Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Грошова система Франції до та після II Світової війни




З кінця 1926 р. тимчасово був введений золотодевізний стандарт. Банкноти розмінювалися на валюти тих країн, де існував золотомонетний (США) і золотозливковий (Англія) стандарт. При проведенні в 1928 р. грошової реформи золотодевізний стандарт був замінений золотозливковим. У ході реформи була проведена прихована девальвація франка (золотий вміст був знижений майже в 5 разів у порівнянні з довоєнним рівнем (з 0,290323 до 0,05895 г золота 900-ї проби)); було відмінене лімітування загальної суми емісії, проголошене законом 1870 р., і введено обов'язкове 35% забезпечення всієї суми випущених банкнот золотом. Девальвація франка узаконила конфіскацію практично всіх грошових заощаджень. Підсумком грошової реформи 1928 р. у Франції стало введення золотозливкового стандарту, який проіснував до 1936 р.

Світова економічна криза 1929-1933 рр. охопила Францію пізніше, ніж інші країни. Золотий запас Банку Франції збільшився майже втричі. Спираючись на золоті резерви, що зростали, Франція виступила ініціатором створення «Золотого блоку» (1933-1936 рр.), до якого увійшли Франція, Бельгія, Швейцарія, Голландія, Італія і Чехословаччина і який досить швидко розпався.

Протягом 1936-1938 рр. девальвація французького франка була проведена тричі, внаслідок чого курс франка знизився майже на 60%. У 1939 р. виникла зона французького франка, куди входили, головним чином, французькі колонії. В зону цієї грошової одиниці, крім Франції, ввійшли її колоніальні території -Алжир, Марокко, Туніс, Того, Камерун та ін., а також департаменти Франції (Гваделупа, Гвіана, Мартиніка, Реюньйон). Усередині цієї зони провідну роль відігравав французький франк, всі інші країни тримали свої резерви у цій валюті, а курси власних грошових одиниць стосовно французького франка фіксували на визначеному рівні, що не міг бути змінений без згоди Франції. Проте з розпадом колоніальної системи Франції зона франка помітно скоротилася, бо більшість колишніх колоній створили власні емісійні банки, грошові системи і здійснювали незалежну грошову політику.

У 1936 р. припиняється обмін франків на золото і відбувається девальвація франка на 25%. Незважаючи на це, французький експорт не збільшився, що було обумовлено «валютними війнами» Великобританії та США. Тому для підтримки курсу франка в жовтні 1936 р. створюється Стабілізаційний валютний фонд. Після цього Франція проводить цілий ряд девальвацій, унаслідок чого франк до початку Другої світової війни втрачає близько 90% свого довоєнного золотого вмісту. З 1939 р. банкнотний обіг постійно збільшується [5].

В період Другої світової війни інфляція у Франції посилилася через спад виробництва, товарообігу та окупацію. Внаслідок цього франк знецінився набагато більше, ніж валюта інших розвинутих країн. За 1937— 1945 рр. емісія банкнот збільшилась в 6,1 рази, а гуртові ціни - у 4,2 рази.

У 1945 р. Тимчасовий уряд Шарля де Голля провів грошову реформу. Грошова маса була зменшена на 37%, але потім знову почала зростати.

2 грудня 1945 р. після звільнення Франції від німецької окупації було затверджено Акт, згідно якого збільшилися повноваження уряду і який був початком процесу націоналізації Банку Франції. Також Акт передбачав, що капітал банку буде переданий державі 1 січня 1946 р. Акціонери повинні були отримати за кожну акцію чотири 3-процентні облігації із строком обігу двадцять років. Остання виплата за ними була проведена 1 січня 1965 р. Хоча реформи 1936 р. та 1945 р. виключили будь-який приватний контроль над управлінням банку, вони не обмежували свободу діяльності Банку Франції. 24 травня 1951 р. був прийнятий інший Акт, згідно якого Банк Франції підпорядковувався загальному податковому режиму - були встановлені чіткі види податків та мито, але тимчасово не були вирішені інші питання.

До 1958 р. було проведено 8 прихованих девальвацій, внаслідок чого курс франка зменшився з 37,5 франка за 1 дол. США до 493,7 франків за 1 долар. Одна з них (1958 р.) у зв'язку із зниженням курсу франка на 29% і уповільненням темпів інфляції відіграла визначальну роль у посиленні експорту французьких товарів на світовий ринок та припливу іноземних капіталів, що, в свою чергу, позитивно позначилося на стані платіжного балансу і золотовалютних резервах країни.

Найбільших труднощів країна зазнала наприкінці 60-х-на початку 70-х рр., у період загострення світової валютно-фінансової кризи, яка спричинила зниження темпів зростання, дефіцит платіжного балансу, відплив капіталів, скорочення золотовалютних резервів, знецінення франка.

У 1960 р. з метою збільшення масштабу цін уряд Франції здійснив деномінацію (укрупнення масштабу цін у 100 разів): новий франк дорівнював 100 старим франкам, а курс долара в нових франках становив 4,937 за 1 долар. Крім того, у 1963 р. французьким урядом було проголошено план стабілізації, згідно якого відбулося блокування роздрібних цін і заробітної плати, обмеження банківських кредитів, підвищення дисконтної ставки Банку Франції та скорочення бюджетного дефіциту шляхом значного збільшення податків, а у 1969 р. була проведена чергова девальвація і курс франка був знижений до 5,554 франка за 1 долар.

У період 1966-1967 рр. було здійснено банківську реформу, згідно якої депозитним банкам було дозволено приймати строкові вклади строком більше як на 2 роки, а для ділових банків було скасовано обмеження на прийняття безстрокових вкладів. Частку участі депозитних банків у формуванні власного капіталу торговельно-промислових підприємств було підвищено з 10% до 20%. Для цих операцій вони могли тепер використовувати не 75% власного капіталу, а всю його суму. Максимальний строк кредитів депозитних банків було підвищено до семи років. Однак реформа не усунула всіх обмежень у діяльності депозитних банків: вони продовжували стримувати активність і конкурентоспроможність банків як у країні, так і на світових ринках позикових капіталів, де діяльність банків інших країн була ширшою. І тому у 1984 р. було скасовано розподіл банків на депозитні, ділові банки і банки середньо- та довгострокового кредиту (такий розподіл був затверджений Законом від 2 грудня 1945 р.) і запроваджено статус універсалізації комерційних банків.

У 1971-1974 рр. Франція проводить політику подвійного курсу (створено подвійний (занижений і ринковий) валютний ринок: щодо поточних операцій зовнішньої торгівлі курс франка підтримувався на заниженому рівні, що стимулювало експорт Франції; щодо фінансових операцій курс вільно коливався залежно від попиту та пропозиції.

У 1973 р. Франція відмовилася від підтримки курсу франка до долара у межах офіційно встановлених точок коливань +(-) 2,25% та перейшла до вільного режиму курсу валют.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2017-02-11; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 494 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Лаской почти всегда добьешься больше, чем грубой силой. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2419 - | 2290 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.012 с.