Тема 8. РОЗДРІБНА ТОРГІВЛЯ
Роздрібна торгівля являє собою форму господарсько-торговельної діяльності, яку здійснюють суб'єкти господарювання. Разом з тим роздрібна торгівля — це форма організації товарного ринку, яка є невід'ємною складовою внутрішньої торгівлі та завершальною фазою товарного обігу.
Роздрібна торгівля — це підприємницька діяльність з продажу товарів та послуг на підставі усного або письмового договору купівлі-продажу безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їхнього особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків.
Завдання роздрібної торгівлі полягають у такому:
• задоволення мінливих та зростаючих потреб кінцевого споживача у товарах та послугах;
• створення прибутку роздрібному торговцю.
Особливість та відмітна риса роздрібної торгівлі полягає у тому, що приводом для купівлі у роздрібній торгівлі є задоволення власних потреб покупця та його сім'ї у куплених товарах чи послугах, а не подальший перепродаж чи професійне використання.
Характерні ознаки роздрібної торгівлі можуть бути згруповані у такий спосіб, як це проілюстровано на рис. 8.1.
Рис. 8.1. Характерні ознаки роздрібної торгівлі
Характерні ознаки публічного договору такі:
• умови публічного договору однакові для всіх споживачів, крім тих, кому за законом надані відповідні пільги;
• підприємець не має права надавати переваги одному споживачеві перед іншим щодо укладання публічного договору, якщо інше не передбачено законом;
• підприємець не має права відмовитися від укладання публічного договору за наявності в нього можливості надання споживачеві відповідних товарів (послуг);
• пропозиція укласти договір (оферта) надходить від продавця, який демонструє товар або оголошує про його продаж і вказує ціну продажу;
• пропозиція (так звана публічна оферта) адресується всім і кожному, а угода досягається лише у разі, коли покупець став на цю пропозицію, або коли сторони в належній формі досягли згоди стосовно всіх важливих умов договору.
Роздрібна торгівля здійснюється у різноманітних формах, які можуть бути класифіковані у такий спосіб, як це показано на рис. 8.2.
Рис. 8.2. Класифікаційні ознаки форм роздрібної торгівлі та їх характеристики
Форми організації роздрібної торгівлі впливають на вибір типу підприємства сфери торгівлі, яке реалізує споживчі товари в роздріб і надає послуги, призначені винятково для кінцевих споживачів.
Суб'єкти господарювання (підприємці) можуть здійснювати торговельну діяльність лише після державної реєстрації їх як суб'єктів підприємницької діяльності, а у випадках, передбачених законодавчими актами, за наявності в них спеціального дозволу (ліцензії) на торгівлю окремими видами товарів.