Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Експериментальна перевірка закону розподілу Максвела




Вперше експериментальна задачу про визначення швидкостей була вирішена в 1920 р. Отто Штерном, який вперше використав метод молекулярних пучків (м.п. - це вузькі потоки молекул, які літають у вакуумі без зіткнень прямолінійно). Але точність його методу була недостатньою.

В 1947 р. Штерн разом із Істерманом і Сімпсоном для перевірки закону розподілу закону молекул за швидкостями поставили інший більш складний і кропіткий дослід із використанням того ж методу молекулярних пучків. В цьому досліді спостерігались вільне падіння молекул пучка в полі сил тяжіння.

Джерелом атомів являвся розплавлений цезій (температура його плавлення 301.1 К або 28.5 оС), який випаровувався із певної точки А. В ній цезій нагрівався до 450 К. З пічки атоми цезію вилітають через вузьку щілину шириною 0.02 мм. На відстані 1 мм від розташовується друга щілина такої ж ширини, як і перша. Мішень - тонкий вольфрамовий дріт товщиною 0.02 мм знаходиться на відстані 1 м від (дріт перпендикулярний до площині рисунка). Повний шлях пучку – 2 м. Весь пристрій розміщувався в посудині із високим вакуумом. Щілини , та мішень розташовувались на одній горизонтальній прямій.

Дріт-мішень нагрівають до такої температури, при якій атоми цезію, що попадають на неї, іонізуються і перетворюються на позитивні іони. Іони тут же лишають мішень і попадають на від’ємно заряджений циліндр, в якому власне дріт і розміщується (зрозуміло, що в ньому є прорізи для проходження атомів). Між дротом і циліндром тече струм, який після підсилення і вимірюється. Сила струму безпосередньо визначається кількістю іонів, а отже і кількістю атомів, що попали на дріт.

Атом цезію під дією сили тяжіння рухається за параболою. Отже навішень попадуть тільки частинки, що вилетіли під деяким кутом .

Для координат та будь-якої точки траєкторії можна записати

,

і - це рівняння параболи.

В точці траєкторії атомів , а рівняння параболи отримує вигляд

.

Звідси вираз для :

Тепер ми підставимо цю величину в рівняння параболи при x = L

.

Остаточно, зміщення атомів вздовж визначаються лише значенням , які при малих взагалі близькі до самої швидкості.

Якщо переміщувати дріт по висоті і вимірювати струм, то можна визначити кількість атомів, які мають різні швидкості. Тобто в такий спосіб можна переварити розподіл молекул за швидкостями.

Відзначимо, вимірявши кількість атомів на певній висоті, ми визначимо кількість атомів, які лежать у деякому інтервалі швидкостей, оскільки товщина дроту конечна і на неї попадають атоми з близькими, а не однаковими швидкостями.

В експерименті навіть найповільніші атоми зміщуються лише на 0.2 мм. Але ж товщина дроту складала 0.02 мм! Тобто вимірювання були проведені із достатньо великою точністю.

Вимірювання підтвердили розподіл Максвела.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2017-02-11; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 386 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Либо вы управляете вашим днем, либо день управляет вами. © Джим Рон
==> читать все изречения...

2288 - | 2025 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.