Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Ознайомлення зі звітністю підприємства.




4.7.1. Ознайомлення з фінансовими звітами.

Фінансова звітність – бухгалтерська звітність, що містить інформацію про фінансовий стан, результати діяльності та рух грошових коштів підприємства за звітний період.

Відповідно до статті 11 Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” на основі даних бухгалтерського обліку всі підприємства повинні складати фінансову звітність. До складу фінансової звітності підприємств (крім бюджетних установ, представництв іноземних суб’єктів господарської діяльності та суб’єктів малого підприємництва, визнаних такими відповідно до чинного законодавства) включаються такі звіти:

1. Баланс;

2. Звіт про фінансові результати;

3. Звіт про рух грошових коштів;

4. Звіт про власний капітал;

5. Примітки до фінансової звітності.

Баланс – форма бухгалтерської звітності, яка показує у грошовому виразі стан господарських засобів за їх складом і використанням, джерелами надходження та призначення на певну дату. Має форму таблиці, яка складається з двох частин активу і пасиву.

Оскільки актив і пасив балансу відображають ті самі кошти, підсумки їх мають дорівнювати одне одному.

Баланс — звіт про фінансовий стан підприємства, який відображає на певну дату його активи, зобов'язання і власний капітал.

Мета складання Балансу ― надання користувачам повної, правдивої, неупередженої інформації про фінансовий стан підприємства на звітну дату.

Баланс складається станом на кінець останнього дня кварталу (року)

Баланс дає можливість визначити склад та структуру майна підприємства, ліквідність та оборотність засобів, наявність власного та запозиченого капіталу, зміну дебіторської та кредиторської заборгованості та інші показники. Отримання такої інформації ― необхідна умова для прийняття обґрунтованих управлінських рішень, а також для оцінки ефективності майбутніх вкладень капіталу та ступеня фінансових ризиків.

Звіт про фінансові результати — звіт про доходи, витрати і фінансові результати діяльності підприємства та сукупний дохід.

Метою складання звіту про фінансові результати є надання користувачам повної, правдивої та неупередженої інформації про доходи, витрати, прибутки і збитки від діяльності підприємства за звітний період.

Зміст і форма звіту про фінансові результати, а також загальні вимоги до розкриття його статей визначено П(С)БО З "Звіт про фінансові результати".

Доходи - збільшення економічних вигід у вигляді надходження активів або зменшення зобов'язань, які приводять до зростання власного капіталу (крім зростання капіталу за рахунок внесків власників).

Витрати - зменшення економічних вигід у вигляді вибуття активів або збільшення зобов'язань, які приводять до зменшення власного капіталу (за винятком зменшення капіталу за рахунок його вилучення або розподілу власниками).

Прибуток - сума, на яку доходи перевищують витрати, пов'язані з одержанням доходу.

Збиток - сума, на яку витрати перевищують доходи, для отримання яких здійснені витрати.

Звіт про фінансові результати надає інформацію про результати діяльності підприємства за звітний період та є основою для визначення його прогнозів на майбутні періоди.

Звіт складається з трьох розділів.

У першому розділі "Фінансові результати" визначають фінансові результати за видами діяльності і в цілому по підприємству шляхом порівняння доходів і витрат.

У другому розділі "Елементи операційних витрат" відображають операційні витрати за їх елементами.

Третій розділ "Розрахунок показників прибутковості акцій" заповнюють акціонерні товариства, прості акції яких відкрито продаються та купуються на фондових біржах, включаючи товариства, де такі акції перебувають у процесі випуску.

З метою відображення податкових різниць звіт доповнено розділами "IV. Податкові різниці" і "V. Узгодження фінансового результату та податкового прибутку (збитку)".

Звіт про фінансові результати складається наростаючим підсумком із початку року на підставі інформації, що міститься на рахунках класів 7 "Доходи і результати діяльності", 8 "Витрати за елементами", 9 "Витрати діяльності".

Доходи і витрати у звіті про фінансові результати відображаються в розрізі звичайної діяльності і надзвичайних подій.

Звичайна діяльність - будь-яка основна діяльність підприємства, а також операції, що її забезпечують або виникають внаслідок її проведення.

Надзвичайна подія - подія або операція, яка відрізняється від звичайної діяльності підприємства, та не очікується, що вона повторюватиметься періодично або в кожному наступному звітному періоді.

Розділ Н "Елементи операційних витрат" звіту про фінансові результати складають на підставі інформації накопиченої на рахунках класу 8 "Витрати за елементами", в якому на кожний елемент витрат передбачено окремий рахунок.

Якщо на підприємстві рахунки класу 8 не ведуть, то інформацію для складання розділу II звіту про фінансові результати беруть шляхом аналізу кредитових оборотів за рахунками з обліку запасів, зносу (амортизації) основних засобів, розрахунків з оплати праці, розрахунків за соціальним страхуванням та ін.

Розділ III "Розрахунок прибутковості акцій" звіту про фінансові результати складають шляхом проведення арифметичних розрахунків.

Суб'єкти малого підприємництва складають фінансовий звіт за скороченою формою показників, яка включає баланс і звіт про фінансові результати. Інші чотири форми фінансової звітності (звіт про рух грошових коштів, звіт про власний капітал, примітки до річної фінансової звітності, інформація за сегментами) суб'єкти малого підприємництва не складають.

Звіт про рух грошових коштів — звіт, який відображає надходження і вибуття грошових коштів протягом звітного періоду в результаті операційної, інвестиційної та фінансової діяльності.

Він складається з трьох розділів, у яких розкривається рух коштів у результаті операційної, інвестиційної та фінансової діяльності підприємства. Результат звіту показує зміни у стані грошових коштів, що відбулися протягом звітного періоду. Звіт дає змогу відповісти на запитання: збільшився чи зменшився обсяг грошових коштів на підприємстві й за рахунок чого це збільшення чи зменшення відбулося?

Рух грошових коштів у результаті операційної діяльності визначають коригуванням прибутку (збитку) від звичайної діяльності до оподаткування на суми змін запасів, дебіторської та кредиторської заборгованості, забезпечень, пов'язаних з операційною діяльністю, амортизації необоротних активів, прибутку (збитку) від не операційної діяльності, витрат на сплату процентів, сплачений податок на прибуток, доходів та витрат майбутніх періодів.

За статтею "Чистий рух коштів від операційної діяльності9* відображають результат руху коштів від операційної діяльності з урахуванням руху коштів від надзвичайних подій.

Рух грошових коштів у результаті інвестиційної діяльності визначають на основі аналізу змін у статтях розділу Балансу "Необоротні активи" та статті "Поточні фінансові інвестиції". При розрахунку чистого грошового потоку від інвестиційної діяльності враховують надходження коштів у результаті реалізації фінансових інвестицій, необоротних активів, майнових комплексів; отримані відсотки, дивіденди, інші надходження, а також витрати коштів на придбання фінансових інвестицій, необоротних активів, майнових комплексів, інші платежі, пов'язані з інвестиційною діяльністю.

Рух грошових коштів у результаті фінансової діяльності визначають на основі змін у статтях балансу за розділом "Власний капітал" та статтях, пов'язаних з фінансовою діяльністю, у розділах балансу: "Забезпечення наступних витрат і платежів", "Довгострокові зобов'язання" і "Поточні зобов'язання" ("Короткострокові кредити банків" і "Поточна заборгованість за довгостроковими зобов'язаннями", "Поточні зобов'язання за розрахунками з учасниками" тощо). У статті "Надходження власного капіталу" відображуються надходження грошових коштів від розміщення акцій та інших операцій, що приводять до збільшення власного капіталу.

У статті "Отримані позики" відображують надходження грошових коштів у результаті утворення боргових зобов'язань (позик, векселів, облігацій, а також

інших видів короткострокових і довгострокових зобов'язань, не пов'язаних з операційною діяльністю).

У статті "Інші надходження*9 показують інші надходження грошових коштів, пов'язані з фінансовою діяльністю.

У статті "Погашення позик" відображують виплати грошових коштів для погашення отриманих позик, а статті "Сплачені дивіденди" — суми дивідендів, сплачені грошовими коштами. Стаття "Інші платежі" слугує для відображення грошових коштів для викуплення раніше випущених акцій підприємства, виплати грошових коштів орендодавцю для погашення заборгованості за фінансовою орендою та за іншими платежами, пов'язаними з фінансовою діяльністю.

У статті "Чистий рух коштів від фінансової діяльності" відображують результат руху коштів від фінансової діяльності з урахуванням руху коштів від надзвичайних подій.

Стаття "Чистий рух коштів за звітний період" призначена для відображення різниці між сумою грошових надходжень та видатків, відображених у статтях: "Чистий рух коштів від операційної діяльності", "Чистий рух коштів від інвестиційної діяльності" та "Чистий рух коштів від фінансової діяльності".

У статті "Залишок коштів на початок року" показують залишок грошових коштів та їх еквівалентів на початок року, наведений у балансі.

У статті "Залишок коштів на кінець року" наводиться різниця між сумою грошових надходжень та видатків, відображених у статтях "Залишок коштів на початок року" та "Чистий рух коштів за звітний період". Розрахований у такий спосіб показник має дорівнювати наведеному в Балансі залишку грошових коштів та грошових еквівалентів на кінець звітного періоду.

Звіт про власний капітал – звіт, який відображає зміни у складі власного капіталу підприємства протягом звітного періоду. Звіт складається на підставі балансу, звіту про фінансові результати, а також аналітичних даних до відповідних облікових регістрів.

У складі власного капіталу підприємства виділяють такі види капіталу:

· статутний капітал;

· пайовий капітал;

· додатковий вкладений капітал;

· інший додатковий капітал;

· резервний капітал;

· нерозподілений прибуток;

· неоплачений капітал;

· вилучений капітал.

 

У Звіті про власний капітал відображаються залишок і зміни за кожним видом власного капіталу та разом по власному капіталу підприємства. Для кожного виду власного капіталу виділена окрема графа звіту.

Звіт про власний капітал подається у складі тільки річної фінансової звітності.

Для забезпечення порівняльного аналізу інформації підприємства повинні додавати до річного звіту Звіт про власний капітал за попередній рік.

Звіт про власний капітал складається підприємствами по закінченню року на підставі даних бухгалтерського обліку, який повинен вестись згідно з чинними П(С)БО. Усі коригування, пов’язані із зміною облікової політики підприємства, виправленням помилок, будь-які інші зміни в обліку, що впливають на оцінку елементів капіталу, відображаються у Звіті про власний капітал у розгорнутому вигляді. Тому, з точки зору забезпечення достовірності даних цього звіту, є необхідним застосування достатньої деталізації Плану рахунків, передбаченого інструкцією, додатковими субрахунками та/або аналітичними статтями.

Звіт про власний капітал має певний взаємозв’язок з даними інших форм річної звітності, зокрема, з Балансом та Звітом про фінансові результати. Тому для складання Звіту про власний капітал необхідно мати підготовлені дані бухгалтерського обліку, заповнений Баланс підприємства і Звіт про фінансові результати.

4.7.2.Ознайомлення із податковою звітністю.

Нарахування і сплата будь-якого виду податку чи збору (обов’язкового платежу) припускають здійснення належним чином обліку і розрахунку, результати яких відображаються у відповідній формі податкової звітності.

Податкова звітність являє собою сукупність дій платника податків (або особи, що його представляє) і податкового органу зі складання, ведення і здачі документів установленої форми, що містять відомості про результати діяльності платника по­датку, його майнове становище і фіксують процес обчислення податку, а також суму, що підлягає сплаті до бюджету. Податкову звітність може здійснювати як платник податку самостійно, так і його представник або податковий агент.

Податковим Кодексом (Ст.176. п.2) встановлено, що податкові агенти зобов’язані щокварталу подавати в податкову за місцем свого розташування (місцезнаходження – для юридичних осіб, місця проживання – для фізичних осіб) звіт по сумах доходу, нарахованого або сплаченого фізичним особам.

З моменту прийняття цієї норми, звіт змушені були подавати всі суб’єкти господарювання, незалежно від того, чи проводились нарахування. Проте, враховуючи обурення підприємців, в Кодекс були внесені зміни щодо подання такого розрахунку лише у випадку нарахування доходів. Також було заборонено будь-які інші форми звітності з цього питання.

У випадку з відокремленим підрозділом юридичної особи, який не нараховує і не сплачує податки, цей розрахунок як окремий витяг за свою філію подає юридична особа в податкову за своїм місцезнаходженням і направляє копію в податкову за місцезнаходженням відокремленого підрозділу.

Детально дане питання регулюється Наказом ДПАУ №1020 від 24.12.2010 року, яким і названо цей розрахунок – Форма № 1ДФ (доходи фізичних).

1ДФ подають всі суб’єкти господарювання незалежно від організаційно-правової форми, які нараховують або виплачують фізичній особі доходи (у грошовій чи негрошовій формі), або мають нараховувати (утримувати, сплачувати) податки до бюджету від її імені та за її рахунок саме з доходів, що сплачуються особі. Якщо податковий агент перебуває в процедурі припинення, форму 1ДФ необхідно подати до її завершення.

Форма 1ДФ подається за квартал, протягом сорока календарних днів (до 10 травня, 9 серпня, 9 листопада, 9 лютого). Якщо останній день – вихідний або святковий – тоді термін переноситься на перший робочий день. До закінчення граничного терміну можна подати новий розрахунок з виправленими показниками, без отримання штрафних санкцій. Окрему форму за календарний рік подавати не потрібно.

Зауважу, що в Порядку так і не виправлений відповідно до внесених в Податковий Кодекс змін пункт щодо обов’язковості подання розрахунку незалежно від того, виплачувались чи не виплачувались (нараховувались – не нараховувались) доходи.

Форму 1ДФ необхідно роздрукувати в двох примірниках на стандартного розміру папері (формату А4, для довідки, розмір – 210х298 мм), заповнити машинописним текстом, або від руки – але друкованими літерами, без помарок і виправлень, в незаповнених полях проставляючи прочерк. Якщо сторінок кілька – вписуються їх номери. Обидва примірники (зауважте – ксерокопії не дозволяються!!!) подаються в податкову, один – повертається із штампом, підписом податківця та номером.

Можна подати також в електронній формі (якщо у Вас є електронний цифровий підпис).

1ДФ подається єдиним документом на всіх, із обов’язковим заповненням реєстраційних номерів облікової картки платника податку (ідентифікаційного номера) чи серії і номера паспорта (для тих, хто відмовився від його прийняття). Всі аркуші розрахунку необхідно зшити.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2017-02-25; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 380 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Наука — это организованные знания, мудрость — это организованная жизнь. © Иммануил Кант
==> читать все изречения...

2242 - | 2052 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.