Залежно від існуючого попиту розрізняють наступні форми маркетингу:
ФОРМИ МАРКЕТИНГУ:
1. КОНВЕРСІЙНИЙ МАРКЕТИНГ – маркетинг при негативному попиті, тобто при такій ситуації на ринку, коли всі або більшість його сегментів відкидають даний товар або послугу, його ціль – змінити негативне відношення споживачів до товару на позитивне.
Попит - негативний. Ціль - створити попит. Інструменти маркетингу: внесення змін у товар, зниження ціни, підвищення ефективності просування, посилання на престижних клієнтів, порівняння з товарами відомих закордонних фірм - виробників.
2. СТИМУЛЮЮЧИЙ МАРКЕТИНГ – вид маркетингу, метою якого є стимулювання збуту за умови байдужого відношення споживачів до товару. Попит - відсутній (споживачі байдуже ставляться до товару, оскільки не проінформовані про переваги товару). Ціль - стимулювати попит. Інструменти маркетингу: ознайомлення споживачів з можливостями товару, зниження цін, інтенсифікація реклами, інших засобів просування, урахування (зміна) об'єктивних умов, що стримують використання товару.
3. КРЕАТИВНИЙ МАРКЕТИНГ (РАЗВИВАЮЩИЙСЯ МАРКЕТИНГ) – вид маркетингу, що застосовують в умовах прихованого попиту, завданням якого є перетворення потенційного (схованого) попиту на реальний. Попит - схований (потенційний попит існує, але товар ще відсутній). Ціль - перетворити схований (потенційний) попит на реальний. Інструменти: розробка нових товарів, що задовольняють наявні потреби, пошук нових сфер споживання товарів, позиціонування товару з орієнтацією на певний сегмент споживачів.
4. РЕМАРКЕТИНГ – вид маркетингу, метою якого є відновлення попиту. Необхідний у ситуації зниження попиту, характерного для всіх видів товарів і будь-якого періоду часу залежно від фази ЖЦТ. Ціль - відновити попит, знайти нові можливості пожвавити попит. Інструменти: додання товару ринкової новизни, проникнення на нові ринки.
5. СИНХРОМАРКЕТИНГ – вид маркетингу, завданням якого є пошук способів згладжування коливань попиту. Орієнтований на умови, коли попит коливається (сезонні, щоденні, тимчасові коливання попиту). Ціль - знайти способи вирівнювання попиту. Інструменти: гнучкі ціни, стимулювання збуту (у період спаду - знижки; у період підвищення попиту - націнки), зміна спонукальних мотивів.
6. ПІДТРИМУЮЧИЙ МАРКЕТИНГ – вид маркетингу, метою якого є підтримка існуючого рівня попиту. Попит – задовільний. Ціль – підтримати досягнутий рівень попиту. Інструменти: гнучка цінова політика, реклама товарів, контроль витрат на маркетинг. Приклад: фірма «Пепсі-Кола», що незважаючи на широку популярність, кілька разів на рік проводить на телебаченні рекламу за участю зірок протягом декількох днів, після чого наступає значна пауза, потім - знову нагадування про торговельну марку.
7. ДЕМАРКЕТИНГ – вид маркетингу, спрямованого на зменшення попиту на товари або послуги, що не може бути задоволений через недостатній рівень виробничих можливостей, обмеженість товарних ресурсів і сировини. Попит - надмірний (перевищує можливості або плани організації). Ціль - знизити попит. Інструменти для зменшення попиту: підвищення ціни на товар, відмова від реклами й стимулювання продажів, продаж закордонним фірмам ліцензії на право виробництва товару під маркою фірми.
8. ПРОТИДІЮЧИЙ МАРКЕТИНГ – вид маркетингу, завдання якого переконати споживачів відмовитися від споживання певних продуктів. Попит - нераціональний (ірраціональний). Ціль - звести нанівець (переконати споживачів відмовитися від споживання певних продуктів). Інструменти маркетингу: зупинка випуску товару, вилучення товару з торгівлі, дискредитуюча інформація в ЗМІ, проведення кампанії проти товару і його споживання.