Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Ек-ні аспекти глобальних проблем.




Процес глобалізації протікає в умовах поляризованої світової системи в плані економ потужності і можливостей. Таке положення є потенційним джерелом ризиків, проблем і конфліктів. Декілька провідних країн контролюють значну частину вироб-ва і споживання, навіть не вдаючись до політ або екон тиску. Їх внутрішні пріоритети і ціннісні орієнтири накладають відбиток на всі найбільші сфери інтернаціоналізації. Головні проблеми глобалізації: ·знаходження шляхів стійкого економ розвитку у зв'язку з тим, що сучасні технологічні структури досягли своєї межі; ·проблеми війни і миру, забезпечен міжнар безпеки, роззброєння і конверсії, зміцнення довіри до співпраці між нар; ·екологічні проблеми, що поставили людство перед загрозою екологічного колапсу, порівнянного з наслідками ракетно-ядерної катастрофи; ·подолання економ і культурної відсталості, убогості в країнах Азії, що розвив, Латинс Америки, Африки; ·проблема людини, включаючи вимірювання суспіл прогресу і дотримання соціальних, економіч і індивідуальних прав і свобод особи, боротьбу з міжнар злочинністю і тероризмом, гуманізацію міжнародн відносин.

Систематизувати існуючі глобальні проблеми можна так: 1) міжнародні соціал-політ проблеми: а) запобігання ядерній війні; б) зниження рівня гонки озброєнь, врегулювання регіональних, міждержавних конфліктів, формування ненасильницького миру на основі зміцнення системи загальної безпеки, затвердження довіри між народами; 2) міжнар соціально-економ і еколог пробл: а) подолання слаборозвинутості і пов'язаної з нею убогості і культурної відсталості; б) пошук шляхів виріш енергетичної, сировинної і продовольчої криз, оптимізація демографічної ситуації, освоєння в мирних цілях космічного простору і Світового океану; в) забезпечен екологічної безпеки вироб-ва (включаючи військове), всіх природ і рукотворних умов існування людства; 3) проблеми людини: а) дотримання основних прав і свобод; б) забезпечення необхідних життєвих умов людського існування (особливо в слаборозвинених країнах), в) демократизація суспільних відносин, розвиток і збереження культури і т.д.

 

103. Вчення фізіократів про природний порядок і процес суспільного продукту. «ЕК таблиця» Ф.Кене.

Найбільш зрілим вченням 1-го етапу клас шк є фр шк фізіократів – засновник Ф.Кене (1694-1774), його послідовник Тюрго (1727-1781). Наукове спрямування шк виплив з назви: з гр "рhysis" - природа, "кгаtos" - влада, тобто вивчення основ природного порядку в ек-ці. Шк. існув в період переходу від феод-му до капіт-му, критик меркант-в і говор, що увага уряду має зосер-сь не на торгівлі і нагром Г, а на створ-і достатку продук-ї землер-ва. Зміст вчення Кене про природний порядок ("laissez fаіге") полягає у визнанні об'єктивності і закономірності природ ек-го розвитку, недоторк приват вл. Центр місце у вченні фізіократів займає концепція чистого продукту( це надлишок над витратами в-ва ), який створюється лише у сфері землеробства (вплив ментальності аграрної цивілізації), а в промисл існує лише спож-я, це безплід-й клас. Поділ К на ос-й і обор-й. „Ек-на табл”1758: заснована на поділі сус-ва на 3 класи – виробничий (фермери), власники (отримувачі зем ренти: феодали, король), безплід-й (промислов...). Вихід. дані: виробн клас має їжі на 2 млрд і сиров на 1 млрд; власн – 2млрд Г; безпл – промтовар на 2 млдр. Власн купують у виробн класу їжу на 1 і у безплід-х промтов на 1. Безплідні куп у виробн класу їжу на 1. Виробн клас куп у безплід-х промтовари на 1. Виробн клас продає безпл-м сиров на 1. Результат: власники – їжа на 1 і промтов на 1; безплід – їжа на 1 і сировини на 1; виробн кл – Г 2млрд (сплат-я власн-м як рента) і промтов на 2. Це перша спроба в іст ек думки МаЕк-а сітка натур-грош-х потоків матер-х цінностей.

 

104.Економічне вчення А.Сміт.

(1723-1790) – предст-к 2-го етапу розвитку клас шк.. "Дослідж про природу та причини багатства народів" (1776). Розробив методолог принципи класич шк: абстрак-логіч, каузальний, езотеричний та екзотеричний, індукт-дедукт. Ідеї ринк-го лібер-му: • вчення про "природний порядок" – про закономір-ь та об'єк-ть ринково-підприєм-х ек-х відносин; стихійну дію ек-х закон; • вчення про "ек-ну людину", керовану особистими ек-ми інтересами та потребами, а сус-во розгляд як сук ек-х л., які обмін-я ек-ми благами; • вчення про "невидиму руку" – стих-і ек-і з-ни, які діють незалеж від волі ек-х людей і спрям-ь їх діяльність у суспіл -вигідгне русло: „коли л. виход з влас-ї мети це природньо – і неминуче привод її до того, що вона надає перевагу тому заняттю, яке найвигід-е сус-ву”; •обгрунт-я принципів ліберал-ї ек-ї пол ("Іаіssez faіrе") – вих-чи із „невид руки”®Д „викон роль нічного сторожа” і 3 обов’язки: витрати на сусп роботи, на військ безпеку і на правосуддя. Осн теор-ні проблеми: 1. ек-на роль поділу праці: економія t,застос машин, ↑прод пр. Багат-во створ-я сук-ю працею працівн свієї сфери мат-го в-ва (а не лише с/г як у фізіокр); 2. розкриття об'єктивного характеру виникнення грошей, їх товарної природи, основних функцій; 3. проблема вартості: розрізн споживну (корисність) і мінову(здатн обмін-ь у певних пропорц-х). Зосередж на міновій, яка має дуаліст-й х-р: базув на труд теорії вартості - визначенні вартості товару витратами праці або визнач в-ті не витрач-ю, а купленою працею; 4. вчення про доходи. Показ антагонізм між робіт і капіт і зем вл-ми: при нат гос-ві весь продукт праці належ роб-ку...З/п – це Ц праці, труд дох. Пб і рента – відрах від продукту праці найм роб; 5. вчення про К. Ототож К переважно із зас в-ва. Він розрізняв основний (земля, машини, обладнання, споруди, знання, корисні здібності виробників) та оборотний (продовольство, готові вироби, сировина, напівфабрикати, гроші), помилково вваж, що обертається лише останній. 6.Праця поділ: продукт-у (вся праця зайнята у сфері мат-го в-ва, що створ мат блого і принос Пб) і непродукт (створює немат послуги).

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2017-02-25; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 342 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Не будет большим злом, если студент впадет в заблуждение; если же ошибаются великие умы, мир дорого оплачивает их ошибки. © Никола Тесла
==> читать все изречения...

2541 - | 2236 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.007 с.