Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Лекція 3. Ускладнення математичних об’єктів. Розширення уявлень про функції




Математика має здатність, використовуючи узагальнення, від простих об ’є к­тів, пере­хо­­дити до все більш складних. Так здійснюється перехід від елементів до множин, до функ­цій і перетворень об’єктів на базі введених опе­ра­цій. Так утворюються цілі систе­ми, які, в свою чергу, є математичними об ’є ктами і далі розглядаються їх множини, а потім зно­ву здійснюється перехід до функцій і перетворень вже на множинах цих систем і т.д. Загалом процес породження нових математичних про’єктів шляхом їх ускладнення здається нескінченним.

Як приклад таких систем, що розглядаються як математичні об ’є кти, ми в наступному розділі продемонструємо алгебраїчні системи. Там же ми розглянемо введення відображень чи функцій на множинах алгебраїчних систем і познайомимся з морфізмом алгебраїчних сис­тем. В даній лекції ми розглянемо деякі корисні функції, операції над функціями, обернені функції, деякі властивості операцій над функціями.

 

1. Деякі корисні функції й операції над функціями. Розпочнемо з важливої функції слідування Пеано σ,для якої множина Р всіх додатних цілих чисел є і областю, і кооб­ла­стю. Кожному цілому додатному числу n вона ставить у відповідність чис­ло n +1: σ(n)= n+ 1, σ: Р Р - функція з Р в Р. Функцію σ також можна задати (нескінченним) списком записів:

σ: 1 a 2, 2 a 3, 3 a 4, …, n a n +1,….

Очевидно, образом Im σ функції σ: Р Рє множина σ (Р) = {2,3,4,…}, яку ми позначимо символом Р2.

Для довільної множини S тотожна функція 1s: S S відображує будь-який елемент множини Sв себе: 1s(s) = s для всіх sÎS. Наслідком означення є той факт, що тотожні функції різних множин різні.

Визначення. Лівою композицією gf будь-яких двох функцій називається функція, отри­мана в результаті їх застосування в порядку, оберненому написаному. Спочатку засто­со­ву­ється функція f, а потім - функція g за умови, що область функції g співпадає з кообластю функції f. Формально можемо записати: нехай f:S →T і g:T→U,тоді ліва композиція gf є функція gf: S → U, визначена правилом

(gf) (s)= g(f(s)) для всіх sÎ S. (1)

 
 

Це спввідношення між трьома функціями f, g і h = gf наглядно зображується такою діаграмою відображень:

Вона ілюструє ту обставину, що ми можемо перейти з множини S в множину U чи безпосередньо, застосовуючи функцію h, чи в два кроки, застосовуючи спочатку функцію f,а потім - функцію g.

Операцію правої композиції f ◊ g отримуємо з описаної вище операції лівої композиції перестановкою символів: f ◊ g = gf. Нехай, наприклад, φm: R → R — операція піднесення до ступеня m, φm (x) = xm. Подібно показнику ступеня m, символ функції φm можна записати праворуч від аргумента: xm =xφm. Якщо домовитися писати символи функцій φ, ψ,… праворуч від аргументу, то природно записувати їх композицію також в правій формі, тому що тоді виконується правило (x φ) ψ = x (φ ◊ ψ). Так, в попередньому прикладі x (φm ◊ φn) = (xm)n = xmn = x φmn, отже, φm ◊ φn= φmn. Інтуїтивно перевага правої композиції в тому, що функції пишуться в тому ж порядку, у якому вони виконуються.

Далі для зручності та скорочення запису символ операції лівої композиції ○ іноді будемо пропускати: композиція позначається просто записом символів функцій-аргументів у рядок.

Лема 3. Композиція функцій підкорюється асоціативному закону:

(h ○ g) ○ f = h ○ (g ○ f) = f ◊ (g ◊ h) = (f ◊ g) ◊ h

Вважається, що всі записані композиції визначені. Хоча інтуїтивно це очевидно, тому що як h ○ (gf), так і (hg) ○ f отримуються послідовним застосуванням функцій f, g і h саме в такому порядку. Те ж можна сказати стосовно f ◊ (g ◊ h) і (f ◊ g) ◊ h.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2017-01-28; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 403 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Студенческая общага - это место, где меня научили готовить 20 блюд из макарон и 40 из доширака. А майонез - это вообще десерт. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2367 - | 2317 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.