів і гарантують одержання платежу за товар відразу після постачання товару (якщо тільки товари не поставляються в кредит); виключаються ризики збитків від втрати чи ушкодження товарів на території чужої країни.

Для дистриб'ютора ці договори цікаві тим, що, порівняно з іншими посередни­ками, вони мають більшу комерційну незалежність, самостійно встановлюючи ціни; здобувають часто монопольне право на продаж товарів експортера на своїй території.

Угоди з дистриб'ютором підписуються на тривалий термін (2-5 років) з наступ­ним продовженням за згодою сторін. Такі угоди укладаються, як правило, на реаліза­цію машинно-технічних, сировинних та споживчих товарів.

При укладанні дистриб'юторського договору використовують розроблений Між­народною торговельною палатою (МТП) Типовий дистриб'юторський контракт (публікація № 518) і Посібник з укладання міжнародних дистриб'юторських угод (публікація № 441).

Комісійні операції здійснюються між комісіонером (посередником) та комітен­том. За цією операцією комітент доручає комісіонеру від імені комісіонера, але за рахунок комітента здійснити операцію купівлі-продажу з третім контрагентом. Пла­тіж за поставлені товари одержує комісіонер. Посередником комісіонер є тільки для комітента. Для третього контрагента комісіонер буде стороною контракту купівлі-продажу, а саме — продавцем, якщо комісіонеру доручено щось продати, чи покуп­цем, якщо комітент доручає комісіонеру щось купити.

З комітентом комісіонер регулює взаємини на підставі договору комісії (комісій­ного договору), що зазвичай носить разовий характер. Згідно з комісійним догово­ром, комісіонер не купує товарів комітента, а тільки укладає угоди з купівлі-продажу товарів за рахунок комітента, тобто комітент залишається власником товару до його передачі в розпорядження кінцевого покупця. Таким чином, комісіонер, здійснюючи операцію, ні на один момент не стає власником товару, і товар надходить прямо від продавця до покупця.

Іноді при здійсненні комісійних операцій товар комітента передається у воло­діння комісіонера, який при цьому не стає його власником. Власником залишається комітент. Ризик випадкової загибелі чи випадкового ушкодження товарів, за відсут­ності іншої домовленості, несе комітент, а комісіонер зобов'язаний вживати заходів щодо забезпечення схоронності довірених йому товарів і відповідати за їх втрату чи ушкодження, якщо це відбудеться з його вини.

У договорі комісії застережуються:

мінімальні і максимальні ціни при експорті й імпорті. При цьому застере-жується, щоб завищення цін не послужило причиною зниження конкуренто­спроможності товару;

терміни постачань обговорених партій товарів;

граничні технічні та якісні характеристики товарів;

відповідальність комітентів перед комісіонерами і комісіонерів перед комітен­тами. Як правило, комісіонер не несе перед комітентом ніякої відповідальнос­ті за виконання зобов'язань третьою стороною. Інколи в договір включається умова, іменована «делькредере», відповідно до якого комісіонер приймає на себе відповідальність за платоспроможність покупця, з яким ним укладений договір за рахунок комітента і компенсує комітентові усі витрати (за додаткову винагороду), якщо покупець виявиться неплатоспроможним;

розміри і порядок виплати комісійних винагород, що можуть визначатися як відсоток від суми угоди (у середньому до 10\%) чи як різниця між ціною, при­значеною комітентом, і ціною реалізації комісіонера;

умови платежу. Комісіонер, отриманий від покупця платіж за винятком на­лежної йому комісійної винагороди і витрат понад передбачений договором комісії, але за згодою комітента, повинен упродовж встановленого в договорі терміну перевести на рахунок комітента.

Комісіонер однієї країни може одержати від імпортера іншої країни разове ко­місійне доручення на купівлю визначеної партії товарів, що називається індентом. Замовлення передається комісіонером виробнику своєї країни. Інденти бувають за­криті і відкриті. При закритому інденті робиться застереження про виробника, у яко­го купується товар, а також всі відомості про товар (сорт, колір, якість і т.п.). При відкритому інденті комісіонер має право самостійно вибрати виробника і відомості про товар не конкретизуються.

Одним з різновидів комісійних операцій є операції консигнації. Їх суть полягає в постачанні експортером (консигнантом) посереднику (консигнатору) товару для реалізації на ринку протягом певного терміну. Консигнатор в міру реалізації товару зі складу здійснює платежі консигнанту.

На умовах консигнації реалізуються товари масового виробництва, в сталому і швидкому збуті яких експортер невпевнений. Ці операції використовуються також при слабкому освоєнні ринку чи при постачаннях товарів, які недостатньо відомі міс­цевим покупцям.

Консигнаційні операції проводяться на основі договору консигнації, згідно з яким одна сторона (консигнатор) зобов'язується, за дорученням іншої сторони (консигнан­та), упродовж терміну договору консигнації за установлену винагороду продавати від свого імені і за рахунок консигнанта поставлені на склад у країні консигнатора товари. Товари залишаються власністю консигнанта до моменту їх продажу третій стороні.

У договорі консигнації вказуються:

сума цін товарів, які одночасно зберігаються на складі і поповнюються в міру їх реалізації;

термін консигнації, упродовж якого ця сума повинна бути реалізована (напри­клад, товари на суму 100 тис. дол., термін консигнації — 3 роки);

обов'язки консигнатора:

а) заходи щодо підготовки приміщення для консигнаційного складу, найму пер- соналу для роботи на ньому, одержання дозволу на ввезення товару у свою країну (імпортна ліцензія);

б) заходи щодо забезпечення повного збереження якості товару під час перебу- вання його на складі. У випадку псування, нестачі або ушкодження товару консигна- тор відшкодовує всі збитки;

в) оплата витрат щодо організації і утримання складу, найму персоналу, тран- спортування товару, сплати мита, страхової премії, реклами з наступним відшкоду- ванням йому виплачених сум консигнантом;

г) страхування товарів, що знаходяться, на складі за свій рахунок на користь кон- сигнанта;

д) надання гарантій банку в забезпеченні інтересів консигнанта;

е) здійснення реклами, післяпродажне технічне обслуговування;

є) звіти консигнантові про хід реалізації і про запаси товарів на складі, інформа­ція про кон'юнктуру ринку і рівень цін на аналогічні товари у конкурентів;

обов'язки консигнанта:

а) постачання до встановленого терміну на склад товарів в обумовленій кількості й асортименті і подальшу підтримку запасів товарів на визначеному рівні;

б) оплата всіх витрат по утриманню приміщення консигнаційного складу;

умови платежу. Встановлюється валюта платежу, обумовлюється, після за­кінчення якого терміну від моменту продажу товарів консигнатором, здійсню­ється платіж на користь консигнанта (платіж здійснюється в міру реалізації товару). Платіж вважається виконаним після того, як консигнант підтвердить його одержання і правильність (платежі виконуються за календарними періо­дами по відкритому рахунку з наданням консигнатором банківської гарантії чи акцептом тратт на суму консигнації, оскільки, по суті, консигнанти кредитують консигнаторів на середній термін реалізації товару);

спосіб консигнації, що обирають сторони:

а) безповоротну, тобто якщо якась частина товарів, обумовлених договором кон- сигнації, не буде реалізована консигнатором, то останній зобов'язаний купити їх у консигнанта за тверду суму;

б) частково поворотну, коли консигнатор зобов'язується реалізовувати товари на визначену частину суми, а товари на суму, що залишилася, якщо їх не вдасться реалі- зувати, повернути консигнантові;

в) поворотну, яка означає, що всі нереалізовані товари підлягають поверненню консигнантові;

мінімальні продажні ціни, нижче яких консигнатор не може продавати товар без попередньої письмової згоди консигнанта. При цьому вказуються базисні умови постачання товарів на консигнацію;

умови винагороди консигнатору (вид, розмір і порядок виплати винагороди). Винагорода встановлюється у вигляді певного відсотка від вартості проданих товарів або у виді різниці (чи частини різниці) між призначеної консигнантом ціною і тією більш високою ціною, за якою консигнатор здійснює угоду. Роз­мір винагороди визначається угодою сторін. Іноді, крім основної винагороди, передбачається виплата додаткової винагороди в певному відсотку від вар­тості товару (наприклад, при продажі консигнатором товару понад кількості, що підлягає продажі протягом терміну консигнації або при продажі товару за ціною вище мінімальної, установленої консигнантом). Консигнатор одержує винагороду після надходження виручених сум у розпорядження консигнанта.

Операції з консигнації мають ряд переваг: дають можливість консигнаторові впливати на рівень цін на ринку, підвищуючи їх у період підвищення попиту і зни­жуючи в період поганої реалізації; полегшують освоєння нових ринків, оскільки іно­земні покупці мають можливість ознайомитися з товаром шляхом їх огляду і за допо­могою перевірки в роботі.

Агентські операції полягають у дорученні однією стороною, іменованою принци­палом, незалежній від неї іншій стороні, іменованій агентом, здійснювати фактичні і юридичні дії, пов'язані з купівлею чи продажем товару на обговореній території за рахунок і від імені принципала.

Агентські операції відбуваються на основі агентської угоди, що укладається на визначений чи невизначений термін. Угода укладається на термін від одного до п'яти років і в ньому передбачається можливість його продовження на погоджений чи неви-значений термін (поки одна зі сторін не заявить про своє бажання перервати угоду).

Агенти за обсягом повноважень бувають із правом (торгові агенти, агенти-по-вірені) і без права (агенти-представники) укладати угоди від імені і за рахунок прин­ципала.

Агента як незалежного посередника (торгового агента) характеризують такі риси:

він є юридичною особою, зареєстрованою в торговому реєстрі;

не перебуває в трудових відносинах із принципалом і діє тільки як його пред­ставник у рамках відповідальності, покладеної на нього агентською угодою;

самостійно і за певну винагороду здійснює свою діяльність;

не бере участі в угоді купівлі-продажу, не купує за свій рахунок товару, а лише сприяє здійсненню угоди;

не підлягає прямому контролю з боку принципала.

Права, надані агенту на здійснення операцій на певній території, бувають прости­ми, винятковими і винятковими з обмеженнями.

Просте право визначається шляхом внесення в угоду умови про прямі продажі, відповідно до якої принципал зберігає за собою право вести переговори з покупцями, розташованими на території агента без участі останнього.

При наданні агенту виключного права (цю умову іноді називають монопольним застереженням) товари принципала не надходять на територію агента через посеред­ників третіх країн.

При наданні агенту виключного права з обмеженнями, принципал зберігає за со­бою право безпосереднього постачання товарів певним покупцям чи певній категорії покупців (наприклад, державним підприємствам і організаціям).

Інколи в агентську угоду включається умова про надання агенту права продавати товари принципала поза виділеною для агента території (позатериторіальне застере­ження).

Зобов'язання торгового агента фіксуються в договорі шляхом внесення спеціаль­них застережень:

застереження про неконкуренцію, відповідно до якого:

а) агент не має права пропонувати, купувати чи здійснювати рекламу товарів, що є конкурентними для товарів принципала, а також представляти інші фірми, що є конкурентами на договірній території;

б) агент зобов'язаний зберігати виробничі і ділові секрети як під час, так і після закінчення терміну договору;

в) не має права виступати як агент в інтересах конкурентів чи брати участь у ка- піталі цих фірм;

г) зобов'язаний сповіщати принципалу про порушення його монопольних прав і вживати заходів до їх захисту;

застереження про мінімальний оборот, відповідно до якого агент зобов'язаний здійснювати посередництво по укладанню контрактів в обсязі не меншому від погодженої суми (мінімальної квоти), що встановлюється на визначений пе­ріод (як правило, рік). Застережується також наслідки для агента при недосяг-ненні розміру продажів чи його перевищенні;

застереження делькредере, згідно з яким агент гарантує принципала від збит­ків, що можуть виникнути внаслідок несплати ціни з боку особи, що купила товар при сприянні агента, а також зобов'язується відшкодувати принципалу збитки, що виникають через неплатоспроможність покупця в межах заздале­гідь установленої суми;

здійснює рекламу за свій рахунок відповідно до інструкцій принципала;

здійснює післяпродажне технічне обслуговування. Розмір наданих послуг спе­ціально застережуються, а сума винагороди за них сплачується понад комісійні;

надає інформацію і звітність принципалу.

Агент-представник виконує менший обсяг функцій. До його обов'язків входить:

проводити маркетингові дослідження й інформувати принципала про тенден­ції ринку;

надавати принципалу інформацію про технічні вимоги до товарів і ціни;

інформувати принципала про запити споживачів, про передбачувані розмі­щення замовлень;

створювати сприятливу думку про принципала і його товари в ділових колах і здійснювати рекламу;

сприяти укладанню і реалізації контрактів;

організовувати ділові контакти принципалів з імпортерами товарів, з урядо­вими й іншими організаціями, від яких залежать рішення про розміщення за­мовлень.

Винагорода агента фіксується в агентській угоді. У ній насамперед визначається момент виникнення права агента на винагороду і дата її сплати. Агент може одержати винагороду після акцепту принципалом замовлення, отриманого через агента, після постачання товару чи після одержання принципалом оплати товару, проданого за по­середництвом агента.

Як правило, агент має право на винагороду від угод, не виконаних з вини принци­пала. Сплата винагороди відбувається у встановлений термін.

Агент із виключним правом може одержувати винагороду за всі угоди принципа­ла на закріпленій території, навіть якщо вони укладені без сприяння агента.

Розмір винагороди визначається у вигляді відсотка від вартості проданих, згідно з укладеною агентом угодою, товарів, за винятком витрат на упакування, транспорту­вання товару, вартості страхування, сплати мита, податків і зборів, виплати комісійної винагороди третім особам. На розмір винагороди впливає ряд факторів: обсяг викона­них агентом функцій, вид товару, рівень конкурентоспроможності проданих товарів, ступінь освоєння ринку, гострота конкурентної боротьби, рівень кваліфікації агента.

Розмір комісійних ставок коливається від 2 до 10\% вартості постачання, вони можуть переглядатися протягом терміну дії угоди за тих чи інших причин (зміни кон'юнктури, асортименту виробів, обсягу замовлення тощо).

В агентській угоді передбачаються обов'язки принципала, який повинен:

передати агенту (безкоштовно або за плату) матеріали, необхідні для здійснен­ня його діяльності (зразки, креслення, каталоги);

повідомити про умови угоди;

вчасно сповістити агентові, якщо не може прийняти замовлення, про передане агентом.

Принципал має право:

змінювати ціни;

контролювати ціни угод, які агент уклав від його імені. Це важливо в умовах зміни валютних курсів, підвищення митних платежів, введення квот у країні імпортера;

реєструвати торгові марки товарів, що реалізуються через агента.

Міжнародною торговельною палатою розроблені з урахуванням практики міжна­родної торгівлі Типовий комерційний агентський контракт (публікація МТП № 496) і Посібник з укладання комерційних агентських контрактів (публікація МТП № 410).

Брокерські операції — встановлення через професійного посередника, іменова­ного брокером в англо-американському праві, маклером — у німецькому, куртьє — у французькому, контакту між продавцем і покупцем, що сприяє укладанню угоди між зацікавленими клієнтами.

Брокери допомагають збуту і придбанню великих партій товарів (як правило бір­жових і аукціонних товарів), але самі стороною договору ні як продавця, ні як по­купця не виступають. Їх завдання — знайти покупця для продавця і продавця для покупця і сприяти підписанню контракту між ними. Отже, брокер не є представни­ком, він не перебуває в договірних відносинах ні з покупцем, ні з продавцем і діє на основі окремих доручень.

Схематично роботу брокера можна описати в такий спосіб: експортер із країни А звертається до брокера країни В з проханням підшукати покупця в будь-якій кра­їні на даний товар. Брокер звертається до імпортера країни С з пропозицією купити даний товар у експортера. При згоді сторін брокер зводить контрагентів, які підпису­ють контракт. Експортер поставляє в країну С свій товар.

До функцій брокера належать:

надання замовнику комерційної інформації про стан ринку;

пошук контрагента та ведення з ним переговорів;

підготовка проекту контракту та направлення кожній стороні підписаних від­повідним чином примірників контракту;

доставка сторонам іншої документації щодо здійснення угоди;

контроль за виконанням контракту та пред'явленням рекламацій;

надання гарантії платоспроможності покупця;

підбір партії товару певного асортименту.

Брокер не має права представляти інтереси іншої сторони в угоді, а також прий­мати від іншої сторони винагороди, за винятком випадків, коли на це мається згода клієнта. У ряді випадків як посередники виступають два брокери: від покупця і від продавця.

За посередницьку діяльність брокер одержує винагороду (брокеридж) і, як пра­вило, від тієї сторони, що до нього звернулася першою. Його розмір при товарних операціях встановлюється в межах від 0,25 до 2-3\%.

При разовому звертанні до брокера угода з ним не підписується. Якщо відносини носять довгостроковий характер, то вони оформляються договором.

 

7.2. Типовий дистриб'юторський контракт. Монопольний імпортер-дистриб'ютор

Контракт розроблений Міжнародною торговою палатою у 1993 р., публікація № 518.

Між

зареєстрований офіс

 

(іменований в подальшому «Постачальник») та

 

зареєстрований офіс

 

(іменований в подальшому «Дистриб'ютор») домовилися про наступне. Стаття 1. Територія та Товари.

Постачальник надає, а Дистриб'ютор бере на себе виключне право на роз­міщення та продаж товарів, перерахованих у Додатку I, § 1 (названі в подальшому «Товари»), на території, яка визначена в Додатку I, § 2 (іменований в подальшому «Територія»).

Якщо Постачальник приймає рішення про розміщення будь-яких інших то­варів на Території, він повинен повідомити про це Дистриб'ютора, щоб обговори­ти можливість включення цих товарів до переліку товарів, визначених у статті 1.1. Однак вищезазначене зобов'язання про інформування Дистриб'ютора втрачає силу в тому випадку, якщо, з огляду на характеристики нових товарів та спеціалізацію дистриб'ютора, немає підстав вважати, що він може розміщувати такі товари (напри­клад, товари іншого асортименту).

Стаття 2. Сумлінність і чесність.

При виконанні зобов'язань за цим контрактом сторони будуть діяти сумлінно і чесно.

Положення цього контракту, а також будь-які інші заяви, зроблені сторонами у зв'язку з їх взаємовідносинами згідно дистриб'юторського контракту, повинні тлу­мачитися сумлінно.

Стаття 3. Функції дистриб'ютора.

Дистриб'ютор продає на Території від свого імені та за свій рахунок Товари, що надаються Постачальником.

Дистриб'ютор зобов'язується докласти всіх зусиль для просування і продажу товарів на Території відповідно до побажань Постачальника і захищати його інтереси.

Дистриб'ютор не має права діяти від імені або за рахунок Постачальника, якщо останній заздалегідь і спеціально не передав йому таких повноважень.

У випадках, коли Дистриб'ютор не хоче купувати та перепродувати Товари, він може передати свої функції Постачальнику для прямого продажу споживачеві. За свою роботу посередника Дистриб'ютор отримує комісію, встановлену в Додатку II, § 1 (якщо він заповнений), або відповідно до іншої домовленості з кожного окремого випадку, яка визначається і виплачується відповідно до Додатку II, § 3. При цьому прямо вказується, що така функція посередника в тій мірі, в якій вона носить додат­ковий характер, не змінює юридичного статусу Дистриб'ютора як торгового агента, що діє від свого імені та за свій рахунок.

Стаття 4. Зобов'язання не вступати в конкуренцію.

Без попереднього письмового дозволу Постачальника Дистриб'ютор не має права надавати, виробляти, розміщувати або продавати на Території будь-яку про­дукцію, яка конкурує з товарами, протягом усього терміну дії контракту.

Дистриб'ютор має право надавати, виробляти, розміщувати або продава­ти будь-яку продукцію, яка не конкурує з товарами, якщо він заздалегідь інформує Постачальника про такого роду діяльність. Однак вищезазначене зобов'язання про інформування Постачальника втрачає силу за умови, якщо 1) характеристики това­рів, які Дистриб'ютор хоче надавати, і 2) сфера діяльності Постачальника, на якого Дистриб'ютор збирається працювати, не дають підстав вважати, що це вплине на ін­тереси Постачальника.

Дистриб'ютор заявляє про те, що він надає (та/або виробляє, розміщує або продає прямо або через інших осіб) Товари, перераховані в Додатку III, починаючи з дня підписання цього контракту.

Стаття 5. Організація продажів.

Дистриб'ютор створює і підтримує відповідну мережу для продажу в ряді ви­падків для технічного обслуговування всіх Товарів на всій Території.

Сторони можуть вказати імена всіх наявних споживачів у Додатку IV.

Стаття 6. Реклама та ярмарки.

6.1. Сторони заздалегідь обговорюють рекламну програму на кожний рік. Вся реклама повинна відповідати іміджу Постачальника та його маркетинговій політиці.

Витрати на узгоджену рекламу розподіляються між сторонами відповідно до Додат­ка V (якщо воно заповнено); в іншому випадку кожна сторона несе витрати на рекла­му, які вона на себе взяла.

6.2. Сторони домовляються про участь у ярмарках чи виставках в межах Терито­рії. Витрати на участь дистриб'ютора в таких ярмарках і виставках розподіляються між сторонами, як зазначено в Додатку V, § 2.

 

Стаття 7. Умови продажу. Ціни.

Постачальник поставляє всі замовлені Товари за їхньої наявності та за умо­ви належних гарантій платежу. Постачальник не може без будь-яких підстав від­мовитися від замовлень, отриманих від дистриб'юторів; зокрема, повторна відмова від замовлень, що суперечить принципу сумлінності (наприклад, якщо він виклика­ний наміром перешкодити діяльності дистриб'юторів), розглядається як порушення контракту з боку Постачальника.

Постачальник зобов'язується докласти всіх зусиль для виконання прийнятих ним замовлень.

Продаж Товарів Дистриб'ютору регулюється стандартними умовами прода­жу Постачальника та Конвенцією ООН 1980 р. про договори міжнародної купівлі-продажу товарів (Віденської конвенції), а варіант, що застосовується в конкретному випадку, додається до цього Контракту (Додаток VI, § 1). У випадку розбіжностей між такими стандартними умовами та умовами Контракту останні мають переважну силу.

Ціни, які сплачуються дистриб'юторами, повинні відповідати цінами прей­скуранту Постачальника, чинного в момент отримання замовлення Постачальником, включаючи знижку, зазначену в Додатку VI, § 2. При відсутності інших домовленос­тей такі ціни можуть змінюватися в будь-який час за умови повідомлення про це за один місяць.

Дистриб'ютор зобов'язується з максимальною пунктуальністю виконувати погоджені сторонами умови платежу.

Сторони домовляються про те, що Товари, які постачаються, залишаються власністю Постачальника до тих пір, поки не буде сплачена вся належна йому сума.

 

Стаття 8. Обсяг продажів. Гарантований мінімум продажів.

Сторони щорічно домовляються про обсяг продажів на наступний рік.

Сторони докладають всіх зусиль для досягнення узгодженого обсягу прода­жів, однак його невиконання не розглядається як порушення контракту, за винятком безпосередньої провини однієї зі сторін.

У Додатку VII сторони можуть домовитися про гарантований мінімум про­дажів і про наслідки його невиконання.

Стаття 9. Субдистриб'ютори або агенти.

Дистриб'ютор може призначити субдистриб'юторів або агентів для прода­жу товарів на Території, якщо він повідомляє про це Постачальника до їх призна­чення.

Дистриб'ютор несе відповідальність за субдистриб'юторів або агентів.

Стаття 10. Право Постачальника на інформацію.

Дистриб'ютор проявляє належну ретельність, інформуючи Постачальни­ка про свою діяльність, кон'юнктуру ринку та стан конкуренції в межах Території. Дистриб'ютор відповідає на будь-який обґрунтований запит Постачальника, що сто­сується інформації.

Дистриб'ютор повинен намагатися інформувати Постачальника про 1) за­кони та правила, які застосовуються на Території і відносяться до товарів (напри­клад, регулювання імпорту, маркування, технічні характеристики, вимоги до безпеки і т.д.), і 2) закони та правила щодо діяльності Дистриб'ютора в тій мірі, в якій вони стосуються Постачальника.

 

Стаття 11. Продажні ціни.

Дистриб'ютор має право призначати продажні ціни на Товари. Він намагається встановлювати такі ціни, які не можуть негативно вплинути на імідж Товарів.

(не застосовується в ЄС).

Дистриб'ютор зобов'язується не змінювати продажні ціни, які призначаються Постачальником, і ставлять це в обов'язок своїм покупцям-продавцям.

 

Стаття 12. Продаж за межами Території.

Дистриб'ютор зобов'язується не рекламувати Товарів, не відкривати філію або збутову базу для розміщення Товарів за межами Території.

(не застосовується в ЄС).

Дистриб'ютор не продає Товарів споживачам, які знаходяться за межами Тери­торії, а також споживачам, по відношенню до яких у дистриб'ютора є підстави вважа­ти, що вони будуть перепродавати такі Товари за межами Території. Дистриб'ютор передає Постачальнику всі запити споживачів, які знаходяться за межами Тери­торії.

 

Стаття 13. Товарні знаки та позначення Постачальника.

Дистриб'ютор використовує товарні знаки, фірмові найменування та інші позначення Постачальника для підтвердження автентичності та рекламування Това­рів, передбачених цим контрактом, і лише в інтересах Постачальника.

Дистриб'ютор зобов'язується в межах Території або поза її межами не реє­струвати і не допускати реєстрації товарних знаків, фірмових найменувань та інших позначень Постачальника (схожих або здатних викликати змішання з тими, які на­лежать Постачальнику).

Право дистриб'ютора на використання товарних знаків, фірмових найме­нувань або інших позначень Постачальника, передбачене першим параграфом цієї статті, припиняється негайно після закінчення терміну дії контракту або його розір­вання з будь-якої причини. Це не позбавляє Дистриб'ютора прав продавати наявні у нього в запасі на момент закінчення терміну контракту Товари з товарними знаками Постачальника.

Дистриб'ютор повідомляє Постачальникові про будь-яке порушення права використання його товарних знаків, фірмових найменувань або позначень на Тери­торії чи інших прав власності, які привернули його увагу.

Стаття 14. Запас Товарів і запасних частин. Технічне обслуговування після про­дажу.

Дистриб'ютор зобов'язується тримати за свій рахунок протягом всього тер­міну дії цього контракту запас Товарів і запасних частин в достатній кількості для нормальних потреб Території і в будь-якому випадку не менше, ніж вказано в До­датку VIII.

Дистриб'ютор зобов'язується забезпечити технічне обслуговування після продажу відповідно з умовами, обговореними в Додатку IX, якщо він заповнений.

Стаття 15. Монопольний дистриб'ютор.

Протягом терміну дії цього контракту Постачальник не повинен передавати іншій особі або підприємству (в тому числі філії Постачальника) в межах Території права на надання або продаж Товару. Постачальник утримується від продажу Това­рів споживачам, розташованим на Території, крім випадків, що відповідають умовам, передбаченим статею 16 контракту.

А.

Постачальник має право продавати Товари покупцям за межами Терито­рії, навіть якщо ці покупці збираються експортувати товари на Територію, але він не зобов'язаний активно допомагати або іншим чином сприяти такому продажу третім особам з метою обійти положення про виняткові права, передбачені статтею 15.1.

В. (не застосовується в ЄС).

Постачальник не продає Товари покупцям за межами Території, якщо він знає чи має знати, що такі покупці збираються перепродувати Товари на Території. Постачальник також накладає цей обов'язок на інших дистриб'юторів відповідно до цієї статті.

Стаття 16. Прямі продажі.

Постачальник має право укладати угоди безпосередньо з певними покуп­цями, переліченими в Додатку II, § 2. Що стосується продажу таким покупцям, Дистриб'ютор має право на комісію, передбачену у Додатку II, § 2. Ця стаття не за­стосовується в тому випадку, якщо § 2 Додатку II (Комісія за прямі продажі певним покупцям) не заповнений двома сторонами.

За настання терміну платежу Дистриб'ютору розмір комісії повинен бути визначений і виплачений відповідно до Додатку II, § 3.

Стаття 17. Право дистриб'ютора на інформацію.

Постачальник безкоштовно надає Дистриб'ютору всю документацію, яка відноситься до товару (брошури і т.ін.), яку Дистриб'ютор обґрунтовано вимагає для виконання зобов'язань за цим контрактом. По закінченні дії контракту Дистриб'ютор повертає Постачальнику всі отримані ним документи, які залишаються у власності Постачальника.

Постачальник надає Дистриб'ютору всю іншу інформацію, яку Дистриб'ютор обґрунтовано вимагає для виконання зобов'язань за цим контрактом, в тому числі без обмежень будь-яку інформацію, що стосується погіршення можливостей поставок.

Постачальник надає Дистриб'ютору відомості про будь-які контакти зі спо­живачами на Території, які мають відношення до справи.

Стаття 18. Термін дії Контракту.

А.

18.1. Цей контракт укладений на невизначений строк і вступає в силу з

18.2. Цей контракт може бути розірваний будь-якою зі сторін у будь-який час шляхом письмового повідомлення, надісланого через засоби зв'язку, які забезпечу­ють підтвердження факту і дати одержання (наприклад, рекомендованим листом з повідомленням про вручення спеціальним кур'єром), не менше ніж за чотири місяці. Якщо контракт діяв понад 5 років строк продовжується до шести місяців. Закінчення строку для повідомлення повинно співпадати із закінченням календарного місяця.

В.

18.1. Цей контракт вступає в силу з і залишається в силі до

18.2. Цей контракт автоматично поновлюється на кожен наступний рік, якщо він не розірваний жодною зі сторін шляхом письмового повідомлення через засоби зв'язку, що забезпечують підтвердження факту і дати одержання (наприклад, реко­мендованим листом з повідомленням про вручення, спеціальним кур'єром), не пізні­ше, ніж за чотири місяці, до його закінчення. Якщо контракт діяв більше ніж 5 років, то термін повідомлення продовжується до шести місяців.

Стаття 19. Дострокове розірвання контракту.

Кожна зі сторін може розірвати цей контракт з негайним вступом розірван­ня в силу шляхом письмового повідомлення, яке передається через засоби зв'язку, що забезпечують підтвердження факту і дати його отримання (наприклад, рекомен­дованим листом з повідомленням про вручення, спеціальним кур'єром), у випадку порушення іншою стороною зобов'язань, що випливають з контракту, або в разі ви­никнення виняткових обставин, виправдовують дострокове розірвання.

Невиконання однією стороною всіх або частини зобов'язань за контрактом, що наносять іншій стороні збиток, такий, як позбавлення іншої сторони того, на що вона була вправі розраховувати за умовами контракту, розглядається як істотне по­рушення за статею 19.1. Обставини, за яких немає підстав вимагати від сторони, яка розриває контракт, продовжувати вважати себе пов'язаною цим контрактом, вважа­ються винятковими (відповідно зі статею 19.1).

19.3. Цим сторони домовляються про те, що порушення зобов'язань за

цього контракту розглядається як prima facie — свідоцтво істотного порушення контракту. Крім того, будь-яке порушення контрактних зобов'язань можна вважати суттєвим, якщо таке порушення повторюється, незважаючи на прохання іншої сторо­ни про виконання контрактних зобов'язань.

Сторони домовляються, що наступні ситуації inter alia вважаються виключни­ми, виправдовують дострокове розірвання контракту однією стороною: банкрутство, мораторій, управління майном за дорученням, ліквідація або будь-яка інша домовле­ність між боржником та кредиторами, а також будь-які інші обставини, які можуть істотно вплинути на можливості цієї сторони у виконанні нею зобов'язань за конт­рактом.

Якщо сторони заповнили Додаток I, контракт також може бути розірва­ний Постачальником з негайним вступом розірвання в силу у разі зміни контролю, власності або управління в компанії-дистриб'ютора у відповідності з нормами, вик­ладеними в Додатку X.

19.6. Якщо одна сторона розриває контракт на підставі цієї статті, але висунуті нею причини (якщо такі є) не виправдовують дострокового розірвання контракту, то розірвання залишається в силі, проте інша сторона має право на відшкодування збитків за необґрунтоване дострокове розірвання контракту. Розмір відшкодування становить середній прибуток від реалізації Товарів за той період, який залишається до нормального закінчення терміну дії контракту. Середній прибуток обчислюється на основі щорічного обороту якщо потерпіла сторона не доведе, що фактичні збитки її перевищують (або відповідно сторона, яка розірвала контракт доведе, що фактичні збитки були меншими від цього прибутку). Крім того, вищезазначені збитки дода­ються до відшкодування, передбаченого статею 20.

 

Стаття 20. Відшкодування збитків у разі розірвання контракту.

А.

20.1. Дистриб'ютор не має права на відшкодування збитків або іншу компенсацію (відшкодування збитків) за клієнтуру (Осюсі-'МЧЬЬ) у разі розірвання контракту.

В.

У випадку розірвання контракту Постачальником з причин крім істотного порушення умов контракту дистриб'ютором, останній має право на відшкодування збитків згідно з Додатком XI.

Попередній пункт не впливає на право Дистриб'ютора вимагати відшкоду­вання збитків за порушення контракту, якщо розірвання контракту Постачальником є таким порушенням, але не передбачається в статті 19.6.

Стаття 21. Повернення документів і запасів товарів.

Після закінчення терміну дії контракту Дистриб'ютор повертає Постачаль­нику всі рекламні матеріали, а також інші документи та зразки, які були передані йому Постачальником.

За бажанням Дистриб'ютора, Постачальник купує у нього всі запаси Това­рів за ціною, яку спочатку платив Дистриб'ютор, якщо на даний момент Постачаль­ник продовжує їх продавати, за умови, що вони нові і у першій упаковці. Товари, які не куплені Постачальником, повинні бути продані дистриб'ютором для виконання контракту на звичайних умовах.

Стаття 22. Арбітраж. Застосовне право.

2.1. Усі спори, які можуть виникнути із цього контракту або у зв'язку з ним, під­лягають остаточному врегулюванню відповідно до Правил примирення та Регламен­ту Арбітражного суду при Міжнародній Торговій Палаті одним або більше арбітра­ми, що призначаються відповідно до зазначеного Регламентом.

Варіанти:

А.

22.2. Усі проблеми, що стосуються цього контракту, які не можна прямо або по­бічно дозволити, використовуючи положення, що містяться в самому контракті, регулюються загальновизнаними в міжнародній торгівлі правовими нормами, які застосовуються до міжнародних дистриб'юторських контрактів, за винятком (відпо­відно до статті 23.3) національних законів.

В.

22.2. Цей контракт регламентується законом (назва країни, за- кон якої застосовується).

22.3 У будь-якому випадку враховуються обов'язкові правові норми законодав­ства країни перебування дистриб'ютора; ці норми застосовуються навіть в тому ви­падку, якщо контракт регулюється іноземним правом. Усі ці норми приймаються до уваги тією мірою, в якій вони втілюють загальноприйняті принципи, а також якщо їх застосування представляється розумним і обґрунтованим в контексті міжнародної торгівлі.

 

Стаття 23. Автоматичне застосування положень даного контракту.

Якщо сторони не вибрали одне з альтернативних рішень, запропонованих у статтях 11, 12, 15.2, 18, 20 та 22.2 під буквами А і В, та викреслили один з варіантів, і якщо вони не зробили прямого вибору іншим засобом, то застосовним вважається варіант А.

Додатки до цього контракту є його невід'ємною частиною. Додатки або час­тини додатків, які не були заповнені, мають силу тільки в тій мірі, в якій вони відпо­відають умовам цього контракту.

 

Стаття 24. Попередні угоди. Зміни. Недійсність. Передача третім особам.

Цей контракт замінює всі попередні угоди між сторонами з даного предмету.

Доповнення або зміни за даним контрактом не мають сили, якщо вони не зроблені у письмовій формі. Проте одна із сторін може своєю поведінкою показати, що не визнає недійсність доповнень та змін, не внесених у письмовій формі, в тій мірі, в якій інша сторона покладається на таку поведінку.

Якщо здається, що будь-яке положення або пункт цього контракту не має юридичної сили або не може бути здійснено, то контракт в цілому слід тлумачити так, щоб наблизити його, наскільки це доцільно, до початкового наміру сторін. Однак, якщо одна зі сторін з достатніми підставами відмовляється від укладання контракту, знаючи, що його тлумачення виходить з вищевикладеного, сам контракт не має юри­дичної сили.

Цей контракт не може бути переуступлений без попередньої письмової зго­ди обох сторін.

 

Стаття 25. Автентичний текст.

Англійський текст цього контракту є єдиним автентичним текстом. Постачальник Дистриб'ютор

ДОДАТОК I ТОВАРИ ТА ТЕРИТОРІЯ

§ 1. Товари (стаття 1, п. 1).

Якщо § 1 Додатку I не заповнений, всі товари, що виробляються та/або реалізу­ються Постачальником у сьогоденні і в майбутньому, розглядаються в цьому конт­ракті в якості «Товарів».

§ 2. Територія.

Якщо § 2 Додатку I не заповнений, вся територія країни, де Дистриб'ютор здій­снює свої операції, розглядається в цьому контракті як «Територія».

Постачальник Дистриб'ютор

 

ДОДАТОК II КОМІСІЯ ЗА ПРЯМІ ПРОДАЖІ

 

§ 1. Нормальна комісія (стаття 3, п. 4).

Виступаючи в якості посередника відповідно з п. 3.4., Дистриб'ютор має право на комісію в розмірі \%.

§ 2. Комісія за прямі продажі певним покупцям (стаття 16).

За всі прямі продажі певним покупцям Дистриб'ютор має право на таку комі­сію:

\% \%

§ 3. Визначення розміру і виплата комісії.

Комісія обчислюється на підставі чистої суми рахунків-фактур, тобто фак­тичної ціни продажів (будь-яка знижка, крім знижки готівкою, віднімається), без будь-яких додаткових витрат (таких, як упаковка, транспортування, страхування) і без всіх мит або податків (включаючи податок на додану вартість) в тому випадку, якщо такі додаткові витрати, мита і податки окремо вказані в рахунку-фактурі.

Дистриб'ютор набуває право на комісію після того, як покупці повністю спла­тять зазначену в рахунку-фактурі ціну. У разі часткової сплати, зробленої відповідно до контракту про продажі, Дистриб'ютор має право отримати частину грошей у виг­ляді авансу.

Якщо Постачальнику для переказу комісії (або будь-якої іншої суми, на яку Дистриб'ютор має право) необхідний дозвіл (наприклад, із-за правил валютного контролю в країні Постачальника), то виплата комісії проводиться після його отри­мання. Постачальник вчасно вживає всіх необхідних заходів для отримання такого дозволу.

Якщо не обговорюються інші умови, то комісія виплачується у валюті, зазна­ченій у контракті про продажі, за яким ця комісія належить.

У сі податки на комісію Дистриб'ютора на Території стягуються за рахунок останнього.

 

ДОДАТОК III

ТОВАРИ ПОСТАЧАЛЬНИКІВ, ЯКІ НАДАЮТЬСЯ ДИСТРИБ'ЮТОРОМ (стаття 4, п. 3)

Цим Дистриб'ютор заявляє, що він на момент підписання даного контракту пред­ставляє (та / або виробляє, розміщує або продає, прямо або через інших осіб) певні товари таких постачальників:

ПОСТАЧАЛЬНИК ТОВАРИ

 

ДОДАТОК IV ІМЕНА НАЯВНИХ СПОЖИВАЧІВ

(стаття 5, п. 2)

§ 1. Цим Дистриб'ютор заявляє, що до укладення цього контракту він продавав товари такого самого асортименту, як Товари, таким споживачам у межах Тери­торії:

 

§ 2. Цим Дистриб'ютор заявляє, що до укладення цього контракту він продавав (прямо або через інших осіб) Товари таким споживачам у межах Території:

 

ДОДАТОК V РЕКЛАМА, ЯРМАРКИ ТА ВИСТАВКИ

(стаття 6) § 1. Реклама.

Якщо інше не обумовлено в письмовій формі, витрати на узгоджену рекламу ді­ляться між сторонами таким чином:

Постачальник \% Дистриб'ютор \%

Якщо залишені в § 1 пропуски не заповнені сторонами, кожна сторона несе вит­рати на рекламу, які вона на себе взяла.

 

§ 2. Ярмарки та виставки.

Якщо інше не обумовлено в письмовій формі, витрати на участь в ярмарках і ви­ставках діляться між сторонами таким чином:

Постачальник \% Дистриб'ютор \%

 

Якщо залишені в § 2 пропуски не заповнені сторонами, кожна сторона несе вит­рати на рекламу, які вона на себе взяла.

 

ДОДАТОК VI

(стаття 7)

§ 1. Загальні умови продажу, висунуті Постачальником. Додаються до контракту.

Умови продажу, висунуті Постачальником, мають силу тільки в тому випадку, якщо вони додаються до цього документу або яким-небудь іншим чином передають­ся Дистриб'ютору в письмовій формі для виконання цього контракту.

§ 2. Знижки та/або ціни, що надаються Дистриб'ютору.

Дистриб'ютору надається знижка у розмірі \% за прейскурантом, згада- ного в статті 7.3.

Якщо залишений у § 2 пропуск не заповнений сторонами і за умови, що для дист­риб'юторів немає спеціального прейскуранта, Дистриб'ютор має право на знижку, яка зазвичай надається Постачальником дистриб'юторам, які знаходяться в такій же ситуації, за таку ж кількість Товарів.

 

ДОДАТОК VII ГАРАНТОВАНИЙ МІНІМУМ ПРОДАЖІВ

(стаття 8, п. 3)

Даний Додаток застосовується тільки в тому випадку, якщо сторони встановили мінімум продажів, заповнивши один з нижченаведених варіантів.

Дистриб'ютор зобов'язується щорічно розміщувати замовлення не менше ніж

на:

 

сума в грошовому вираженні в кількісному вираженні \% продажів узгоджених відповідно з п. 8.1.

 

Якщо до кінця року вищезгаданий гарантований мінімум продажів не виконано і якщо Дистриб'ютор не доведе, що він не несе за це відповідальність, Постачальник має право на свій вибір за умов повідомлення за один місяць розірвати дію контрак­ту або позбавити Дистриб'ютора виключних прав, або зменшити розміри Території. Однак цим правом можна скористатися не пізніше, ніж через два місяці після закін­чення того року, протягом якого гарантований мінімум продажів не був виконаний. Рішення Постачальника повинно бути викладено в письмовій формі.

Якщо сторони не домовилися про інші цифри, то вищевказаний Гарантований Мінімум Продажів залишається в силі на кожний рік протягом терміну дії цього контракту (включаючи його поновлення).

 

ДОДАТОК VIII ЗАПАС ТОВАРІВ ТА ЗАПАСНИХ ЧАСТИН

(стаття 14, п. 1)

Дистриб'ютор зобов'язується мати такий мінімальний запас товарів і запасних частин:

 

Якщо сторони не заповнили цей Додаток, мінімальний запас визначається відпо­відно до обґрунтованих потреб Території.

ДОДАТОК IX

ТЕХНІЧНЕ ОБСЛУГОВУВАННЯ, РЕМОНТ, ГАРАНТІЯ (стаття 14, п. 2)

Цей Додаток має силу лише у випадку, якщо вона підписана сторонами.

Дистриб'ютор зобов'язується за свій рахунок, використовуючи власні технічні засоби, забезпечувати необхідне технічне обслуговування після продажу, яке розпов­сюджується на всі Товари на Території, які потребують такої допомоги. Таке техніч­не обслуговування здійснюється у відповідності з нормативами, зазначеними Поста­чальником.

Постачальник забезпечує навчання, необхідне персоналу дистриб'юторів для проведення вищезгаданого технічного обслуговування. Дистриб'ютор зобов'язується за свій рахунок, за допомогою власного технічного персоналу та торгових агентів бра­ти участь у роботі таких курсів з навчання та модернізації, які Постачальник вирі­шить організувати.

Дистриб'ютор безкоштовно проводить усі ремонтні роботи та заміну компо­нентів, передбачені в гарантійних умовах Постачальника, і несе всі витрати по такому обслуговуванню. Постачальник надає Дистриб'ютору компоненти або запасні части­ни, необхідні для заміни бракованих компонентів або запасних частин у відповіднос­ті з умовами, зазначеними в гарантії.

Після закінчення з будь-якої причини терміну дії цього контракту Дистриб'ютор припиняє будь-яке обслуговування після продажу або за гарантією, якщо інші умови не обговорюються сторонами в письмовій формі. Всі прохання споживачів Дистриб'ютор передає особам, зазначеним Постачальником.

Постачальник

Дистриб'ютор

 

ДОДАТОК X

ЗМІНА КОНТРОЛЮ, ВЛАСНОСТІ ТА / АБО УПРАВЛІННЯ У КОМПАНІЇ-ДИСТРИБ'ЮТОРІ

(стаття 19, п. 5)

Постачальник може розірвати контракт з негайним вступом розірвання в силу, якщо:

Г-н перестає бути власником більше,

ніж \% акцій компанії-дистриб'ютора.

Г-н перестає бути (посада правомоч- ної особи) в компанії-Дистриб'юторі.

 

ДОДАТОКXI

ВІДШКОДУВАННЯ ЗБИТКІВ У РАЗІ РОЗІРВАННЯ КОНТРАКТУ (стаття 20, В)

§ 1. У випадку розірвання контракту Постачальником з причин, крім порушен­ня контракту Дистриб'ютором, останній, обґрунтовуючи дострокове розірвання посиланням на статтю 19, має право на відшкодування збитків у розмірі 50 або \% від щорічного валового прибутку, отриманого від споживачів, запропоно- ваних дистриб'ютором, або від споживачів, за допомогою яких Дистриб'ютор істотно збільшив обсяг бізнесу. Це відшкодування обчислюється за середніми показниками попередніх п'яти років (а якщо термін дії контракту був менше п'яти років, то в се- редньому за цей термін).

§ 2. Дистриб'ютор зобов'язується докласти всіх зусиль, щоб передати наявних споживачів Постачальнику або його новому дистриб'ютору (або агенту). Виконуючи вищевказане зобов'язання, Дистриб'ютор зобов'язується протягом 12 місяців з дня розірвання контракту прямо або через інших осіб не продавати, не розміщувати і не просувати будь-які товари, що конкурують з товарами, споживачам, яким він раніше продавав Товари або сприяв їх продажу згідно з цим контрактом.

§ 3. Відшкодування збитків виплачується трьома рівними частинами через чоти­ри, вісім і дванадцять місяців після розірвання контракту. Виплата відшкодування обумовлена виконанням взятого Дистриб'ютором зобов'язання, передбаченого в § 2.

§ 4. Дистриб'ютор може в будь-який час відмовитися від свого права на відшко­дування. У цьому випадку зобов'язання, передбачені в § 2, не продавати конкурую­чі товари, а також сприяти передачі наявних споживачів Постачальнику або новому Дистриб'ютору (або агента) анулюються. Використання такого права не потребує від дистриб'юторів повернення вже виплачених йому сум.

Постачальник Дистриб'ютор





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-10-01; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 767 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Сложнее всего начать действовать, все остальное зависит только от упорства. © Амелия Эрхарт
==> читать все изречения...

2234 - | 2104 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.