PAŃSTWOWA WYŻSZA SZKOŁA ZAWODOWA
IM. SZYMONA SZYMONOWICA W ZAMOŚCIU
Instytut: Przyrodniczo- Techniczny
Kierunek: Mechanika i budowa maszyn
Specjalność: Pojazdy samochodowe
Yaroslav Semaniuk
Budowa i obsługa techniczna systemy zasilania silników gażnikowych
Praca inżynierska
przygotowana pod kierunkiem
prof. dr hab. inż. Mychajło Paszeczko
Zamość 2017
Oświadczenie Promotora pracy
Oświadczam, że niniejsza praca została przygotowana pod moim kierunkiem
i stwierdzam, że spełnia ona warunki do przedstawienia jej w postępowaniu o nadanie tytułu zawodowego licencjata/inżyniera.
……………….. ……………………..………………
data czytelny podpis Promotora pracy
Oświadczenie autora pracy
Świadomy/a/ odpowiedzialności prawnej oświadczam, że:
1.Niniejsza praca dyplomowa została napisana przeze mnie samodzielnie
i nie zawiera treści uzyskanych w sposób niezgodny z obowiązującymi przepisami;
2.Przedstawiona praca nie była wcześniej przedmiotem procedur związanych
z uzyskaniem tytułu zawodowego w wyższej uczelni;
3.Niniejsza wersja pracy jest identyczna z załączoną wersją elektroniczną.
4.Wyrażam zgodę na udostępnienie mojej pracy dyplomowej licencjackiej/inżynierskiej dla celów naukowo-badawczych;
5.Udzielam Uczelni zgody na nieodpłatne i na czas nieokreślony prawa korzystania
z napisanej przeze mnie pracy dyplomowej w zakresie:
a.Wprowadzenia tekstu pracy do bazy porównawczej obowiązującego
w Uczelni systemu antyplagiatowego i przetwarzania go w ramach tego sytemu
b.Udostępnienia tekstu pracy w ramach bazy porównawczej systemu antyplagiatowego
innych uczelni
…………………. ……………………………………
data czytelny podpis autora pracy
SPIS TREŚĆI
Wstęp
Cel i zakres pracy
ROZDZIAŁ I. Historia wynalazków i rozwoju samochodów
1.1 Znaczenie transportu dla gospodarki narodowej
1.2 Perspektywy rozwoju transportu samochodowego w Ukrainie i na świecie
1.3 Wartość prac remontowych dla gospodarstwa samochodowego i wymagania kwalifikacyjne ślusarza I, II, III wyładowań
RODZIAŁ II. Budowa i obsluga i naprawa systemu zasilania silników benzynowych.
2.1 Urządzenie systemu zasilania silników benzynowych
2.2 Budowa gaźnika К88А
2.3 Objawy problemów,ich przyczyny,skutki ich działania,metody rozwiązywania
2.4 Wybór metody przywracania systemu zasilania silników benzynowych
2.5 Obsluga samochodu,systemy zasilania silnika gażnikowego
ROZDZIAŁ III. Organizacja miejsca pracy
3.1 Opis stanowiska pracy ślusarza do naprawy systemu zasilania silnika gażnikowego
3.2 Narzędzia i urządzenia, które są używane podczas pracy
3.3Ochrona i bezpieczeństwo pracy podczas wykonywania prac w zakresie konserwacji i naprawy.
3.4Opis obsługi i naprawy samochodu
ROZDZIŁ IV. Wymiana standardowego filtra na filtr minimalnego oporu i regulacja gaźnika.
4.1 Wymiana standardowego filtra oczyszczania powietrza na filtr zerowego oporu
4.2 Regulacja gaźnika
4.3 Sprawdzanie i naprawa przyśpieszającej pompy gaźnika Ozon
Literatura
Wstęp
Silnik spalinowy – silnik wykorzystujący sprężanie i rozprężanie czynnika termodynamicznego (gazu) do wytworzenia momentu obrotowego lub siły. Sprężany jest gaz „zimny”, a rozprężany – „gorący”. Do sprężenia gazu zimnego zużywana jest mniejsza ilość energii mechanicznej niż uzyskuje się z rozprężania. Z tego powodu energia uzyskana z rozprężania zużywana jest do sprężania gazu i do napędu dowolnej maszyny. Gorący gaz uzyskuje się w wyniku spalenia paliwa, stąd nazwa: silnik spalinowy.
Gaźnik (karburator) – urządzenie wytwarzające mieszankę paliwowo-powietrzną o odpowiednim składzie w silnikach spalinowych o zapłonie iskrowym. W gaźniku następuje dozowanie paliwa, jego odparowanie i wymieszanie oparów paliwa z powietrzem, a następnie dostarczenie odpowiedniej ilości wytworzonej mieszanki poprzez kolektor dolotowy do cylindra. Gaźnik jest częścią układu zasilania silnika spalinowego. Podstawowym, powszechnie stosowanym elementem konstrukcji gaźnika wspomagającym tworzenie się mieszanki paliwowo-powietrznej jeszcze przed jej dostarczeniem do rozpylacza jest studzienka z rurką emulsyjną. Paliwo przedostając się kanałem z komory pływakowej przez główną dyszę paliwa przechodzi przez studzienkę, w której miesza się wstępnie z powietrzem dostającym się przez otwory w rurce emulsyjnej.
Cel i zakres pracy
Celem pracy pracy jest przedstawienie głównych problemów związanych z naprawow silnika gaźnikowego i i jego modernizacja.
Zakres pracy:
1.Analiza silnika i gaźnika
2.Problemy naprawy
3.Przykłady naprawy
4. Lekka modernizacja gaźnika
4.Podsumowanie wniosków
ROZDZIAŁ I.
Historia wynalazków i rozwoju samochodów
Samochód (z greckiego.αὐτός — "sam" i łotewski. mobilis — "ten, co się rusza") — kołowa samobieżna maszyna, która napędzana zainstalowaną na nim silnikiem i przeznaczony do przewozu osób, ładunków, holowanie pojazdów, wykonywania specjalnych prac i transportu specjalistycznego sprzętu.Porusza się glównie na lądzie.
Jeszcze w XVI-XVIII wieku samobieżne załogi różnych schematów i wzorów były na opracowaniu wielu wynalazców. Szczególnie interesujące były wynalazki wykonane w Rosji. Znany rosyjski wynalazec I. P. Kulibin w 1784-1791 zbudował "самокатку", która miała swoistą skrzyni biegów, mechaniczne hamulce, koło zamachowe, łożyska rolkowe. Po pojawieniu się szybkich i oszczędnych, silników spalinowych, rozpoczął się szybki rozwój samochodów. Takim silnikiem był pierwszy gaźnikowy silnik benzynowy, który został utworzony w 1879 roku rosyjskym wynalazcem-konstruktorom О. S. Kostowyczem. Ten silnik waży 240 kg i rozwijał moc 60 k. s. Wynalazek lekkiego, kompaktowego tłokowego silnika spalinowego miało bardzo duże znaczenie dla tworzenia nowoczesnego samochodu. W latach 1885-1887 niemieckimi konstruktorami K.-F. Bencom i G. Dajmlerom zostały zbudowane pierwsze pojazdy z silnikami spalinowymi. Ważną rolę w doskonaleniu osiągów samochodu odegrała radziecka naukowa szkoła samochodowa, stworzona przez М. R. Brilingom. E.O. Czudakowym.
W Odessie rozpoczęła się historia powstania pierwszego samochodu Ukrainy, a mianowicie w warsztacie mechanicznym inżyniera W.N. Stasiulewecza.W 1909 roku przez inżyniera Stasiuleweczem został zbudowany pierwszy na terenie dzisiejszej Ukrainy — autobus, na podstawie zagranicznej ciężarówki. Ten autobus miał bardzo dużu chłodnicu.
Na początku listopada 1931 roku w Charkowskim zakładzie pozyskiwania auto został wydany następny samochód - ciężarówka "Ukraina-4". Tylko przygotowali dwie takie samochody. Zajęli niewielkie pomieszczenie hali tak, że musiał złamać ściany, aby mogli wyjechać. Obie maszyny zostały wykonane z surowców krajowych i nie tylko zebrane, a dokładnie wykonane.Ciężarówka miała moc 70 koni mechanicznych, prędkość — 70 km/h i czienzaro-podjemność w 4 tony. Obie ciężarówki wzięli udział w uroczystej prezentacji pracowników stolicy Ukrainy — miasta Charkowa 7 listopada 1931 roku. W przyszłości te samochody pokazywali swoje prace jakości w najbardziej ciężkich warunkach.
W Kijowie w 1935 roku odziałom samochodowym został wyprodukowany pierwszy samochód elektryczny. Był to 4-osobowy samochód, nadwozie wykonane z aluminium, a koła zostały zawieszone na niezależnych pnewmatycznych butlach. Samochód był tylko eksperymentalnym modelem i nie wszedł do seryjnej produkcji.
Grupa entuzjastów pod kierunkiem L. D. Kowalowa w latach 1935-1936 zrobiłam jeszcze jedną eksperymentalną model samochodu. Auto przeznaczone w Zaporożiu i miał wykonywaną hydropneumatyczne zawieszenie wszystkich kół.
W 1948 roku w Dniepropietrowskiej fabryce samochodów został wykonany pierwszy prototyp ciężarówki DAZ-150 "Ukrainiec". Samochód kilka razy sie zmienią, a tylko w latach 1948-1950 było wydano 7 takich samochodów (włącznie z modyfikacjami DAZ-150B "Ukrainiec" i DAZ-150V "Ukrainiec").
Pociąg drogowy ŁAZ 150F i przyczep-furgon ŁAZ-730 pierwszy własny rozwój Lwowskiego zakładu autobusowego,które zostały wydane w 1954 roku, całkowita ładowność których wynosiła 7000 kg.Samochód był tylko eksperymentalnej serii, ale w 1955 roku został wydany kolejny ŁAZ 150F, w samochodzie którego pojawiły się okienka.
Żuraw samochodowy LAZ-690, który został wydany w 1955 roku,był to pierwszy seryjny rozwój Lwowskiego zakładu autobusowego. Później został opracowany pierwszy ukraiński seryjny autobus LAZ-695, seryjnie produkowany od 1956 do 1969 roku na Lwowskiej fabryki autobusów. Autobus przyspiesza do 120km/h i jest używany w krajach SND i dziś. Wyprodukowano 115-120 tysięcy tych maszyn (w tej modyfikacje LAZ-695).
W 1959 roku Kijowski motocyklowa fabryka wyprodukowała swój pierwszy samochód ciężarowy — KMZ-1. Auto było produkowane w latach 1959-1962, ale co roku on był zmodyfikowany: KMZ-3,KMZ-4 i KMZ-5. Pierwszy swój samochód Łucka fabryka samochodów (który wtedy miała nazwanie: Łucki zakład mechaniczny) wydała w 1960 roku, był to LuMZ(Łucki fabryka samochodów)-827. Z powodzeniem kontynuowano modyfikacja Lumz-827Б i był produkowany aż do 1967 roku. Zakład miał jeszcze 7 marek które były produkowane do 1970-tych xx wieku. Od 1988 do 2003 roku został opracowany model Łuaz-1301 — najnowszy model Luaz, ale samochód nie został uruchomiony do seryjnej produkcji.
1961 r. Zaporożska fabryka samochodów wydała pierwszy ukraiński seryjny samochód osobowy — ZAZ-965.Teraz na Ukrainie są dostępne takie maszyny jak: ZAZ-11055 (z 1998 roku) ZAZ-1103 (z 1999 roku), ZAZ Lanos (z 2004 roku), ZAZ Lanos (z 2005 roku), ZAZ I-VAN (z 2005 roku), ZAZ Sens (z 2005 roku), ZAZ Forza (z 2011 roku).