Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Життєвий цикл клітини




З функціональної точки зору не може бути живих організмів або навіть клітин і їх органел із необмеженим часом їх існування. Починаючи з процесу поділу, всі клітини проходять так званий «життєвий цикл», наприкінці якого відбувається або поділ з появою нової клітини, або настає смерть. Тривалість цього циклу видоспецифічна і коливається від декількох годин до десятка років. Протягом життєвого циклу клітини проходять певні фази, що тривають різний час. Цей час залежить від типу клітини і характеризується строго специфічними метаболічними процесами. Ці фази позначаються як Gl, S, G2—інтерфаза, мітоз (рис. 1).

Окремі стадії життєвого циклу клітини визначаються виходячи з кількості ДНК, що міститься в її ядрі. Протягом пресинтетичного ^) періоду відбувається транскрипція ДНК, що забезпечує білковий синтез і ріст клітини (збільшення її маси). У періоді 8 відбувається реплікація (подвоєння) ДНК. Крім реплікації ДНК у періоді 8 відбувається інтенсивний синтез і надходження в Рис- 1- Життєвий цикл клітини

ядро білків гістонів, необхідних для забезпечення нуклеосомної упаковки заново синтезованій ДНК.

Різні гістони зазнають в інтерфазі змін: у міру проходження клітинами окремих фаз циклу відбувається фосфорилювання гістонів. Ці процеси обумовлюють зміну властивостей ДНК по ходу мітотичного циклу (доступності ДНК для атаки ферментів-ДНКаз).

Реґуляція клітинного циклу

1. Були знайдені активні фактори МРБ — (фактори дозрівання, що стимулюють вступ у мітоз). Активність цього фактора протягом циклу варіює — пропадає в інтерфазі і виявляється в мітозі під дією білкового цитоплазматичного фактора.

синтез ДНК

2. Виявлено гени, що відповідають за перебіг клітинного циклу-cdc («сеіі division cycle» — цикл клітинного поділу).

У періоді G2 — подальший ріст клітини, пов'язаний із синтезом білків, необхідних для здійснення мітозу. Клітини, що не поділяються далі, наприклад, м'язові і гліальні, постійно знаходяться у фазі Gp інші ж клітини продовжують поділятися в процесі всього життя, наприклад, клітини кишкового епітелію.

Навіть в органах клітини звичайно не знаходяться в тісному контакті. Це відбувається внаслідок неґативних зарядів, локалізованих на поверхні клітини, які взаємно відштовхуються. У результаті між клітинами утворюються вузькі простори, сума яких складає міжсклітинний простір. Сума внутрішніх компонентів — внутрішній простір.

Мембранні структури клітини представлені поверхневою мембраною (плазматична мембрана) і внутрішньоклітинними мембранними структурами.

Так звана клітинна стінка присутня в бактеріальних і рослинних клітин (товста оболонка з декількох шарів). Клітинної стінки немає в еукаріотичних клітин.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-10-01; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 490 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Большинство людей упускают появившуюся возможность, потому что она бывает одета в комбинезон и с виду напоминает работу © Томас Эдисон
==> читать все изречения...

2621 - | 2281 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.