Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Завдання аналізу випуску продукції. Показники, які характеризують обсяг виробничої програми




Тема 6. Аналіз виробництва і реалізації продукції

 

 

Головне завдання промислового підприємства – найбільш повне забезпечення споживчого попиту високоякісною продукцією. Темпи зро­с­тання обсягу виробництва продукції, підвищення її якості безпосередньо впливають на рівень витрат, прибутку та рентабель­ності підприємства.

Тому аналіз роботи промислових підприємств починають з ви­в­чен­ня показників випуску продукції. Його основні завдання:

– оцінка виконання плану і динаміки виробництва та реалізації продукції;

– визначення впливу чинників на зміну величини цих показників;

– виявлення внутрішньогосподарських резервів збільшення випуску та реалізації продукції;

– розробка заходів щодо освоєння виявлених резервів.

Метою аналізу виробництва та реалізації продукції є знаход­ження шляхів збільшення обсягів виробництва та реалізації продукції порівняно з конкурентами, розширення частки ринку при макси­маль­ному викори­стан­ні виробничих потужностей і, як результат, збіль­шен­ня прибутку під­при­ємс­тва.

Основне завдання комплексного аналізу виробництва та реалізації про­дукції – аналіз конкурентних позицій підприємства та його здатності до швид­кого маневрування ресурса­ми при зміні кон'юнктури ринку. Це завдання реа­лізується шляхом вирішення окремих аналітичних завдань, що зазначені на рис. 6.1.

Джерела інформації, що використовуються при проведенні аналізу виробництва та реалізації продукції:

1. Первинні документи – акт приймання, акт про брак, відомість про ви­пуск готової продукції, відомість про брак, накладна на здачу готової про­дукції на склад, прибутково-видаткова накладна, приймально-здаваль­ні доку­менти, рахунок-фактура, свідоцтво про якість товару, сер­ти­фікат відповід­ності державній системі сертифікації, товарно-транс­порт­на накла­дна.


 

Аналіз виробництва та реалізації продукції
Завдання аналізу
Оцінка якості плану­вання ви­роб­ництва, напруженості та обґрунтованості планів діяль­ності як у ці­лому, так і в окре­мих ви­робни­чих підрозді­лах Аналіз динаміки обся­гів ви­роб­ництва та реалі­зації продукції Оцінка виконання ви­робничої про­грами за асортиментом, якістю і рит­мічністю; взаємозв’язку та взаємозумов­лено­сті показників обсягу виробництва, реалізації, асорти­мен­ту, якості проду­кції
Оцінка ступеня виконання пла­ну реалізації продук­ції і вироб­ничої про­грами Визначення основних фак­торів, що впли­нули на за­гальні об­сяги виробництва протягом останніх ро­ків і зокрема у звіт­ному пері­оді Виявлення і кількісна оцінка ре­зервів збіль­шення виробництва та реалізації про­дук­ції; розробка за­хо­дів із осво­єння виявлених ре­зервів
Об’єкти аналізу
Обсяг ви­робництва та реалі­зації про­дукції Ритмічність виробництва та реалізації продукції Якість продукції Асортимент і структура продукції Резерви збільшення обсягу виробництва та реаліза­ції продукції
Етапи аналізу
Маркетинговий аналіз
Аналіз кон’юнктури ринку і продукції Аналіз ціно­вої політики Аналіз сис­теми розподілу продукції Аналіз конку­рентоспроможно­сті продукції Аналіз життєвого циклу товару
Аналіз організаційно-технічного рівня підприємства. Аналіз обсягу та структури виробництва продукції
Вивчення динаміки та виконання плану виробниц­тва ва­ло­вої і товарної продукції порівняно з об­сягом реалізованої продукції Аналіз виконання виробничої програми за асортиментом Оцінка структури про­дукції та впливу стру­ктурних зрушень на виконання виробни­чої програми
Аналіз якості продукції Аналіз ритміч­ності виробниц­тва Аналіз виконання договірних та про­дажу продукції Аналіз резервів збільшення об­сягу виробниц­тва продукції
                               

Рис. 6.1. Завдання, об'єкти й етапи аналізу виробництва
та реалізації продукції

2. Дані рахунків бухгалтерського обліку – 23 "Виробництво", 26 "Готова продукція", 36 "Розрахунки з покупцями та замовниками", 90 "Собі­вар­тість реалізації" та ін.

3. Облікові регістри – журнал 5,5 А.

4. Фінансова звітність – Ф. №1 "Баланс", Ф. №2 "Звіт про фінансові результати", Ф. №5 "Примітки до річної фінансової звітності".

5. Статистична звітність: Ф. №1-підприємництво "Звіт про основні показники діяльності підприємства", Ф. №1-Б "Звіт про фінансові ре­зультати і дебіторську та кредиторську заборгованість", Ф. №1-П (термінова) "Терміновий звіт про виробництво промислової продукції (робіт, послуг)", Ф. №1-послуги "Звіт про обсяги реалізованих послуг".

6. Інші джерела – рапорти про випуск продукції, здачу готової продук­ції, дані про простої обладнання, журнал техніко-економічних показ­ників роботи цеху, робочі наряди, дані про якість продукції, планові матеріали відповідного відділу, результати попередніх аналітичних дослід­жень.

Вищезгадані джерела використовуються для проведення ретроспек­тивного аналізу. Оперативний аналіз проводиться за даними пер­вин­ного обліку.

Обсяг виробництва промислової продукції може бути виражений у натуральних, умовно-натуральних, вартісних вимірах. Узагальнюючі по­каз­ни­ки обсягу виробництва продукції отримують за допомогою вартісної оці­нки – в оптових цінах. Основними показниками обсягу виробництва є това­рна і валова продукція. Валова продукція – це вартість всієї вироб­леної продукції та виконаних робіт, враховуючи незавершене вироб­ниц­тво, і ви­ражається в порівняних цінах.

Товарна продукція відрізняється від валової тим, що до її складу не відносять залишки незавершеного виробництва та внутрішньогоспо­дар­ський обіг. Вона визначається в оптових цінах, діючих у звітному році. За своїм складом на багатьох підприємствах валова продукція співпа­дає з товарною, якщо немає внутрішньогосподарського обігу та незавершено­го виробництва.

Важливе значення для оцінки виконання виробничої програми мають і натуральні показники обсягів виробництва (штуки, метри, тонни і т. ін). Їх використовують під час аналізу обсягів виробництва за окре­ми­ми видами однорі­дної продукції.

Умовно-натуральні показники, як і вартісні, застосовуються для уза­гальненої характеристики обсягів виробництва продукції. Наприклад, на консервних заводах використовується такий показник, як тисячі умов­них банок, а на ремонтних підприємствах – кількість умовних ремонтів.

Обсяг реалізованої продукції визначається за діючими цінами (оптовими, договірними), а для потреб економічного аналізу включається вар­тість відвантаженої і оплаченої покупцями реалізованої продукції.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2017-02-25; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 366 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Победа - это еще не все, все - это постоянное желание побеждать. © Винс Ломбарди
==> читать все изречения...

2212 - | 2047 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.012 с.