2.1. Urządzenie systemu zasilania silników benzynowych.
Układ zasilania silnika jest przeznaczony do przechowywania, oczyszczania i zasilania paliwem, oczyszczania i podania powietrza, przygotowania mieszaniny paliwowej odpowiedniego składu dlia pracy silnika na różnych reżymach.
Układ zasilania (rys.1) składa się ze zbiornika paliwa, czujnika i wskaźnika poziomu paliwa, pompy paliwa, filtrów paliwa, przewodów paliwowych, filtrów powietrza, gaźnika (rys.1.1), rur wlotowych i wylotowych, a także układu wydechowego (rury, tłumiki). Zasada działania układu zasilania gażnikowego silnika następny. Podczas obracania wału korbowego silnika zaczyna działać pompa paliwa, który zasysa przez filtr siatkowy paliwa ze zbiornika i układu paliwowego pompuje go w unosić komory gaźnika. Przy ruchu tłoka w dół (rytm ssania) pod wpływem podciśnienia z dyszy gaźnika wycieka paliwo przez filtr powietrza zostanie oczyszczone powietrze. W mieszadła w komorze gaźnika strumień powietrza rozpyla paliwo i, mieszając się z nim, tworzy strzelę mieszanka, która po rurociągu przez otwarty zawór ssący wchodzi w cylinder silnika, gdzie wymieszane z resztkami spalin, tworzy roboczej mieszanki. Przy ruchu tłoka w górę odbywa się sprężanie mieszaniny roboczej (takt kompresji) i jej spalanie (skok roboczy). Produkty spalania (spaliny przez zawór wydechowy, który otwiera się, w rurociągach i postępują w tłumik i dalej do atmosfery (takt produkcji).
Silnik może rozwijać maksymalną moc tylko pod warunkiem, że benzyna ma pewne cechy i właściwości, z których główne to: ciepło spalania, skłonność do spalania stukowego. Ponadto, benzyna nie powinna powodować korozję metali i musi zachować swoją pierwotną jakość przez długi czas bez zmian. System zasilania silnika gażnikowego służy do oczyszczania paliwa i powietrza, przygotowania mieszanki paliwowej, złożenia jej w cylindry i usuwania produktów spalania.
Rys.1. Uklad zasilania silnika: 1 - pompa paliwa, 2 - filtr powietrza, 3 - gaźnik,
4 - dźwigni ssania, 5 i 6 - uchwyt i pedał sterowania przepustnicą silnika,
7 - przewody paliwowe; 8 i 9 - wskaźnik i miernik poziomu paliwa, 10 - zbiornik paliwa,
11 –zawór, 12 - filtr-osadnik, 13 - tłumik, 14 - odbiorcze rury tłumika,
15 – układ wydechowy silnika, 16 - rura wydechowa tłumika.
Rys.1.1 Budowa gaźnika, schemat: 1 – wlot powietrza, 2 – gardziel,
3–komora pływakowa, 4 – pływak,
5 – zawór, 6 – dysza, 7 – przepustnica
Rysunek przedstawia uproszczony model gaźnika. Powietrze (1) (zasysane przez tłok w czasie suwu ssania) przepływa przez gardziel (zwężkę) gaźnika (2), występujący w przewężeniu gardzieli spadek ciśnienia powietrza powoduje zasysanie paliwa z komory pływakowej (3). Pływak (4) utrzymuje poprzez zawór (5) stały poziom paliwa w komorze pływakowej, zawsze poniżej poziomu wypływu paliwa z dyszy (6) do gardzieli, tak by podczas postoju silnika paliwo nie wypływało z dyszy samoczynnie. Ilość podawanego paliwa zależna jest od prędkości powietrza przepływającego przez gaźnik. Prędkość ta regulowana jest poprzez zmianę otwarcia przepustnicy (7), której wychylenie sterowane jest pedałem przyspieszenia.
System pracy na biegu jałowym normalną pracę silnika na małych obrotach biegu jałowego. Podczas pracy silnika na małych obrotach biegu jałowego przepustnica tak załatwione. Aby zapewnić silnik wzbogaconej mieszanki paliwowej, gaźnik wyposażyć w układ biegu jałowego, składający się z paliwa dyszy biegu jałowego powietrza dyszy, kanałów i śrub nastawczych.
Budowa gaźnika К88А.
Gaźnik K-88А. Na osiem cylindrów silnika samochodu ZIŁ-130 ustawiony gaźnik K-88А (rys. 1.2.), co ma dwie mieszające kamery, z których każda zasila cztery cylindry. Pływakowa kamera, obudowa (18) z ssania (16), ekonomizer i przyspieszeniowa pompa – ogólne dane dla dwuch kamer gaźnika.
Pływakowa kamera łączy się kanałem 6 z króćcem wejściowym gaźnika, nad którym znajduje się filtr powietrza. To zapobiega wzbogacania mieszanki paliwowej (w przypadku zanieczyszczenia filtra powietrza), ze względu na wzrost różnicy rozrzedzony w dyfuzorach ikamera plywakowa. Takie komory pływakowe są nazywane bilansowymi.
W mieszanie aparat znajduje się mały (10) i duży (11) dyfuzory. Dwoma stożkami uzyskuje się zwiększenie prędkości powietrza w małym dyfuzorem przy stosunkowo niewielkim całkowitym oporze przepływu powietrza.
Korekta składu mieszanki w gaźniku K-88А odbywa się pneumatycznie hamowaniem paliwa.
Przepustnice (30) dwuch mieszających kamer sztywno zamocowane na jednej osi i otwierają się jednocześnie. Podczas rozruchu i rozgrzewania zimnego silnika zamykać przepustnicę ssania 16. Jednocześnie za pomocą dźwigni i cięgien łączących ssanie z wałkiem przepustnic, trochę otwierane są przepustnice (30). W mieszających komorach tworzy duże podciśnienie. W rezultacie będą pobierać duże ilości paliwa z pierścieniowych szczelin małych dyfuzorów (10) i emulsja z otworów (32 i 33) systemy biegu jałowego [2].
Rys.1.2. Gaźnik K-88А: 1 – główna dysza; 2 – pływak; 3 – obudowa spławikiem kamery; 4 – łożyska zawór; 5 – filtr; 6 – kanał równoważenia spławikiem kamery; 7 – dysza biegu jalowego; 8 – filtr powietrza dysza głównej systemu dozującego; 9 natryskowy głównej dozującego system; 10 – mały dyfuzor; 11 – duży dyfuzor; 12 – zawór tłoczny; 13 – drążone śruby; 14 – otwór spryskiwacza ускореного pompy; 15 – otwór w przepustnicy; 16 – ssanie; 17 – zawór bezpieczeństwa; 18 – obudowa spławikiem kamery; 19 – zawór kulowy układu oszczędzania energii; 20 – popychacz zaworu układu oszczędzania energii; 21 – trzpień zaworu układu oszczędzania energii;22 – listwa; 23 – tłoczysko ускорительного pompy; 24 – drążek; 25 – tłok; 26 – zawór zwrotny; 27 – kolczyk; 28 – dźwignia przepustnicy; 29 – dysza pełnej mocy; 30 – przepustnice; 31 – śruby regulacji biegu jałowego; 32, 33 – odpowiednio regulowane okrągłe i nieuregulowanych prostokątne otwory systemu biegu jałowego; 34 – obudowa mieszających kamer.
Przy małej prędkości obrotowej wału korbowego (tryb biegu jałowego) przepustnice są obstawione, więc prędkość powietrza i podciśnienie w optyce niewielkie i paliwo nie będzie wynikać z pierścieniowych szczelin małych dyfuzorów.Za przepustnic klapami tworzy duże podciśnienie, które jest przekazywane przez otwory w emulsji kanały, a z nich do dyfuzoru biegu jałowego. Przepływ powietrza przez górne otwory dysz układu biegu jałowego,miesza się z paliwem. Uzyskane emulsja porusza się w emulsji kanałów i przez otwory wychodzi w przestrzeń przepustnicu obuch mieszających kamer. Przy przykrytych przepustnicach przez otwory będzie podpompowywać siępowietrza, co poprawi emulsijne paliwo. W miarę otwierania przepustnicy wzrośnie разряжение u otworów i z nich również będzie pochodzić emulsja, co zapewni płynne przejście pracy silnika z małej częstotliwośćiow obrotów wału korbowego do pracy pod obciążeniem. Przejście od biegu jałowego do małych i średnich obciążeń odbywa się wzrostem otwarcia przepustnic. Układ biegu jałowego płynnie zmniejsza przepływ emulsji. W tym czasie zwiększa prędkość powietrza i ciąg w dyfuzorach,zatem wchodzi w pracy najważniejsze urządzenia pomiarowego.
Przy pełnym obciążeniu silnika wzbogacenie mieszanki zapewnia ekonomizera. Jak tylko przepustnice będą znajdować się w położeniu zbliżonym do ich pełnego otwarcia, drążek kliknie na popychacz i otworzy zawór kulowy układu oszczędzania energii. Otwieranie zaworu zwiększy dopływ paliwa do dyszy pełnej mocy, mieszanka się wzbogacić, i silnik rozwija pełną moc.