Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Лекція ІІІ. Органи Зовнішніх Зносин ЄС




ЄС має певні відмінності як від міжнародних організацій, так і від держав при здійсненні зовнішніх зносин. Ці відмінності обумовлені його специфічним міжнародно-правовим статусом як суб'єкта міжнародного і європейського права. При такій особливій ситуації органи, які беруть участь у зовнішніх зносинах Союзу, можуть бути розділені на кілька груп, а саме: внутрішні органи Союзу - Європейська Рада, Голова Європейської ради, Верховний представник Союзу із закордонних справ і політики безпеки, Рада, Комісія, Європейський парламент, зовнішні органи Союзу - делегації Союзу в третіх країнах і місії ad hoc.

 

Одним з важливих вкладів Лісабонського договору стало скасування запровадженої Маастрихтським договором структури так званих «опор». Але, незважаючи на ці зміни, в області зовнішніх зносин ЄС ми все ще можемо говорити про існування двох блоків, що мають кілька різний механізм регулювання. Це блок відносин, який залишився у спадок від коммунитарного права Співтовариства (колишній 1 опора Союзу), в яких Союз зараз виняткову і одноосібну компетенцію, і СЗППБ (колишня 2 опори Союзу), яка, незважаючи на її певне зближення з комунітарне право, все ще залишається в значній мірі сферою міжурядового співробітництва, яке координується органами Союзу.

 

Досліджуючи питання внутрішніх органів зовнішніх зносин Європейського Союзу, насамперед слід звернути увагу на Європейську раду. Як визначено в Лісабонському договорі, цей інститут Союзу поряд з Радою визначає і здійснює СЗППБ, не беручи при цьому законодавчі акти (п. 1 ст. 24 ДЕС). Це підтверджує нашу тезу про те, що СЗППБ все ще залишається більш сферою міжурядової діяльності, тим більше, що до складу як Ради, так і Європейської ради входять не чиновники Союзу, а представники держав-членів. Тому рішення Європейської ради мають як політичний (загальні орієнтири і стратегічні напрями зовнішньої політики), так і правовий характер, хоча і тільки в формі рішень (п. 1-2 ст. 26 ДЕС). Відповідно в силу своєї природи вони не можуть бути оскаржені в суді.

 

У процедурі приєднання нових членів до Спілки Європейська рада також виконує певні функції, зокрема встановлює критерії відповідності цієї держави (ст. 49 ДЕС). При виході держави-члена з Союзу роль Європейської ради більш істотна. Передбачається, що «держава-член приймає рішення про вихід, повідомляє про свій намір Європейська рада» (п. 2 ст. 50 ДЕС), яка в подальшому встановлює відповідні орієнтири для переговорів з цією державою.

 

Розглядаючи це питання, не можна обійти увагою знову посаду Голови. За своєю посадою Голова / Президент не очолює весь Європейський Союз, а лише Європейська рада, яка, в свою чергу, «дає Союзу необхідні для його розвитку імпульси і визначає його загальні політичні орієнтири і пріоритети» (п. 1 ст. 15 ДЕС). Він «на своєму рівні і в своїй якості забезпечує представництво Союзу на міжнародній арені з питань, віднесених до спільної зовнішньої політики і політики безпеки (СЗППБ), без шкоди повноваженням Верховного представника Союзу у закордонних справах і політиці безпеки» (п. 6 ст. 15). У зв'язку зі специфікою і новизною мандата Голови Європейської ради виконувані ним обов'язки можуть бути або чисто адміністративними і зводитися до головування на зустрічах європейських лідерів, або він дійсно буде повноважним представником ЄС на вищому рівні.

 

Лісабонський договір продовжив еволюцію ще однієї важливої ​​посади в рамках Європейської ради, займається зовнішньополітичними питаннями. Ми маємо на увазі введену за Амстердамським договором посаду Верховного представника з питань спільної зовнішньої політики і політики безпеки. З моменту заснування (1999) і до вступу в силу Лісабонського договору ця посада суміщалася з посадою Генерального секретаря Ради (ст. 18. П. 3 ДЕС, Ніцца). Його повноваження: «допомагає Раді в питаннях СЗППБ, зокрема бере участь у формулюванні, підготовці і виконанні політичних рішень і, в разі необхідності, здійснює політичний діалог з третіми країнами від імені Ради на запит держави-члена, що головує в Союзі» (ст. 26 ДЕС, Ніцца). За Лісабонським договором відбулася корекція назви і повноважень особи, що обіймає цю посаду. Зокрема, змінилася вже сама назва на «Верховного представника Союзу у закордонних справах і політиці безпеки» (ст. 18 ДЕС). Верховного представника Союзу у закордонних справах і політиці безпеки призначає на посаду Європейська рада за погодженням з Головою Комісії (ст. 18 п. 1 ДЕС). Особа, що займає цю посаду, як ми бачили вище, поряд з Головою Європейської ради «на своєму рівні і в своїй якості забезпечує представництво Союзу на міжнародній арені з питань, віднесених до спільної зовнішньої політики і політики безпеки» (п. 6 ст. 15 ДЕС). На питання, де провести межу між зовнішньополітичними повноваженнями Голови Європейської ради і Верховного представника Союзу у закордонних справах і політиці безпеки, певним чином дає відповідь Лісабонський договір. Зокрема, п. 3 ст. 26 ДЕС недвозначно вказує, що «спільну зовнішню та безпекову політику здійснюють Верховний представник і держави-члени з використанням національних засобів і засобів Союзу». У свою чергу, ст. 18 ДЕС доповнює цю норму: «Верховний представник проводить спільну зовнішню та безпекову політику Союзу. Своїми пропозиціями вносить вклад в розробку цієї політики і виконує її як уповноважений представник Ради. Аналогічні дії вона виконує по спільної політики безпеки і оборони»(п. 2 ст. 18 ДЕС). Крім того, Верховний представник «головує в Раді з іноземних справ» (п. 3) і як один з віце-голів Комісії піклується про послідовний характер зовнішньополітичної діяльності Союзу. В рамках Комісії він відповідає за виконання обов'язків, які покладені на останню в сфері зовнішніх відносин, і за координацію інших аспектів зовнішньополітичної діяльності Союзу. При здійсненні своїх обов'язків в рамках Комісії - і тільки за цими обов'язків - Верховний представник підпорядковується процедурам, які регулюють функціонування Комісії, без шкоди пунктам 2 і 3 (п. 4 ст. 18 ДЕС). Тобто, як ми бачимо, прийнявши на себе і повноваження Комісара ЄС із зовнішніх зв'язків і політики добросусідства, Верховний представник посів трансінстітуційне місце в системі ЄС, виступаючи одночасно посадовою особою і Ради, і Комісії ЄС. Завдяки цьому буде усунуто дублювання повноважень, яке спостерігалося раніше.

 

 

Важливим стало виконання Верховним представником ще одного зовнішньополітичного повноваження, яке раніше належало Комісії: безпосереднє керівництво зовнішніми зносинами Союзу, яке випливає з норм п. 6 ст. 15, п. 2 ст. 18, п. 3 ст. 26 ДЕС: «Делегації Союзу в третіх країнах і при міжнародних організаціях... діють під керівництвом Верховного представника Союзу у закордонних справах і політики безпеки» (ст. 221 п. 2 ДФЕС).

 

Дуже важливим органом при Верховному представнику повинна стати Європейська служба (агентство) зовнішньополітичної діяльності. Зокрема, вона складатиметься з посадових осіб компетентних служб Генерального секретаріату Ради та Комісії, а також персоналу, відрядженого національними дипломатичними службами. Організація і функціонування Європейської служби зовнішньополітичної діяльності буде встановлюватися рішенням Ради. У свою чергу, ці рішення Рада ухвалюватиме за пропозицією представника після консультацій з Європейським Парламентом та схвалення Комісії (п. 3 ст. 27 ДЕС). У Декларації № 15 міжурядової конференції «Щодо статті 13bis Договору про Європейський Союз» визначено, що діяльність по створенню Європейської служби зовнішньополітичної діяльності повинні проводити генеральний секретар Ради, Верховний представник, Комісія і держави-члени, і почали вони її відразу після підписання Лісабонської угоди.

 

Що стосується Ради, то вона розробляє загальну зовнішню політику і політику безпеки і приймає рішення, необхідні для визначення і здійснення цієї політики, на підставі загальних орієнтирів і стратегічних напрямків, встановлених Європейською Радою (п. 1 ст. 26 ДЕС). Однак тут вона діє через представника.

 

Характерною особливістю Союзу після вступу в силу Лісабонського договору стало колективне головування держав-членів у Раді. Воно буде здійснюватися трьома державами-членами на основі рівноправного ротації протягом 18 місяців, у всіх формаціях Ради, крім формації у закордонних справах (ст. 16. П. 9 ДЕС). До цього така «трійка» голів по 6 місяців в Раді держав вже вводилася згідно Маастрихтським редакцією ДЕС (ст. J.5 п. 3, Маастрихт). Також вперше в Лісабонському договорі прописана і процедура виходу держави з Союзу, по якій однією з форм її юридичного оформлення є відповідна угода, яку з такою державою підписує Рада від імені Союзу (ст. 50 ДЕС).

 

Характерно поступове звуження ролі Комісії в здійсненні зовнішніх зносин ЄС, причому мова йде не про СЗППБ, до якої Комісія спершу не притягувалася. Лише в Ніццького договорі було передбачено, що Комісія повинна бути «повністю асоційована з виконанням завдань» СЗППБ (п. 4 ст. 18 ДЕС, Ніцца) і має право ініціативи. Зараз ці положення зі статті виключені.

 

Якщо по Ніццькою редакцією ДЕС прямо прописувалась норма про «представників Комісії в третіх країнах і на міжнародних конференціях і їх представництв в міжнародних організаціях» (ст. 20), то в Лісабонському редакції цієї статті ДЕС відзначена «дипломатичні і консульські місії держав-членів і делегації Союзу в третіх країнах і на міжнародних конференціях, а також їх представництва при міжнародних організаціях»(ст. 35 ДЕС), тобто немає ніяких згадок про Комісію.

 

Еволюцію зовнішньополітичних повноважень Європарламенту під час укладання угод з третіми країнами або організаціями можна простежити наступним чином: Амстердамської договір своїми змінами до Договору про заснування Європейського співтовариства передбачав тільки консультування голови Ради з Парламентом (ст. 238), в свою чергу, зміни, внесені Ніццьким договором, вже передбачали надання згоди парламентом на висновок частини з таких угод (п. 3 ст. 300). За Лісабонським договором (в ДФЕС) повноваження Парламенту дещо розширилися. У сфері СЗППБ він отримав можливість регулярно консультуватися з Верховним представником із головним її аспектів і основних пріоритетів. Причому погляди Парламенту повинні бути належним чином враховані. Парламент зможе також звертатися з питаннями або рекомендаціями на адресу Ради і Верховного представника. Дебати про прогрес, досягнутий у здійсненні СЗППБ, включаючи загальну політику безпеки і оборони, в парламенті будуть проводити вже двічі в рік (ст. 36 ДЕС, Лісабон). Однак прямо передбачено, що парламент не буде приймати участі в процедурі укладення угод, віднесених до сфери СЗППБ (п. 6. ст. 218 ДФЕС, п. 1 ст. 24 ДЕС, Лісабон).

 

 

На окрему увагу заслуговує Суд ЄС. З набуттям чинності Лісабонського договору практика Суду з питань зовнішньої політики повинен зазнати певної еволюції, тому що змінюється співвідношення між правопорядком Союзу в області СЗППБ і правопорядком в інших питаннях, віднесених до компетенції Союзу, а значить, має формулюватися інакше. Наприклад, в Ніцці редакції ДЕС ст. 47 передбачала, що ніщо в ДЕС не повинно зачіпати Дзеса, і це інтерпретується Судом як заборона актам, прийнятим в здійснення компетенції Союзу за ДЕС, завдавати шкоди компетенції, переданої співтовариство згідно Дзеса. Лісабонський договір позбавив ДЕС і ДФЕС нагадувань, правопорядок в рамках СЗППБ не повинен зачіпати комунітарне право. І теоретично два різних і автономні правопорядки зрівнюються в правах. Одночасно раніше закріплені специфічні цілі СЗППБ розчиняються в загальному списку цілей, до втілення яких прагне Союз.

 

Крім основних внутрішніх органів ЄС, які безпосередньо задіяні в сфері зовнішніх зносин, є допоміжні органи: Комітет постійних представників (КПП), Комітет з питань політики і безпеки Союзу (КПБ), мережі європейських кореспондентів, групи радників по зовнішніх впливів (Релекс), Військовий комітет, Військовий штаб, Політико-військові групи, комітет з цивільних аспектів врегулювання кризових ситуацій та багато регіональних і функціональних робочих груп. Отже, Європейський Союз зробив значний крок в бік більш чіткого розподілу повноважень серед внутрішніх органів зовнішніх зносин, про що свідчить суттєве еволюція, результати якої закріплені в останньому - Лісабонському договорі про Європейський Союз. На даному етапі ще виникають деякі суперечності і неврегульовані питання в здійсненні інституційного механізму ЄС, проте зазначені нововведення є досить значними і прогресивними з точки зору подальшого розвитку Європейського Союзу на шляху до отримання повноцінної державності.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2017-02-11; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 407 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Победа - это еще не все, все - это постоянное желание побеждать. © Винс Ломбарди
==> читать все изречения...

2212 - | 2047 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.