Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Біологічна особливість репродукції людини




Здатність до репродукції стає можливою після статевого дозрі­вання. Продукція гамет у представників обох статей дуже різні: зрілий сім'яник безперервно виробляє велику кількість сперматозоонів, стат тевозрілий яєчник періодично (в середньому один раз на кожні 28 днів) виділяє зрілу яйцеклітину, яка дозріває з тих овоцитів, що закладаються на ранніх стадіях онтогенезу.

Чоловічі статеві клітини — сперматозоони (сперматозоїди) -утворюються в чоловічих статевих залозах—яєчках, які крім сперма­тозоонів виробляють і статевий гормон—тестостерон, що справляє стимулюючий вплив на ріст чоловічих статевих органів і розвиток вто­ринних статевих ознак. Яєчко дорослої людини має масу 20-30 г, у дітей 8-Ю років — 0,8 г, 15 років — 7г.

До заднього краю яєчка прилягає його придаток, від якого тяг­неться сім'явиносна протока довжиною 45-50 мм. У головку придатка з яєчка проходить 10-12 тонких вивідних канальців—протоків придат­ка, по яких із яєчка виводиться сім'я. Швидкість руху сперматозоона, який складається з головки, шийки і хвоста, становить 3-4 мм/хв.,3 кожним статевим актом продукується 1-6 см3 сперми, яка виділяється через зовнішній отвір сечовипускного каналу, що відкривається на го­ловці статевого члена.

Статевою залозою жінки є яєчник, парна залоза, яка розташована біля верхнього входу в малий таз по обидві боки від матки. В яєчниіу виробляються жіночі статеві клітини —г яйцеклітини і статеві гормо­ни, від яких залежить не тільки діяльність статевих органів жінки, ай нормальна життєдіяльність всього жіночого організму.

При народженні дівчинки в її яєчниках нараховується від ЗО 000-400 000 незрілих клітин -—первинних фазгікуяів.Фолікул має вигляд міхур­ця із сполучнотканинною оболонкою! являє собою групу клітин, щоото-чують яйцеклітину. Дозрілий фолікул починає випинатися на поверхні Яєчника, стінка фолікула потоншується—і міхурець розривається, з нього викидається яйцеклітина іфолікулярнардина. Цей процеснази-вається овуляцією. Порожнина маурця, що лопнув, з часом заповнюєть­ся клітинами, які містять жирову речовину жовтого кольору. Так вини­кає жовте тіло, що відіграє роль залози внутрішньої секреції. Жовте тіло продукує гормон прогестерон, який також утворюється у плаценті і в корі надниркових залоз. Коли яйцеклітина дозріває і намісцімхура, що лопнув, утворюється жовте тіло, його гормон прогестерон викликає зміни у матці—дітородному органі, в якому розвивається і виношується плід. Створюються умови для імплантації заплідненого яйця і розвитку зарод^ ка. Якщо дозріла клітина не запліднилась, то через кілька днів вона гине.

Під час викидання сім'яної рідини (еякуляція) у чоловіків виділяєть­ся 200 мли. сперматозоонів; але тільки один із них запліднює яйцекліти­ну. Зустріч жіночих і чоловічих статевих гамет відбувається у верхніх відділах труб матки. Пересування сперматозоонів здійснюється завдя­ки власній рухливості, а також у результаті скорочення м'язів стінок статевого тракту і спрямованого руху війок слизової оболонки труб матки. Запліднення здійснюється протягом перших 12 годин після ову­ляції. Услід за проникненням сперматозоонів у яйцеклітину утворюєть­ся оболонка запліднення, яка перешкоджає проникненню інших сперма­тозоонів,Утворена зигота опускається по трубах матки і на 8-10 добу зародок імплантується у стінку матки.

Після імплантації зародок швидко росте і розвивається. Між вор­синками і слизовою оболонкою матки утворюється міжворсинчастий простір. У ньому містяться продукти тканинного розпаду і циркулює материнська кров, яка вилилась із зруйнованих судин слизової оболон­ки. З цієї крові зародок дістає всі необхідні поживні речовини. Форму­вання плаценти відбувається між 8 і 11 тижнями вагітності і з цього періоду зародок, що розвивається, називаєтьсяллодам. Через шіаценту здійснюється живлення гоіоду,йогодихальнаівидаіьіщ функція. Зв'я­зок плоду з материнським організмом здійснюється через плаценту і пупковий канатик.

Плід, що розвивається у матці, знаходиться в особливих оболон­ках, які утворюють ніби мішок, Сповнений навколоплідними водами. Ці води дають змогу плоду вільно рухатись у мішку, забезпечують захист 1 його від зовнішніх пошкоджень та інфекцій, а також сприяють нормаль-йому перебігу пологів.,

Нормальна вагітність триває 9 місяців. На другому місяці життязародок стає схожим на людину, наприкінці третьошмісяця в 75-мілімет-рового плода з'являються індивідуальні риси. У цей період можна виз­начити стать плода, починають рости нігті. У 5 місяців формуютьсяриси обличчя, є волосяний покрив. У 6 місяців помітш брови, вії, у 7-9місяців формуються м'язи, підшкірний жир, плід округляється, шкіра,втрачає зморшкуватість.

Під кінець 40 тижня (через 280 днів) настають пологи—складний рефлекторний акт, в якому беруть участь м'язи матки, промежини, че4 ревного преса, спини, стегон.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-10-01; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 643 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Большинство людей упускают появившуюся возможность, потому что она бывает одета в комбинезон и с виду напоминает работу © Томас Эдисон
==> читать все изречения...

2531 - | 2190 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.008 с.