Лекція 2. Законодавство України про освіту. Система освіти в Україні.
План
1. Конституційне право на освіту. Закон України “Про освіту”.
2. Державна політика в галузі освіти. Основні принципи освіти.
3. Управління освітою.
4. Система освіти, її структура.
5. Психологічна служба в системі освіти.
1. КОНСТИТУЦІЙНЕ ПРАВО НА ОСВІТУ. ЗАКОН УКРАЇНИ “ПРО ОСВІТУ”
Необхідними якостями сучасного вчителя мають стати висока правова культура, вміння легальними засобами захищати свої права. Без належного рівня правових знань і навичок правомірної поведінки неможлива свідома діяльність педагога. Правовій освіті громадян сьогодні приділяється не значна увага з боку держави, її інститутів й установ. Відповідно, запровадження даного предмету у навчальний план вищих педагогічних навчальних закладів стало нагальною потребою сьогодення.
Конституція України (ст.53) ґарантує кожному право на освіту. Закон України “Про освіту” (ст. 3.) стверджує, що громадяни України мають право на безкоштовну освіту в усіх державних навчальних закладах незалежно від статі, раси, національності, соціального і майнового стану, роду та характеру занять, світоглядних переконань, належності до партій, ставлення до релігії, віросповідання, стану здоров’я, місця проживання та інших обставин. Це право забезпечується: розгалуженою мережею закладів освіти, відкритим характером закладів освіти, різними формами навчання.
Зазначимо, що Закон України “Про освіту” складається з 66 статей та VІІ розділів, зокрема:
Розділ І. Загальні положення (ст. 1-27);
Розділ ІІ. Система освіти (ст. 26-49);
Розділ ІІІ. Учасники навчально-виховного процесу (ст. 50-60);
Розділ ІV. Фінансово-господарська діяльність, матеріально-технічна база закладів освіти (ст. 61-63);
Розділ V. Міжнародне співробітництво (ст. 64);
Розділ VІ. Міжнародні договори (ст. 65);
Розділ VІІ. Відповідальність за порушення законодавства про освіту (ст. 66).
Закон України “Про освіту” подає наступне тлумачення поняття “освіта”.
Освіта – основа інтелектуального, культурного, духовного, соціального, економічного розвитку суспільства і держави.
Метою освіти є всебічний розвиток людини як особистості та найвищої цінності суспільства, розвиток її талантів, розумових і фізичних здібностей, виховання високих моральних якостей, формування громадян, здатних до свідомого суспільного вибору, збагачення на цій основі інтелектуального, творчого, культурного потенціалу народу, підвищення освітнього рівня народу, забезпечення народного господарства кваліфікованими фахівцями.
Освіта в Україні ґрунтується на засадах гуманізму, демократії, національної свідомості, взаємоповаги між націями і народами.
Основними нормативними документами, що регулюють відносини в галузі освіти є: Закон України від 23 травня 1991 р. „Про освіту“ (в редакції від 23 березня 1996 р.), Закон України від 11 липня 2001 р. „Про дошкільну освіту“, Закон України від 13 травня 1999 р. „Про загальну середню освіту“, Закон України від 10 лютого 1998 р. „Про професійно-технічну освіту“, Закон України від 1 липня 2014 р. „Про вищу освіту“, Закон України від 22 червня 2000 р. „Про позашкільну освіту“. Ці закони є основою для прийняття підзаконних нормативних актів у галузі освіти.
ДЕРЖАВНА ПОЛІТИКА В ГАЛУЗІ ОСВІТИ. ОСНОВНІ ПРИНЦИПИ ОСВІТИ
Україна визнає освіту пріоритетною сферою соціально - економічного, духовного і культурного розвитку суспільства. Державна політика в галузі освіти визначається Верховною Радою України відповідно до Конституції України і здійснюється органами державної виконавчої влади.
Основними принципами освіти в Україні є:
– доступність для кожного громадянина усіх форм і типів освітніх послуг, що надаються державою;
– рівність умов кожної людини для повної реалізації її здібностей, таланту, всебічного розвитку;
– гуманізм, демократизм, пріоритетність загальнолюдських духовних цінностей;
– органічний зв'язок із світовою та національною історією, культурою, традиціями;
– незалежність освіти від політичних партій, громадських і релігійних організацій;
– науковий, світський характер освіти;
– інтеграція з наукою та виробництвом;
– взаємозв’язок з освітою інших країн;
– гнучкість і прогностичність системи освіти;
– єдність і наступність системи освіти;
– безперервність і різноманітність освіти;
– поєднання державного управління і громадського самоврядування в освіті.
УПРАВЛІННЯ ОСВІТОЮ
Управління і керівництво закладами системи освіти в Україні здійснюється відповідно до чинного законодавства – Конституції України, Закону України “Про освіту”, положень про певні навчально-виховні заклади.
В Україні для управління освітою створюється система державних органів управління і органи громадського самоврядування. Вони діють у межах повноважень, визначених законодавством.
До державних органів управління освітою в Україні належать:
1) Міністерство освіти і науки України;
2) міністерства і відомства України, яким підпорядковані заклади освіти;
3) Вища атестаційна комісія України;
4) Міністерство освіти Автономної Республіки Крим;
5) місцеві органи державної виконавчої влади та органи місцевого самоврядування і підпорядковані їм органи управління освітою.
Міністерство освіти і науки України є центральним органом державної виконавчої влади, який здійснює керівництво у сфері освіти. Міністерство освіти і науки України бере участь у визначенні державної політики в галузі освіти, науки, професійної підготовки кадрів, розробляє:
- програми розвитку освіти;
- державні стандарти освіти;
- встановлює державні стандарти знань з кожного предмета;
- визначає мінімальні норми матеріально-технічного, фінансового забезпечення закладів освіти;
- здійснює навчально-методичне керівництво, контроль за дотриманням державних стандартів освіти, державне інспектування;
- забезпечує зв'язок із закладами освіти, державними органами інших країн з питань, які входять до його компетенції;
- проводить акредитацію вищих та професійно-технічних закладів освіти незалежно від форм власності та підпорядкування, видає їм ліцензії, сертифікати;
- формує і розміщує державне замовлення на підготовку спеціалістів з вищою освітою;
- розробляє умови прийому до закладів освіти;
- забезпечує випуск підручників, посібників, методичної літератури;
- розробляє проекти положень про заклади освіти, що затверджуються Кабінетом Міністрів України;
- здійснює керівництво державними закладами освіти.
Акти Міністерства освіти і науки України, прийняті у межах його повноважень, є обов’язковими для міністерств і відомств, яким підпорядковані заклади освіти, Міністерства освіти і науки Автономної Республіки Крим, місцевих органів державної виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, підпорядкованих їм органів управління освітою, закладів освіти незалежно від форм власності.
Міністерство освіти і науки України забезпечує організацію роботи з фізичного виховання, фізкультурно-оздоровчої і спортивної роботи в навчальних закладах освіти всіх типів і рівнів акредитації, здійснює науково-методичне забезпечення цієї роботи в ході навчального процесу і в позанавчальний час.
Міністерства і відомства, яким підпорядковані заклади освіти, разом з Міністерством освіти і науки України беруть участь у здійсненні державної політики в галузі освіти, науки, професійної підготовки кадрів, у проведенні державного інспектування та акредитації закладів освіти, здійснюють контрольні функції по дотриманню вимог щодо якості освіти, забезпечують зв'язок із закладами освіти та державними органами інших країн з питань, що належать до їх компетенції, організовують впровадження у практику досягнень науки і передового досвіду.
Акти міністерств і відомств, яким підпорядковані заклади освіти, прийняті у межах їх компетенції, є обов’язковими для місцевих органів державної виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, підпорядкованих їм органів управління освітою, закладів освіти відповідного профілю незалежно від форм власності.
При Міністерстві освіти і науки України функціонує Вища атестаційна комісія, яка організовує і проводить атестацію наукових і науково-педагогічних кадрів.
Наступною ланкою по вертикалі в управлінні освітою є управління освіти і науки обласної державної адміністрації. Воно здійснює керівництво, контролює роботу відділів освіти районних (міських) держадміністрацій. Також аналізує стан освіти в області, розробляє регіональні програми її розвитку, організовує їх виконання.
Очолює управління освіти і науки обласної державної адміністрації начальник, якого призначає на посаду і звільняє з посади голова обласної держадміністрації за погодженням з Міністерством освіти і науки.
Відділ освіти районної (міської) державної адміністрації здійснює:
- керівництво навчальними закладами, визначає потребу в їх кількості;
- контролює виконання вимог щодо залучення всіх дітей шкільного віку до навчання у загальноосвітніх навчальних закладах;
- організовує навчання обдарованих дітей;
- організовує роботу щодо підвищення кваліфікації педагогічних працівників, проводить їх атестацію тощо.