Математика має здатність, використовуючи узагальнення, від простих об ’є ктів, переходити до все більш складних. Так здійснюється перехід від елементів до множин, до функцій і перетворень об’єктів на базі введених операцій. Так утворюються цілі системи, які, в свою чергу, є математичними об ’є ктами і далі розглядаються їх множини, а потім знову здійснюється перехід до функцій і перетворень вже на множинах цих систем і т.д. Загалом процес породження нових математичних про’єктів шляхом їх ускладнення здається нескінченним.
Як приклад таких систем, що розглядаються як математичні об ’є кти, ми в наступному розділі продемонструємо алгебраїчні системи. Там же ми розглянемо введення відображень чи функцій на множинах алгебраїчних систем і познайомимся з морфізмом алгебраїчних систем. В даній лекції ми розглянемо деякі корисні функції, операції над функціями, обернені функції, деякі властивості операцій над функціями.
1. Деякі корисні функції й операції над функціями. Розпочнемо з важливої функції слідування Пеано σ,для якої множина Р всіх додатних цілих чисел є і областю, і кообластю. Кожному цілому додатному числу n вона ставить у відповідність число n +1: σ(n)= n+ 1, σ: Р → Р - функція з Р в Р. Функцію σ також можна задати (нескінченним) списком записів:
σ: 1 a 2, 2 a 3, 3 a 4, …, n a n +1,….
Очевидно, образом Im σ функції σ: Р → Рє множина σ (Р) = {2,3,4,…}, яку ми позначимо символом Р2.
Для довільної множини S тотожна функція 1s: S → S відображує будь-який елемент множини Sв себе: 1s(s) = s для всіх sÎS. Наслідком означення є той факт, що тотожні функції різних множин різні.
Визначення. Лівою композицією g ○ f будь-яких двох функцій називається функція, отримана в результаті їх застосування в порядку, оберненому написаному. Спочатку застосовується функція f, а потім - функція g за умови, що область функції g співпадає з кообластю функції f. Формально можемо записати: нехай f:S →T і g:T→U,тоді ліва композиція g ○ f є функція g ○ f: S → U, визначена правилом
(g ○ f) (s)= g(f(s)) для всіх sÎ S. (1)
Це спввідношення між трьома функціями f, g і h = g ○ f наглядно зображується такою діаграмою відображень:
Вона ілюструє ту обставину, що ми можемо перейти з множини S в множину U чи безпосередньо, застосовуючи функцію h, чи в два кроки, застосовуючи спочатку функцію f,а потім - функцію g.
Операцію правої композиції f ◊ g отримуємо з описаної вище операції лівої композиції перестановкою символів: f ◊ g = g ○ f. Нехай, наприклад, φm: R → R — операція піднесення до ступеня m, φm (x) = xm. Подібно показнику ступеня m, символ функції φm можна записати праворуч від аргумента: xm =xφm. Якщо домовитися писати символи функцій φ, ψ,… праворуч від аргументу, то природно записувати їх композицію також в правій формі, тому що тоді виконується правило (x φ) ψ = x (φ ◊ ψ). Так, в попередньому прикладі x (φm ◊ φn) = (xm)n = xmn = x φmn, отже, φm ◊ φn= φmn. Інтуїтивно перевага правої композиції в тому, що функції пишуться в тому ж порядку, у якому вони виконуються.
Далі для зручності та скорочення запису символ операції лівої композиції ○ іноді будемо пропускати: композиція позначається просто записом символів функцій-аргументів у рядок.
Лема 3. Композиція функцій підкорюється асоціативному закону:
(h ○ g) ○ f = h ○ (g ○ f) = f ◊ (g ◊ h) = (f ◊ g) ◊ h
Вважається, що всі записані композиції визначені. Хоча інтуїтивно це очевидно, тому що як h ○ (g ○ f), так і (h ○ g) ○ f отримуються послідовним застосуванням функцій f, g і h саме в такому порядку. Те ж можна сказати стосовно f ◊ (g ◊ h) і (f ◊ g) ◊ h.