Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Сутність монографічного методу. Його критика.




Становлення методики формування елементарних математичних уявлень XIX-початок XX ст. проходило під впливом основних ідей шкільних методів навчання арифметики.

На той час єдиною методикою викладання арифметики не існувало. Йшла тривала боротьба між двома напрямками, з яких пов'язаний так званий метод вивчення чисел, монографічний, а з іншим - метод вивчення дій - обчислювальний.

Монографічний метод отримав визначення метода, що описує число.

В процесі вивчення кожного числа матеріалом для рахунку були пальці на руках, штрихи на дошці чи в зошиті, палички. Наприклад, при вивченні числа 6 пропонувалося розкласти палички по одній. Ставилися питання: «Із кількох паличок наше число? Відрахуйте по одній паличці, щоб вийшло шість. На скільки шість більше одного?»Потім вивчаюче число так само порівнювалося з сислом 2. «Скільки двійок в числі шість?» Так само з числом 3,4,5. Після кожної групи таких вправ дії записувалися у вигляді таблиці, результати якої потрібно було вчити напам’ять.

У 90-х роках під впливом критики монографічний метод навчання арифметиці був дещо видозмінений німецьким педагогом і психологом В.А. Лаєм. Книга В. А Лая «Керівництво до першого початкового навчання арифметики, засноване на результатах дідактичних дослідів» була переведена на російську мову.

Як же відбувалося навчання за Лаєм? Дітям показували числову фігуру. Вони її розглядали, а потім описували із закритими очима розташування точок. Наприклад, фігура, що позначає число 4: один круг - в лівому верхньому куті, один круг - в лівому нижньому куті, один круг - у правому верхньому кутку і один кружок - у правому нижньому куті. В. А.Лай вважав, що, чим виразніше, ясніше і жвавіше спостереження речей, тим чіткіше, ясніше виникають числові уявлення. За описом слід зарісовувати дану числову фігуру і складатия її на рахівницях (Счёты).

Після роботи над образом числа діти переходили до вивчення його складу. Педагог закривав три кружка з чотирьох (діти сприймали один верхній лівий), потім він закривав і цей кружок, а перші три відкривав або закривав два кружка. Результати кожної дії описувалися і пояснювалися: один та три буде чотири; три і один буде чотири; два і два буде чотири. Після цього на вивчений склад числа 4 вирішувалися завдання. Відповідь давалася без обчислень, на основі запам'ятовування складу числа.

За цим методом діти сприймали і запам'ятовували числа, які давалися їм у вигляді квадратних числових фігур. Послідовність навчання монографічного методу полягала в наступному: а) опис, спостереження та складання деякої числової фігури; б) вивчення складу числа і запам'ятовування числа; в) вправляння в арифметичних діях.

Проте вже в 70-х роках XIX ст. стали з'являтися противники монографічного методу. У 1874 р. в журналі «Вітчизняні записки» (№ 9) критиці його піддав Л. М. Толстой. «У цих німецьких прийомах, - писав він у статті«Про народну освіту», - була ще й та велика вигода для вчителів... що вчителю не потрібно... працювати над собою і правилами навчання. Велику частину часу за цим методом вчитель вчить тому, що діти знають, та, крім того, вчить по методиці, і йому легко».

Невдоволення методом все більш наростало, і в 80-90-х роках це-плеяда російських математиків виступила з його різкою критикою.

Російські математики бачили недоліки монографічного методу. По-перше, критикувалося вихідне положення методу, згідно яким кількість в межах 100 можна нібито наочно передати собі як групу одиниць. Таких здібностей не існує. |По-друге, монографічний метод критикували за нудьгу і крайнє подібні прийоми навчання, при яких діти не осмислювали значення кожної арифметичної дії, не диференціювали їх: навчання зводилося лише до тренування пам'яті та певних навичок. Механічне заучування відбивало бажання в учнів займатися далі арифметикою.

Недивлячись на критику монографічного методу, невизнання його в російських школах, шанувальник цього методу Д.Л. Волковський видав книгу «Дитячий світ в числах» (1912). Книга ілюструвалася числовими фігурами В.А. Лая, картками та кресленнями. Ця книга була і для дошкільнят, і для жіночих гімназій і домашнього навчання.

Монографічний метод проник в дитячий заклад, порівняно довго начали дітей рахунку.

 

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-12-17; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1968 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Даже страх смягчается привычкой. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2486 - | 2180 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.