Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Розділові знаки в складному безсполучниковому реченні




Розділовий знак Смислові зв’язки між частинами Приклади
Кома одночасність, часова послідовність; Небо було синіше од моря, море було синіше од неба (М. Коцюбинський). Лягло сонце за горою, зірки засіяли (Т. Шевченко).
Крапка з комою одночасність, часова послідовність (частини більш поширені, мають свої розділові знаки, далекі за змістом); Шелестить пожовкле листя по діброві; гуляють хмари; сонце спить; ніде не чуть людської мови (Т. Шевченко).
Двокрапка друге речення розкриває, пояснює, конкретизує зміст першого речення або вказує на причину дії першого речення; І відчула: доросле й маля, і вода, і трава, і земля – Все любов’ю тобі промовля (А. Малишко). Зрада – як смерть: вона не знає нюансів (Д. Жирарден).
з приєднувальним значенням: друга частина містить додаткове зауваження до першої або оцінку повідомлення; Я розкажу вам про замерзлу квітку: вона чорніє в мене на столі (Г. Чубач).
Тире зіставлення або протиставлення; Ночі будують – ранки руй­нують (С. Йовенко). Думав доля зустрінеться – спіткалося горе (Т. Шевченко).
друга частина вказує на швидку зміну подій; Одчинились двері – Горобина ніч! (П. Тичина).
причиново-наслідкові відношення; Пісню вчув твою дівочу – Працювать ще більше хочу (К. Хетагуров).
  у другій частині – порівняння; Говорить – шовком вишиває (Народна творчість).
друга частина виражає наслідок чи висновок; Душа пройшла всі стадії печалі – тепер уже сміятися пора (Л. Костенко).
перша частина виражає час, умову, допуст того, про що йдеться у другій; Зайде сонце – Катерина по садочку ходить (Т. Шевченко). Боятися вовків – у ліс не ходити (Народна творчість). Поливали доріженьку – вона все куриться (Народна твор­чість).
друга частина є неповною; Вбігаю в ліс – гриби (О. Довженко).
друга частина є приєднувальною і починається словами такий, так, ось, це, то (або їх можна вставити). Наказ є наказ – так його виховали в армії (З газети).

 


Багатокомпонентне складне речення

Багатокомпонентне складне речення – це речення, що складається з трьох і більше предикативних частин. У науковій лінгвістиці таке речення називають ще багаточленним складним реченням або складним реченням ускладненої будови (М.І. Фурдуй, М.І. Каранська, В. Теклюк). Складні речення з різними типами зв’язку в мовознавчій літературі дістали також назву “складні синтаксичні конструкції”. Однак єдиного підходу до терміна “складна синтаксична конструкція” на сьогодні немає. Так, автори підручника “Сучасна українська літературна мова” [4, с. 379-380] до складних синтаксичних конструкцій відносять: 1) безсполучникові багато­компонентні речення; 2) складносурядні багатокомпонентні речення; 3) складнопідрядні багатокомпонентні речення; 4) складні багатокомпо­нентні речення з різними типами зв’язку (змішаного типу).

 

Зразки розбору багатокомпонентного складного речення з різними типами зв’язку

1.

ˉ˙ˉ˙
ˉ˙ˉ˙
І марилиайстри в розкішнім півсні про трави шовкові, про сонячні дні/1, – і в мріях ввижалась їм казка ясна/2, де квітине в’януть /3, де
вічна весна /4 (О. Олесь).

Лінійна схема речення:

Яка?

І [ ], – і [ ], (де…), (де…).

Рівнева схема речення:

І ІІ

І = – 1, – і = – 2

Яка?

ˉ˙ˉ˙
ˉ˙ˉ˙
де де

– = 3 – 4

У реченні виділяється два рівні членування: зовнішній (логіко-синтаксичний) і внутрішній (структурний). На зовнішньому (вищому) рівні членування, між першим і другим логічними блоками, зв’язок сурядний (єднальні відношення); на внутрішньому (нижчому) рівні членування – складнопідрядне речення з двома підрядними частинами (3 і 4), з однорідною супідрядністю (підрядні власне означальні, нерозчленованої структури).

2.

ˉ˙ˉ˙ˉ˙ˉ˙ˉ˙ˉ˙ˉ
Як тільки весна десь у житечку-пшениці розминеться з літом/1, у нас достигаютьсуниці /2, достигають уночі, при зорях/3, і тому стаютьсхожими на росу/4, щовипала з зірок/5 (М. Стельмах).

Лінійна схема речення:

Коли? Яку?

(Як тільки…), [ ], [ ], і [ ], (що…).

Рівнева схема речення:

І ІІ ІІІ

= – 2, = 3, і = 4

Коли? Яку?

ˉ˙ˉ˙ˉ ˉ˙ˉ˙ˉ˙ˉ˙
Як що
тільки

– = 1 = 5

 

 

Речення є складною синтаксичною конструкцією. На вищому рівні членування зв’язок безсполучниковий (І–ІІ логічні блоки) і сполучни­ковий, сурядний (ІІ–ІІІ логічні блоки). Безсполучникове складне речення з однотипними частинами, між якими відношення єднальні. Різновид сурядного зв’язку (3–4 речення) – єднальний (сполучник і), причиново-наслідкові відношення. На нижчому рівні членування, у першому логічному блоці, – складнопідрядне речення з підрядним часу (розчленована структура); у ІІІ логічному блоці (4–5) – складнопідрядне речення з підрядним власне означальним (нерозчленованої структури).





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2017-02-25; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1041 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Велико ли, мало ли дело, его надо делать. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2525 - | 2183 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.012 с.