W trakcie eksploatacji samochodu pewność i wytrzymałość i inne właściwości spadają, w celu poprawy tych wskaźników i stosuje sie produkcji naprawy samochodówej.
Na naprawu zakładzie są trzy metody naprawy samochodów:
1. Naprawa samochodów szczegółami, zadziałanie których mieszczą się w dopuszczalnych granicach.
2. Naprawa samochodów częściami, w których zużycie przekracza limitu dopuszczalnego i wymaga naprawy.
Wiadomo, aby stworzyć samochód, w którym wszystkie części mieli równomiernie i miały zużycie i miały taki samy okres użytkowania jest niemożliwe. Odpowiednio naprawy samochodu poprzez wymianę niektórych części lub urządzeń, które mają mały zasób pracy jest zawsze wygodnie.
Walka o przedłużenie życia pojazdów, utrzymanie ich w należytym stanie technicznym, bezpieczeństwo pracy kierowców, niezawodność pracy - w tym duża rola należy do ślusarza naprawy samochodów — osoby prowadzącej w służbie technicznej silnikowych przedsiębiorstw. Aby maszyna pojechała, trzeba ją zebrać, zorganizować, regulować i doświadczyć, w trakcie eksploatacji — obsługiwać i naprawiać. To wszystko to sprawa ślusarza. Czym bardziej skomplikowane urządzenie, tym większe kwalifikacje ślusarza. Ze względu na rosnące z roku na rok liczby różnych samochodów, komplikacja produkcji inżynieria i stancii naprawy potrzebne są wysoko wykwalifikowaną kadrę. Dlatego zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników w zakresie napraw samochodów będzie stała, a po opanowaniu tego fachu, można łatwo znaleźć pracę w różnych firmach warsztat samochodowy a nawet otworzyć własny biznes.
Przedmiotem pracy ślusarza do naprawy samochodów jest samochód, jego urządzenia, systemy, mechanizmy, poszczególne jej urządzeń, a także ich części i elementy. Podstawowe czynności: demontaż, naprawa, montaż, regulacja, kompleksowe badanie według technicznych warunków eksploatacji urządzeń i podzespołów pojazdów różnych marek.
Ślusarz I-go rozładowania powinien znać podstawowe informacje o urządzeniu samochodów, jak składać proste węzły i rozwiązywania drobnych awarii. Wykonuje prace demontażu samochodów ciężarowych i osobowych (z wyłączeniem specjalnych i diesla), autobusy z liczbą miejsc siedzących dla pasażerów do 22, przyczep, naczep i motocyklu.
- wykonuje naprawy, sporządzanie prostych związków i jednostek składowych pojazdów z wymianą poszczególnych elementów i detalej;
- usuwa i instaluje prosty aparaturu oświetleniowu, izoluje i spawa przewody;
- wykonuje mocujące pracy zgodnie z regulaminem prac pierwszej obsługi, usuwa wykryte drobne usterki.
Mechanika samochodowego II-ej kategorii musi również znać podstawowe informacje o urządzeniu samochodów, kolejność montażu prostych węzłów, techniki i sposoby obróbki, łączenia izolacji i lutowania przewodów elektrycznych, podstawowe rodzaje elektrycznych i izolacyjnych materiałów, ich właściwości i zastosowanie, sposoby wykonywania prac montażowych, objętość pierwszej i drugej obsługi, cel i zasady stosowania typowych uniwersalnych i specjalnych urządzeń i średniej trudności kontrolno-pomiarowych narzędzień, podstawowi właściwości mechanicznych materiałów, przeznaczenie i zastosowanie chłodniczych oraz płynów hamulcowych, oleju i paliwa, zasady stosowania pneumatycznych i elektronicznych narzędz, podstawowe informacje na wydziale inżynierii elektrycznej i technologii materiałów w zakresie wykonywanej pracy. Rozbierać samochody ciężarowe, z wyjątkiem specjalnych i diesla, samochodów osobowych, autobusów o długości do 9,5m, naprawiać, zbierać proste połączenia i podzespoły pojazdów, usunąć i zainstalować prosty opraw oświetleniowych aparaturę, rozbierać, sklejacz, izolowacz lub lutować przewody, wykonywać mocujące pracy przy obsługie technicznej, usuwać drobni uszkodzenia, wykonywanie prac o średnim stopniu trudności w zakresie napraw i montażu pojazdów pod kierunkiem ślusarza wysokich kwalifikacji.
III-go kategoria zobowiązuje się do demontażu silników diesla i specjalnych samochodów ciężarowych i autobusów o długości ponad 9,5m. Naprawa i montaż motocykli, skuterów i innych pojazdów mechanicznych. Wykonywanie prac montażowych odpowiedzialnych połączeń podczas obsługi z wymianą zużytych część. Obsługa techniczna: demontaż, naprawa, montaż, regulacja i testowanie urządzeń, podzespołów i urządzeń o średnim stopniu trudności. Demontaż odpowiedzialnych podzespołów i urządzeń elektrycznych samochodów. Rozwiązywanie uszkodzenia w pracy podzespołów, mechanizmów, przyrządów samochodów i autobusów. Połączenie i lutowanie przewodów z przyrządami i urządzeniami instalacji elektrycznej. Naprawa i instalacja złożonych agregatów pod kierownictwem ślusarza wysokiej kwalifikacji. W miarę nabywania doświadczenia mechanika samochodowego może zwiększyć swoje kwalifikacje do 4-6 kategorii.
RODZIAŁ II