Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Структура інтелектуального капіталу




У процесі еволюції теорії інтелектуального капіталу сформувались різні підходи до структурування останньо­го.

Цікавими євисновки вчених щодо можливості відобра­ження інтелектуального капіталу засобами господарського обліку. На думку дослідників, інтелектуальний капітал по­роджується специфічним ресурсом, що не є власністю ком­панії - її працівниками. Відтак інтелектуальний капітал не є активом компанії і належать скоріше до її пасивів.

На думку багатьох вчених, теорія Інтелектуального капіта­лу відіграватиме значну роль у новому тисячолітті, оскільки вона є дієвим засобом виміру, конкретизації та відображення істинної вартості активів фірм.

Бухгал­терський облік, заснований на інтелектуальному капіталі, дає унікальну можливість комплексного використання всього того, без чого на сьогодні неможливий розвиток ди­намічних високотехнологічних віртуальних корпорацій:

- тісних і довгострокових ділових зв'язків з контраген­тами;

- постійності клієнтури;

- знань та компетенцій співробітників;

- прагнення компанії до постійного вдосконалення та

розвитку;

- іміджу корпорації, цінностей, які вона сповідує.

Таким чином у структурі інтелектуального капіта­лу можна виокремити:

І. Людський капітал - накопичені в результаті інвестицій та втілені у працівниках компанії знання, практичні навички, творчі здібності, досвід, загаль­на культура, моральні цінності та ставлення до справи. У постіндустріальну епоху людський капітал стає системоутворю­ючим фактором у структурі інтелектуального капіталу.

На відміну від фізичного капіталу людський капітал :

- є невіддільним від індивіда, невідчужуваним, не може бути власністю компанії і виступає скоріше тимчасо­во залученим засобом, подібним до боргових зобов'язань, випущених акцій;

- є нематеріальним, невідчутним, таким, що не під­дається традиційним вартісним оцінкам. Сучасні до­слідники виокремлюють базову вартість людського капіталу (дисконтовану ринкову вартість майбутнього доходу, на яку орієнтується індивід, здійснюючи інвестиції у свою освіту, підвищення кваліфікації, охорону здоров'я тощо) і його потенційну вартість, на яку орієнтується підприємець, що наймає робітників, орендуючи їхній людський капітал;

- є неліквідним, таким що не зберігається і не може бути законсервований до кращих часів, оскільки його не­використання у поточному періоді призводить до непоправ­них втрат;

- не може бути скопійований або відтворений у жодній іншій організації;

- поєднує якості інвестування і споживання, оскіль­ки інвестиції в освіту, підвищення кваліфікації, охорону здоров'я невіддільні від витрат на споживання;

- приносить дохід від використання безпосередньо індивідам-власникам, оскільки не може бути об'єктом за­стави або відчуження і не є власністю компанії у тради­ційному розумінні.

II. Структурний капітал - все те, що дає змогу співробітникам компанії реалізувати свій по­тенціал: технічне і програмне забезпечення, організаційна структура, патенти, торговельні марки і знаки обслугову­вання, відносини з клієнтами тощо.

На відміну від людського капіталу структурний капітал у цілому або його окремі частини може бути скопійований, відтворений, відчужений на користь іншого суб'єкта гос­подарювання. Вартість структурного капіталу знаходить відображення у балансі фірми у вигляді статей капіталізо­ваних витрат на науково-дослідні та конструкторські роз­робки, придбання прав інтелектуальної власності (ліцензій, патентів, баз даних) тощо. Таким чином саме структурний капітал найбільше співвідноситься з поняттям нематеріаль­них активів.

Відповідно до зазначеного підходу структурний капі­тал поділяється на клієнтський капітал та організацій­ний капітал.

Клієнтський капітал (ринковий, брендовий) - це від­носини із замовниками і покупцями, що сприяють успішній реалізації вироблених компанією товарів і послуг (клієнт­ська база підприємства, яка є своєрідним продуктом його діяльності). До клієнтського капіталу належать:

- патенти, ліцензії, товарні знаки та знаки обслугову­вання;

- комерційна мережа розширення збуту товарів і по­слуг;

- ділові зв'язки з постачальниками;

- договори маркетингового і технологічного співробіт­ництва;

- слава, популярність, репутація клієнтів тощо.

Важлива роль клієнтського капіталу наочно виявляєть­ся у функціонуванні фінансових підприємств, особливо страхових компаній, динаміка і масштаб діяльності яких значною мірою залежать від портфеля замовлень. Важли­во підкреслити, що сучасні фірми докладають значних зу­силь для завоювання та утримання своїх клієнтів. Так, Іnternet Ехрlorer фірми "Місrosoft" надає споживачам без­платне програмне забезпечення системи електронної пошти Еudorа, формуючи таким чином власний капітал зв'язків. У сучасних дослідженнях використовується також термін "релятивний капітал", який охоплює відносини фірми не лише з покупцями її про­дукції, а й з інвесторами, постачальниками, акціонерами, органами влади тощо.

Організаційний капітал - систематизована і формалі­зована компетентність компанії (поінформованість, обізна­ність, авторитетність), а також організаційні можливості і системи, які посилюють її творчі можливості. До організа­ційного капіталу належать:

- інформаційні ресурси;

- електронні мережі;

- організаційна структура;

- ефективне управління;

- сприйнятливість до змін, нововведень;

- інтелектуальна власність (авторські права, технічне і програмне забезпечення, комп'ютерні програми, бази да­них тощо).

У свою чергу організаційний капітал включає такі складові:

а) інноваційний капітал - здатність компанії до онов­лення, нововведень (захищена комерційним правом інте­лектуальна власність, інші нематеріальні активи і цінно­сті);

б) процесний капітал - системи виробництва, збуту, післяпродажного обслуговування тощо.

Таким чином, інтелектуальний капітал є складним системним утворенням, яке може бути структуроване за різними критеріями.

Інтелектуальний капітал це:

- новітній фактор виробництва (інформація, знання, компетентність);

- нематеріальний актив (активи ринку, активи ІВ, активи інфраструктури, людські активи);

- об’єкт права власності (об’єкти промислової власності, авторського та суміжного права);

- сукупність функціональних форм (людський капітал, структурний капітал, клієнтський капітал, інноваційний капітал, процес ний капітал).

Отже, це багатоаспектне поняття, яке об'єднує об'єкти інте­лектуальної власності, знання, вміння і навички праців­ників, різноманітні системи, мережі, процедури, які при включенні до господарського обороту приносять дохід. Вод­ночас складові інтелектуального капіталу є неоднорідни­ми. Одні з них є породженням людського інтелекту, інші створюють специфічні умови його застосування з метою підвищення конкурентоспроможності компанії. Разом з тим варто зазначити, що інтелектуальний капітал не існує поза контекстом, стратегією розвитку організації, оскіль­ки найважливішою конкурентною перевагою постіндустріального бізнесу є здатність до інновацій та уміння присто­совуватись до умов, що швидко змінюються.


Висновок

Підводячи підсумок зазначимо основні категорії та поняття, які ми розглянули.

П остіндустріальне су­спільство - це суспільство, в економіці якого пріоритет пе­рейшов від переважного виробництва товарів до виробни­цтва послуг, проведення досліджень, організації системи освіти і підвищення якості життя, в якому клас технічних фахівців став основною професійною групою і, що найваж­ливіше, в якому впровадження нововведень все більшою мі­рою залежить від досягнень теоретичного знання.

В умовах інтелектуальної економіки (економіки знань) інформація виступає як особливий об'єкт договірних відносин, пов'язаних з її пошуком, добором, збереженням, переробкою, поширенням та використанням у різних сфе­рах людської діяльності.

Знання - результат пізнавальної діяльності людини, об”єктивізований знаковими засобами мови. Знання мають інформаційну природу та характеризуються ознаками про­дуктивності, структурованості та латентності. Перетворен­ня інформації на знання є результатом інтелектуальної дія­льності людини.

Інтелектуальний капітал - це багато аспектне поняття, яке об'єднує об'єкти інте­лектуальної власності, знання, вміння і навички праців­ників, різноманітні системи, мережі, процедури, які при включенні до господарського обороту приносять дохід. Вод­ночас складові інтелектуального капіталу є неоднорідни­ми. Одні з них є породженням людського інтелекту, інші створюють специфічні умови його застосування з метою підвищення конкурентоспроможності компанії. Разом з тим варто зазначити, що інтелектуальний капітал не існує поза контекстом, стратегією розвитку організації, оскіль­ки найважливішою конкурентною перевагою постіндустріального бізнесу є здатність до інновацій та уміння присто­совуватись до умов, що швидко змінюються.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-12-31; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 430 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Надо любить жизнь больше, чем смысл жизни. © Федор Достоевский
==> читать все изречения...

2298 - | 1987 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.007 с.