Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Правочини з дефектами змісту та порядку укладення пра­вочину.




Правочин, укладений внаслідок зловмисної домовленості пред­ставника однієї сторони з іншою його стороною, є оспорюваним. Особа, яку представляють, отримує право на позов про визнання правочину недійсним, оскільки дії тут вчиняються не в її інтересах, що суперечить самій сутності представництва (ст.237 ЦК).

Умовами задоволення такого позову є: 1) укладення правочину через представника; 2) існування відносин добровільного пред­ставництва (це випливає з ч.2 ст.232, де йдеться про довірителя, тобто суб'єкта добровільного представництва); 3) наявність злов­мисної домовленості представника однієї сторони з другою сторо­ною правочину. При цьому не має значення, чи переслідували учасники змови або одна з них корисливу мету, чи ні; 4) те, що представник однієї сторони і друга сторона правочину діяли на шкоду довірителю.

Додатковим наслідком такого правочину є те, що довіритель має право вимага­ти від свого представника і другої сторони солідарного відшкоду­вання збитків та моральної шкоди, завданих йому в зв'язку з учиненням правочину внаслідок зловмисної домовленості між ними (ст.ст.22, 23 ЦК).

Правочин, який порушує публічний порядок, є нікчемним, тоб­то недійсним внаслідок безпосередньої вказівки закону незалежно від наявності позову з боку його учасників чи інших осіб.

Правочин вважається таким, що порушує публічний порядок, якщо він спрямований на порушення конституційних прав і свобод людини і громадянина, знищення, пошкодження майна фізичної або юридичної особи, держави, Автономної Республіки Крим, тери­торіальної громади, незаконне заволодіння ним (ч.1 ст.228 ЦК). Зі змісту даної статті повинна враховуватися вина сторони (сторін). Суд, приймаю­чи рішення у такій справі, зобов'язаний вказати, у чому конкретно виявилася спрямованість правочину на порушення публічного по­рядку. Наслідки – загальні (ст.216 ЦК).

Ознаками фіктивного правочину (ч.1 ст.234 ЦК) є: 1) наяв­ність зовнішньої форми правочину, що фіксує удавані наміри сто­рін; 2) відсутність у сторін дійсного наміру створити наслідки, які обумовлювалися у цьому правочині. Тобто має місце лише імітація правочину (укладений у протизаконних цілях або без цілей взагалі).

Фіктивний правочин визнається судом недійсним, він є нікчемним. Оскільки сторони ніяких дій щодо здійснення фіктивного правочину не вчи­няли, суд, як правило, у таких випадках лише виносить рішення про визнання такого правочину недійсним, без застосування інших наслідків. Проте якщо діями сторін правочину завдано матеріаль­ної або моральної шкоди, то вона підлягає відшкодуванню за пра­вилами ст.ст.22, 23, 216 ЦК.

Удавані правочини вчиняються з метою приховання іншого правочину, який сторони насправді мали на увазі (ч.1 ст.235 ЦК). Тут завжди має місце укладення двох правочинів: 1) реального правочину, вчиненого з метою створити певні юридичні наслідки; 2) правочину, вчиненого для приховання реального правочину.

Сторони, вчиняючи удаваний правочин, маскують іншу юридичну дію, іншу мету, яку вони насправді мали на увазі (наприклад, правочин видачі генеральної довіреності на автомобіль з правом його продажу може приховувати правочин купівлі-продажу цього авто­мобіля).

Удаваний правочин завжди нікчемний і сам по собі жодних юридичних наслідків не створює.

Реальний (прихований) правочин може бути дійсним або не­дійсним. Якщо правочин, який сторони насправді вчинили, від­повідає вимогам закону, відносини сторін регулюються правила­ми, що його стосуються. Якщо ж правочин, який сторони нас­правді вчинили, суперечить законодавству, суд виносить рішення про визнання недійсним цього правочину із застосуванням нас­лідків, передбачених для недійсності правочинів такого типу (ст.216 ЦК).

Правочини, які можуть вчинятися лише з дозволу органів опі­ки та піклування, також мають певні особливості.

Зокрема, опікун не має права без дозволу органу опіки та піклу­вання вчиняти такі дії: 1) відмовитися від майнових прав підопічно­го; 2) видавати письмові зобов'язання від імені підопічного; 3) ук­ладати договори, які підлягають нотаріальному посвідченню та (або) державній реєстрації, в тому числі договори щодо поділу або обміну жилого будинку, квартири; 4) укладати договори щодо ін­шого цінного майна. Піклувальник має право дати згоду на вчи­нення таких правочинів лише з дозволу органу опіки та піклуван­ня (ст.71 ЦК).

Якщо якийсь із вказаних вище правочинів буде укладений без дозволу органу опіки та піклування, то він є нікчемним, після чо­го настають загальні наслідки (ст.216 ЦК).

На вимогу заінтересованої особи такий правочин може бути виз­наний судом дійсним, якщо буде встановлено, що він відповідає ін­тересам фізичної особи, над якою встановлено опіку або піклуван­ня.

Висновок по другому питанню:

Отже нами з’ясовано сутність та властивості недійсних правочинів як таких, які не породжують бажаних правових наслідків їх сторін (сторони). При цьому у цивільному праві визначено дві категорії даних правочинів в залежності від ступеню визнання правомірності таких наслідків – нікчемні та оспорювані. До того ж нами детально охарактеризовано окремі види недійсних правочинів та наслідки визнання їх такими. Дане питання надало підвело підсумок в правовій природі правочинів. Наступне питання нашої лекції буде присвячене представництву як інституту цивільного права.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-12-31; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 427 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Студент всегда отчаянный романтик! Хоть может сдать на двойку романтизм. © Эдуард А. Асадов
==> читать все изречения...

2394 - | 2151 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.007 с.