Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Лекція 2. Українська культура




 

1. Проблема типології культур.

2. Тип української культури.

3. Менталітет як константа культури.

4. Гендерний підхід до визначення типу культури.

 

Список літератури:

1. Гуревич П. Культурология. / П. Гуревич. – М., 2003.

2. Культурология. ХХ век. Энциклопедия. В 2-х т. – СПб., 1998. – Т.2.

3. Сінькевич О. Основи культурології. / О. Сінькевич. – Львів, 2009.

4. Глобализация: семиотические подходы. / С. Удовик. – М., 2002.

5. Хантингтон С. Столкновение цивилизаций. / С. Хантингтон. – М., 2003.

6. К.-Г. Юнг Йога и Запад. / К.-Г. Юнг. – Львов, 1994.

 

1. Наукове розуміння сутності культури передбачає, зокрема, і її типологічний опис, що полягає у виявленні подібного та відмінного між різними культурами, створенні їх типології, тобто розділення на певні типи.

Тип культури – це абстрактна конструкція, яка в узагальненому, схематизованому вигляді виражає певні суттєві (типові) риси культур, не беручи до уваги їх специфічні особливості. Зрозуміло, що реальні культури лише певною мірою відповідають ідеальному типу, вони можуть охоплювати риси й інших типів. Будь-яка типологія є схематичною, абстрактною, не може цілком збігатися з реальністю. Найбільш загально в сучасній культурології виділяють регіональну типологію. В широкому розумінні це поділ на Схід-Захід, Північ-Південь. Можна виділити й культурні регіони: далекосхідний, індійський, європейський, арабо-мусульманський, тропічно-африканський, латиноамериканський.

Історична типологія культури має у своїй основі хронологічний принцип, розглядає об’єднання культур за місцем конкретної культури в культурно-історичному процесі. Як основні історичні типи культури традиційно розглядають такі:

- первісна культура;

- культура Стародавнього світу;

- середньовічна культура;

- культура доби Відродження;

- культура Нового часу;

- сучасна культура (культура Постмодерну).

Кожний історичний тип культури має свою специфіку.

Психолого-антропологічна типологія, яку запропонував амери-канський культуролог Маргарет Мід (1901 – 1978), ґрунтується на залежності стосунків між поколіннями творців культури від науково-технічного та соціального розвитку. Розрізняють три типи культур:

· постфігуративні культури, коли молоді покоління переймають досвід старших. Старше покоління є носієм культурної норми, зразком для наслідування;

· кофігуративні культури, коли молоді й дорослі вчаться не лише у старших, а й ровесників. Кожне покоління виробляє свої норми поведінки й цінності, старші не втрачають керівної ролі, але зразком для наслідування стають ті, чий досвід виявився найбільш вдалим, не заважає вкоріненню новацій;

· префігуративні культури передбачають, що не лише діти вчаться у батьків, а й батьки багато чого вчаться у дітей. Вирішальну роль у такій культурі відіграє потенціал молодого покоління, яке цілком спрямоване у майбутнє.

Від німецького філософа Фрідріха Ніцше сучасна культурологія перейняла поділ культур на аполлонівський та діонісійний типи. Американська дослідниця Рут Бенедикт (1887 – 1948) поклала в основу типології домінантну модель поведінки людини.

Для аполлонівського типу культури характерне підпорядкування індивідів традиціям групи, стримування агресивних і екстремальних проявів поведінки, дотримання традицій і норм соціуму. Переважає довіра і надійність в особистих стосунках індивідів.

Діонісійний тип культури демонструє індивідуалізм, спалахи агресивності, змагальність, підозрілість, недовіру між людьми.

Свою систему типології запропонував Еріх Фромм (1900 – 1980). Типи культур він виділяє на основі антитези миролюбності – агресивності. Перший тип (система А) – це життєствердні культури. Їх характеризує дух товариськості й кооперації. Немає насильства й агресивності, панує загальна рівність. другий тип (система В) – це недеструктивна культура, але агресивна. Для неї характерний індивідуалізм, чоловіча агресивність. Однак немає надмірної ворожнечі. Третій тип (система С) – це деструктивні культури. Вони є агресивними, жорстокими, в них панує насильство і страх. Агресивність проявляється і всередині, і зовні.

Є ще типології на основі ментальності – первісне мислення (Е. Тайлор, Л. Леві-Брюль), сучасне мислення (логічне) – це праці Ж. Лефевра, Ж. ле Гоффа, Й. Гейзінги, К. Юнга, Е. Фромма та ін.

Тип культури становить цілість предметних (матеріальні й духовні цінності) та особистісних (люди) форм культури. Деякі мислителі схильні говорити про світову культуру – П. Тейяр де Шарден, Альберт Швейцер, В. Вернадський, К. Ясперс, А. Колінгвуд та ін.

 

2. Тип української культури зрозуміємо, коли пильніше розглянемо особливості східних та західних культур, їх етнопсихологічні відмінності. Отже:

 

СХІД ЗАХІД
деспотія демократія, рівність, свобода
містика аскеза
інтуїція, авторитет пророка, вчування у світ наукове знання, авторитет книги, раціональність
стабільність, незворушність динамізм, розвиток
традиція, ритуал модернізація, інновації
“дао” “логос”
держава, колективізм індивідуалізм, особистість
гармонія з природою активне пізнання й перетворення світу
комунізм, безкласовість капіталізм, буржуа
базар ринок
азіоцентризм європоцентризм

 

Куди віднести українську культуру? Який тип тут переважає?

В українській культурології знаходимо різні думки. Ще з часів епохи Романтизму (М. Костомаров, П. Куліш) утверджувалася думка, що Україна – особливий тип слов’янської цивілізації. Близька до неї ідея української самобутності в межах християнського світу (Т. Шевченко, І. Огієнко, В. Липківський, дослідники Берестейської унії тощо). Близька до неї ідея візантизму України (Візантія – місток між Сходом і Заходом), вона відома від часів Княжої доби. Прихильниками її були Петро Могила, Андрей Шептицький, Гавриїл Костельник. Україну як рубіж між Сходом і Заходом бачать М. Шлемкевич, М. Грушевський, Я. Дашкевич.

Унікальність української культури підкреслювали М. Міхновський, Д. Донцов, В. Липинський, Ю. Липа, О. Апанович та ін. Не бракує прихильників ідеї Україна-Європа, особливо серед сучасних політиків та ідеологів.

Послухаймо авторитетів. Іван Франко: “В історії і в характері українського (малоруського) народу є щось таке, що засвідчує його тісний, тисячолітній зв'язок із землею, яку він заселяє; все та ж постійність і спорідненість при незначній одмінності, все та ж сонячна лагідність і жвавість, поєднана з журливістю, тільки степовикам притаманною” (Українці // Зібр. творів: у 50-ти т. / Франко І. – К., 1984. – Т. 41. – С. 162). Не вплинуло на ці риси навіть близьке сусідство з Європою населення Галичини, як вважає М. Грушевський: “Мені здається, що історична доля Галичини віками впливала на пониження в тутешній українській людності елементів ініціативи, сміливости, активности і заступила їх прикметами пасивної відірваности, пасивного завзяття, упертости… Все енергійніше, сміливіше, багате ініціативою тягнуло з Галичини на полудне і схід, між те довільніше, рухливіше, гарячіше життє. На місці лишилося пасивніше, важче, органічно не здатне до риску, боротьби” (Наша політика. Грушевський М. – Львів, 1911. – С. 58 – 59). Подібно висловився й М. Шлемкевич: “Усе відважніше, готове до ризика, більш фантазійне, легше до руху, більш емоціональне – кидає західні землі і продирається на схід, у степ, де небезпечно жити від татарських наскоків, зате вільніше жити здалека від польської панщини. Отже, все спокійніше, більш слухняне до закону, менш ризикантське, сказати б – реалістичніше, – сиділо далі на своїй землі, хоч в чужій неволі” (Шлемкевич М. Галичанство. – Львів, 1997. – С. 33.). Далі читаємо: “Ми, галичани, це не плем’я геніїв і героїв, а плем’я організованої пересічі. І в цьому наша сила. Наша роль служебна, і наше завдання помагати при раціональному оформленні ідей і починів багатої й обильнішої ними Східної України, Києва. І хочемо чи ні – так бувало досі.” (Шлемкевич М. Галичанство. – Львів, 1997. – С. 63).

 

3. Тип української культури допомагає визначити поняття менталітету. У науковій літературі його визначають так: менталітет – система неусвідомлюваних регулятивів життя й поведінки, що випливає з ментальності і її підтримує. Це ментальність щодо її соціально-практичного втілення. Проявляється у звичаях, традиціях, моралі, стереотипах поведінки, реакціях на події. Ментальність – сукупність сталих, неусвідомлюваних форм світосприйняття, що притаманні певній групі людей і визначають спільні риси їх поведінки, ставлення до різних явищ буття, життя й смерті, праці й кохання, природи, дитинства й старості, здоров’я й хвороби, сім'ї й держави, минулого й майбутнього. Відповідно до носія розрізняють ментальність національну, вікову, статеву, професійну тощо. Чоловіча ментальність – раціоналізм, пріоритет сили, агресії, динамізм, здатність до ризику. Жіноча ментальність – ірраціоналізм, м'якість, пасивність, сталість, спокій, лагідність, ненасильство, відданість дому і сім'ї.

Детально українську ментальність дослідив Володимир Янів у книзі “Психологічні основи осциденталізму” (Мюнхен, 1996).

Дмитро Чижевський у першій спробі історії української філософії визначив українську ментальність як “філософію серця”, що передбачає емоційність, чуттєвість, вразливість, сентименталізм, ірраціональність. Іван Франко висловився свого часу так: “Не люблю русинів. Так мало по-між них знайшов я характерів, а так багато дрібничковості, дволичності й надутості, що справді не знаю, за що мав би я їх любити. Чи, може, маю любити Україну як расу обважнілу, розгнуздану, сентиментальну, позбавлену гарту й сили волі, так мало здібну до політичного життя на власному смітнику, а таку плодючу на перевертнів найрізноманітнішого роду”.

Менталітет – це стала характеристика культури, її стрижень. Якщо розглядати культуру як діяльність людини, то менталітет пронизує кожен крок людини, її повсякденне життя. Добре видно це з спостережень наших сусідів. Ось як висловився екс-посол Росії в Україні Віктор Черномирдін: “Це у звичці, в традиції українців – жити стало, красиво, чисто. Ви їздите Україною? Всі хатки побілені, всі паркани зроблені акуратно, дахи відремонтовані.

А поїдь у російську глибинку! Не до садиб нових росіян, а в села… бачили, які паркани? Подвір’я ніби після бомбардування, вулицею в дощ не проїдеш – загрузнеш у земляній каші. Так і хочеться спитати: “Ну що, ви не можете зробити паркан, пофарбувати його? – “Можемо, але тоді ми вже не Росією будемо”. Ось у цьому й відмінність. Ми, росіяни, люди соборні, мислимо широко, колективно, по-державному, нам не до парканів, не до вулиць, не до дахів. А українці мислять інакше – про те, як зберегти свою хату, облаштувати свій власний світ. Глибше треба дивитися. Ось у чому суть!” (Україна-Росія: людина і держава. / Грищенко К. – Дзеркало тижня. –№43(771). – 7 листопада 2009. – С. 1,4).

Уперше про відмінність росіян і українців стосовно менталітету й заснованому на ньому світорозумінні наголосив М. Костомаров у статті “Дві руські народності”. Нині про це багато пишуть, наприклад, Л. Кучма у книзі “Україна не Росія”. Різко відрізняється ставлення до національної історії в Росії і Україні, та й у інших народів. Усе це стосується менталітету як сталої характеристики культури.

 

4. Відрізняється від інших культур і тип української культури за гендерною ознакою. У пам’ятках культури зафіксована одвічна увага й повага до жінки в українському суспільстві, однак є певний парадокс: жінка, маючи образ берегині роду, воліє бути на другому плані, виставляючи на керівні ролі чоловіка. Нині про це багато пишуть і політики, і публіцисти, і письменники. І. Франко вважав, що наш народ є найкультурнішим у Європі, бо у нас чоловік “не робить жодної поважної справи, не порадившись з жінкою”. Це він помітив насамперед у літературі. Нині така ментальність заважає – жінки надмірно опікуються чоловіками, вважає Володимир Чмир (стаття “Європейці без Європи: менталітет українського народу в історичному контексті.” – Політика і час. – 1998. – №9. – С. 55 – 65). Думки з цього приводу різні. Однак історична традиція дає змогу визначати українську культуру як консервативну, отже, жіночий тип за гендерною ознакою. У цьому випадку ми ближчі до східних культур.

 

Запитання для самоконтролю

1. У чому сутність типології культур?

2. Які основні типи можна виділити за психолого-антропологічною типологією культур?

3. Чи можливе формування світової культури?

4. Який тип української культури?

5. Що таке менталітет?

6. Які основні риси українського менталітету?

7. Які основні відмінності українського й російського менталітету?

8. Що таке гендерна ознака типології культур?

9. Який гендерний тип української культури?

10. Чи можливе подолання стереотипу у культурі?






Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2017-03-18; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 548 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Надо любить жизнь больше, чем смысл жизни. © Федор Достоевский
==> читать все изречения...

2298 - | 1984 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.