Маркетинг, як система діяльності на ринку, має свої напрямки, методи й завдання реалізації. Напрямки маркетингу мають на увазі проведення політики в області якості й асортиментів продукції, формування цін, організації збуту, комунікацій. Методи, застосовувані в маркетингу, включають: облік, аналіз, моделювання, прогнозування й проектування, коректування.
Система маркетингу припускає рішення наступних завдань:
¨ комплексне вивчення ринку;
¨ виявлення потенційного попиту й незадоволених потреб;
¨ планування товарних асортиментів і цін;
¨ розробка заходів для найбільш повного задоволення існуючого попиту;
¨ планування й здійснення збуту;
¨ розробка заходів по вдосконаленню управління й організації виробництва.
Будь-який продавець зіштовхується із проблемою реалізації, тобто доведення продукції до споживача. Забезпечення комерційного успіху безпосередньо залежить від глибокого й всебічного вивчення форм, типів і видів ринків. Вивчення ринку здійснюється із позицій його ємності, ступеня насиченості, стану конкуренції, імовірності появи товарів-аналогів або замінників, що приводить до двох точок зору, а саме:
а) до маркетингу, орієнтованому на продукт - застосовується, коли діяльність підприємства націлена на створення нового товару або вдосконалення товару, що випускається. Основні завдання в цьому випадку зводяться до спонукання споживачів здобувати нові або вдосконалені товари;
б) до маркетингу, орієнтованому на споживача - використовується, якщо діяльність підприємства націлена на задоволення потреб, що безпосередньо виходять від ринку. Тут головне завдання маркетингу - вивчення потенційних потреб, пошук ринкової ніші.
В залежності від тієї чи іншої ринкової ситуації функції маркетингу займають певне місце в системі управління підприємством:
I – Маркетинг – рівноправна функція:
1 - маркетинг;
2 - продукція;
3 - фінанси;
4 - кадри.
II – Маркетинг – найважливіша функція управління:
1 - маркетинг;
2 - продукція;
3 - фінанси;
4 - кадри.
III – Маркетинг – головна функція:
1 - маркетинг;
2 - продукція;
3 - фінанси;
4 - кадри.
IV – Покупець – головна функція; маркетинг – рівноправна функція:
1 - покупець;
2 - маркетинг;
3 - продукція;
4 - фінанси;
5 - кадри.
V – Покупець – головна функція; маркетинг – інтегруюча функція:
1 - покупець;
2 - маркетинг;
3 - продукція;
4 - фінанси;
5 - кадри.
Головна мета маркетингу - одержання прибутку за рахунок задоволення потреб споживачів. Разом з тим, маркетинг повинен не тільки збільшити попит, але й спробувати впливати на нього так, щоб він відповідав пропозиції.
В цьому випадку мова йде про управління маркетингом.
Управління МАРКЕТИНГОМ (marketing management) - аналіз, планування, реалізація й контроль за виконанням програм, спрямованих на створення, підтримку й розширення вигідних відносин із цільовим покупцем для досягнення цілей організації.
Управління маркетингом припускає:
- аналіз ринкових можливостей;
- відбір цільових ринків;
- розробку комплексу маркетингу;
- практичну реалізацію маркетингу.
Прийнято вважати, що основна робота по управлінню маркетингом полягає в стимулюванні попиту на продукцію компанії. Однак це занадто обмежений погляд. Управління маркетингом спрямовано на розширення завдань впливу на рівень, тимчасові рамки й структуру попиту таким чином, щоб організація досягла поставленої мети, тобто маркетингове управління є управління попитом.