В залежності від характеру попиту маркетинг може бути: конверсійний; стимулюючий; розвиваючий; ремаркетинг; синхромаркетинг; підтримуючий; демаркетинг; протидіючий.
Конверсійний маркетинг пов'язаний з наявністю негативного попиту. Негативний попит - це така ситуація, при якій усі чи велика частина потенційних покупців відкидають даний товар чи послугу (наприклад, вегетаріанці - м'ясо). Задачею управління маркетингом при негативному попиті є розробка такого плану маркетингу, що буде сприяти зародженню попиту на відповідні товари (послуги).
Стимулюючий маркетинг пов'язаний з наявністю товарів і послуг, на які немає попиту через повну байдужність чи не зацікавленості споживачів. План стимулюючого маркетингу повинен враховувати причини такої байдужності (наприклад, покупець не знає можливостей даного товару) і визначити заходи що до його подолання.
Розвиваючий маркетинг пов'язаний з попитом, що формується, на товари (послуги). Його використовують у ситуаціях, коли має місце потенційний попит. Управління даним видом маркетингу спрямоване на перетворення потенційного попиту в реальний.
Ремаркетинг. На усі види товарів у визначений період їх життєвого циклу знижується попит. Ціль ремаркетинга полягає в пожвавленні попиту за допомогою нових можливостей маркетингу, наприклад, продовження життєвого циклу товару чи послуги шляхом додавання йому нових ринкових властивостей.
Синхромаркетинг використовують в умовах нестійкого попиту (наприклад, товари сезонного споживання, транспорт протягом робочого дня) для стабілізації збуту і зведення до мінімуму коливань попиту.
Підтримуючий маркетинг використовується, коли рівень і структура попиту на товари (послуги) цілком відповідають рівню і структурі пропозиції. У цьому випадку необхідно проводити продуману політику (не допускати, наприклад, щоб ціни були вище цін, пропонованих конкурентами), цілеспрямовано здійснювати рекламну роботу, стимулювати в потрібному напрямку збутову діяльність, здійснювати контроль за витратами виробництва і маркетингу.
Коли попит на товар (послуги) надмірно перевищує пропозицію, застосовується демаркетинг. Щоб у споживача не створилося негативного уявлення про можливості фірми задовольнити запити споживачів, проводиться підвищення цін, згортання рекламної роботи і т.д. Одночасно приймаються заходи для збільшення випуску продукції, що користується надмірно високим попитом (розширення виробничих площ, продаж ліцензій на виробництво даної продукції іншій фірмі і т.д.).
Протидіючий маркетинг використовується для зниження попиту, що з погляду суспільства, споживача розцінюється як ірраціональний (наприклад, спиртні напої, тютюнові вироби). Якщо демаркетинг спрямований на скорочення попиту на доброякісний товар, то протидіючий маркетинг — на зменшення чи навіть припинення випуску небажаного, шкідливого товару.
Функції маркетингу.
Маркетингові функції — окремі види або комплекси видів спеціалізованої діяльності, що здійснюються в процесі функціонування підприємства як учасника ринку. 1. Маркетинговы дослыдження: аналіз і прогноз ринку; вивчення споживачів; вивчення конкурентів; вивчення фірмової структури ринку. 2. Розробка стратегії маркетингу: аналіз ситуації; визнач маркет цілей; розробка стратегії маркетингу; оцінювання альтернатив маркет стратегій. 3 .Товарна політ: прийняття рішень про розроб нових тов, модиф товарів, зняття тов з вир-ва; планув асортим прод. 4 .Цінова політ: визнач необхід інформ для визнач цін; розоб цін стратегії; визнач цін на тов і послуги; рішення щодо зміни ціни. 5. Політ розпод: вибір сист розпод; вибір оптимал каналів розпод; вибір структ каналу; вибір стратег комунікац в каналах розпод; управлін каналами розпод; організ збуту прод; аналіз реаліз прод. 6. Комунікац політ: вибір ефектив форм просув; організ реклами,стимул збуту,персонал продаж,паблік-релейшнз; організ участі підпр у ярмарках і виставках; оцінка ефектив заходів щодо просув. 7. Контроль маркетингу: контроль результатів збуту,частки ринку,прибутковості,нееконом показників; маркетинг аудит зовн середов, цілей та стратегій, маркет заходів, організ структ маркет.