Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Основні групи м'язів людського тїла




Скелетні м'язи поділяють на такі групи: м'язи голови і шиї, м'язи тулуба, м'язи плечового пояса і верхніх кінцівок, м'язи тазового ноясаі нижніх кінцівок (рис. 38).

Серед м'язів голови розрізняють мімічні та жувальні.

Мімічні м'язи розміщені в ділянці обличчя, навколо його природ­них отворів: очні ямки, ніс і рот. Мімічні м'язи одним, а іноді і двома євоїми кінцями прикріплюються до шкіри обличчя. Під час скорочення вони зміщують шкіру, зумовлюючи відповідну міміку, тобто той чи інший вираз обличчя. До мімічних м'язів належать: колові м'язи ока іроп&ь, вище від них міститься лобовий м 'яз, під час скорочення якого підніма-ються брови і утворюються поперечні складай на лобі. Під часскоро-чення колового м'яза рота закривається рот, відбувається акт ссання, жування, вимовляння звуків.

До групи жувальних м'язів відносяться парні м'язи: скроневий, власне жувальний, внутрішній і зовнішній криловидні. Завдяки ско­роченням цих м'язів відбуваються складні жувальні рухи нижньої лепи.

М'язи шиї можна розділити на дві групи: м'язи, що лежать над гортанню і великими судинами (груднинно-ключично-соскоподібний, який починається двома головками: однією на рукоятці груднини, а дру­гою —на ключиці і прикріплюється до соскоподібного відростка скро­невої кістки) і глибокі м'язи шиї, які безпосередньо прилягають до хребта і беруть участь в рухах голови (закидають голову, нахиляють і поверта­ють її).

М'язи тулуба можна поділити на три великі групи: м'язи спини, грудей і живота. Найбільш поверхнево лежить трапецієподібний і широкий м'яз спини. Найглибше розміщені м'язи-розгиначі хребта. Вони беруть участь у розгинанні хребетного стовпа назад і вбік. По­верхневі м'язи беруть участь у рухах верхніх кінцівок і грудної клітки.

У ділянці грудей розміщені м'язи: великий грудний, який рухає плечову кістку — піднімає і повертає всередину плече, підняту руку опускає і тягне назад; малий грудний м'яз, який відтягує плечовий пояс униз і вперед; передній зубчастий відтягує лопатку вперед і вбік; міжреберні м 'язи, які відіграють роль у дихальних рухах: зовнішні міжреберні м'язи піднімають ребра, сприяючи актові вдиху, а внутрішні міжреберні—опускають ребра, сприяючи глибокому видиху.

До м'язів черевного преса належать: прямий м 'яз живота, який стримує внутрішньочеревний тиск, сприяє зміцненню черевного преса, згинає хребет, опускає ребра; зовнішній косий м 'яз — при одночасно­му скороченні обох зовнішніх косих м'язів живота тулуб згинається впе­ред, при почерговому скороченні правого і лівого м'язів тулуб обер­тається навколо поздовжньої осі; внутрішній косий м 'яз живота бере участь у здійсненні рухів тулуба. Скорочуючись, м'язи живота діють на внутрішні органи—черевний прес, що сприяє виділенню сечі, калу, а також пологовому актові. Скорочення м'язів черевного преса сприяє рухові крові у венозній системі, здійсненню дихальних рухів. При сла­бості м'язів живота може статися не тільки опущення органів черевної порожнини, а й утворення гриж. При утворенні гриж відбувається вихід внутрішніх органів—кишок, шлунка, великого сальника із черевної по­рожнини під шкіру живота.

До м'язів плечового пояса належать: дельтоподібний, надостьо-вий, пщостьовий, підлопатковий, великий і малий круглі м'язи.

Дельтоподібний м 'яз складається з трьох окремих м'язових пуч­ків — переднього, середнього і заднього. Одночасне скорочення всіх трьох м'язів відводить руку вбік до горизонтальної лінії. Ізольоване ско­рочення передніх пучків м'яза тягне руку вперед, а задніх назад (рис. 39).

Надостьовий м'яз відводить плече, а підостний плечову кістку на­зовні. Великий круглий м'яз відтягує руку назад і повертає всередину.

М'язи плеча поділяють на дві групи: передню (згиначі) і задню (розгиначі). Передню групу становлять три м'язи — двоголовий, пле­човий і дзьобо-плечовий, при скороченні яких згинається плече в пле­човому суглобі, згинається передпліччя в ліктьовому суглобі. Задня гру­па м'язів представлена триголовим м'язом плеча та ліктьовим м'я­зом. Триголовий м'яз плеча розгинає передпліччя в ліктьовому суг­лобі, бере участь у приведенні плеча до тулуба.

М'язи передпліччя за анатомічною ознакою ділять на передню (згиначі) і задню (розгиначі) групи. М'язи передньої групи згинають передпліччя, кисть, зап'ясток, фаланги пальців кисті, повертають пе­редпліччя і кисть до середини. М'язи, що розміщені на задній поверхні передпліччя, розгинають кисть або пальці, обертають кисть і перед­пліччя назовні.

Серед м'язів кисті розрізняють: м'язи великого пальця, черво­подібні, міжкісточкові і м'язи мізинця, які здійснюють різноманітні рухи.

До м'язів таза належать клубово-поперековий м'яз, який при скороченні згинає ногу в кульшовому суглобі і повертає стегно назовні; грушоподібний, який повертає стегно назовні; великий сідничний м'яз, який розгинає і відводить стегно, а під час стояння фіксує таз і весь тулуб; середній і малий сідничний м'язи, які відводять стегно.

М'язи нижньої кінцівки. На передній поверхні стегна лежать: чотириголовий м*яз—-найсильніщийм'яз людського тіла, який, ско­рочуючись, згинає ногу в кульшовому суглобі і розгинає в колінному; кравецький м 'яз — найдовший м'яз тіла, який, скорочуючись, згинає ногу в кульшовому і колінному суглобах. На задній поверхні стегна ле­жать півсухожильний, напівперетинчастий і двоголовий м'язи, які, скорочуючись, згинають ногу в колінному суглобі і розгинають у куль­шовому.

М'язи гомілки розміщуються спереду (триголовий, який розги­нає стопу і пальці), збоку (піднімають бічний і опускають присередній край стопи) і ззаду гомілки (литковий м'яз, який згинає ногу в колінно­му і нйДп'ятково^ґомілковому суглобах і повертає стопу назовні; кая#-балоподібний, Який згинає ногу в надп'ятково-гомілковому суглобах і товертає,стдйу назовні, задній великогомілковий, який згинає стопу; зводить їїщовертае назовні).

М'язи стопи розміщені на тилі стопи та підошві. М'язи тилу сто-т представлені коротким м'язом-розгиначем пальців і коротким м'язом-розгиначем великого пальця стопи. На підошві розрізняють відвідний м'яз великого пальця, привідний м'яз великого пальця, вШвідіїйй м 'яз мізинця, короткий м'яз-згинйч мізинця, короткий м'яз-згчйиіч пальців, квадратний м'яз підошви, червоподібні м 'язи, під'ошвові міжкісткові м'язи, тильні міжкісткові м'язи. М'язи підошви досить мщні, вони мають важливе значення в зміцненні склепіння стопи. При слабкості цих м'язів розвивається плоскостопість.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-10-01; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 445 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Что разум человека может постигнуть и во что он может поверить, того он способен достичь © Наполеон Хилл
==> читать все изречения...

2488 - | 2299 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.