Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Осмислення проблеми буття античними натурфілософами




Більшість перших філософів вважали початком усього одні лише матеріальні начала, а саме те, з чого складаються всі речі; Фалес стверджував, що начало - вода (тому він і заявляв, що земля знаходиться на воді); до цього припущення він, бути може, прийшов, бачачи, що їжа всіх істот волога і що саме тепло виникає вологи і нею живе (а те, з чого все виникає, - це і є початок всього). Таким чином, він саме тому прийшов до свого припущення, так само як тому, що насіння всього за природою вологі, а початок природи вологого – вода. Анаксимен ж і Діоген вважають, що повітря первее води, і з простих тіл переважно його приймають за початок; а Гіппас з Метапонта і Геракліт з Ефеса - вогонь, Емпедокл - чотири елемента, додаючи до названих землю як четверте. Ці елементи, на його думку, завжди зберігаються і не виникають, а у великому або малому кількості з'єднуються в одне або роз'єднуються з одного.

Ми знаємо, що Анаксагор висловив такі думки, але є підстава вважати, що до нього про це сказав Гермотим з Клазомен. Ті, хто дотримувався такого погляду, в той же час визнали причину досконалості первоначалом існуючого, і притому таким, від якого існуюче отримує рух. Емпедокл на відміну від своїх попередників перший визнав не один початок руху, а два різних і протилежних. Крім того, він перший назвав чотири матеріальних елемента, однак він тлумачить їх не чотири, а ніби їх тільки два: з одного боку, окремо вогонь, а з іншого - протилежні йому земля, повітря і вода як єство одного роду. Такий висновок можна зробити, вивчаючи його вірші.

Дослідники виділяють такі основні етапи розвитку античної філософії: І - натурфілософія (VІ – І пол. V ст. до н.е.), ІІ - класична філософія (ІІ пол. V - ІV ст. до н.е.), ІІІ- пізня антична філософія (кін. ІV ст.. до н.е. - У ст. н.е.).

У розвитку античної філософії можна виділити три етапи. Перший етап (УІІ-УІ ст до н. е.) визначається як досократівський На перше місце тут виносилися питання про сутність та першопочаток світу, про по­ходження та устрій космосу. Другий етап (У-ІУ ст до н. е.) класичний, у цей час грецька демократія, література, філософія, мистецтво досягай вершини свого розвитку і стали зразком для наступних поколінь. Філософ­ська проблематика цього періоду орієнтована на проблему людини, її сві­домості та мислення.

Третій період (кінець ІУ ст до н е. УІ ст н. е.) - елліністичний. Епоха еллінізму припадає на час кризи рабовласницького суспільства. По­чинається еллінізм з економічного і політичного занепаду грецьких міст-полісів, з установлення гегемонії Македонії і закінчується занепадом Рим­ської імперії у VI ст. н. е. Найбільш відомі філософські школи цього пері­оду стоїчна, епікурейська і неоплатонічна особливу увагу приділяти проблемам людської особистості, сенсу та призначенню людського існу­вання.

Потрібно зауважити, що існує суттєва відмінність у розумінні онтоло­гії східною та західною традицією. Тільки на Заході підґрунтям сущого є буття. Східна онтологія ґрунтується на уявленні про небуття як дійсної ос­нови всього існуючого. Небуття на Сході трактується не як негативна хара­ктеристика відсутність буття, а як позитивне перевершення буття. Якщо в західній філософії всі речі та явища сприймаються як різноманітні форми буття, тобто зникнення речей є лише переходом до іншої форми буття, то в східній культурі саме буття є лише тимчасовим проявом небуття. Усе ви­никає з «великої порожнечі», з небуття, і все з часом щезає в небутті.

Піфагор початок всього сущого, причину, що визначає його розмаїття, вбачав у числі – "Все є число". Світ, вважав мислитель, побудований на основі числових пропорцій і є гармонійним. Піфагор розвинув принципи раціонального типу мислення; запровадив сам термін „філософія” – любов до мудрості.

Учнем софістів був Сократ(469-399 рр. до н.е.). Він сконцентрував свою увагу на людині та її поведінці, вважав ці проблеми найважливішими для філософії.

Для Сократа життя і людські вчинки, теорія і практика складали єдність: знання (слово) визначає цінність діла, а діло - цінність знання. Настанова Сократа на самопізнання - провідна ідея його філософії. "Пізнай самого себе" - основний принцип людської діяльності. Самопізнання, на думку Сократа, - це пізнання людиною свого внутрішнього світу. Процес пізнання здійснюється шляхом діалектики. Під діалектикою Сократ розумів мистецтво знаходження істини шляхом бесіди, дискусії. Запитаннями, відповідями він демонстрував співбесіднику протиріччя в його судженнях, чим побуджував його до мислення, пошуку істини, допомагав її народженню. Цей метод носить назву "майєвтика" – наведення співрозмовника на правильну відповідь, сприяння народженню істини в його розумі.

Сократ намагався знайти загальну ідею, ейдос доброчесності. Сократ вважав, що душа безсмертна, а Бога розумів як безособовий вселенський розум, надлюдську мудрість, джерело існуючого ладу, тобто як ідеальну основу буття.

Сутність людини, за Платоном, повинна визначати і сутність ідеальної держави. Держава е знаряддям удосконалення людської душі. Керувати ідеальною державою повинні філософи, бо вони досягли найвищого рівня мудрості і можуть укласти справедливі закони. Воїни уособлюють вольовий рівень душі. Вони захищають закони і втілюють їх у життя. "Третій стан" (селяни, ремісники, купці) керується в своїй діяльності пристрастями і тому повинні підлягати філософам і воїнам. Але разом з тим тільки "третій стан" в ідеальній державі має приватну власність. Філософи та воїни існують за рахунок державного забезпечення і не мають жодних прав на майно.

Учень Платона Аристотель (384--322 рр. до н.е.) виступив проти відірваності ідеального світу від матеріального. Йому належать слова „ Платон мені друг, але істина – дорожча”. Він вважав, що кожна одинична річ є єдністю "матерії" та "форми". Існують чотири причини буття:

І) матерія, або пасивна можливість становлення;

2) форма (сутність) речей, яка є дійсність того, що в матерії дано як можливість;

3) початок руху, бо світ існує в русі;

4) мета, до якої прагне все.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2017-02-28; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 403 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Что разум человека может постигнуть и во что он может поверить, того он способен достичь © Наполеон Хилл
==> читать все изречения...

2525 - | 2334 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.