Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Лекція 6. Уявлення про природні і формальні мови




Вище підкреслювалося, що комп'ютеризація своєю ефективністю зобов'язана сим­во­ль­­ним позначенням, символьному обробленню. Поняття символу, що визначило появу алге­бр­аїч­ного підходу, складає основу операційних моделей дискретної математики. Сутність цього підходу полягає в розробці засобів формування об'єктів, у яких полягає інтерес дослід­ника, у вигляді послідовності операцій, виконуваних над іншими, наявними в розпорядженні дослід­ника об'єктами.

Природна мова як універсальний засіб комунікації, нагромадження знань також ста­но­вить собою певну символьну систему. Розглядаючи її як попередника символьних систем і досліджуючи її властивості, можна виділити властивості і принципи, корисні в плані роз­робки і дослідження нових символьних систем.

У даній темі будуть розглянуті деякі знання з лінгвістики, сформоване уявлення про формальні мови і запропоновані засоби визначення формальних мов, побудовані на раніше розглянутих нами моделях.

 

Лекція 6. Уявлення про природні і формальні мови

1. Знаки і символи. Мова – знакова система будь-якої фізичної природи, що виконує піз­навальні і комунікативні функції в процесі людської діяльності. Мови поділяються на при­род­ні (мови повсякденного життя, що служать формою вираження думок і засобом спілку­ван­ня між людьми) і штучні (мови, створені людьми для вузьких потреб).

Знак – матеріальний чуттєво сприйманий предмет, подія чи дія, що виступає в піз­нан­ні як покажчик, позначення чи зображення іншого предмета, події чи дії, суб'єктивного утво­рен­ня. Знаки поділяються на мовні і не мовні, а останні, у свою чергу, - на копії, ознаки, сигнали тощо.

Власне наукою про мову є лінгвістика, що вивчає функції, універсальні характерис­ти­ки, структуру, історію мови. Варто зазначити, що окремі аспекти мови досліджуються й ін­ши­ми науками. З розвитком штучного інтелекту виникла нова наука про мову як знакову систему – семіотика, яка включає наступні складові: синтаксис, семантику і прагматику.

З мовними знаками (словами, виразами) пов'язана функція позначення предметів (ре­чей, процесів, властивостей, явищ тощо). Предмети позначаються іменами, що можуть бути: 1) простими (“книга”) і складними (“комп’ютеризована система керування”); 2) власними (“Дніпро”) і загальними (“комп'ютер”).

З іменами пов'язані: значення (предмет, що позначається) і зміст (спосіб, яким ім'я по­значає предмет, наприклад “Тарас Шевченко” і “Автор “Кобзаря” мають те ж значення, але різний зміст. Звичайно говорять про семантичний трикутник

значення

 

 

ім'я зміст

Людині властиво формулювати думки реченнями (розповідними (далі висловлю­ван­ня), наказовими, запитальними). Речення мають складну структуру, зокрема включають де­скрип­тивні (імена предметів (позначають предмети), предикатори (позначають властивості чи відношення предметів)) і логічні (і, чи, якщо... то, рівносильно, кожен тощо) терміни.

Синтаксис досліджує правила утворення речень.

Наприклад, “Студенти вивчають іноземну мову” – правильне речення;

“Глокая куздра штеко будланула бокр і курдячит бокренк” - не речення;

“Студентами вивчаючи іноземну мову” – неправильне речення.

Семантика досліджує співвідношення між словами й об'єктами і поняттями реального світу. Таке зв'язування дає можливість зрозуміти висловлювання. Якщо при цьому те, що стало зрозумілим, відповідає дійсності, то висловлювання - істинне, інакше – хибне.

Наприклад, висловлювання “НТУУ “КПІ” знаходиться в Лондоні” – хибне, хоча має значення;

висловлювання “НТУУ “КПІ” знаходиться в Києві” – істинне;

речення “Круглий квадрат солодко наспівує” – абсурдне, не має значення.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2017-01-28; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 292 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Студент всегда отчаянный романтик! Хоть может сдать на двойку романтизм. © Эдуард А. Асадов
==> читать все изречения...

2395 - | 2153 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.