Усі кістки розвиваються з ембріональної сполучної тканини (ме^
зенхіми), починаючи зтретього місяця внутрішньоутробного життя. Одні кістки розвиваються безпосередньо з мезенхіми і називаються пер-виннимиабо покривними кістками; інші утворюються на місці хряща і називаються вторинними.
Первинні кістки утворюються на початку третього місяця розвитку. Спочатку розмножуються клітини мезенхіми—остеобласти, у результаті скупчення яких утворюється скелетогенний зачаток. Поступово клітини зачатка просочуються солями кальцію і фосфору. Остеобласти перетворюються в кісткові клітини з відростками—остеоцити, які пізншіє з'єднуються між собою кіспсовими перекладинами і зливаються в загальну кісткову масу. Сполучна тканина на поверхні кістки пере^ творюється в окістя.
Вторинні кістки закладаються у вигляді хрящових зачатків, вкритих рхрястям, які поступово також просочуються солями кальцію І костеніють. Ще до народження дитини сполучна тканина замінюється хрящовою, після чого відбувається поступове руйнування хряща і утворення замість нього кісткової тканини. Процес окостеніння дуже тривалий^ відбувається протягом усього періоду розвитку організму^ Кістки ростуть нерівномірно, особливо у довжину. Найбільша швидкість, росту кістоку довжину спостерігається у перші два роки життя, трохи менша—до 9-10 років. Знову прискорюється ріст кісток у період статевого дозрівання; вдівчйтоку 12-13, а у хлопчиків^- у 13-14 років. В цей період кісткиможуть збільшуватися у довжину до 6-10см на рік.
Молоді кістки ростуть у довжину за рахунок хрящів, розташованих між їхніми кінцями і тілом, у товщину—за рахунок окістя. Ростуть кістки тільки до 20-25 років (у чоловіків—до 25 років ^ у жінок -г до 18-20 років). Ріст кісток регулюється гормоном росту (соматотрош-нрм), який виробляє гіпофіз і залежить від обміну мінеральних речовин» насамперед.кальцію й фосфору та вітамінів 0 і А. На ріст, розміри й форму кісток впливає також тривала дія певного фізичного чинника. Активно працюючі скелетні м'язи стимулюють ріст кістки, до якої вони прикріплені.
Питання для самоперевірки
Обгрунтуйте біологічне значення опорно-руховрї системи.
Назііть тини з'єднання кісток і Дайте їх характеристику.
Визначте взаємозв'язок анатомічної будови кістки з її фізіологічними функціями.;
Охарактеризуйте хімічний склад кістки, визначте його біологічне значення.
За рахунок чогощстка роєтеу довзішІу Ту товщину?
У чому полягають вікові особливості кісток?
Доведіть, що кістка—живий орган.
Література
..» 1. БугаевКЕ.^МаркусенкрН.Н.таш.Возрастнаяфизиологая.---Ростов-на-Дону: "Ворошиловградская правда", 1975.—С. 80-82.
Ермолаев Ю.А. Возрастная физиология: Учеб. посрб. для студ.пед. вузов.—М.: Внсш.шк., 1985. — С. 262-264,
КисельовФ.С. Анатомія і фізіологія дитини з основами шкільноїгігієни.—К.: Радянська школа, 1967.—С. 99-100.
Старушенко Л.1. Клінічна анатомія і фізіологія людини: Навч.посібник.—КлУСМП, 2001.—С.ЗЗ.
ХрипковаА.Т. Вшрастная физиология.*— М.: "Просвещение^*,
1978.—С. 146-148,