ТЕХНОЛОГІЧНА ЧАСТИНА
Структура та принцип дії лінії ілюструється також апаратно-техноло-гічною схемою (рис.1.1). Основне обладнання лінії – бункер 2 для цукру, дозатор цукру 4, мікромлин 5, збірники какао-масла 10 какао тертого 7, п’ятивалковий млин 9 з двома змішувачами 6 і 13 неперервної дії, збірник 14 шоколадної маси і шестерінчасті насоси.
Очищений цукор-пісок із заготівельного відділення шнеком подається в бункер 2. Два сигналізатори рівня (верхній і нижній) автоматично керують роботою цього шнека, підтримуючи рівень цукру-піску в бункері в заданих межах. Дно бункера конусне.
Компоненти в змішувач поступають з дозуючої станції. Вона складається з бака з трьома дозаторами, встановленого над змішувачем і дозатора 2 для цукру-піску. Дозатори 8 аналогічні за конструкцією.
Всі компоненти – какао терте, какао-масло та гідрожир подаються з спільних магістралей через клапани, що мають ручний або автоматичний привод, і відмірюються дозаторами пробкового типу.
Какао-масло з дозатора може поступати в обидва змішувачі. Для цього вихідний штуцер дозатора з’єднаний з трубою діаметром 25 мм, яка має відгалуження на кожний зі змішувачів.
Рис.1.1. Апаратно-технологічна схема лінії для приготування
шоколадних мас
Регулюючи степінь відкриття кранів, що є на змішувачах, дозують порції. Гідрожир з затвору подається в другий змішувач по тій же трубі, що і какао-масло.
Шоколадну масу готують на цукрі-піску, який шнеком подається в бункер дозатора. Останній безперервно подає цукор в змішувач.
Так як приготування шоколадних мас на цукрі-піску приводить до швидкого зносу валків п’ятивалкових млинів, цукор-пісок з дозатора подається в молотковий мікромлин 5, який встановлюється на завантажувальному патрубку змішувача. В змішувачі цукор-пісок ретельно перемішується з іншими компонентами шоколадної маси.
Обидва змішувачі по конструкції схожі. Лопаті змішувача встановлені під кутом до осі обертання вала, тому вони не тільки змішують компоненти, але й переміщають їх вздовж осі змішувача до розвантажувального патрубка. Січення патрубка може змінюватися за допомогою шиберної заслінки з штурвалом. При цьому змінюється рівень маси в змішувачі, а відповідно і ступінь її перемішування. Потім суміш переходить в завантажувальну воронку п’ятивалкового млина. Після вальцювання маса по похилому лотку зсипається в завантажувальний патрубок другого змішувача. Сюди поступають також з дозаторів частина какао-масло і гідрожир, якщо він передбачений рецептурою.
Після додаткового перемішування і розведення в другому змішувачі маса поступає в відцентровий емульгатор. Тут відбувається її заключна гомогенізація. Готова шоколадна маса емульгатором подається в ємність, встановлену над шестерінчастим насосом, яким маса перекачується далі в темперуючи збірники з планетарною мішалкою або в автомати для формування простих сортів шоколаду, а також в глазирувальні машини.