Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Національна економіка як ціле. Макроекономічні рівноваги.




Мікро (від грецького-малий). Мікро величини – господарства, підпр-ва, фірми. Макро («великий») – це є економіка в цілому, це сукупність підприємств, інших суб’єктів екон діяльності, які пов’язані між собою в певну сис-му на основі суп поділу праці і екон взємозв’язків. Хоча макроекономіка складається з окремих мікро величин, її властивості формуються не з арифметичної суми її величин, а з єдиного цілого. Виникають так звані макроекономічні явища. Функціонування макроекономіки здійснюється на основі певних економічних законів і має свої цілі. Суб’єкти макроекон: підпр-ва, домогоспод-ва, держава. Об’єкт макроекономіки – вся націон екон як єдине ціле. Макроекон явища – сусп відтворення, суп продукт, ВВП, ВНП, екон зростання, зайнятість і безробіття, інфляція та ін. Макроекон цілі – забезпечення екон зростання, проведення антиінфляційної політики, досягнення повної зайнятості, зростання доходів, забезпечення позитивного платіжного балансу та ін. Макроекономіка складає напрям в ЕТ, разом з тим вона виділяється в окремий екон предмет. На сучасному етапі розвитку країн зростає значення макроеконом проблем. Це відбувається тому, що зростає цілісність національних економік, а тому великого значення надається реалізації макроекон цілей, досягненню умов, за яких би дотримувались макроекон рівноваги. За цих умов зростає екон роль держави як координатора багатьох макроекон процесів. В Україні наука макроек є відносно молодою, адже вона лише нещодавно прийшла до зміни соц-ек моделі. Раніше її економіка була не ринковою і тому поняття макроекон там було інше, воно виходило із абсолютизації екон ролі держави.в ринкових же сис-мах наука і предмет макроекон виражають інші екон умови, тому тут цей предмет склався як наукове обґрунтування досягнення макроекон рівноваг в умовах приватної власності і відсутн монополії держави. Нині в Україні стоїть завдання забезпечення екон зростання, переходу на інноваційну модель розвитку, а тому зростає і екон роль держави і значення макроекон явищ, які забезпечують нормальну роботу підпр-ва.

Макроекон рівновага - рівновага яка виражає найбільш загальні суспільні пропорції. Макроекон рівновагами є: 1)рівновага між сукупними доходами і сукупними витратами; 2)рівновага між сук.попитом і сук.пропозицією та інші рівноваги як внутрішніх, так і таких, що виходять за межі національної економіки (пов’язані з експортом, імпорт і т.д.)

72.Сукупні доходи та сукупні витрати. Необхідність їх урівноваження. Проблема дох. – вит-ти є важливою і для окремого п-ва, і для економ в цілому. Для визначення резупьтативності діяльн. окремого в-ва необхідно зіставити його дох. від реалізації й вит-ти. Якщо доходи перевищують витрати, то це є свідченням успішноі діяльн. Подібне зіставлення необхідно робити і на макроекон. рівні. Проте критерій успішної діяльності ек. в цілому інші: на макроекон. рівні має досягатися відповідність або, як кажуть інакше, баланс сукуп. доходів і сукупних витрат. Приклад. Нехай уся ек. країни обмежується вир-вом одного товару - цукру; єдиний ресурс, який у цьому вироб-ві викор-ся, - це праця. Для спрощення ситуації ми поки що не братимемо до уваги двох інших суб'єктів: державу і закордонних споживачів. Зв'язки виробників і домогосподарств у цьому випадку відображає така схема1:

 
 

 

 


 

Пояснення до схеми: Схема відображає рух ресурсу праці від домогос-рств до підприємців і зворотний рух виробленого цукру. Це складає внутрішнє коло кругообігу. Зовнішнє коло складається з руху дох. у вигляді з/п від підприємців до домогосподарств і зворотного руху споживчих витрат, тобто викорис-ня набутих дох. на придбання цукру.Нормальне функціонування ек. вимагає дотримання вимоги (правила): будь-яка дія, що спричиняє зміни у дох., передбачає відповідні зміни у вит-тах і, навпаки, будь-яка дія, що означає зміну споживчих витрат, вимагає змін у дох-дах.Уявімо ситуацію виробники цукру, бажаючи збільшити його вир-во, залучили додатково ресурс праці, але відповідним чином не збільшили сукуп. доходи власників цього ресурсу (домогос-рств). Наслідком цього буде те, що додатковий цукор не буде реалізований, адже для його реалізації не вистачатиме доходів і споживчого попиту.Розглянемо іншу ситуацію: домогос-рства домоглися підвищення дох., але обсяги вир-ва залишилися баз змін. Наслідком цього стануть нереалізовані дох. через нестачу цукру.І перша, і друга ситуації порушують рівновагу в ек., і тому обидві вони є небажаними. Відповідність дох. і витрат на макрорівні впливає на обсяги сукуп-го вир-ва країни, темпи економ. зростання, зайнятість населен., рівень цін. Переконавшись у необхідності досягнення рівноваги між сукупними дохо-ми і витра-ми, маємо тепер з'ясувати їхню структуру та дослідити, як сукуп. доходи перетворю-ються на сукуп. вит-ти. У цьому допоможе схема, яка враховує не лише домашні господ-ва і підприємницький сектор, а й державу і закордон.

На схемі2 зображені структурні елементи сукуп. дох-дів з/п, рента, процент, ПБ, амортизація та сукуп. вит-ти, споживчі та державні вит-ти, І і чистий експорт. Доходи перетворюються у вит-ти в результаті їх особливого викор-ня домогос-вам, підприємцями і державою. Свій внесок у формування витрат роблять закордонні споживачі та виробники. Кожний із суб'єктів макроеконом. відносин має свої доходи і здійснює вит-ти в особливій, властивій лише йому формі. Домогос-ва отримують доходи у вигляді з/п, ренти та %. Частина цих доходів надходить державі у вигляді податків, частина - у формі особистих заощаджень потрапляє до підприємницького сектора завдяки банкам та іншим фінансово-кредитним установам. Нарешті, частина доходів, що залишилась, а також те, що домашні господ-ва отримують від держави у вигляді соціальної допомоги (соціальних трансфертів), викорис-ся ними як споживчі вит-ти, тобто для придбання речей особистого вжитку та послуг. Підприємці отримують дохід у вигляді ПБ, частина якого потрапляє у державний бюджет як податки. У підприємницький сектор надходять і амортизаційні відрахування. Амортизація -щорічні відрахування, які призначені для відшкодування спожитих засобів вироб-ва. До підприємців, як уже зазначалось, потрапляють особисті заощад-ня домогосподарств у вигляді кредитів банків та інших кредитних установ. Усі кошти підприємці викорис-ть як інвестиц. вит-ти (інвестиції), інвестиційні вит-ти призначені для придбання машин, устаткування та обладнання, для будівництва і формування виробничих запасів. Держава отримує дох. у вигляді податки на ПБ підприємців і податків на доходи домогос-рств. Вона використовує їх у вигляді соціальних трансфертів, а також як державні вит-ти на придбання готової прод-ції та ресурсів для органів державної впади і п-в державного сектора. Закордон - іноземні споживачі та постачальники прод-ції на вітчизняний ринок- впливає на кругообіг у національній ек. двома шляхами; а) через експорт, тобто вит-ти закордонних споживачів на придбання вітчизняної прод-ції б) через імпорт, тобто вит-ти домогос-рств, державного та підприємницького секторів на придбання іноземних товарів і послуг. Чистий експорт є різницею між експортом та імпортом, тобто між закордонними витратами на придбання продуктів національного вироб-ва і вит-тами власних споживачів на іноземну продукцію.

 

 

Схема2.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2017-02-25; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 350 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Люди избавились бы от половины своих неприятностей, если бы договорились о значении слов. © Рене Декарт
==> читать все изречения...

2446 - | 2243 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.