Вартість компанії "Іпtel" або "Місrosoft" задається не ціною цегли і цементного розчину і навіть не цінністю її товарно-матеріальних запасів, а категоріями іншого нематеріального активу, який носить назву інтелектуального капіталу.
Становлення економіки знань у розвинених країнах Заходу у 90-ті роки XX ст. привернуло увагу дослідників до категорії інтелектуального капіталу як однієї із системоутворюючих категорій, породжених новим постіндустріальним суспільством. Загальновизнано, що інтелектуальна, науково озброєна праця, яка базується на знаннях, творчі здібності працівників, їх професійна кваліфікація, права на дизайн, торговельні знаки, патенти, структура управління та інформаційні технології стають першоосновою та рушійною силою виробництва, стратегічними факторами економічного розвитку національних економік в інформаційну епоху.
Впровадження у науковий ужиток поняття "інтелектуальний капітал" стало відображенням принципово нового підходу до аналізу ринкових відносин, конкурентних переваг та лідерства підприємств, заснованих на ефективному використанні унікальних за своєю природою нематеріальних чинників, здатних привести в дію механізм інноваційного розвитку.
Інтелектуальний капітал скоро стане головним критерієм оцінки наших компаній і закладів, тому що лише він здатен відобразити динаміку організаційної стійкості і процесу створення цінностей. Тільки він придатний для оцінки сучасного виробництва, яке змінюється так швидко, що робити висновки про його вартість можна лише з урахуванням таланту його робітників, їх відданості справі та якості знарядь праці, які вони використовують.
На думку провідних західних дослідників, важливим показником, який відображає перетворення інтелектуального капіталу в провідний ресурс постіндустріальної економіки є "знаннєінтенсивність" яка вимірюється відсотковою часткою кваліфікованих робітників у структурі зайнятого населення. Перехід від капіталj- та працемістких галузей до науко- та інтелектомістких виробництв характеризується зростанням частки витрат на інформацію та знання у собівартості більшості видів продукції. Створення, ідентифікація та капіталізація знань перетворюються на рушійну силу та визначальні чинники розвитку інтелектуальної економіки.
Дослідники проблем постіндустріальної економіки звертають увагу на зростання частки НДДКР у загальних витратах державних і приватних фірм та швидке зростання капіталізації високотехнологічних підприємств, яке не можна пояснити лише спекулятивними сплесками на ринку цінних паперів. На початку 80-х років XX ст. індекс Доу-Джонса засвідчив зростаючий відрив ринкової капіталізації провідних фірм від вартості їхніх матеріальних активів (споруд, запасів, обладнання). Так, коефіцієнт Тобіна (відношення ринкової вартості акцій підприємства до вартості його основних фондів) для фірми "Місsoft" перевищив 5.
За цих умов визначення сутності та структури інтелектуального капіталу набуває особливої актуальності як з теоретико-аналітичного, так і з практичного погляду, оскільки "потрібне не просто визначення інтелектуального капіталу, але і такий його опис, за допомогою якого керівники можуть планувати інвестиції в інтелектуальні фонди та управляти ними".
Вважається, що термін "інтелектуальний капітал" вперше використав у 1969 р. відомий американський дослідник Дж.К. Гелбрейт.
На думку багатьох дослідників, інтелектуальний капітал- це інтелектуальний потенціал, що активно використовується суб'єктами господарювання у процесі економічного розвитку з метою отримання доходу.
Визначення сутності інтелектуального капіталу в сучасній літературі:
- інтелектуальний капітал – сукупність знань усіх працівників компанії, що забезпечують її конкурентоспроможність;
- інтелектуальний капітал – формалізований і зафіксований інтелектуальний матеріал, що використовується для виробництва більш цінного майна;
- інтелектуальний капітал – сукупні знання, якими володіє організація в особі своїх співробітників, а також у вигляді методологій, патентів, архітектур і взаємозв’язків;
- інтелектуальний капітал – сукупність законних прав суб’єкта на результати його творчої діяльності, його природних і набутих інтелектуальних здібностей, навичок, нагромаджених ним знань і корисних відносин з іншими суб’єктами;
- інтелектуальний капітал – термін для позначення нематеріальних активів, без яких компанія не може існувати.
Інтелектуальний потенціал трактується при цьому як можливості, створені інтелектуальними ресурсами різних рівнів, щодо реалізації певної мети.
Інтелектуальний капітал - реалізований інтелектуальний потенціал має таку структуру:
1. Власне інтелектуальний капітал, як реалізований інтелектуальний потенціал;
2. Інтелектуальний потенціал – можливості створені інтелектуальними ресурсами;
3. Інтелектуальні ресурси, що складаються з трьох складових:
- людський капітал (природна розумова діяльність людини, здатність мислити, сукупність розумових функцій, які перетворюють інформацію у знання);
- штучний інтелект (машинне відтворення деяких інтелектуальних дій людини пов’язаних зі сприйняттям інформації та деякими елементами міркування);
- інтелектуальні продукти (представлена на матеріальних носіях інформація, що містить нове знання, яке є результатом інтелектуальної праці).
Оскільки більшість інтелектуальних ресурсів не входять до складу активів фірми, які є об'єктом фінансового обліку, американський економіст Дж. Тобін запропонував оригінальну формулу інтелектуального капіталу, засновану на ідеї визначення цінності останнього, як різниці між ринковою вартістю компанії та її ринковою оцінкою.
Інтелектуальний капітал = Нефінансові активи = Приховані активи = Невідчутні активи = Засоби для досягнення мети.
Інтелектуальний капітал = Ринкова вартість – Балансова вартість.
Як провідний чинник та основа інтелектуальної економіки інтелектуальний капітал має такі специфічні ознаки :
- не є матеріальним у традиційному розумінні, хоча форми, яких набувають інтелектуальні активи, можуть бути матеріальними;
- перебуває одночасно у формах запасу і продукту, його споживання є водночас його примноженням;
- зберігається та нагромаджується у специфічних, нетрадиційних формах;
- є основним компонентом визначення ринкової вартості сучасних підприємств.
Отже, інтелектуальний капітал - це накопичена у процесі інтелектуальної діяльності сукупність знань, досвіду, навичок, творчості, здібностей, взаємовідносин, що мають економічну цінність і використовуються у процесі виробництва та обміну з метою отримання доходу.
В сучасній економічній літературі інтелектуальний капітал аналізується у чотирьох взаємопов'язаних аспектах.
Інтелектуальний капітал:
- система (сукупність взаємопов’язаних елементів);
- результат (приріст у процесі споживання, наслідок процесу кругообігу);
- процес (наявність відтворювальних характеристик, пов’язаних з кругообігом);
- цінність (актив, здатний приносити дохід).
При цьому дослідники розрізняють:
- сукупний інтелектуальний капітал (інтелектуальний капітал суспільства) - сукупність знань, досвіду, зв'язків, інформації, що накопичені і використовуються на рівні суспільства в цілому;
- інтелектуальний капітал фірми - сукупність активів окремої фірми, заснованих на інтелектуальних здібностях її співробітників, що реалізуються в процесі інноваційної діяльності;
- інтелектуальний капітал індивіда - сукупність знань, досвіду, професійних навичок та інтелектуальних